Enfold v4.5.1 - en to fa_IR translation catalogue (5197 entries)

en:  Unknown
fa_IR:  ناشناخته

en:  ago
fa_IR: پیش رفتن

en:  allows a user to disable the use of google maps in his or her browser
fa_IR:  اجازه می‌دهد تا کاربران نقشه‌های گوگل را در مرورگر خود غیرفعال کنند

en:  allows a user to disable the use of google webfonts in his or her browser
fa_IR:  اجازه می‌دهد تا کاربران فونت‌های گوگل را در مرورگر خود غیرفعال کنند

en:  allows a user to disable video embeds in his or her browser
fa_IR:  اجازه می‌دهد تا کاربران جاسازی ویدیو را در مرورگر خود غیرفعال کنند

en:  displays a link to the privacy policy page set in your WordPress admin panel or to a custom page
fa_IR: پیوند به صفحه سیاست حفظ حریم خصوصی در پنل مدیریت وردپرس یا یک صفحه سفارشی را نشان می دهد

en: #ID
fa_IR: # شناسه

en: %1$d of %2$d
fa_IR: %1$d از %2$d

en: %1$s at %2$s
fa_IR: %1$s در %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
fa_IR: %1$s نصب و فعال شد.

en: %1$s installed successfully.
fa_IR: %1$s نصب شد.

en: %1$s of %2$s steps
fa_IR: %1$s از %2$s مرحله

en: %d error(s)
fa_IR: %d خطا

en: %d error(s) detected
fa_IR: %d خطا شناسایی شد

en: %d fatal error(s)
fa_IR: %d خطاهای خطرناک

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the shortcodes.
fa_IR: %d خطاهای خطرناک, %d خطا و %d هشدار شناسایی شده در تجزیه کد کوتاه.

en: %d warning(s)
fa_IR: %d هشدار

en: %s (Invalid)
fa_IR: %s (نامعتبر)

en: %s (Pending)
fa_IR: %s (بازبینی)

en: %sWPKraken%s has a professional team of WordPress experts to offer a variety of customization jobs. We’ve partnered with them in order to provide these kinds of services to you. Get a free quote if you’re looking for someone to manage your site, build sliders and customize LayerSlider according to your needs.
fa_IR: %sWPKraken%s یک تیم حرفه ای از کارشناسان وردپرس به ارائه انواع مشاغل سفارشی سازی است. ما با آنها به منظور ارائه این نوع از خدمات به شما همکاری کرده ام. مطلع به صورت رایگان اگر شما به دنبال برای کسی که برای مدیریت سایت خود را، ساخت لغزنده و سفارشی LayerSlider در توجه به نیازهای شما.

en: &laquo; All Events
fa_IR: تمامی رویداد ها

en: &laquo; Older Comments
fa_IR: &laquo; دیدگاه های قدیمی تر

en: &larr; Back to Slider
fa_IR: &larr; بازگشت به اسلایدر

en: &larr; Options
fa_IR: &larr; گزینه‌ها

en: &larr; Sliders
fa_IR: &larr; اسلایدرها

en: &quot;Additional information&quot; tab with product attributes
fa_IR: &quot;زبانه اطلاعات اضافی&quot; با ویژگی‌های محصول

en: &quot;Reviews&quot; tab (needs to enable reviews in advanced tab)
fa_IR: &quot;زبانه دیدگاه‌ها&quot; (نیاز به فعال‌سازی دیدگاه‌ها در زبانه پیشرفته است)

en: (Classic)
fa_IR: (کلاسیک)

en: (Edit)
fa_IR: (ویرایش)

en: (If you are running a caching plugin that is not detected or your webhost has built in caching ignore this message)
fa_IR: (اگر شما یک پلاگین کش دارید که شناسایی نشده یا وبسایت شما در ذخیره سازی ساخته شده است، این پیام را نادیده بگیرید)

en: (If you are running an image optimization plugin that is not detected just ignore this message)
fa_IR: (اگر شما یک پلاگین بهینه سازی تصویر استفاده می کنید که شناسایی نشده است، فقط این پیام را نادیده بگیرید)

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyway)
fa_IR: (توصیه شده است که فقط در صورتی که اسپم را از فرم تماس خود دریافت می‌کنید، فقط فعال شود، زیرا حفاظت از هرزنامه نامرئی نیز اجرا شده است که باید هرچه زودتر ربات‌ها را از هرزنامه‌ها فیلتر کند)

en: (Mega Menu)
fa_IR: (مگا منو)

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
fa_IR: (نکته: تصاویر ممکن است به اندازه ستون خود تغییر سایز داده شوند)

en: (Show Styling Page)
fa_IR: (نمایش برگه استایل)

en: (Show example Screenshot)
fa_IR: (نمایش اسکرین شات نمونه)

en: (Unnamed Slider - #%d)
fa_IR: (اسلایدر بدون نام - #%d)

en: (disabled)
fa_IR: از آنجا که مرورگر شما جاوا اسکریپت را پشتیبانی نمی کند یا غیرفعال است، اطمینان حاصل کنید که شما قبل از قرار دادن سفارش خود بر روی دکمه <em> به روز رسانی Totals </ em> کلیک کنید. اگر این کار را نکنید، ممکن است بیش از مبلغی که در بالا ذکر شد، متهم شوید.

en: (for forum functionality)
fa_IR: (برای عملکرد انجمن)

en: (for shop functionality)
fa_IR: (برای عملکرد فروشگاه)

en: (if you want to provide online ordering and delivery)
fa_IR: (اگر میخواهید سفارش آنلاین و ارسال ارائه بدهید)

en: (if you want to sell photos online)
fa_IR: (اگر میخواهید عکس ها را انلاین بفروشید)

en: (needs to be active to allow date based bookings)
fa_IR: (برای رزرو بر اساس تاریخ، این افزونه باید فعال باشد)

en: (needs to be active to install the demo)
fa_IR: (برای نصب دمو لازم است)

en: (remove)
fa_IR: (پاک کردن)

en: - Select -
fa_IR: - انتخاب کنید -

en: -100% layer height
fa_IR: -100% ارتفاع لایه

en: -100% layer width
fa_IR: -100% عرض لایه

en: -20% layer height
fa_IR: -20% ارتفاع لایه

en: -20% layer width
fa_IR: -20% عرض لایه

en: -50% slider width
fa_IR: -50% s عرض اسلایدر

en: .... possible 3rd party tabs
fa_IR: .... زبانه‌های 3rd party

en: 1 Column
fa_IR: یک ستون

en: 1 Column layout
fa_IR: حالت 1 ستونه

en: 1 Columns
fa_IR: یک ستون

en: 1 Milestone
fa_IR: 1 نقطه عطف

en: 1 Pixel Gap
fa_IR: فاصله یک پیکسلی

en: 100% layer height
fa_IR: 100% ارتفاع لایه

en: 100% layer width
fa_IR: 100% عرض لایه

en: 2 Columns
fa_IR: دو ستون

en: 2 Milestones
fa_IR: 2 نقطه عطف

en: 20% layer height
fa_IR: 20% ارتفاع لایه

en: 20% layer width
fa_IR: 20% عرض لایه

en: 2016
fa_IR: 1395

en: 2017
fa_IR: 1396

en: 2D
fa_IR: دو بعدی

en: 2D Transitions
fa_IR: انتقال 2D

en: 2k+ likes
fa_IR: 2k+ لایک

en: 3 Columns
fa_IR: سه ستون

en: 3 Items
fa_IR: 3 مورد

en: 3 Milestones
fa_IR: 3 نقطه عطف

en: 3D Transition
fa_IR: افکت 3D

en: 3D Transitions
fa_IR: انتقال 3D

en: 4 Columns
fa_IR: چهار ستون

en: 4 Items
fa_IR: 4 مورد

en: 4 Milestones
fa_IR: 4 نقطه عطف

en: 404 - Page not Found
fa_IR: خطای 404 - صفحه مورد نظر یافت نشد

en: 404 Not Found
fa_IR: یافت نشد

en: 5 Columns
fa_IR: پنج ستون

en: 5 Items
fa_IR: 5 مورد

en: 5 Milestones
fa_IR: 5 نقطه عطف

en: 50% slider width
fa_IR: 50% s عرض اسلایدر

en: 6 Columns
fa_IR: شش ستون

en: 60
fa_IR: نام‌کاربری نمی‌تواند بیشتر از ۶۰ حرف باشد.

en: 7 Columns
fa_IR: هفت ستون

en: 8 Columns
fa_IR: هشت ستون

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many columns of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
fa_IR: <i>عدد</i> or <i>دقیقه، حداکثر</i>اگر شما مقدار بیشتری از 1 را مشخص کنید، LayerSlider اسلاید شما را به کاشی بریده است. شما می توانید تعداد ستون های انتقال خود را در اینجا مشخص کنید. اگر دو عدد را با کاما مشخص کنید، LayerSlider از آن به عنوان یک محدوده استفاده می کند و یک عدد تصادفی بین مقادیر خود را انتخاب می کند.

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many rows of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
fa_IR: <i> number </ i> یا <i> min,max </ i> اگر شما مقدار بیشتری از 1 را مشخص کنید، LayerSlider اسلاید شما را به کاشی بریده است. شما می توانید چند ردیف انتقال خود را در اینجا مشخص کنید. اگر دو عدد را با کاما مشخص کنید، LayerSlider از آن به عنوان یک محدوده استفاده می کند و یک عدد تصادفی بین مقادیر خود را انتخاب می کند.

en: <span style="color:#D54E21 !important;">Maintenance Mode Enabled</span>
fa_IR: <span style="color:#D54E21 !important;">حالت تعمیر فعال شد</span>

en: <ul>
    	<li>Scheduled sliders will only be visible to your visitors between the time period you set here.</li>
    	<li>We’re using international date and time format to avoid ambiguity.</li>
    	<li>You can also use relative formats described <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target="_blank">here</a>. For example: <br> <i>tomorrow noon</i>, <i>monday 9am</i> or <i>+1 month</i></li>
    	<li>Clear the text field above and left it empty if you want to cancel the schedule.</li>
    </ul>
    
    <span>IMPORTANT:</span>
    <ul>
    	<li>You will still need to set the slider status as published,</li>
    	<li>and insert the slider to the target page with one of the methods described in the <a href="https://layerslider.kreaturamedia.com/documentation/#publish-shortcode" target="_blank">documentation</a>.</li>
    </ul>
fa_IR: <ul>
    	<li>Scheduled sliders will only be visible to your visitors between the time period you set here.</li>
    	<li>We’re using international date and time format to avoid ambiguity.</li>
    	<li>You can also use relative formats described <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target="_blank">here</a>. For example: <br> <i>tomorrow noon</i>, <i>monday 9am</i> or <i>+1 month</i></li>
    	<li>Clear the text field above and left it empty if you want to cancel the schedule.</li>
    </ul>
    
    <span>IMPORTANT:</span>
    <ul>
    	<li>You will still need to set the slider status as published,</li>
    	<li>and insert the slider to the target page with one of the methods described in the <a href="https://support.kreaturamedia.com/docs/layersliderwp/documentation.html#publish-shortcode" target="_blank">documentation</a>.</li>
    </ul>

en: A Play by Scroll slider will pause when this layer finished its opening transition.
fa_IR: بازی توسط حرکت اسلایدر مکث زمانی که این لایه به پایان رسید انتقال باز کردن آن.

en: A Sidebar widget to display latest portfolio entries in your sidebar
fa_IR: ابزارک سایدبار برای نمایش آخرین نمونه کارها در سایدبار

en: A Sidebar widget to display latest post entries in your sidebar
fa_IR: ابزارک سایدبار برای نمایش آخرین نوشته ها در سایدبار

en: A few
fa_IR: کمی

en: A fixed image layer can be shown above the slider that remains still throughout the whole slider. Can be used to display logos or watermarks.
fa_IR: یک لایه تصویر ثابت می تواند در بالای نوار لغزنده نشان داده شود که در کل لغزنده باقی می ماند. می توان برای نمایش آرم یا علامت استفاده کرد.

en: A list of all supported Video Services can be found on
fa_IR: لیستی از سرویس های ویدئویی پشتیبانی شده در لینک زیر یافت می شود:

en: A new update for your theme
fa_IR: آپدیت جدید برای پوسته

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
fa_IR: نسخه جدیدی از این درون ریز در دسترس است. لطفا برای اطمینان از سازگاری با فایل های صادر شده جدید تر ، به نسخه %s بروز رسانی کنید.

en: A rough layout preview of the header area
fa_IR: یک پیش نمایش از محدوده سربرگ

en: A rough layout preview of the main menu
fa_IR: پیش‌نماشی طرح خشن از منوی اصلی

en: A rough preview of the frontend.
fa_IR: یک پیشنمایش از نمای صفحه

en: A small caption below the icon
fa_IR: یک عنوان کوچک زیر ایکون

en: A small title above the buttons.
fa_IR: یک عنوان کوچک بالای دکمه

en: A widget that displays a facebook Likebox to a facebook page of your choice
fa_IR: نمایش یک جعبه لایک فیسبوک برای صفحه فیسبوک شما

en: A widget that displays your popular posts, recent posts, recent comments and a tagcloud
fa_IR: ابزارک نمایش نوشته های محبوب، آخرین نوشته ها ، آخرین دیدگاه ها و ابر برچسب ها

en: A widget to display a link to your twitter profile and rss feed
fa_IR: یک ابزارک برای نمایش لینک توئیتر و فید سایت

en: API
fa_IR: API توسعه دهندگان

en: About
fa_IR: درباره

en: About LayerSlider &amp; useful resources.
fa_IR: درباره منابع مفید لایر اسلایدر.

en: Accepted formats: .ico, .png, .gif
fa_IR: فرمت مناسب: .ico, .png, .gif

en: Access more templates to get started with projects.
fa_IR: دسترسی بیشتر به قالب ها جهت شروع پروژه ها.

en: Access to all the cool new features before anyone else.
fa_IR: دسترسی به تمام ویژگی ها جدید قبل از هرکسی.

en: Accessibility Icons
fa_IR: آیکون‌های دسترسی

en: Accordion
fa_IR: محتوای بازشو

en: Accordion Image Size
fa_IR: اندازه تصویر اکوردئون

en: Accordion Slider
fa_IR: اسلایدر اکوردئون

en: Action with codeblock
fa_IR: عمل با بلوک کد

en: Actions
fa_IR: عملیات ها

en: Activate
fa_IR: فعال

en: Activate LayerSlider to receive the following benefits:
fa_IR: شما با موفقیت این نسخه از لایر اسلایدر را برای استفاده از افزودنی‌ها فعال کردید و مزایایی زیر را دریافت می‌کنید.

en: Activate LayerSlider to unlock premium features, slider templates and other exclusive content & services. Receive live plugin updates with 1-Click installation (including optional early access releases) and premium support. Please read our %sdocumentation%s for more information. %sGot LayerSlider with a theme?%s
fa_IR: فعال‌سازی لایر اسلایدر برای باز کردن ویژگی‌های پریمیوم، قالب‌های اسلایدر و دیگر خدمات منحصربفرد. دریافت دریافت به‌روز رسانی پلاگین‌ها با یک کلیک (شامل نسخه‌های دسترسی آزاد اولیه) و پشتیبانی پریمیوم.لطفاً %sمستندات%s برای اطلاعات بیشتر بخوانید. %sلایر اسلایدر را با قالب دریافت کردید؟%s

en: Activate Multiline?
fa_IR: چند خطی باشد؟

en: Activate Now
fa_IR: هم اکنون فعال کن

en: Activate Plugin
fa_IR: فعال کردن پلاگین

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
fa_IR: انیمیشن را زمان لود صفحه فعال کن (ممکن است در گالری های بزرگ بهتر باشد)

en: Activate bundled plugin
fa_IR: فعال‌سازی پلاگین باندل

en: Activate double opt-in?
fa_IR: فعال شدن دو انتخاب کردن؟

en: Activate for Smartphones and Tablets (browser width below 990px)
fa_IR: فعال کردن برای اسمارت فون ها و تبلت ها (عرض کمتر از 990px)

en: Activate only for Smartphones (browser width below 768px)
fa_IR: فعال کردن فقط برای اسمارت فون ها

en: Activate your copy of LayerSlider for auto-updates, or ask new versions from the theme author, so you can always use the latest release with all the new features and bug fixes. %sClick here to learn more%s.
fa_IR: فعال سازی نسخه کپی لایر اسلایدر برای دریافت آپدیت‌های خودکار یا از نسخه جدید اطلاع یابید، به طوری که شما همیشه می‌توانید تمام ویژگی‌های جدید با رفع اشکالات را داشته باشید. %s برای آموزش بیشتر اینجا کلیک کنید%s.

en: Activated
fa_IR: فعال شده

en: Active
fa_IR: فعال

en: Active Image Style
fa_IR: استایل تصویر فعال

en: Active Maintenance Page
fa_IR: صفحه حالت نگهداری فعال

en: Active Tab Font Color
fa_IR: رنگ زبانه فونت فعال

en: Active the plugin to receive auto updates and premium support
fa_IR: فعال کردن پلاگین برای دریافت به روز رسانی های خودکار و پشتیبانی حرفه ای

en: Active thumbnail opacity
fa_IR: opacity ریز عکس فعال

en: Add
fa_IR: افزودن

en: Add Cell
fa_IR: افزودن سلول

en: Add Coupon
fa_IR: افزودن کوپن

en: Add Description
fa_IR: افزودن توضیحات

en: Add Hotspot
fa_IR: افزودن هات اسپات

en: Add Icon
fa_IR: اضافه کردن آیکون

en: Add Image
fa_IR: افزودن تصویر

en: Add Images
fa_IR: افزودن تصاویر

en: Add Layer
fa_IR: افزودن لایه

en: Add LayerSlider
fa_IR: افزودن لایراسلایدر

en: Add Media
fa_IR: اضافه کردن رسانه

en: Add New
fa_IR: افزودن

en: Add New Coupon
fa_IR: افزودن کوپن جدید

en: Add New Order
fa_IR: افزودن سفارش جدید

en: Add New Order status
fa_IR: افزودن وضعیت سفارش جدید

en: Add New Portfolio Entry
fa_IR: افزودن نمونه کار جدید

en: Add New Product
fa_IR: افزودن محصول جدید

en: Add New Product Category
fa_IR: افزودن دسته محصول جدید

en: Add New Product Tag
fa_IR: افزودن  برچسب محصول جدید

en: Add New Slider
fa_IR: اضافه کردن  اسلایدر

en: Add New Variation
fa_IR: افزودن متغیر جدید

en: Add Order
fa_IR: افزودن سفارش

en: Add Preview Images
fa_IR: افزودن تصاویر پیشنمایش

en: Add Preview Text
fa_IR: افزودن متن پیشنمایش

en: Add Product
fa_IR: افزودن محصول

en: Add Tab
fa_IR: افزودن Tab

en: Add Table Column
fa_IR: افزودن ستون جدول

en: Add Table Row
fa_IR: افزودن ردیف جدول

en: Add Variation
fa_IR: افزودن متغیر

en: Add Video
fa_IR: افزودن ویدئو

en: Add Widget Area
fa_IR: افزودن ناحیه ابزارک

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
fa_IR: یک شماره را اینجا اضافه کنید آن متحرک خواهد بود. شما همچنین می توانید شخصیت های غیر عددی را اضافه کنید. مثال های معتبر: 24/7، 99.9 دلار، 90 و percnt؛ 35k، 200mm و غیره

en: Add a box-shadow to the column
fa_IR: افزودن یک سایه به ستون

en: Add a box-shadow to the row
fa_IR: اضافه کردن سایه به ردیف

en: Add a comment form and comments list to the template
fa_IR: افزودن دیدگاه ها و فرم ارسال دیدگاه به تمپلیت

en: Add a custom copyright text at the bottom of your site. eg:
fa_IR: متن کپی رایت دلخواهی برای فوتر اضافه کنید. مثال:

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
fa_IR: افزودن کلاس css دلخواه برای عنصر در اینجا. از کاراکترهای مجاز استفاده کنید.

en: Add a fullwidth section with tabs that can contain columns and other elements
fa_IR: افزودن یک بخش تمام عرض با زبانه ها که شامل ستون ها و المان های دیگر می شود

en: Add a google map to your blog or site
fa_IR: افزودن نقشه گوگل به سایت یا وبلاگ

en: Add a mouse hover effect to the image
fa_IR: اضافه کردن افکت پوشش موس به تصویر

en: Add a new slider or check out the %sTemplate Store%s to get started using LayerSlider.
fa_IR: یک اسلایدر جدید بسازید یا از  %sفروشگاه قالب ها%s یکی را انتخاب کنید.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next page.
fa_IR: صفحه را به چندین صفحه تقسیم کنید. با این کار کاربر با زدن دکمه های قبلی/بعدی میتواند صفحات را پیمایش کند.

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
fa_IR: یک عنوان کوتاه برای جدول اضافه کنید تا کاربران متوجه شوند که جدول برای چه منظوری است

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
fa_IR: زمانی که کاربر اولین بار به سمت تصویر اسکرول می کند می توان یک انیمیشن به کار برد. این قابلیت در مرورگرهای مدرن پاسخ می دهد.

en: Add a tooltip for this Icon. The tooltip will appear on mouse over
fa_IR: افزودن تولتیپ برای این آیکون. تولتیپ متنی است که هنگام پوشش موس روی آیکون، نمایش داده میشود.

en: Add an IconBox title here
fa_IR: عنوان جعبه آیکون دار را وارد نمایید

en: Add an audio player element
fa_IR: افزودن یک المان پلیر صوتی

en: Add an extra descriptive subheading above or below the actual heading
fa_IR: یک توضیح اضافی برای بالا یا پایین عنوان اضافه کنید

en: Add an icon to the element?
fa_IR: افزودن ایکون به المان؟

en: Add codeblock to content
fa_IR: افزودن بلوک کد به محتوا

en: Add custom css class
fa_IR: افزودن کلاس CSS دلخواه

en: Add font
fa_IR: اضافه کردن فونت

en: Add item to cart (if item has variations the single product page will be opened)
fa_IR: افزودن محصول به سبد خرید

en: Add multiple Grid Rows below each other to create advanced grid layouts. Cells can be styled individually
fa_IR: اضافه کردن ردیف شبکه های متعدد زیر یکدیگر برای ایجاد طرح بندی شبکه پیشرفته. سلول ها می تواند به صورت جداگانه استایل بگیرد

en: Add multiple Images
fa_IR: افزودن چند تصویر

en: Add new
fa_IR: اضافه کردن بخش ویجت جدید

en: Add self-hosted HTML 5 video
fa_IR: افزودن ویدیوی HTML از میزبانی خودتان

en: Add single audio
fa_IR: افزودن یک موزیک

en: Add single image
fa_IR: افزودن عکس تکی

en: Add single image or video
fa_IR: افزودن عکس یا ویدئو

en: Add slider
fa_IR: افزودن اسلایدر

en: Add some content for this IconBox
fa_IR: محتوایی برای این جعبه اضافه کنید

en: Add some content to be displayed below the number
fa_IR: محتوایی برای نمایش در زیر عدد وارد کنید

en: Add text, shortcodes, HTML, CSS, JavaScript and non executeable codesnippets to your website (without any formatting or text optimization).
fa_IR: اضافه کردن متن، کد کوتاه، CSS، HTML، جاوا اسکریپت و کدهای قابل اجرا در وب‌سایت شما. (بدون هرگونه قالب‌بندی یا بهینه‌سازی متن).

en: Add the text that should be displayed in your header here
fa_IR: متنی که میخواهید در هدر نمایش داده شود اضافه کنید

en: Add to Gallery
fa_IR: افزودن به گالری

en: Add your own CSS code that will be applied globally on your site.
fa_IR: کد CSS خود را که در سایت شما در به صورت سراسری اعمال می‌شود، اضافه نمایید.

en: Add your subheading here
fa_IR: متن زیر عنوان را اینجا اضافه کنید

en: Add-Ons
fa_IR: افزودنی ها

en: Add/Edit Audio Files
fa_IR: اضافه کردن / ویرایش فایل صوتی

en: Add/Edit Buttons
fa_IR: افزودن/ویرایش دکمه‌ها

en: Add/Edit Contact Form Elements
fa_IR: ویرایش/افزودن عناصر به فرم تماس

en: Add/Edit Gallery
fa_IR: افزودن/ویرایش گالری

en: Add/Edit Grid items
fa_IR: افزودن/ویرایش آیتم های لیست

en: Add/Edit List items
fa_IR: افزودن/ویرایش آیتم های لیست

en: Add/Edit Map Locations
fa_IR: افزودن/ویرایش مکان های نقشه

en: Add/Edit Milestones
fa_IR: افزودن / ویرایش تونل زمان

en: Add/Edit Progress Bars
fa_IR: افزودن/ویرایش نوار پیشرفت

en: Add/Edit Slides
fa_IR: ویرایش/افزودن اسلایدها

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
fa_IR: افزودن/ویرایش شبکه های اجتماعی یا لینک ایکون

en: Add/Edit Tabs
fa_IR: افزودن/ویرایش تب ها

en: Add/Edit Testimonial
fa_IR: افزودن / ویرایش نظر مشتری

en: Add/Edit Toggles
fa_IR: ویرایش/افزودن آیتم

en: Add/Edit rotating text
fa_IR: افزودن/ویرایش چرخش متن

en: Add/Edit submenu item text
fa_IR: افزودن/ویرایش متن مورد زیرمنو

en: Add/Edit your hotspots.
fa_IR: افزودن/ویرایش هات اسپات

en: Adding possible file caching on server might need a longer period of time to invalidate cache.
fa_IR: اضافه کردن فایل کش بر روی سرور ممکن است نیاز به یک دوره‌ زمانی طولاتی تر برای خراب شدن حافظه کش باشد.

en: Additional Description
fa_IR: توضیحات اضافی

en: Additional Functionality
fa_IR: عملکرد اضافی

en: Additional Information:
fa_IR: اطلاعات اضافی:

en: Additional Portfolio Settings
fa_IR: پیکربندی اضافی نمونه کار

en: Additional Slide Settings
fa_IR: تنظیمات اسلاید اضافی

en: Address
fa_IR: آدرس

en: Address couldn't be found by Google, please add it manually
fa_IR: آدرس توسط گوگل شناسایی نشد

en: Adjust table to screen size
fa_IR: تنظیم جدول برای اندازه صفحه

en: Adjust to content width
fa_IR: تنظیم برای عرض محتوا

en: Admin
fa_IR: مدیر سایت

en: Admin notice for:
fa_IR: نکته مدیر برای:

en: Administrators
fa_IR: مدیران

en: Advanced
fa_IR: پیشرفته

en: Advanced Debug Details
fa_IR: نمایش جزئیات پیشرفته اشکال زدایی

en: Advanced Layerslider
fa_IR: لایر اسلایدر پیشرفته

en: Advanced Layout Builder
fa_IR: صفحه ساز پیشرفته

en: Advanced Layout Editor
fa_IR: ویرایشگر پیشرفته صفحه

en: Advanced Method: PHP
fa_IR: روش پیشرفته: PHP

en: Advanced Styling
fa_IR: استایل پیشرفته

en: Advanced color and styling options
fa_IR: تنظیمات پیشرفته ظاهر و رنگ

en: Advanced option
fa_IR: گزینه پیشرفته

en: Advertise here
fa_IR: اینجا تبلیغ کنید

en: After animation
fa_IR: بعد از انیمیشن

en: Ajax Portfolio Preview Settings
fa_IR: پیکربندی پیشنمایش نمونه کار آجاکس

en: Alert (Orange)
fa_IR: تذکر (نارنجی)

en: Align Buttons
fa_IR: ترازبندی دکمه‌ها

en: Align Center
fa_IR: تراز وسط

en: Align Layer
fa_IR: تراز بندی لایه

en: Align Layer ...
fa_IR: تراز بندی لایه ...

en: Align Left
fa_IR: تراز چپ

en: Align Popup to...
fa_IR: ترازبندی پاپ‌آپ به...

en: Align Right
fa_IR: تراز راست

en: Align layer(s)
fa_IR: تراز بندی لایه

en: Alignment
fa_IR: ترازبندی

en: Alignment of the text
fa_IR: موقعیت متن

en: Aligns the menu either to the left, the right or centers it
fa_IR: موقعیت منو را برای چپ، راست یا وسط بودن تنظیم کنید

en: All
fa_IR: همه

en: All  Order statuses
fa_IR: وضعیت سفارش ها

en: All Borders
fa_IR: همه کادرها

en: All Free
fa_IR: همه رایگان

en: All Premium
fa_IR: همه پرمیوم

en: All Product Categories
fa_IR: تمام دسته های محصولات

en: All Product Tags
fa_IR: تمام برچسب های محصول

en: All done.
fa_IR: انجام شد

en: All fonts could be installed sucessfully.<br /><br />To show them in the option fields we will save your option settings and reload the page.
fa_IR: همه فونت‌ها توانستند با موفقیت نصب شوند.<br /><br /> برای نمایش دادن آن‌ها در زمینه‌های تنظیم، گزینه‌های خود را ذخیره کنید و صفحه را دوباره بارگذاری کنید.

en: All installations and activations have been completed.
fa_IR: نصب و فعال سازی کامل شد

en: All installations have been completed.
fa_IR: نصب کامل شد

en: All pages
fa_IR: تمام صفحات

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fa_IR: همه افزونه ها به خوبی نصب و فعال شدند. %1$s

en: All right!
fa_IR: خوب شد!

en: Allow fullscreen mode
fa_IR: اجازه حالت تمام صفحه

en: Allow non-admin users to change plugin settings and manage your sliders
fa_IR: اجازه میدهید کاربران غیر مدیر تنظیمات پلاگین و مدیریت اسلایدر شما را تغییر دهند

en: Allow restarting slides on resize
fa_IR: اجازه تغییر اسلایدها را مجددا راه اندازی کنید

en: Allowed Characters: Whitespace
fa_IR: کاراکترهای قابل قبول : Whitespace

en: Allows you to display the content of a different entry
fa_IR: اجازه دادن برای نمایش محتویات در هر محتوای گوناگونی

en: Alt
fa_IR: مرتب سازی با الفبای قدیمی

en: Alternate
fa_IR: جایگزین

en: Alternate Background color
fa_IR: رنگ بک گراند متناوب

en: Alternate Background for menu hover, tables etc
fa_IR: بک گراند متناوب برای هوور منو، جدول و ...

en: Alternate Menu for Mobile
fa_IR: منوی جایگزین برای موبایل

en: Alternate Method: Widget
fa_IR: روش جایگزین: ابزارک

en: Although pre-release versions meant to work properly, they might contain unknown issues, and are not recommended for sites in production.
fa_IR: اگر چه نسخه های پیش انتشار به معنای درست کار کردن هستند، ممکن است حاوی مسائل ناشناخته باشند و برای سایت های درآمدرا توصیه نمی شود.

en: Always
fa_IR: همیشه

en: Always Display
fa_IR: همواره نمایش بده

en: Always Display attached to the main menu
fa_IR: همیشه ضمیمه را در منوی اصلی نمایش بده

en: Always Display floating on the side
fa_IR: همیشه به صورت شناور در کنار نمایش بده

en: Always Sticky
fa_IR: همیشه سنجاق شده

en: Always display
fa_IR: همیشه نمایش بده

en: Always display caption
fa_IR: همیشه عنوان را نمایش بده

en: Always display submenu items
fa_IR: همیشه آیتم‌های زیر منو را نمایش دهید

en: Always display the element
fa_IR: همیشه ماژول را نمایش بده

en: Always double check your spelling.
fa_IR: صحت کلمات به کار برده شده را بررسی کنید.

en: Always load all JavaScript files
fa_IR: همیشه فایل‌های جاوا اسکریپت بارگذاری شود

en: Always load all elements
fa_IR: همیشه تمام عناصر بارگذاری شود

en: Always load media features (= WP default behaviour)
fa_IR: همیشه ویژگی های رسانه را بارگذاری کنید

en: Always load videos
fa_IR: بارگذاری همیشگی ویدیوها

en: Always on top
fa_IR: همیشه در بالا

en: Always receive the latest LayerSlider version.
fa_IR: همیشه آخرین نسخه از لایر اسلایدر را دریافت خواهید کرد.

en: An advertising widget that displays 1 big image
fa_IR: ابزارک تبلیغات با یک عکس بزرگ

en: An advertising widget that displays 2 images with 125 x 125 px in size
fa_IR: ابزارک نمایش تبلیغات دو تصویر با اندازه های 125 x 125 px

en: An error occured creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
fa_IR: یک خطا هنگام ایجاد پوشه برای فونت در دایرکتوری %s پیش آمده است. ما قادر به ادغام فونت نیستیم

en: An error occured with the font %s and we are not able to integrate the font
fa_IR: یک خطا با فونت %s و اتفاق افتاد و ما قادر به ادغام فونت نیستیم

en: An error occurred
fa_IR: خطا رخ داد

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fa_IR: مشکل در نصب افزونه %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An update is available for LayerSlider WP!
fa_IR: به روز رسانی برای LayerSlider WP در دسترس است!

en: And a lot more ...
fa_IR: و خیلی بیشتر...

en: And where do you want to display the Blog?
fa_IR: و کدام برگه برای صفحه وبلاگ نمایش داده شود؟

en: Animate
fa_IR: انیمیشن

en: Animated Countdown
fa_IR: شمارش معکوس

en: Animated Numbers
fa_IR: شمارنده انیمیشنی

en: Animates rounded corners toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fa_IR: متحرک گوشه های گرد به سمت ارزش که در اینجا مشخص وقتی لایه برگ بوم اسلایدر.

en: Animates the background toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fa_IR: متحرک پس زمینه نسبت به رنگ که در اینجا مشخص وقتی لایه برگ بوم اسلایدر.

en: Animates the layer height toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fa_IR: متحرک ارتفاع لایه به سمت ارزش که در اینجا مشخص وقتی لایه برگ بوم اسلایدر.

en: Animates the layer width toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fa_IR: متحرک عرض لایه به سمت ارزش که در اینجا مشخص وقتی لایه برگ بوم اسلایدر.

en: Animates the text color toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fa_IR: متحرک رنگ متن نسبت به رنگ که در اینجا مشخص وقتی لایه برگ بوم اسلایدر.

en: Animation
fa_IR: انیمیشن

en: Animation activated
fa_IR: فعال کردن انیمیشن

en: Animation deactivated
fa_IR: انیمیشن غیر فعال شد

en: Animation on load
fa_IR: لود با انیمیشن

en: Announcements
fa_IR: اطلاعیه ها

en: Appearance
fa_IR: ظاهر

en: Appearance -> Menus
fa_IR: نمایش > فهرست

en: Appearence
fa_IR: ظاهر

en: Append a privacy policy message to mailchimp contact forms?
fa_IR: یک پیام سیاست حفظ حریم خصوصی را به فرم تماس با mailchimp اضافه کنید؟

en: Append a privacy policy message to template builder contact forms?
fa_IR: پیغام خط مشی رازداری را به سازننده فرم‌های تماس اضافه می‌کنید؟

en: Append a privacy policy message to your comment form?
fa_IR: یک پیام سیاست حفظ حریم خصوصی را به فرم نظر خود اضافه کنید؟

en: Append a privacy policy message to your login forms?
fa_IR: یک پیام سیاست حفظ حریم خصوصی را به فرم ورود اضافه کنید؟

en: Append a privacy policy message to your registration forms?
fa_IR: یک پیام سیاست حفظ حریم خصوصی را به فرم ثبت نام اضافه کنید؟

en: Append search icon to main menu
fa_IR: افزودن آیکون جستجو در منو اصلی

en: Appended static text
fa_IR: متن ثابت اضافه شده

en: Applies only for the vertical timeline.
fa_IR: اعمال فقط برای نوارزمانی عمودی.

en: Apply
fa_IR: تایید

en: Apply  a link to the menu text?
fa_IR: اعمال یک لینک به متن منو؟

en: Apply Link to Image
fa_IR: افزودن لینک به تصویر

en: Apply Link to header
fa_IR: افزودن لینک به سربرگ

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to scroll to a sections when a link is clicked
fa_IR: آیدی دلخواه را به این ناحیه اضافه کنید. با این کار شما میتوانید یک استایل CSS دلخواه به این ناحیه اضافه کنید. این قابلیت اختیاری است.

en: Apply a link or buttons to the slide?
fa_IR: افزودن لینک یا دکمه به اسلاید؟

en: Apply a link to the header text?
fa_IR: اعمال یک لینک به متن سربرگ؟

en: Apply a link to the slide?
fa_IR: افزودن لینک به اسلاید؟

en: Apply and animate filters on layers. Filters include: blur, brightness, contrast, drop shadow, grayscale, hue rotate, invert, saturation and sepia.
fa_IR: فیلترها را در لایه‌ها اعمال کنید و متحرک‌سازی کنید. فیلترها شامل: تاری، روشنایی، کنتراست، سایه افتادن، درجه سیاه و سفید، چرخش رنگ، چرخش، اشباع و سپگی است.

en: Apply link
fa_IR: اعمال لینک

en: Apply link to date and headline
fa_IR: اعمال لینک به تاریخ و عنوان

en: Apply link to icon
fa_IR: افزودن لینک به آیکون

en: Apply link to icon and headline
fa_IR: اعمال لینک به آیکون نوار عنوان

en: Apply link to icon only
fa_IR: اعمال لینک به فقط آیکون

en: Apply link to the date, icon and headline
fa_IR: اعمال لینک به تاریخ و آیکون نوار عنوان

en: Apply link to the icon and date
fa_IR: اعمال لینک به آیکون و تاریخ

en: Apply link?
fa_IR: افزودن لینک ؟

en: Apply only to active state
fa_IR: اعمال فقط به ناحیه فعال

en: Apply only to mouse hover state
fa_IR: اعمال فقط برای ناحیه پوشش موس

en: Apply the same value to all?
fa_IR: اعمال همین مقدار برای همه؟

en: Apply to Section:
fa_IR: اعمال کردن به ناحیه

en: Apply to all sites in multisite network
fa_IR: اعمال به همه سایت ها در شبکه وردپرس

en: Apply to others
fa_IR: اعمال به دیگرها

en: Aqua
fa_IR: آبی دریایی

en: Archive
fa_IR: بایگانی

en: Archive for category:
fa_IR: بایگانی دسته ی

en: Archive for date:
fa_IR: بایگانی تاریخ

en: Archive for month:
fa_IR: بایگانی ماه

en: Archive for year:
fa_IR: بایگانی سال

en: Archive for:
fa_IR: بایگانی برای:

en: Archives
fa_IR: بایگانی

en: Archives by Month:
fa_IR: بایگانی ماه:

en: Archives by Subject:
fa_IR: بایگانی موضوع:

en: Are you sure you want to apply the currently selected transitions and effects on the other slides?
fa_IR: مطمئن هستید که می خواهید انتقال ها و افکت های انتخاب شده را روی اسلایدهای دیگر اعمال کنید؟

en: Are you sure you want to deactivate this site?
fa_IR: آیا شما برای غیره فعال سازی این سایت مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to erase plugin data from every site in network?
fa_IR: آیا برای پاک کردن اطلاعات افزونه از سایت و شبکه مطئمن هستید؟

en: Are you sure you want to remove this layer?
fa_IR: آیا شما برای حذف این لایه مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to remove this slide?
fa_IR: آیا شما برای حذف این اسلاید مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to remove this slider?
fa_IR: برای حذف این اسلایدر مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to remove this transition?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می خواهید این را حذف کنید?

en: Arrow Shaped
fa_IR: فلش شکل

en: Arrow shaped bullet
fa_IR: فلش گلوله ای شکل دار

en: Artists Name
fa_IR: نام هنرمندان

en: Ascending
fa_IR: Ascendent

en: Ascending Order
fa_IR: ترتیب صعودی

en: Assign Authors
fa_IR: تعیین نویسنده

en: At center of the viewport
fa_IR: در مرکز دیدگاه

en: At least 100&percnt; of Browser Window height
fa_IR: حداقل 100% از ارتفاع پنجره مرورگر

en: At least 25&percnt; of Browser Window height
fa_IR: حداقل 25% از ارتفاع پنجره مرورگر

en: At least 50&percnt; of Browser Window height
fa_IR: حداقل 50% از ارتفاع پنجره مرورگر

en: At least 75&percnt; of Browser Window height
fa_IR: حداقل 75% از ارتفاع پنجره مرورگر

en: At the top of the viewport
fa_IR: در بالای صفحه نمایش

en: Attach one button
fa_IR: الصاق یک دکمه

en: Attach two buttons
fa_IR: الصاق دو دکمه

en: Attachment
fa_IR: الصاق

en: Attachment image for:
fa_IR: پیوست تصویر برای:

en: Attachments
fa_IR: ضمیمه

en: Attention
fa_IR: توجه

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
fa_IR: تذکر هنگام استفاده از ویدئوی های HTML5 روی هاست خود

en: Attention!
fa_IR: توجه!

en: Attention! Pages built with the Enfold Advanced Template Builder will not be displayed at the bottom of the checkout page but only with a link.
fa_IR: توجه! صفحات ساخته شده با الگو ساز پیشرفته انفولد در پایین صفحه پرداخت نمایش داده نخواهد شد، بلکه تنها با یک لینک نمایش داده می‌شود.

en: Attention! Please update WooCommerce to the latest version to properly display your products
fa_IR: توجه! لطفاً ووکامرس خود را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید برای نمایش درست محصولات

en: Attention: You need WordPress version 4.9.6 or higher to use these features
fa_IR: توجه: برای استفاده از این ویژگی‌ها نیاز به نسخه وردپرس 4.9.6 یا بالاتر دارید

en: Attention: You need to set a Privacy Policy page here to activate these features:
fa_IR: توجه: برای فعال کردن این ویژگی، باید یک صفحه سیاست حفظ حریم خصوصی را تنظیم کنید:

en: Attribute name
fa_IR: نام ویژگی

en: Attribute value
fa_IR: مقدار ویژگی

en: Audio / Video
fa_IR: صدا / ویدیو

en: Audio File
fa_IR: فایل صوتی

en: Audio Player
fa_IR: ویدئو پلیر بی صدا

en: Author
fa_IR: نویسنده

en: Author Archive
fa_IR: بایگانی نویسنده

en: Author, Editor, Admin
fa_IR: نویسنده، سردبیر، مدیر

en: Authors
fa_IR: نویسندگان

en: Auto
fa_IR: اتوماتیک

en: Auto Numbering
fa_IR: تعداد نوشته

en: Auto Repair
fa_IR: تعمیر خودکار

en: Auto Repair Function enabled - Repairs errors in shortcode structure during update
fa_IR: تابع تعمیر خودکار فعال شده است - تعمیر خطاها در ساختار کد کوتاه در هنگام به روز رسانی

en: Auto adjust to content
fa_IR: تنظیم خودکار محتوا

en: Auto-Fit
fa_IR: تناسب خودکار

en: Auto-Updates:
fa_IR: به روز رسانی های خودکار:

en: Auto-generated URLs are not available in Preview. This layer will link to “%s” on your front-end pages.
fa_IR: آدرس URLهای تولید شده خودکار در پیش‌نمایش در دسترس نیستند. این لایه پیوند خواهد خورد به “%s” در صفحات فرانت‌اند.

en: Auto-start slideshow
fa_IR: شروع خودکار نمایش اسلاید

en: Automatic Updates
fa_IR: آپدیت‌های خودکار

en: Automatic, based on screen width
fa_IR: اتوماتیک. بر اساس عرض صفحه

en: Automatically closes the Popup in the specified number of seconds after it was opened. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fa_IR: پاپ‌‌آپ به صورت خودکار با تعداد مشخصی از ثانیه پس از باز شدن بسته می‌شود. اگر نمی‌خواهید از این تایگر استفاده کنید، این زمینه را خالی کنید.

en: Automatically opens the Popup after the specified number of seconds. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fa_IR: به صورت خودکار پنجره پاپ‌آپ بعد از تعداد مشخصی از ثانیه باز می‌شود. اگر نمی‌خواهید از تایگر استفاده شود، این زمینه را خالی بگذارید.

en: Automatically play media
fa_IR: پخش خودکار رسانه

en: Autoplay
fa_IR: پخش خودکار

en: Autorespond Text
fa_IR: متن پاسخ اتوماتیک

en: Autoresponder from email address
fa_IR: پاسخ خودکار به ایمیل

en: Autorotation
fa_IR: چرخش خودکار

en: Autorotation active?
fa_IR: حرکت اتوماتیک فعال باشد؟

en: Autorotation duration
fa_IR: زمان چرخش اسلایدر

en: Available Lists
fa_IR: لیست های در دسترس

en: Available Pages
fa_IR: صفحات در دسترس

en: Available Updates
fa_IR: آپدیت های در دسترس

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
fa_IR: عناصر در دسترس برای فرم : ورودی متن تک خط ، ناحیه متنی ، جعبه انتخابی و انتخاب از منوی کشویی

en: Avia Layout Builder
fa_IR: صفحه ساز پیشرفته

en: Axes
fa_IR: محورها

en: BETA
fa_IR: آزمایشی

en: Back to results
fa_IR: بازگشت به نتایج

en: Background
fa_IR: پس زمینه

en: Background Attachment
fa_IR: الصاق بک گراند

en: Background Color
fa_IR: رنگ بک گراند

en: Background Colors
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Background Gradient
fa_IR: گرادیان پس زمینه

en: Background Gradient Color 1
fa_IR: طیف رنگ پس زمنه 1

en: Background Gradient Color 2
fa_IR: طیف رنگ پس زمنه 2

en: Background Gradient Direction
fa_IR: جهت پیش زمینه گرادینت

en: Background Hover Color
fa_IR: رنگ هوور زمینه

en: Background Image
fa_IR: تصویر پس زمینه

en: Background Image Position
fa_IR: موقعیت تصویر بک گراند

en: Background Repeat
fa_IR: تکرار تصویر زمینه

en: Background Video
fa_IR: بک گراند ویدئو

en: Background behavior
fa_IR: رفتار پس زمینه

en: Background can either scroll with the page or be fixed
fa_IR: بک گراند میتواند همراه صفحه اسکرول شود. انتخاب کنید که بک گراند ثابت باشد یا اسکرول شود.

en: Background can either scroll with the page, be fixed or scroll with a parallax motion
fa_IR: بک گراند میتواند همراه صفحه اسکرول شود. انتخاب کنید که بک گراند ثابت باشد یا اسکرول شود.

en: Background color
fa_IR: رنگ پس‌زمینه

en: Background color for your site
fa_IR: رنگ بک گراند برای سایت

en: Background image
fa_IR: عکس پس زمینه

en: Background position
fa_IR: موقعیت بگ گراند

en: Background repeat
fa_IR: سابقه تکرار

en: Background size
fa_IR: اندازه پس زمینه

en: Banner Color Overlay (leave empty for no overlay)
fa_IR: پوشش رنگ بنر (برای بدون پوشش خالی بگذارید)

en: Banner Options
fa_IR: تنظیمات بنر

en: Banner image
fa_IR: تصویر بنر

en: Bar Color
fa_IR: رنگ نوار

en: Base
fa_IR: پایه

en: Baseline (Default)
fa_IR: خط مشی (پیش‌فرض)

en: Basic Settings
fa_IR: شما می توانید از تنظیمات اولیه برای صفحه جستجو در اینجا.

en: Be careful with these options as incorrect settings might break your site.
fa_IR: مراقب باشید با این گزینه‌ها بعنوان تنظیمات نادرست ممکن است سایت شما را درهم بشکند.

en: Before animation
fa_IR: قبل از انیمیشن

en: Before leaving the page
fa_IR: قبل از ترک صفحه

en: Before you can save your changes, you need to make your “/wp-content/uploads” folder writable. See the %sCodex%s
fa_IR: قبل از اینکه تغییرات را ذخیره کنید، شما نیاز به ایجاد پوشه “/wp-content/uploads” با قابلیت نوشتن دارید. مشاهده %sCodex%s

en: Behavior
fa_IR: رفتار

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like facebook page, twitter account etc.
fa_IR: زیر هر عضو تیم میتوانید آیکون هایی برای لینک به صفحاتی مثل فیسبوک و توییتر اضافه کنید.

en: Bengali
fa_IR: بنگالی

en: Beta
fa_IR: آزمایشی

en: Beta versions
fa_IR: نسخه های بتا

en: Big Top and Bottom Margins
fa_IR: فاصله زیاد از بالا و پایین

en: Big image only, other images can be accessed via lightbox
fa_IR: فقط تصویر بزرگ. سایر تصاویر با لایت باکس در دسترس هستند

en: Big image with thumbnails below
fa_IR: تصویر بزرگ با تصویر بندانگشتی زیر آن

en: Big without border
fa_IR: بزرگ بدون کادر

en: Black
fa_IR: سیاه

en: Blank Hotspot
fa_IR: هات اسپات خالی

en: Blend Mode
fa_IR: حالت ترکیبی

en: Blend Modes
fa_IR: حالت ترکیبی

en: Blend mode
fa_IR: حالت ترکیبی

en: Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is a frequently used feature in graphic and print design. With Blend Mode, you can apply texture to text or blend multiple images together in interesting ways.
fa_IR: حالت مخلوط یک راه آسان برای افزودن اثرات چشمگیر است و یک ویژگی اغلب مورد استفاده در طراحی گرافیک و چاپ است. با حالت Blend Mode می‌توانید به متن اعمال کنید یا چندین تصویر را باهم ترکیب کنید.

en: Block
fa_IR: مسدود کردن

en: Block Editor
fa_IR: ویرایشگر بلوک

en: Blocked
fa_IR: بصورت بلوک

en: Blog - Latest News
fa_IR: وبلاگ - آخرین اخبار

en: Blog Content length
fa_IR: طول محتوای بلاگ

en: Blog Grid Columns
fa_IR: تعداد ستون های بلاگ

en: Blog Layout
fa_IR: طرح بندي بلاگ

en: Blog List Width
fa_IR: عرض متناسب بلاگ

en: Blog Post Allowed HTML Tags
fa_IR: برچسب های html مجاز نوشته وبلاگ

en: Blog Post Author
fa_IR: نویسنده نوشته وبلاگ

en: Blog Post Category
fa_IR: دسته نوشته وبلاگ

en: Blog Post Comment Count
fa_IR: تعداد نظر نوشته وبلاگ

en: Blog Post Date
fa_IR: تاریخ نوشته وبلاگ

en: Blog Post Tags
fa_IR: برچسب های پست وبلاگ

en: Blog Posts
fa_IR: نوشته های وبلاگ

en: Blog Style
fa_IR: استایل وبلاگ

en: Blog Styling
fa_IR: استایل وبلاگ

en: Blog Usage - which elements are used in the blog
fa_IR: استفاده از وبلاگ - کدام المان‌ها در وبلاگ استفاده شود

en: Blog meta elements
fa_IR: المنت های متای وبلاگ

en: Blog status of elements is currently not available
fa_IR: وضعیت وبلاگ المان‌ها در حال حاضر در دسترس نیست

en: Blue
fa_IR: آبی

en: Blur
fa_IR: تیرگی

en: Blur on hover effect
fa_IR: افکت پوشش تصویر

en: Body Background color
fa_IR: رنگ زمینه بدنه

en: Body background
fa_IR: بک گراند بدنه

en: Bold
fa_IR: برجسته

en: Bookmarks
fa_IR: بوک مارک ها

en: Border
fa_IR: کادر

en: Border Color
fa_IR: رنگ کادر

en: Border Radius
fa_IR: انحنای کادر

en: Border Width
fa_IR: عرض حاشیه

en: Border around the widget title
fa_IR: کادر اطراف عنوان ابزارک

en: Border colors
fa_IR: رنگ کادر

en: Border on the bottom of the layer. Example: 5px solid #000
fa_IR: مرز در پایین لایه. مثال: 5px solid # 000

en: Border on the left side of the layer. Example: 5px solid #000
fa_IR: مرز در سمت چپ لایه. مثال: 5px solid # 000

en: Border on the right side of the layer. Example: 5px solid #000
fa_IR: مرز در سمت راست لایه. مثال: 5px solid # 000

en: Border on the top of the layer. Example: 5px solid #000
fa_IR: مرز در بالای لایه. مثال: 5px solid # 000

en: Border on top and bottom
fa_IR: کادر بالا و پایین

en: Border width
fa_IR: عرض حاشیه

en: Borders between cells
fa_IR: کادر بین سلول ها

en: Borders between elements
fa_IR: کادر بین سلول ها

en: Borders on top and bottom
fa_IR: کادر در پایین به بالا

en: Borders on top and bottom and between cells
fa_IR: کادر در پایین به بالا و بین سلول ها

en: Both
fa_IR: هر دو

en: Both axes
fa_IR: هر دو محور

en: Both the admin interface and front-end sliders load faster and perform better. This release has numerous bug fixes and improvements. So much actually, that we can’t even write a complete list. The admin interface has also been redesigned a bit to provide familiar but much cleaner and easier controls.
fa_IR: هر دو رابط کاربری و جلویی اسلایدرها بارگذاری سریع تر و انجام بهتر. این نسخه است رفع اشکال متعدد و بهبود. بسیار واقع، که ما حتی نمی تواند ارسال نامه لیست کامل. رابط مدیر نیز کمی به ارائه جارو آشنا اما بسیار و کنترل آسان تر دوباره طراحی شده است.

en: Bottom
fa_IR: پایین

en: Bottom Bar
fa_IR: نوار پایین

en: Bottom Center
fa_IR: پایین وسط

en: Bottom Centered
fa_IR: پایین وسط

en: Bottom Edge
fa_IR: لبه پایین

en: Bottom Framed
fa_IR: قاب پایین

en: Bottom Left
fa_IR: پایین چپ

en: Bottom Left Corner
fa_IR: گوشه پایین سمت چپ

en: Bottom Margin  in px
fa_IR: حاشیه بیرونی از پایین (px)

en: Bottom Padding in pixel
fa_IR: فاصله از پایین بر حسب پیکسل

en: Bottom Right
fa_IR: پایین راست

en: Bottom Right Corner
fa_IR: گوشه پایین سمت راست

en: Bottom left
fa_IR: پایین چپ

en: Bottom left rotation
fa_IR: چرخش پایین چپ

en: Bottom right
fa_IR: پایین راست

en: Bottom right rotation
fa_IR: چرخش پایین راست

en: Bottom to Top
fa_IR: پایین به بالا

en: Bottom without Frame
fa_IR: پایین بدون قاب

en: Bottom-Left-Radius
fa_IR: انحنای پایین سمت چپ

en: Bottom-Right-Radius
fa_IR: انحنای پایین سمت راست

en: Box Shadow with Arrow
fa_IR: سایه جعبه با پیکان

en: Box Size
fa_IR: اندازه جعبه

en: Box shadow
fa_IR: سایه جعبه

en: Boxed
fa_IR: جعبه‌ای

en: Boxed Grid
fa_IR: شبکه جعبه ای

en: Boxed Layout
fa_IR: نمای جعبه ای

en: Boxed Tabs
fa_IR: تب های جعبه ای

en: Boxed content block with borders
fa_IR: بلوک محتوای جعبه ای با کادر

en: Brand Icons
fa_IR: آیکون‌های تجاری

en: Breadcrumb Hierarchy
fa_IR: رده بندی موقعیت یاب

en: Breadcrumb parent page
fa_IR: برگه اصلی موقعیت یاب

en: Brightness
fa_IR: شفافیت

en: Browse %d Revisions
fa_IR: مرور بازنگری های %d

en: Browse the FAQs
fa_IR: مرورکردن راهنماها

en: Build simple custom menu
fa_IR: یک منو بسازید

en: Built-in skins will be overwritten by plugin updates. Making changes should be done through the Custom Styles Editor.
fa_IR: پوسته های ساخته شده توسط به روز رسانی پلاگین تغییر خواهد کرد. تغییرات باید از طریق ویرایشگر سفارشی انجام شود.

en: Bulk Actions
fa_IR: اندازه رفتار

en: Bullet
fa_IR: گلوله

en: Bullet Content
fa_IR: محتوای دایره ای

en: Bullet Shape
fa_IR: شکل گلوله

en: Burger/Mobile Menu
fa_IR: برگر/منوی موبایل

en: Burger/Mobile Menu styling
fa_IR: برگر / استایل منوی موبایل

en: Button
fa_IR: دکمه

en: Button 1 Color
fa_IR: رنگ دکمه 1

en: Button 1 Label
fa_IR: برچسب دکمه 1

en: Button 1 Link Target?
fa_IR: هدف لینک دکمه 1؟

en: Button 1 Link?
fa_IR: لینک دکمه 1؟

en: Button 2 Color
fa_IR: رنگ دکمه 2

en: Button 2 Label
fa_IR: برچسب دکمه 2

en: Button 2 Link Target?
fa_IR: هدف لینک دکمه 2 ؟

en: Button 2 Link?
fa_IR: لینک دکمه 2؟

en: Button Action
fa_IR: عملیات دکمه

en: Button Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه دکمه

en: Button Color
fa_IR: رنگ دکمه

en: Button Font Color
fa_IR: رنگ فونت دکمه

en: Button Font Size
fa_IR: اندازه فونت دکمه

en: Button Font/Icon Color
fa_IR: رنگ فونت/آیکون دکمه

en: Button Icon
fa_IR: آیکون دکمه

en: Button Label
fa_IR: برچسب دکمه

en: Button Label display
fa_IR: نمایش برچسب دکمه

en: Button Link
fa_IR: لینک دکمه

en: Button Link?
fa_IR: لینک دکمه؟

en: Button Position
fa_IR: مکان دکمه

en: Button Row
fa_IR: ردیف دکمه

en: Button Size
fa_IR: اندازه دکمه

en: Button Style (Bordered)
fa_IR: استایل دکمه (با کادر)

en: Button Style (Colored)
fa_IR: استایل دکمه (رنگی)

en: Button Title
fa_IR: عنوان دکمه

en: Button text confirm link to facebook:
fa_IR: متن دکمه لینک تایید برای فیسبوک:

en: Button text confirm to load Google Maps
fa_IR: متن دکمه تایید برای بارگذاری نقشه‌های گوگل

en: Button text confirm to load Google Maps:
fa_IR: متن دکمه تایید برای بارگذاری نقشه‌های گوگل:

en: Buttons
fa_IR: دکمه ها

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu item to display the submenus
fa_IR: به صورت پیشفرض همه ی آیتم های منو در موبایل قابل رویت هستند. اگر این گزینه را فعال کنید آنها مخفی خواهند شد و کاربر باید روی آیتم ماد کلیک کند تا زیرمنو نمایش داده شود

en: By default compression is enabled. It is recommended to only disable the feature when you encounter errors (some server environments might cause trouble with active compression) or while you are actively developing your website and are adding new CSS rules or Javascript functions.
fa_IR: بطور پیش فرض حالت فشرده سازی را فعال قرار بدهید و در صورتی که خطا های سروری دریافت کردید و یا قصد داشتید بر روی استایل و جاوا اسکریپت سایت خود تغییرات داشته باشید این حالت را غیر فعال کنید.

en: By default images got a small link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
fa_IR: به طور پیشفرض تصاویر به عکس بزرگتر یعنی لایت باکس لینک داده می شوند. می توانید آن را غیر فعال کنید. همچنین میتوانید از  طریق ویرایش گالری لینک دلخواه را انتخاب کنید.

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
fa_IR: به طور پیشفرض تصاویر به عکس بزرگتر یعنی لایت باکس لینک داده می شوند. می توانید آن را غیر فعال کنید. همچنین میتوانید از  طریق ویرایش گالری لینک دلخواه را انتخاب کنید.

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
fa_IR: بصورت پیشفرض تصویر کشیده می شود. شما می توانید این حالت را غیر فعال کنید و به سادگی تصویر را در مرکز اسلایدشو قرار دهید.

en: By default the slider clips the layers outside of its bounds. Enable this option to allow overflowing content.
fa_IR: به طور پیش فرض نوار لغزنده لایه ها را خارج از محدوده آن لمس می کند. این گزینه را قادر به اجازه دادن به محتوای بیش از حد فعال کنید.

en: By default the theme will load wp-mediaelement scripts only if needed on your posts and pages. You can disable the feature or force loading these elements if you run into troubles - some plugins require these elements and rely on the WP default behaviour loading these scripts.
fa_IR: بصورت پیشفرض و توصیه ما این هست که فقط ابزار هایی که شما از آن ها در برگه ها و نوشته های خود استفاده کرده اید را لود کند. در غیر این صورت شما میتوانید مدیریت کنید که همه ابزار ها و ایتم ها را لود کند یا به صورتی دستی خود شما مشخص کنید.

en: By default the theme will only load elements that are used on your posts and pages. You can disable the feature or manually manage loaded elements if you run into trouble
fa_IR: بصورت پیشفرض و توصیه ما این هست که فقط ابزار هایی که شما از آن ها در برگه ها و نوشته های خود استفاده کرده اید را لود کند. در غیر این صورت شما میتوانید مدیریت کنید که همه ابزار ها و ایتم ها را لود کند یا به صورتی دستی خود شما مشخص کنید.

en: By default the video will try to match the default slideshow size that was selected in the slider settings at 'Slideshow Image and Video Size'
fa_IR: ویدئو به صورت پیشفرض تلاش میکند که با اندازه پیشفرض اسلایدشو که برای اسلایدر انتخاب شده است تنظیم شود

en: By turning this option on, all layers will trigger their Hover Transitions at the same time when you hover over the slider with your mouse cursor. It’s useful to create spectacular effects that involve multiple layer transitions and activate on hovering over the slider instead of individual layers.
fa_IR: با نشانگر ماوس خود را بر روی نوار لغزنده قرار دهید. مفید است برای ایجاد جلوه های دیدنی و جذاب که شامل انتقال چند لایه و فعال شدن در شنا کردن بیش از لغزنده به جای لایه های فردی باشد.

en: By using the Play By Scroll feature, you can interact sliders by scrolling with your mouse wheel or swiping up / down on mobile devices. Adding scroll-dependent interactive page blocks to your site has never been easier.
fa_IR: با استفاده از ویژگی‌ Play By Scroll می‌توانید اسلایدرها را با اسکرول با ماوس خود بالا/پایین بکشید حتی در دستگاه‌های تلفن همراه. افزودن صفحات تعاملی وابسته به اسکرول سایت شما هرگز آسان تر از این نبوده است.

en: CSS Classes (optional)
fa_IR: CSS (اختیاری)

en: CSS Editor
fa_IR: ویرایشگر CSS

en: CSS file merging and compression
fa_IR: ادغام فایل های استایل و فشرده سازی آن ها

en: CSS properties to control the image placement and appearance.
fa_IR: خواص CSS برای کنترل قرار دادن تصویر و ظاهر.

en: Cache on your server - no instagram connection needed on pageload
fa_IR: کش در سرور شما - بدون اتصال اینستاگرام مورد نیاز در پیش‌بارگذاری

en: Cache plugins
fa_IR: کش پلاگین ها

en: Caching Plugins
fa_IR: پلاگین های کش

en: Calculate positions from
fa_IR: محاسبه موقعیت از

en: Calendar of Events
fa_IR: تقویم رویدادها

en: Call to Action
fa_IR: فراخوانی برای اقدام

en: Calling when the slider commencing slide change (animation start).
fa_IR: هنگامی که اسلایدر شروع به تغییر اسلاید کرد (شروع انیمیشن) تماس می گیرد.

en: Calling when the slider will change to the next slide by the user.
fa_IR: هنگامی که اسلاید بعدی توسط کاربردتغییر کند، تماس گرفته می شود.

en: Calling when the slider will change to the previous slide by the user.
fa_IR: هنگامی که اسلاید قبلی توسط کاربردتغییر کند، تماس گرفته می شود.

en: Calling when the slideshow has started.
fa_IR: هنگامی که نمایش اسلاید آغاز شده است، تماس بگیرید

en: Calling when the slideshow is stopped by the user.
fa_IR: هنگامی که نمایش اسلاید توسط کاربر متوقف می شود، تماس گرفته می شود.

en: Can be used for a job description
fa_IR: برای استفاده توضیحات شغل به کار می رود

en: Cannot write to file
fa_IR: نمی توانم به فایل بسازم

en: Canvas height
fa_IR: ارتفاع بوم

en: Canvas width
fa_IR: عرض بوم

en: Caption
fa_IR: عنوان

en: Caption Appearance
fa_IR: نمایش عنوان

en: Caption Content Font Size
fa_IR: اندازه فونت زیر نویس محتوا

en: Caption Font Color
fa_IR: رنگ فونت عنوان

en: Caption Overlay Background Color
fa_IR: رنگ بک گراند روی  عنوان

en: Caption Overlay Opacity
fa_IR: شفافیت روی عنوان

en: Caption Positioning
fa_IR: مکان توضیحات اسلاید

en: Caption Text
fa_IR: متن توضیحات اسلاید

en: Caption Text Font Size
fa_IR: اندزه فونت متن عنوان

en: Caption Title
fa_IR: عنوان اسلاید

en: Caption Title Font Size
fa_IR: اندزه فونت عنوان

en: Caption custom font size?
fa_IR: اندزه فونت عنوان؟

en: Capturing slide. This might take a moment ...
fa_IR: گرفتن اسلاید. این ممکن است چند لحظه طول بکشد ...

en: Carousel
fa_IR: گردونه (Carousel) با پهنای کامل

en: Catalogue
fa_IR: کاتالوگ

en: Categories
fa_IR: دسته ها

en: Category Styling
fa_IR: استایل دسته

en: Cell Padding
fa_IR: حاشیه درونی سلول

en: Cells appear beside each other, just like on large screens
fa_IR: سلول ها در کنار هم قرار بگیرند. درست مثل صفحه نمایش های بزرگ

en: Center
fa_IR: وسط

en: Center Center
fa_IR: وسط وسط

en: Center Content
fa_IR: محتوا وسط

en: Center Framed
fa_IR: قاب وسط

en: Center Left
fa_IR: وسط چپ

en: Center Left
fa_IR: مرکز و چپ

en: Center Right
fa_IR: وسط راست

en: Center Text Column
fa_IR: ستون متن با تراز وسط

en: Center without Frame
fa_IR: وسط بدون قاب

en: Centered
fa_IR: وسط

en: Certain transformation and transition options cannot be updated on the fly when the browser size or device orientation changes. By enabling this option, the slider will automatically detect such situations and will restart the itself to preserve its appearance.
fa_IR: هنگامی که اندازه مرورگر یا جهت گیری دستگاه تغییر می کند، تغییرات خاص و گزینه های انتقال امکان پذیر نیست. با فعال کردن این گزینه، نوار لغزنده به طور خودکار چنین شرایطی را تشخیص می دهد و خود را برای حفظ ظاهر خود راه اندازی مجدد می کند.

en: Change
fa_IR: تغییر

en: Change Image
fa_IR: تغییر تصویر

en: Change Link
fa_IR: تغییر لینک

en: Change Media
fa_IR: تغییر رسانه

en: Change Password
fa_IR: تغییر رمز عبور

en: Change URL hash
fa_IR: تغییر URL هش

en: Change WordPress defaults
fa_IR: تغییر پیشفرض های وردپرس

en: Change layout
fa_IR: حالت را تغییر دهید

en: Change the alignment of title and excerpt here
fa_IR: تراز دلخواه برای عنوان و چکیده در اینجا

en: Change the duration of the initial fade animation when the page loads. Enter 0 to disable fading.
fa_IR: وقتی صفحه بارگذاری می شود، مدت زمان انیمیشن محو شدن اولیه تغییر می کند. 0 را وارد کنید تا محو شود

en: Change the styling for a button menu item
fa_IR: استایل دکمه ها را تغییر دهید

en: Change the styling for a button menu item with border
fa_IR: استایل لینک های منوی اصلی را تغییر دهید

en: Change the styling for all &lt;blockquote&gt; tags
fa_IR: استایل تمام تگ های blockquote را تغییر دهید

en: Change the styling for all &lt;mark&gt; tags
fa_IR: تغییر استایل برای همه &lt;mark&gt; tags

en: Change the styling for all &lt;p&gt; tags
fa_IR: تغییر استایل برای همه &lt;mark&gt; tags

en: Change the styling for all &lt;strong&gt; tags
fa_IR: استایل تمام تگ های strong را تغییر دهید

en: Change the styling for all &lt;u&gt; (underline) tags
fa_IR: تغییر استایل برای همه &lt;u&gt; (underline) tags

en: Change the styling for all Heading tags
fa_IR: استایل تگ های هدینگ را تغییر دهید

en: Change the styling for the &lt;body&gt; tag.
fa_IR: تغییر استایل برای &lt;p&gt; برچسب ها

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse cursor above a linked image
fa_IR: استایلی که هنگام نگه داشتن ماوس روی آیکون نمایش داده می شود تنظیم کنید

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain social icons, a second menu and a phone number
fa_IR: استایل نوار باریک بالای منوی اصلی را تغییر دهید. این نوار شامل شبکه های اجتماعی، منوی دوم و تلفن است

en: Change the styling for your H1 Tag
fa_IR: استایل تگ H1 را تغییر دهید

en: Change the styling for your H2 Tag
fa_IR: استایل تگ H2 را تغییر دهید

en: Change the styling for your H3 Tag
fa_IR: استایل تگ H3 را تغییر دهید

en: Change the styling for your H4 Tag
fa_IR: استایل تگ H4 را تغییر دهید

en: Change the styling for your H5 Tag
fa_IR: استایل تگ H5 را تغییر دهید

en: Change the styling for your H6 Tag
fa_IR: استایل تگ H6 را تغییر دهید

en: Change the styling for your cookie consent button
fa_IR: تغییر ظاهر برای دکمه رضایت کوکی خود را تغییر دهید

en: Change the styling for your cookie consent extra buttons
fa_IR: تغییر استایل برای رضایت کوکی دکمه‌های اضافی

en: Change the styling for your cookie consent message bar
fa_IR: تغییر ظاهر برای نوار پیام رضایت‌نامه کوکی شما

en: Change the styling for your current menu item/hover indicator
fa_IR: استایل لینک های منوی اصلی را تغییر دهید

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider buttons
fa_IR: تغییر استایل برای تمام صفحه، تمام عرض و دکمه های اسلایدر ساده

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider caption
fa_IR: تغییر استایل تمام صفحه، تمام عرض و عنوان ایزی اسلایدر

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider title
fa_IR: تغییر استایل تمام صفحه، تمام عرض و عنوان ایزی اسلایدر

en: Change the styling for your main menu dropdown links
fa_IR: استایل لینک های بازشو منوی اصلی را تغییر دهید

en: Change the styling for your main menu links
fa_IR: استایل لینک های منوی اصلی را تغییر دهید

en: Change the styling for your main menu links once they are displayed in the page overlay/slide out
fa_IR: استایل منو خود را برای حالت همپوشانی تغییر بدهید.

en: Change the styling of the breadcrumb menu
fa_IR: استایل دکمه ها را تغییر دهید

en: Change the styling of your buttons
fa_IR: استایل دکمه ها را تغییر دهید

en: Change the styling of your icon grid
fa_IR: تغییر استایل لیست آیکن ها

en: Change the styling of your iconlist
fa_IR: تغییر استایل لیست آیکن ها

en: Change the styling of your widget
fa_IR: استایل عنوان ابزارک را تغییر دهید

en: Change the styling of your widget links
fa_IR: استایل عنوان ابزارک را تغییر دهید

en: Change the styling of your widget title
fa_IR: استایل عنوان ابزارک را تغییر دهید

en: Change the width of your elements and let them appear beside each other instead of underneath
fa_IR: عرض المان را تغییر دهید و ان ها را در کنار هم نمایش دهید به جای اینکه زیر هم نمایش داده شود.

en: Changes the perspective of layers in the 3D space.
fa_IR: تغییرات لایه در فضای 3D تغییر می دهد.

en: Changes the perspective of layers in the 3D space. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fa_IR: چشم انداز لایه ها را در فضای 3D تغییر می دهد. این مقدار پیش فرض در این اسلاید است که لایه های اختلاف منظر به ارث برده اند، مگر اینکه شما آن را به طور مستقیم بر روی آنها تنظیم کنید

en: Changes the perspective of this layer in the 3D space.
fa_IR: تغییر  این لایه در فضای 3D تغییر می دهد.

en: Changes will be applied on all selected layers.
fa_IR: تغییرات در تمام لایه‌های انتخاب شده اعمال خواهد شد.

en: Chart Icons
fa_IR: آیکن چت

en: Check API Key
fa_IR: بررسی کلید API

en: Check API key here
fa_IR: کلید API را بررسی کنید

en: Check Key again & renew Lists
fa_IR: بررسی مجدد کلید و بازنشانی لیست

en: Check Manually
fa_IR: تنظیم دستی

en: Check Only
fa_IR: فقط بررسی

en: Check State - shows, which elements are recognised or new or in update
fa_IR: Check State - نشان می‌دهد که المان شناخته شده جدید است یا به‌روز رسانی شده است

en: Check System Status
fa_IR: بررسی وضعیت سیستم

en: Check enabled on update - checks the structure only
fa_IR: تیک زدن فعال‌سازی به‌روز رسانی - بررسی فقط ساختار

en: Check for updates
fa_IR: برای آپدیت شدن بررسی کنید

en: Check if excerpt/caption of the slide should also be displayed
fa_IR: اگر میخواهید عنوان/توضیح اسلاید نمایش داده شود تیک بزنید

en: Check if prepended, rotating and appended text should each be displayed on its own line
fa_IR: اگر این گزینه انتخاب شود،  متن چرخان و ثابت باید هرکدام  در خط خود نمایش داده شوند

en: Check if the content slider should rotate by default
fa_IR: آیا میخواهید اسلایدر محتوا به صورت اتومایتک حرکت کند

en: Check if the logo slider should rotate by default
fa_IR: میخواهید اسلایدر به صورت خودکار حرکت کند؟

en: Check if the slideshow should rotate by default
fa_IR: آیا میخواهید اسلایدشو به صورت خودکار تغییر کند

en: Check if you always want to show the tooltips on mobile phones below the image. Recommended if your tooltips contain a lot of text
fa_IR: اگر میخواهید همیشه تولتیپ ها در موبایل در زیر عکس نمایش داده شوند تیک بزنید. توصیه شده برای وقتی که متن تولتیپ طولانی است.

en: Check if you do not use Youtube or Vimeo video features.
fa_IR: این گزینه را در صورتی فعال کنید که قصد ندارید از ویدئو های سایت هایی مثل آپارات، یوتیوب و ... استفاده کنید.

en: Check if you do not use the blog. This will disable the blog page as well as the blog template builder element, the comments template builder element and category pages that are based on the default categories (if any plugin post types use these overview styles please keep this feature enabled)
fa_IR: بررسی کنید در صورتی که قصد استفاده از وبلاگ را در سایت خود ندارید این گزینه را فعال کنید تا همه کد ها و درخواست ها برای وبلاگ غیر فعال شود.

en: Check if you need to create a textblock shortcode around a plain text content to keep it editable: %s
fa_IR: بررسی کنید که آیا نیاز به کد کوتاه بلوک متنی در اطراف یک محتوای متن ساده دارید ایجاد کنید تا بتوانید آن را ویرایش کنید: %s

en: Check if you want people to confirm their email address before being subscribed (highly recommended)
fa_IR: اگر شما می خواهید مردم به آدرس ایمیل خود قبل از مشترک شدن مراجعه کنند تیک بزنید (بسیار توصیه می شود)

en: Check if you want to delete expired CSS and JS files generated by the theme. Only recommended if you are NOT using a caching plugin (since a cached page might still use those files)
fa_IR: بررسی کنید آیا می خواهید فایل های استایل و جاوا اسکریپت منقضی شده تولید شده توسط تم را حذف کنید. فقط توصیه می شود اگر از پلاگین ذخیره سازی استفاده نمی کنید (از آنجا که یک صفحه ذخیره شده ممکن است هنوز از این فایل ها استفاده کند)

en: Check if you want to disable autorotation when this last slide is displayed
fa_IR: اگر میخواهید وقتی به اسلاید آخر رسید چرخش خودکار غیرفعال باشد تیک بزنید

en: Check if you want to disable the shortcode processing for this code block
fa_IR: اگر میخواهید پردازش شورت کد برای این بلوک کد غیرفعال شود تیک بزنید

en: Check if you want to disable video autoplay when this slide shows
fa_IR: اگر میخواهید ویدئو دارای چرخش اجرای خودکار باشد تیک بزنید

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your section background image/video
fa_IR: اگر میخواهید یک رنگ شفاف و/یا پوشش پترن بر روی تصویر/ویدئوی بک گراند نمایش دهید تیک بزنید

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your slideshow image/video
fa_IR: اگر میخواهید یک رنگ شفاف و/یا پوشش پترن بر روی تصویر/ویدئوی اسلایدشو نمایش دهید تیک بزنید

en: Check if you want to enable multiple answers
fa_IR: اگر میخواهید چند پاسخ فعال کنید انتخاب کنید

en: Check if you want to hide form labels above the form elements. The form will instead try to use an inline label (not supported on old browsers)
fa_IR: اگر میخواهید برچسب بالای فرم را مخفی کنید تیک بزنید.

en: Check if you want to hide the controls (works for youtube and self hosted videos)
fa_IR: اگر میخواهید دکمه های کنترل مخفی شود تیک بزنید

en: Check if you want to hide the excerpt and date in search results
fa_IR: اگر می‌خواهید خلاصه و تاریخ را در نتایج جستجو مخفی کنید تیک بزنید

en: Check if you want to hide the post type titles in search results
fa_IR: اگر می‌خواهید عنوان‌های نوشته را در نتایج جستجو مخفی کنید تیک بزنید

en: Check if you want to hide the preview image or icon in search results
fa_IR: اگر می‌خواهید تصویر پیش‌نمایش یا آیکون را در نتایج جستجو مخفی کنید تیک بزنید

en: Check if you want to hide this form element
fa_IR: اگر میخواهید این المان مخفی باشد تیک بزنید

en: Check if you want to loop the video (instead of showing the next slide the video will play from the beginning again)
fa_IR: اگر میخواهید ویدئو دارای چرخش اجرای خودکار باشد تیک بزنید (به جای نمایش اسلاید بعدی ویدئو از ابتدا دوباره پخش میشود)

en: Check if you want to mute the video
fa_IR: اگر میخواهید ویدئو پلیر بی صدا باشد تیک بزنید

en: Check if you want to preselect the checkbox
fa_IR: تیک بزنید اگر می خواهید پیش فرض تیک زده شود

en: Check if you want to show a button at the bottom of the section that takes the user to the next section by scrolling down
fa_IR: اگر میخواهید در پایین ناحیه دکمه ای باشد که کاربر را به سمت ناحیه بعدی هدایت کند این گزینه را تیک بزنید.

en: Check if you want to show a button at the bottom of the slider that takes the user to the next section by scrolling down
fa_IR: اگر میخواهید در پایین اسلایدر دکمه ای باشد که کاربر را به سمت پایین هدایت کند این گزینه را تیک بزنید.

en: Check missing shortcode tags - auto repair is not possible for %s at index %d.
fa_IR: بررسی برچسب‌های کد کوتاه گم شده - تعمیر خودکار برای %s امکان پذیر نیست %d.

en: Check of shortcodes was disabled.
fa_IR: چک کردن کدهای کوتاه غیرفعال شد.

en: Check out the
fa_IR: چک کردن

en: Check out the %sPublish%s and %sMobile%s sections to set up scheduling, target devices, etc.
fa_IR: بررسی بخش‌های %sانتشار%s و %sموبایل%s برای تنظیم برنامه ریزی، دستگاه‌های هدف و غیره.

en: Check out the included demo sliders
fa_IR: شامل اسلایدرهای دمو

en: Check to append a message to all of your contact forms.
fa_IR: برای تکمیل کردن پیام به فرم‌های تماس خود، تیک بزنید.

en: Check to append a message to all of your mailchimp forms.
fa_IR: برای تکمیل پیام به تمام‌ فرم‌های mailchimp خود تیک بزنید.

en: Check to append a message to the comment form for unregistered users. Commenting without consent is no longer possible
fa_IR: برای اضافه کردن یک پیام به فرم نظر برای کاربران ثبت نشده، بررسی کنید. اظهار نظر بدون رضایت دیگر امکان پذیر نیست

en: Check to append a message to the default login forms.
fa_IR: برای پیوستن یک پیام به فرم های پیش فرض ، ورود به سایت.

en: Check to append a message to the default registrations forms.
fa_IR: برای اضافه کردن یک پیام به فرم ثبت نام پیش فرض، بررسی کنید.

en: Check to create a textblock shortcode at index %d around a text content to keep it editable: %s
fa_IR: برای ایجاد یک کد کوتاه بلوک متن در ایندکس %d در اطراف یک محتوای متن، برای ویرایش آن قابل ویرایش %s را بررسی کنید

en: Check to disable 'jQuery Migrate'. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
fa_IR: برای غیر فعال کردن این موضوع در صورتی که افزونه خاصی را استفاده میکند لازم هست دست نگهدارید و ابتدا افزونه خود را بررسی کنید. البته لازم به ذکر هست این سبک از جی کوئری خیلی قدیمی و تقریبا منسوخ شده میباشد.

en: Check to disable Emoji/Smiley Support. (Emojis are used by WordPress by default but most websites do not use them)
fa_IR: پشتیبانی استفاده از اموجی ها و شکلک ها را در سایت خود غیر فعال کنید.

en: Check to disable the Element
fa_IR: برای غیرفعال کردن المان تیک بزنید

en: Check to disable the live preview of your advanced layout builder elements
fa_IR: برای غیره فعال کردن پیش‌نمایش زنده از طرح‌ساز پیشرفته خود بررسی کنید

en: Check to disable the post navigation that links to the next/previous post on single entries
fa_IR: برای غیره فعال کردن ناوبری نوشته که لینک‌های بعدی/قبلی بر روی محتوای نوشته است تیک بزنید

en: Check to display
fa_IR: برای نمایش تیک بزنید

en: Check to display the control to activate streetview at the right side of the map
fa_IR: برای نمایش کنترل جهت فعال‌سازی نمای خیابان در سمت راست نقشه، تیک بزنید

en: Check to display the controls at the right side of the map
fa_IR: برای نمایش کنترل در سمت راست نقشه، بررسی کنید

en: Check to display the social icons defined in
fa_IR: کلیک کنید برای نمایش ایکون های اجتماعی

en: Check to display the tooltip by default. If unchecked user must click the marker to show the tooltip
fa_IR: اگر میخواهید به صورت پیشفرض تولتیپ نمایش داده شود تیک بزنید. اگر تیک نزنید کاربر باید برای مشاهده تولتیپ روی مارکر کلیک کند.

en: Check to enable maintenance mode and redirect all page requests to a maintenance page of your choice
fa_IR: با فعال کردن این گزینه سایت شما به حالت در حال تعمیر یا بروزرسانی خواهد رفت و شما میتوانید یک صفحه اختصاصی برای این کار طراحی و استفاده کنید.

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
fa_IR: برای فعال کردن لایت باکس به صورت پیشفرض برای تصاویر تیک بزنید

en: Check to only display icon on hover
fa_IR: برای اینکه ایکون فقط در هوور نمایش داده شود تیک بزنید

en: Check your spelling.
fa_IR: صحت کلمات به کار برده شده را بررسی کنید

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
fa_IR: انتخاب ویدئوی دیگر (فقط HTML5)

en: Choose Button Preset
fa_IR: انتخاب دکمه از پیش تعریف شده

en: Choose Image
fa_IR: انتخاب تصویر

en: Choose Media
fa_IR: انتخاب رسانه

en: Choose Page or Post
fa_IR: انتخاب صفحه و نوشته

en: Choose Post or Page
fa_IR: انتخاب نوشته یا صفحه

en: Choose Preset
fa_IR: انتخاب پیش تعیین شده

en: Choose Template Name
fa_IR: نام پوسته را انتخاب کنید

en: Choose Video
fa_IR: انتخاب ویدئو

en: Choose a Cover Image
fa_IR: انتخاب یک تصویر کاور

en: Choose a Popup preset
fa_IR: یک پیش نمایش پاپ آپ انتخاب کنید

en: Choose a Slide
fa_IR: انتخاب یک اسلاید

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
fa_IR: یک فایل WXR (.xml) برای بارگزاری انتخاب کنید، سپس با کلیک روی بارگذاری فایل  آن را درون ریزی نمایید.

en: Choose a background color for your button here
fa_IR: از اینجا یک رنگ بک گراند برای دکمه انتخاب کنید

en: Choose a background hover color for your button here
fa_IR: از اینجا یک رنگ برای هور بک گراند دکمه انتخاب کنید

en: Choose a border styling for the bottom of your section
fa_IR: یک کادر استایل برای پایین بخش

en: Choose a border styling for the top of your section
fa_IR: یک کادر استایل برای بالای بخش

en: Choose a center point for parallax content where all layers will be aligned perfectly according to their original position.
fa_IR: یک نقطه مرکزی برای محتوای اختلاف منظر را انتخاب کنید که در آن تمام لایه ها با توجه به موقعیت اصلی آنها کاملا منطبق می شوند.

en: Choose a color for your button here
fa_IR: از اینجا یک رنگ برای دکمه انتخاب کنید

en: Choose a color for your heading area here
fa_IR: از اینجا یک رنگ برای ناحیه هدر انتخاب کنید

en: Choose a color for your progress bar here
fa_IR: یک رنگ برای این نوار انتخاب کنید

en: Choose a color for your second button here
fa_IR: از اینجا یک رنگ برای دکمه انتخاب کنید

en: Choose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
fa_IR: ارتفاع سفارشی را با پیکسل‌ها انتخاب کنید (در پیش‌نمایش بالا، فقط صفحه واقعی منعکس می‌شود)

en: Choose a custom sidebar for this entry
fa_IR: سایدبار این صفحه را انتخاب کنید

en: Choose a file to import sliders.
fa_IR: یک فایل را برای وارد کردن اسلایدها انتخاب کنید

en: Choose a font family
fa_IR: یک فونت خانواده را انتخاب کنید

en: Choose a layer type
fa_IR: انتخاب یک نوع لایه

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the scheme below then.
fa_IR: یک طرح رنگ از پیش تعریف شده را در اینجا انتخاب نمایید. شما می توانید تنظیمات طرح را، زیر آن ویرایش کنید.

en: Choose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
fa_IR: یک اندازه سربرگ از پیش تعریف شده را انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید ارتفاع سفارشی را به سربرگ اضافه کنید

en: Choose a preview/fallback image
fa_IR: انتخاب پیش‌نمایش/ تصویر fallback

en: Choose a role
fa_IR: یک نقش را انتخاب کنید

en: Choose a skin:
fa_IR: یک پوست را انتخاب کنید:

en: Choose a slide transition to import
fa_IR: انتخاب یک انتقال اسلاید جهت درون ریزی

en: Choose a slider:
fa_IR: یک نوار اسلاید را انتخاب کنید:

en: Choose a styling variaton
fa_IR: انتخاب یک متغییر استایل

en: Choose an overlay image:
fa_IR: یک تصویر همپوشانی را انتخاب کنید:

en: Choose another Image
fa_IR: انتخاب تصویر دیگر

en: Choose between a scrollable or fixed global background image.
fa_IR: بین یک تصویر پسزمینه رونده یا ثابت جهانی را انتخاب کنید.

en: Choose between your own uploaded fonts, web safe fonts (faster rendering) and Google webkit fonts (more unique).
fa_IR: فونت فارسی را  در زیر انتخاب کنید.

en: Choose from hundreds of custom fonts faces provided by Google Fonts
fa_IR: از صدها فونت سفارشی که توسط Google Fonts ارائه شده را انتخاب کنید

en: Choose from one of the pre-defined Popup closing transitions.
fa_IR: یکی از پیکربندی‌های ترانزشن بستن پاپ‌آپ تعیین شده را انخاب کنید.

en: Choose from one of the pre-defined Popup opening transitions.
fa_IR: یکی از پیکربندی‌های ترانزشن بازشدن پاپ‌آپ تعیین شده را انخاب کنید.

en: Choose from one of the pre-defined overlay closing transitions.
fa_IR: یکی از پیکربندی‌های ترانزشن بسته شدن پوشش تعیین شده را انخاب کنید.

en: Choose from one of the pre-defined overlay opening transitions.
fa_IR: یکی از پیکربندی‌های ترانزشن بازشدن پوشش تعیین شده را انخاب کنید.

en: Choose here, how to align your image
fa_IR: از اینجا انتخاب کنید میخواهید تصویر چطور نمایش داده شود

en: Choose here, how to align your text
fa_IR: موقعیت متن را انتخاب کنید

en: Choose here, if you want to display the event title
fa_IR: اگر میخواهید عنوان رویداد نمایش داده شود انتخاب کنید

en: Choose how layers and the slide background should blend into each other. Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is one of the most frequently used features in graphic and print design.
fa_IR: انتخاب کنید که چگونه لایه ها و پس زمینه اسلاید باید به یکدیگر مخلوط. حالت مخلوط یک راه آسان برای اضافه کردن جلوه های چشم نواز و یکی از ویژگی های اغلب استفاده می شود در طراحی گرافیک و چاپ است.

en: Choose how the cells inside the grid should behave on mobile devices and small screens
fa_IR: انتخاب کنید که شبکه ی داخلی سلول چطور باید در موبایل رفتار کند

en: Choose how to display the submenu items of the icon menu
fa_IR: نحوه نمایش آیتم‌های زیرمنو در آیکون منو را انتخاب کنید

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the 'burger' icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
fa_IR: چگونگی نمایش آیتم‌های منو را در دسکتاپ انتخاب کنید. اگر شما انتخاب کنید آیکون 'burger' را در دسکتاپ‌ نمایش دهید، آن نیز در تبلت‌ها و دستگاه‌های موبایل استفاده می‌شود

en: Choose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
fa_IR: انتخاب اگر و چگونه می‌خواهید عنوان و موقعیت کنونی در صفحه شما نمایش داده شود. هنگام نوشتن/ویرایش یک صفحه، این گزینه را می‌توان بازنویسی کرد

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries will be shown)
fa_IR: انتخاب کنید نوشته های مشابه چگونه نمایش داده شود ( در حالت پیشفرض بر روی برچسب می باشد و اگر نوشته هیچ برچسبی نداشته باشد ، نوشته های مشابه نمایش داده نمی شود .

en: Choose if and where to display social icons. You can define the icons at
fa_IR: انتخاب کنید که کجا آیکون‌های اجتماعی نمایش داده شود. شما می‌توانید آیکون‌های تعریف شده را در

en: Choose if the player starts on pageload or has to be started manually
fa_IR: انتخاب کنید که آیا پلیر در زمان بارگذاری صفحه شروع شود یا به صورت دستی شروع شود

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
fa_IR: انتخاب کنید که جدول برای نمایش اطلاعات باشد یا برای نمایش قیمت . (تفاوت : جداول قیمت برجسته تر هستند)

en: Choose if you want 2D or 3D parallax layers.
fa_IR: را انتخاب کنید اگر شما می خواهید 2D یا 3D لایه های منظر.

en: Choose if you want to display a border between menu items
fa_IR: اگر می‌خواهید کادر بین آیتم‌های منو را نمایش دهید انتخاب کنید

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
fa_IR: برای نمایش مدرن 16:9 و نمایش کلاسیک 4:3 را انتخاب کنید. یا نسبت دلخواه را انتخاب کنید.

en: Choose if you want to display a secondary menu and where to display it
fa_IR: اگر می‌خواهید یک منوی ثانویه نمایش داده شود و آن را نمایش دهید، انتخاب کنید

en: Choose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
fa_IR: اگر می‌خواهید یک شماره تلفن اضافی یا برخی اطلاعات اضافی در سربرگ نمایش داده شود انتخاب کنید

en: Choose if you want to display the alternate menu on mobile devices.
fa_IR: در صورتی که میخواهید فهرست دیگری در موبایل نمایش داده شود  آن را انتخاب کنید.

en: Choose if you want to enable the continuous animation of the progress bar
fa_IR: اگر می‌خواهید انیمیشن مستمر نوار پیشرفت فعال شود انتخاب کنید

en: Choose if you want to have a hover effect on the column
fa_IR: اگر می‌خواهید افکت هاور روی ستون باشد انتخاب کنید

en: Choose if you want to only display the post title or title and a call to action button
fa_IR: انتخاب کنید که میخواهید فقط عنوان نوشه نمایش داده شود و یا عنوان و یک دکمه اکشن عملیاتی

en: Choose if you want to only display the post title or title and excerpt
fa_IR: آیا میخواهید فقط عنوان نوشه نمایش داده شود و یا عنوان + توضیح خلاصه

en: Choose if you want to show the numeric percentage of the progress bar
fa_IR: اگر می‌خواهید درصد عددی نوار پیشرفت را نمایش دهید انتخاب کنید

en: Choose if you want to stop after playing the list once or if you want to continue from beginning again
fa_IR: اگر میخواهید ویدئو دارای چرخش اجرای خودکار باشد تیک بزنید (به جای نمایش اسلاید بعدی ویدئو از ابتدا دوباره پخش میشود)

en: Choose if your layout grid should display any border
fa_IR: اگر میخواهید طرح شبکه شما کادری نمایش دهد انتخاب کنید

en: Choose image and Video size for your slideshow.
fa_IR: سایز تصویر و ویدئو برای اسلایدشو را وارد نمایید

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
fa_IR: اندازه عکس برای عکس های نمونه کار مشبک را انتخاب کنید

en: Choose image size for Preview Image
fa_IR: اندازه عکس برای تصویر پیشنمایش را انتخاب کنید

en: Choose image size for the Big Preview Image
fa_IR: اندازه تصویر برای پیشمایش بزرگ را انتخاب کنید

en: Choose image size for the small preview thumbnails
fa_IR: اندازه مورد نظر برای پیش نمایش تصاویر بندانگشتی را انتخاب کنید

en: Choose image size for your slideshow.
fa_IR: سایز تصویر اسلایدشو را انتخاب نمایید

en: Choose initial map view
fa_IR: انتخاب نقش اولیه

en: Choose on which axes parallax layers should move.
fa_IR: انتخاب کنید که محور لایه های منظر باید حرکت می کند.

en: Choose on which axes parallax layers should move. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fa_IR: در کدام محورها باید لایه های اختلاف منظر را انتخاب کنید. این مقدار پیش فرض در این اسلاید است که لایه های اختلاف منظر به ارث برده اند، مگر اینکه شما آن را به طور مستقیم بر روی آنها تنظیم کنید.

en: Choose on which axis (if any) you want to clip the overflowing content (i.e. that breaks outside of the slider bounds).
fa_IR: در کدام محور (اگر وجود دارد) را انتخاب کنید که می خواهید محتوای سرریز را از بین ببرد (به عنوان مثال خارج از محدوده لغزنده).

en: Choose size for each image
fa_IR: انتخاب اندازه برای هر تصویری

en: Choose the 1 column layout
fa_IR: انتخاب حالت 1 ستونه

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
fa_IR: اندازه عکس نمونه کار مشبک را به دلخواه انتخاب کنید(اندازه تصویر بند انگشتی)

en: Choose the alignment of your button here
fa_IR: مکان کلید را انتخاب کنید

en: Choose the alignment of your buttons here
fa_IR: ترازبندی دکمه‌های خود را در اینجا انتخاب کنید

en: Choose the alignment of your icon here
fa_IR: ترازبندی آیکون را انتخاب کنید

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to all archive pages
fa_IR: موقعیت سایدبار بایگانی را انتخاب کنید. این تنظیم در تمام صفحه های بایگانی اعمال میشود.

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page
fa_IR: رفتار تصویر اسلایدشو را هنگامی که اسکرول به پایین صفحه می رود انتخاب کنید

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to single blog posts
fa_IR: موقعیت سایدبار را در نوشته وبلاگ انتخاب کنید. این تنظیم در نوشته های تکی اعمال میشود

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the blog page
fa_IR: موقعیت سایدبار وبلاگ را انتخاب کنید.

en: Choose the blog styling here.
fa_IR: استایل وبلاگ را انتخاب کنید

en: Choose the border for your Box here
fa_IR: کادر جعبه خود را انتخاب کنید

en: Choose the categories you want to display (multiple selection possible):
fa_IR: دسته های مورد نظر برای نمایش را انتخاب کنید (انتخاب چندگانه ممکن است):

en: Choose the color for your Box here
fa_IR: رنگ جعبه تان را انتخاب کنید

en: Choose the coloring of the progress bar here
fa_IR: انتخاب رنگ‌آمیزی نوار پیشرفت در اینجا

en: Choose the colors here
fa_IR: رنگ ها را انتخاب کنید

en: Choose the column count of your Gallery
fa_IR: تعداد ستون گالری را انتخاب کنید

en: Choose the default blog layout here.
fa_IR: استایل وبلاگ را از اینجا انتخاب کنید

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each individual page when editing that page
fa_IR: طرح پیشفرض صفحه را انتخاب کنید

en: Choose the initial map view after loading the map
fa_IR: انتخاب نقشه اولیه پس از بارگذاری نقشه

en: Choose the layout of your Gallery
fa_IR: طرح گالری خود را انتخاب کنید

en: Choose the maximum number of products to display
fa_IR: حداکثر تعداد محصول برای نمایش را انتخاب کنید

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
fa_IR: اندازه دلخواه را برای تصاویر پیشنمایش انتخاب کنید (اندازه تصویر بندانگشتی را انتخاب کنید)

en: Choose the saturation of your map
fa_IR: اشباع نقشه را انتخاب کنید

en: Choose the single post style here.
fa_IR: استایل نوشته تکی را انتخاب کنید

en: Choose the size of the image that loads into the slideshow.
fa_IR: سایز تصویر برای اسلایدشو را انتخاب نمایید

en: Choose the size of your Box here
fa_IR: اندازه جعبه را انتخاب کنید

en: Choose the size of your button here
fa_IR: اندازه دکمه را انتخاب کنید

en: Choose the style of your tooltip
fa_IR: انتخاب استایل برای تولتیپ

en: Choose the styling of the progress bar here
fa_IR: در اینجا یک استایل برای نوار پیشرفت را انتخاب کنید

en: Choose the transition for your Slider.
fa_IR: افکت سایت را انتخاب کنید

en: Choose the transition for your Slideshow.
fa_IR: افکت اسلایدشو را انتخاب کنید

en: Choose the transition for your content slider.
fa_IR: نوع انیمیشن اسلایدر محتوا را انتخاب کنید.

en: Choose the transition for your logo slider.
fa_IR: یک افکت انتقالی برای اسلایدر لوگو انتخاب کنید.

en: Choose the vertical alignment of your cells content.
fa_IR: موقعیت عمودی محتوای سلول را انتخاب کنید

en: Choose the vertical alignment of your tab content. (only applies if tabs are set to fixed height)
fa_IR: انتخاب چیدمان عمودی محتوای زبانه. (فقط اعمال می شود اگر زبانه ها روی ارتفاع ثابت تنظیم شده باشند)

en: Choose the way the map is loaded
fa_IR: انتخاب نقشه بارگذاری شده

en: Choose the zoom of the map on a scale from  1 (very far away) to 19 (very close)
fa_IR: میزان بزرگ نمایی نقشه را از 1 تا 19 انتخاب کنید

en: Choose to display the map type selector dropdown at the left of your map
fa_IR: انتخاب برای نمایش نوع انتخاب‌گر کرکره‌ای در سمت چپ نقشه

en: Choose video or audio files
fa_IR: فایل‌های ویدیوی و صوتی را انتخاب کنید

en: Choose whether the slide link should be on top or underneath your layers. The later option makes the link clickable only at empty spaces where the slide background is visible, and enables you to link both slides and layers independently from each other.
fa_IR: انتخاب کنید که لینک اسلاید باید در بالای یا پایین لایه های خود باشد. گزینه بعدی، لینک را فقط در فضاهای خالی که در آن پس زمینه اسلاید قابل مشاهده است، قابل کلیک می کند و شما را قادر می سازد تا هر دو اسلایدها و لایه ها را به صورت مستقل از یکدیگر متصل کنید.

en: Choose whether the slider should play all slide transitions over again when re-opening the Popup.
fa_IR: انتخاب اسلایدر که باید همه ترانزیشن‌های اسلاید هنگام بازشدن مجدد پاپ‌‌آپ تکرار شوند.

en: Choose which header style you want to use
fa_IR: انتخاب استایل سربرگ که می‌خواهید استفاده کنید

en: Choose which products you want to display
fa_IR: انتخاب کنید که کدام محصولات نمایش داده شود

en: Circle
fa_IR: دایره

en: Circle (image height and width must be equal)
fa_IR: دایره (عرض و ارتفاع تصویر باید یکسان باشد)

en: Circle Appearence
fa_IR: ظاهر دایره ای

en: Circle Backgound Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه عنوان زبانه

en: Circle Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه دایره

en: Circle Size
fa_IR: اندازه دایره

en: City
fa_IR: شهر

en: City:
fa_IR: شهر:

en: Classes
fa_IR: کلاس ها

en: Classic (boxed)
fa_IR: کلاسیک (جعبه ای)

en: Classic Editor
fa_IR: ویرایشگر CSS

en: Classic Editor/Advanced Layout Builder
fa_IR: پیشفرض کلاسیک/ صفحه ساز پیشرفته

en: Click %sAdd New%s to add your first layer.
fa_IR: برای افزودن اولین %sلایه جدید%s کلیک کنید.

en: Click here for live example
fa_IR: برای یک مثال زنده اینجا کلیک کنید

en: Click here to add your own text
fa_IR: برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

en: Click here to choose an other icon
fa_IR: برای انتخاب یک آیکون دیگر اینجا کلیک کنید

en: Click here to enter an address.
fa_IR: برای وارد کردن آدرس کلیک کنید

en: Click here to learn more
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

en: Click me
fa_IR: کلیک کنید

en: Click on one or more post placeholders to insert them into your layer’s content. Post placeholders act like shortcodes in WP, and they will be filled with the actual content from your posts.
fa_IR: در یک یا چند پست متغیرهایی کلیک کنید تا آنها را وارد به محتوای لایه خود را است. متغیرهایی مانند کد کوتاه ارسال در WP عمل می کنند، و آنها را با محتوای واقعی از پست های خود را پر شده است.

en: Click on the image preview to open WordPress Media Library or
fa_IR: بر روی پیش نمایش تصویر کلیک کنید تا Media Library وردپرس را باز کنید

en: Click the button to generate and download a config file which contains the theme settings. You can use the config file to import the theme settings on another sever.
fa_IR: برای دانلود فایل بکاپ تنظیمات روی دکمه کلیک کنید.

en: Click this icon to jump to the slide where this layer was added on, so you can quickly edit its settings.
fa_IR: بر روی این آیکون کلیک کنید برای پرش به لایه اسلایدر اضافه شده آن، شما می توانید به سرعت تنظیمات آن را ویرایش کنید.

en: Click to change
fa_IR: برای تغییر کلیک کنید

en: Click to enable/disable google analytics tracking.
fa_IR: برای فعال‌سازی/غیرفعال‌سازی ردیابی google analytics کلیک کنید.

en: Click to enable/disable google maps.
fa_IR: برای فعال‌سازی/غیرفعال‌سازی نقشه‌های گوگل کلیک کنید.

en: Click to enable/disable google webfonts.
fa_IR: برای فعال‌سازی/غیرفعال‌سازی فونت‌های وب گوگل کلیک کنید.

en: Click to enable/disable video embeds.
fa_IR: برای فعال‌سازی/غیرفعال سازی جاسازی ویدیو کلیک کنید.

en: Click to import
fa_IR: برای ایمپورت کلیک کنید

en: Click to import slides
fa_IR: برای درون‌ریزی اسلایدها کلیک کنید

en: Click to load Google Maps
fa_IR: برای بارگذاری نقشه‌های گوگل کلیک کنید

en: Click to load facebook widget
fa_IR: برای بارگذاری ابزارک فیسبوک کلیک کنید

en: Click to order products ascending
fa_IR: برای مرتب سازی به صورت صعودی کلیک کنید

en: Click to order products descending
fa_IR: برای مرتب سازی به صورت نزولی کلیک کنید

en: Click to set
fa_IR: برای تنظیم کلیک کنید

en: Click to show details
fa_IR: برای نمایش جزئیات کلیک کنید

en: Click to use any page as your custom Error 404 Page
fa_IR: یک صفحه انتخاب کنید برای استفاده به جای صفحه ی خطای 404

en: Clip slide transition
fa_IR: انتقال اسلاید کلیپ

en: Clips (cuts off) the sides of the layer by the given amount specified in pixels or percentages. The 4 value in order: top, right, bottom and the left side of the layer.
fa_IR: کلیپ ها (قطع کردن) دو طرف لایه را با مقدار داده شده مشخص شده در پیکسل یا درصد. مقدار 4 به ترتیب: بالا، راست، پایین و سمت چپ لایه.

en: Clone Cell
fa_IR: کپی سلول

en: Clone Column
fa_IR: از این ستون یکی دیگه بساز

en: Clone Element
fa_IR: از این عنصر یکی دیگه درست کن

en: Clone Row
fa_IR: کپی کردن ردیف

en: Clone Section
fa_IR: یکی دیگه از این ناحیه بساز

en: Clone Tab
fa_IR: کپی زبانه

en: Clone Tab Section
fa_IR: کپی کردن این بخش زبانه

en: Clone title menu items to submenu
fa_IR: کپی عنوان آیتم‌های منو در زیرمنو

en: Close
fa_IR: بستن

en: Close Button
fa_IR: دکمه بستن

en: Close Popup
fa_IR: بستن پاپ‌آپ

en: Close at scroll position
fa_IR: بستن در موقعیت اسکرول

en: Close automatically after
fa_IR: بستن خودکار پس از

en: Close button custom CSS
fa_IR: سی‌اس‌اس سفارشی دکمه بستن

en: Close by clicking away
fa_IR: بستن با هر کلیکی

en: Close on slider end
fa_IR: بستن روی پایان اسلایدر

en: Close the Popup
fa_IR: بستن پاپ‌آپ

en: Close the Popup by clicking on the overlay.
fa_IR: بستن پاپ‌آپ با کلیک بر روی پوشش.

en: Closes the Popup after the slider has completed a full cycle and all your slides were displayed.
fa_IR: پنچره پاپ‌آپ پس از اسلایدر ظاهر می‌شود چرخه را کامل می‌کند و تمام اسلاید‌های خود را نمایش می‌دهد.

en: Closing duration
fa_IR: مدت بسته شدن

en: Closing transition
fa_IR: انتقال بسته شدن

en: Code Block
fa_IR: بلوک کد

en: Code Block Content. Add your own HTML/CSS/Javascript here
fa_IR: محتوای بلوک کد. برای قرار دادن کدهای HTML/CSS/Javascript

en: Code Wrapper Element
fa_IR: المنت کد گذاری

en: Code Wrapper Element Attributes
fa_IR: صفت های المنت کد گذاری

en: CodeCanyon discussion
fa_IR: دیدگاه CodeCanyon

en: Col-forward
fa_IR: به جلو کل

en: Col-reverse
fa_IR: کل معکوس

en: Collapse Sidebar While Editing
fa_IR: بستن نوار کناری در حال ویرایش

en: Color
fa_IR: رنگ

en: Color Saturation
fa_IR: اشباع رنگ

en: Color Section
fa_IR: ناحیه رنگی

en: Colored Buttons
fa_IR: دکمه های رنگی

en: Colors
fa_IR: رنگ ها

en: Colors and styling for the message can be edited in
fa_IR: شما میتوانید ظاهر این بخش را از گزینه روبرو مدیریت کنید

en: Column
fa_IR: ستون

en: Column Box-Shadow
fa_IR: سایه ستون

en: Column Box-Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه  دلخواه ردیف

en: Column Box-Shadow Width
fa_IR: عرض سایه ستون

en: Column Link
fa_IR: لینک ستون

en: Column count for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fa_IR: شمارش ستون برای صفحه نمایش‌هایی با اندازه متوسط (بین 768px و 989px - بعنوان مثال: چشم‌انداز تبلت)

en: Column count for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fa_IR: شمارش ستون برای صفحه نمایش‌هایی با اندازه کوچک (بین 480px و 767px - بعنوان مثال: پرتره تبلت)

en: Column count for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fa_IR: شمارش ستون برای صفحه نمایش‌هایی با اندازه خیلی کوچک (کوچک‌تر از 479px - بعنوان مثال: پرتره هوشمند)

en: Columns
fa_IR: ستون ها

en: Columns in this row can either have a height based on their content or all be of equal height based on the largest column
fa_IR: ستون های این ردیف میتوانند هر کدام ارتفاع مجزایی بر حسب محتوای خود داشته بانشد و یا همه به اندازه ارتفاع بزرگترین ستون باشند.

en: Coming soon,<br>stay tuned!
fa_IR: بزودی,<br>در ارتباط باشید!

en: Comma separated list of page IDs, titles or slugs.
fa_IR: لیستی از شناسه‌های صفحات، عناوین یا ردپاهای جدا شده از علامت کاما جدا شده است.

en: Comment
fa_IR: دیدگاه

en: Comment Count
fa_IR: تعداد نظر

en: Comments
fa_IR: دیدگاه

en: Comments Disabled
fa_IR: دیدگاه ها غیر فعال است.

en: Comments are closed.
fa_IR: دیدگاه ها غیر فعال است.

en: Common Attributes
fa_IR: ویژگی های مشترک

en: Concatenate output
fa_IR: خروجی همگام سازی کنید (یکی کن)

en: Concatenating the plugin’s output could solve issues caused by custom filters your theme might use.
fa_IR: ترکیب خروجی پلاگین ها می تواند مسائل ناشی از فیلترهای سفارشی مورد استفاده شما را حل کند.

en: Conditional CSS Class
fa_IR: CSS دلخواه

en: Conditional display
fa_IR: تاخیر شرطی

en: Conditional load
fa_IR: بارگذاری مشروط

en: Conditional script loading
fa_IR: بارگیری اسکریپت شرطی

en: Configure Popup
fa_IR: پیکربندی پاپ آپ

en: Configure post options
fa_IR: پیکربندی گزینه های ارسال

en: Configure<br>post options
fa_IR: پیکربندی<br>تنظیمات نوشته

en: Considerations before starting to use the plugin
fa_IR: ملاحظات قبل از شروع استفاده از پلاگین

en: Contact Form
fa_IR: فرم تماس

en: Contact Form Captcha
fa_IR: کد امنیتی فرم

en: Contain
fa_IR: شامل

en: Container Width
fa_IR: عرض ظرف

en: Content
fa_IR: محتوا

en: Content + Sidebar width
fa_IR: محتوا | عرض سایدبار

en: Content Alignment
fa_IR: موقعیت محتوا

en: Content Appearence
fa_IR: ظاهر محتوا

en: Content Audio
fa_IR: متحوا صوتی

en: Content Box Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه جعبه محتوا

en: Content Elements
fa_IR: عناصر محتوا

en: Content Font Size
fa_IR: اندازه قلم محتوا

en: Content Padding
fa_IR: پدینگ محتوا

en: Content Slider
fa_IR: اسلایدر محتوا

en: Content appears in Flip Box
fa_IR: محتوا در جعبه فلیپ ظاهر می شود

en: Content appears in Tooltip
fa_IR: محتوا در Tooltip ظاهر می شود

en: Content block
fa_IR: بلوک محتوا

en: Content height
fa_IR: ارتفاع محتوا

en: Content of first tab
fa_IR: محتوای تب اول

en: Content of next tab
fa_IR: محتوای تب بعدی

en: Content transition
fa_IR: انتقال محتوا

en: Content | Sidebar Ratio
fa_IR: محتوا | نسبت سایدبار

en: Contents of your custom CSS file
fa_IR: محتویات فایل CSS سفارشی شما

en: Contrast
fa_IR: میزان شفافیت

en: Contributor, Author, Editor, Admin
fa_IR: مشارکت کننده، نویسنده، ویرایشگر، مدیر

en: Contributors
fa_IR: همکاران

en: Controls
fa_IR: کنترل

en: Controls how quickly parallax layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of the slider. This value is in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: کنترل چگونه به سرعت لایه های منظر برگرداندن به جایگاه اصلی خود را هنگامی که شما ماوس خود را حرکت به خارج از نوار لغزنده. این مقدار در میلی ثانیه است. دوم برابر است با 1000 میلی ثانیه است.

en: Controls how quickly your layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of a parallax slider. This value is in milliseconds. 1 second = 1000 milliseconds. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fa_IR: هنگامی که مکان نما خود را در کنار یک نوار لغزنده اختلاف منظر قرار می دهید، لایه های خود را به سمت موقعیت اصلی خود باز می گرداند. این مقدار در میلی ثانیه است. 1 ثانیه = 1000 میلی ثانیه این مقدار پیش فرض در این اسلاید است که لایه های اختلاف منظر به ارث برده اند، مگر اینکه شما آن را به طور مستقیم بر روی آنها تنظیم کنید.

en: Controls the amount of space between each character. Useful the change letter density in a line or block of text. Negative values and decimals can be used.
fa_IR: کنترل مقدار فضای بین هر یک از کاراکتر. مفید تغییر نامه تراکم در یک خط یا بلوک از متن. مقادیر منفی و اعشار استفاده می شود.

en: Controls the repeat frequency of this Popup specified in days. Leave this option empty if you want to display the Popup on each page load. Enter 0 to repeat after the end of a browsing session (when the browser closes).
fa_IR: کنترل فرکانس تکرار این پنجره که در روز مشخص شده است. این گزینه را خالی بگذارید اگر می‌خواهید پاپ‌آپ در هر صفحه بارگذاری شود. برای پایان دادن به یک جلسه مرورگر (زمانی که مرورگر بسته می‌شود) عدد 0 را تایپ کنید.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device.
fa_IR: کنترل سرعت متحرک سازی لایه های زمانی که شما ماوس خود را حرکت و یا شیب دستگاه تلفن همراه خود را.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fa_IR: هنگامی که مکان نما خود را حرکت می دهید یا دستگاه تلفن همراه خود را شیب می دهد، سرعت انیمیشن سازی لایه ها را کنترل می کند. این مقدار پیش فرض در این اسلاید است که لایه های اختلاف منظر به ارث برده اند، مگر اینکه شما آن را به طور مستقیم بر روی آنها تنظیم کنید.

en: Convert Data
fa_IR: تبدیل داده ها

en: Cookie Consent Message
fa_IR: تنظیمات کوکی

en: Cookie Lifetime
fa_IR: طول عمر کوکی

en: Cookie and Privacy Settings
fa_IR: تنظیمات کوکی و حریم خصوصی

en: Copy Layer
fa_IR: کپی لایه

en: Copy Layer Styles
fa_IR: کپی استایل‌های لایه

en: Copy and add last entry
fa_IR: کپی و اضافه کردن آخرین ورودی

en: Copy layer styles
fa_IR: کپی سبک های لایه

en: Copy transition properties
fa_IR: کپی خاصیت های انتقال

en: Copy...
fa_IR: کپی...

en: Copyright
fa_IR: کپی رایت

en: Copyright Info
fa_IR: اطلاعات کپی رایت

en: Could not change user rights of file %s to 777 - file might not be visible in frontend.
fa_IR: تغییر کاربری فایل %s به 777 - ممکن است فایل در فرانت‌اند قابل نمایش نباشد.

en: Could not connect to Google Maps with this API Key.
fa_IR: با این کلید API قادر به اتصال به Google Maps نیست.

en: Could not connect to Mailchimp with this API Key. Please try again with a different key
fa_IR: با این کلید API نمی توان به Mailchimp  متصل شد. لطفا با یک کلید API دیگر دوباره امتحان کنید

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
fa_IR: پوسته نمیتواند بارگیری شود.دوباره تلاش کنید و صفحه را رفرش کنید

en: Couldn't add/remove the font.<br/>The script returned the following error: <br/><br/>
fa_IR: فونت را نمی‌توان اضافه/حذف کرد.<br/>اسکریپت خطای زیر را پیدا کرد: <br/><br/>

en: Count
fa_IR: شمردن

en: Country
fa_IR: کشور

en: Country:
fa_IR: کشور:

en: Coupon
fa_IR: کوپن

en: Coupons
fa_IR: کوپن ها

en: Cover
fa_IR: پوشش (کاور)

en: Cover your videos with an overlay image to have dotted or striped effects on them.
fa_IR: فیلم های خود را با یک تصویر همپوشانی پوشش دهید تا اثرات خیره کننده ای روی آنها ایجاد شود.

en: Create a clone for the title menu item
fa_IR: ایجاد یک کپی برای عنوان آیتم منو

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
fa_IR: با استفاده از تصاویر موجود یا آپلود تصاویر جدید می توانید یک گالری تصویر ایجاد کنید.

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
fa_IR: با انتخاب تصاویر موجود یا آپلود تصاویر جدید، گالری یا اسلایدشو جدید بساید.

en: Create and Edit Audio Playlist
fa_IR: ساخت و ویرایش لیست پخش

en: Create new Sidebar Widget Areas
fa_IR: ساخت ناحیه ابزارک سایدبار جدید

en: Create some progress bars
fa_IR: ساخت تعدادی نوار پیشرفت

en: Created
fa_IR: ایجاد شده

en: Creates a Testimonial Grid
fa_IR: یک نظر مشتری ستونی بسازید

en: Creates a colored button
fa_IR: یک دکمه رنگی ایجاد می کند

en: Creates a colored button that stretches across the full width
fa_IR: یک دکمه رنگی با عرض کامل ایجاد کنید

en: Creates a content block with icon to the left or above
fa_IR: یک جعبه ی محتوا  همراه با آیکون ایجاد می کند

en: Creates a custom gallery
fa_IR: یک گالری دلخواه می سازد

en: Creates a customizable contact form
fa_IR: یک فرم تماس دلخواه می سازد

en: Creates a data or pricing table
fa_IR: ساخت یک جدول قیمت یا اطلاعات

en: Creates a delimiter/whitespace to separate elements
fa_IR: یک جدا کننده/فضای سفید برای جداسازی عناصر ایجاد می کند

en: Creates a grid of portfolio excerpts
fa_IR: ساخت یک جدول از توضیحات خلاصه نمونه کار

en: Creates a horizontal scrollable gallery
fa_IR: ساخت گالری پیمایش افقی

en: Creates a list with nice icons beside
fa_IR: یک لیست با آیکون می سازد

en: Creates a mailschimp signup form
fa_IR: یک فرم عضویت Mailchimp  بسازید

en: Creates a notification box to inform visitors
fa_IR: ساخت یک جعبه اطلاعیه برای دادن اطلاعی به بازدیدکنندگان

en: Creates a notification box with call to action button
fa_IR: ساخت یک جعبه اطلاعیه با دکمه اکشن عملیاتی

en: Creates a pricing list
fa_IR: ساخت یک لیست قیمت

en: Creates a section with unique background image and colors
fa_IR: ساخت یک ناحیه با بک گراند تصویر یا رنگ

en: Creates a simple text block
fa_IR: ساخت یک ناحیه متنی ساده

en: Creates a single column with 20&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض  ۲۰٪ می سازد

en: Creates a single column with 25&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض  ۲۵٪ می سازد

en: Creates a single column with 33&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض  ۳۳٪ می سازد

en: Creates a single column with 40&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض  40٪ می سازد

en: Creates a single column with 50&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض ۵۰٪ می سازد

en: Creates a single column with 60&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض  60٪ می سازد

en: Creates a single column with 67&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض  ۶۷٪ می سازد

en: Creates a single column with 75&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض  ۷۵٪ می سازد

en: Creates a single column with 80&percnt; width
fa_IR: یک ستون با عرض 80% می سازد

en: Creates a single full width column
fa_IR: یک ستون تمام عرض میسازد

en: Creates a single tab for the tab section element
fa_IR: ایجاد یک زبانه تکی برای این بخش زبانه

en: Creates a special Heading
fa_IR: یک عنوان خاص ایجاد می کند

en: Creates a tabbed content area
fa_IR: ایجاد یک ناحیه تب (tab)

en: Creates a text rotator for dynamic headings
fa_IR: یک متن چزخشی برای عناوین داینامیک بسازید

en: Creates a timeline
fa_IR: یک جدول زمانی ایجاد می کند

en: Creates an icon grid with toolips or flip content
fa_IR: ایجاد آیکن های شبکه ای با توضیحات در محتوا

en: Creates one or more social share buttons
fa_IR: یک یا چند دکمه اجتماعی ایجاد کنید

en: Creates toggles or accordions
fa_IR: محتوا به شکل یک منو کشویی باز میشود

en: Ctrl+Q to fold/unfold a block
fa_IR: Ctrl + Q برای بارگذاری / باز کردن یک بلوک

en: Currency Icons
fa_IR: آیکن واحد پولی

en: Current Toggle Appearence
fa_IR: ظاهر محتوا

en: Current window (_self)
fa_IR: همان صفحه

en: Currently active:
fa_IR: در حال حاضر فعال است:

en: Currently only personal_token requests supported
fa_IR: در حال حاظر توکن پشتیبانی میشود

en: Currently only text and dropdown elements are supported properly
fa_IR: در حال حاضر تنها متن و المان های کرکره ای به درستی پشتیانی می شوند

en: Currently, this slider is not set up as a Popup. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to select the Popup option under the %sLayout section%s to use it on your front end pages.
fa_IR: در حال حاضر، این اسلایدر به عنوان پنجره پاپ‌آپ ظاهر نمی شود. شما می‌توانید تمام گزینه‌های اینجا را با دکمه پیش‌نمایش زنده مشاهده کنید، اما شما باید گزینه پاپ‌آپ زیر را انتخاب کنید %sبخش طرح‌بندی%s برای استفاده از آن در صفحات فرانت‌اند شما است.

en: Currently:
fa_IR: اکنون:

en: Cursor or Tilt
fa_IR: مکان نما یا شیب

en: Custom
fa_IR: دلخواه

en: Custom 2D &amp; 3D
fa_IR: سفارشی سازی 2D &amp; 3D

en: Custom 2D transitions
fa_IR: شخصی سازی افکت های 2 بعدی

en: Custom 3D transitions
fa_IR: شخصی سازی افکت های 3 بعدی

en: Custom 404 Page
fa_IR: صفحه 404 سفارشی

en: Custom Arrow Color
fa_IR: رنگ دلخواه پیکان

en: Custom Attributes
fa_IR: ویژگی های سفارشی

en: Custom Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه دلخواه

en: Custom Background Color Back / Tooltip
fa_IR: رنگ پس زمینه دلخواه  راهنما / بازگشت

en: Custom Background Color Front
fa_IR: رنگ پس زمینه دلخواه ظاهری

en: Custom Background Image
fa_IR: تصویر زمینه دلخواه

en: Custom Border Color
fa_IR: رنگ کادر دلخواه

en: Custom Button Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه دکمه دلخواه

en: Custom Button Font/Icon Color
fa_IR: رنگ فونت/آیکون دکمه دلخواه

en: Custom CSS
fa_IR: css سفارشی

en: Custom Caption Content Font Color
fa_IR: رنگ دلخواه فونت محتوای عنوان

en: Custom Caption Title Font Color
fa_IR: رنگ دلخواه فونت عنوان

en: Custom Color
fa_IR: رنگ دلخواه

en: Custom Colors
fa_IR: رنگ‌های سفارشی

en: Custom Content Box Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه جعبه محتوای دلخواه

en: Custom Content Font Color
fa_IR: رنگ فونت محتوا

en: Custom Css Class
fa_IR: کلاس CSS دلخواه

en: Custom Date Font Color
fa_IR: رنگ فونت تاریخ دلخواه

en: Custom Elements
fa_IR: عناصر دلخواه

en: Custom Error 404 Page
fa_IR: صفحه خطا 404 سفارشی

en: Custom Font Color
fa_IR: رنگ دلخواه فونت

en: Custom Font Manager
fa_IR: مدیریت فونت دلخواه

en: Custom Footer Page
fa_IR: صفحه پانوشت دلخواه

en: Custom Grid Border Color
fa_IR: رنگ کادر دلخواه شبکه ای

en: Custom HTML: Add a Description
fa_IR: HTML دلخواه: افزودن یک توضیح

en: Custom Hover Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه دلخواه

en: Custom Hover Color
fa_IR: رنگ هور دلخواه

en: Custom Hover Font Color
fa_IR: رنگ  افکت  دلخواه فونت

en: Custom Icon Color
fa_IR: رنگ دلخواه ایکون

en: Custom Icon Font Color
fa_IR: رنگ فونت ورودی دلخواه

en: Custom Input Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه ورودی دلخواه

en: Custom Input Font Color
fa_IR: رنگ فونت ورودی دلخواه

en: Custom Link
fa_IR: لینک دلخواه

en: Custom Logo for preloader
fa_IR: لوگوی دلخواه

en: Custom Map Marker Image
fa_IR: عکس دلخواه برای مارک کننده

en: Custom Map Marker Image Size
fa_IR: اندازه دلخواه برای تصویر مارک کننده نقشه

en: Custom Marker Icon
fa_IR: آیکون نشانگر سفارشی

en: Custom Milestone Icon Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه آیکون نقطه عطف دلخواه

en: Custom Overlay Color
fa_IR: رنگ دلخواه

en: Custom Pattern
fa_IR: پترن دلخواه

en: Custom Pulse Color
fa_IR: رنگ پالس دلخواه

en: Custom Ratio
fa_IR: نسبت دلخواه

en: Custom Results Font Color
fa_IR: رنگ فونت نتایج جستجو دلخواه

en: Custom Search Results Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه نتایج جستجوی دلخواه

en: Custom Slide Properties
fa_IR: خاصیت‌های اسلاید دلخواه

en: Custom Sub-Title Font Color
fa_IR: رنگ فونت زیر عنوان دلخواه

en: Custom Title Font Color
fa_IR: رنگ فونت عنوان

en: Custom Widget Area
fa_IR: ناحیه ابزارک دلخواه

en: Custom height in pixel
fa_IR: ارتفاع دلخواه بر حسب پیکسل

en: Custom link destination
fa_IR: مقد دلخواه لینک

en: Custom minimum height
fa_IR: حداقل ارتفاع سفارشی

en: Custom slider CSS
fa_IR: سفارشیگردن اسلایدر CSS

en: Custom styles
fa_IR: استایل سفارشی

en: Custom top and bottom margin
fa_IR: فاصله بیرونی از بالا و پایین

en: Customize Revisions Preferences
fa_IR: شخصی سازی تنظیمات بازنگری

en: Cycle between values
fa_IR: چرخه بین مقادیر

en: Cycles
fa_IR: دوره ( چند مرتبه این عمل تکرار شود ؟ )

en: Cyrillic
fa_IR: سیریلیک

en: Cyrillic Extended
fa_IR: سیریلیک تمدید شد

en: Dark
fa_IR: تیره

en: Dark Transparent
fa_IR: شفاف تیره

en: Dark transparent
fa_IR: شفاف تیره

en: Dashed
fa_IR: نقطه چین

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Date Created
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Date Font Size
fa_IR: اندازه فونت تاریخ

en: Day
fa_IR: روز

en: Days
fa_IR: روز

en: Deactivate LayerSlider as a last step.
fa_IR: غیره فعال کردن لایر اسلایدر بعنوان مرحله آخر.

en: Deactivate but leave plugin files in theme folder
fa_IR: غیرفعال کردن اما درصورتی که پوشه‌ها در پوشه قالب خالی باشند

en: Deactivate offset
fa_IR: غیرفعال کردن آفست

en: Deactivate schema.org markup
fa_IR: غیرفعال کردن مارک آپ schema.org

en: Deactivate this site
fa_IR: غیره فعال کردن این سایت

en: Decide what should happen when you move your mouse cursor over the slider.
fa_IR: تصمیم می گیرید چه باید اتفاق می افتد وقتی که شما حرکت ماوس خود را روی نوار لغزنده.

en: Decrease Column Size
fa_IR: کاهش اندازه ستون

en: Deeplink
fa_IR: لینک عمیق

en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: Default (Big List)
fa_IR: پیش فرض (لیست بزرگ)

en: Default (Business)
fa_IR: پیش فرض (تجاری)

en: Default (with borders, active menu indicator and slightly transparent)
fa_IR: پیش فرض ( با کادرها، شاخص فعال و کمی شفاف )

en: Default - only load when needed (recommended)
fa_IR: پیش فرض - فقط زمانی که مورد نیاز است بارگذاری شود

en: Default Background color
fa_IR: رنگ پیشفرض بک گراند

en: Default Color
fa_IR: رنگ پیشفرض

en: Default Column
fa_IR: ستون پیشفرض

en: Default Editor
fa_IR: ویرایشگر پیشفرض

en: Default Footer &amp; Socket Settings
fa_IR: تنظیمات پانوشت پیش‌فرض &amp; سوکت

en: Default Grid
fa_IR: شبکه بندی پیش فرض

en: Default Height
fa_IR: ارتفاع پیش فرض

en: Default Layout - set in
fa_IR: پوسته پیشفرض - تنظیم شده در

en: Default Options
fa_IR: تنظیمات اولیه

en: Default Order
fa_IR: پیش فرض

en: Default Padding
fa_IR: فاصله پیشفرض

en: Default Row
fa_IR: ردیف پیشفرض

en: Default Size
fa_IR: اندازه دلخواه

en: Default Style
fa_IR: استایل پیشفرض

en: Default Width
fa_IR: عرض پیش فرض

en: Default content font size
fa_IR: سایز فونت پیشفرض محتوا

en: Default display (at the bottom of the elements image)
fa_IR: نمایش پیشفرض ( در پایین المان تصاویر )

en: Default enfold product gallery
fa_IR: گالری محصول پیش فرض انفولد

en: Default inline style
fa_IR: استایل پیشفرض

en: Default quality
fa_IR: کیفیت پیش فرض

en: Default with border
fa_IR: پیش فرض با کادر

en: Default with drop shadow
fa_IR: به صورت پیشفرض با سایه

en: Default without buttons
fa_IR: پیشفرض بدون دکمه

en: Default:
fa_IR: پیشفرض:

en: Default: Each cell is displayed on its own
fa_IR: پیشفرض: هر خانه در ردیف خودش نمایش داده میشود

en: Defer JavaScript loading
fa_IR: بارگذاری جاوا اسکرپیت

en: Define Blog Grid layout
fa_IR: حالت طرح بندی وبلاگ را مشخص کنید

en: Define Custom Colors
fa_IR: رنگ دلخواه را تعریف کنید

en: Define a minimum height for the section. Content within the section will be centered vertically within the section
fa_IR: حداقل ارتفاع برای این ناحیه را مشخص کنید.

en: Define a minimum height for the section. Use a pixel value. eg: 500px
fa_IR: حداقل ارتفاع ناحیه را مشخص کنید. مثال: 500px

en: Define text alignment for the left sidebar
fa_IR: جهت متن در ستون کنار چپ

en: Define the appearence of the circle here
fa_IR: در اینجا ظاهر دایره را تعریف کنید

en: Define the appearence of the content box
fa_IR: ظاهر جعبه محتوا را تعریف کنید

en: Define the appearence of the grid borders here.
fa_IR: تعیین ظاهر شبکه کادرها در اینجا

en: Define the behaviour for the size of the content tabs when switching between the tabs.
fa_IR: تعریف رفتا برای اندازه زبانه های محتوا در هنگام تغییر زبانه ها.

en: Define the gradient direction
fa_IR: جهت‌گیری شیب را تعریف کنید

en: Define the number of columns, depending on the amount of text you want to add.
fa_IR: تعداد ستون ها را تعیین کنید، بسته به مقدار متن که می خواهید اضافه کنید.

en: Define the position of the tab buttons
fa_IR: تعریف موقعیت در دکمه های زبانه

en: Define the sections top and bottom padding
fa_IR: فاصله بالا و پایین را تعیین کنید

en: Define the size of the circle
fa_IR: اندازه دایره را تعریف کنید

en: Define the space between the buttons
fa_IR: فاصله بین دکمه‌ها را تعریف کنید

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top off the tab title)
fa_IR: تعریف پدینگ عناوین بالا و پایین زبانه ( فقط اگر بدون آیکون نمایش داده شود در عنوان زبانه بالا کار می کند)

en: Define the transition between tab content
fa_IR: تعریف انتقال بین زبانه محتوا

en: Define the width of the list
fa_IR: تعریف موقعیت در دکمه های زبانه

en: Define where the results are displayed when using AJAX
fa_IR: هنگام استفاده از ایجکس، نتایج کجا نمایش داده شود

en: Defines the styling of the iconbox and the position of the icon
fa_IR: استایل جعبه آیکون و مکان آن را مشخص کنید

en: Delay
fa_IR: تاخیر

en: Delay before opening the Popup specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: مدت زمان ترانزیشن قبل از بازشدن پنجره پاپ‌آپ در میلی ثانیه مشخص می‌شود. یک ثانیه برابر است با 1000 میلی ثانیه.

en: Delays the transition of each text nodes relative to each other. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: تاخیر انتقال از هر متن گره نسبت به یکدیگر. دوم برابر است با 1000 میلی ثانیه است.

en: Delays the transition with the given amount of milliseconds before the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: گذار با مقدار داده شده از میلی ثانیه قبل از اینکه لایه وارد صحنه شود، تاخیر می کند. دوم برابر 1000 میلی ثانیه است.

en: Delete
fa_IR: پاک کردن

en: Delete Cell
fa_IR: پاک کردن سلول

en: Delete Column
fa_IR: پاک کردن ستون

en: Delete Element
fa_IR: پاک کردن عنصر

en: Delete Row
fa_IR: پاک کردن ردیف

en: Delete Section
fa_IR: پاک کردن ناحیه

en: Delete Tab
fa_IR: حذف زبانه

en: Delete Tab Section
fa_IR: حذف بخش زبانه

en: Delete old CSS and JS files?
fa_IR: حذف فایل های استایل و جاوا اسکریپت قدیمی ؟

en: Delete permanently
fa_IR: حذف کامل

en: Demo Images included:
fa_IR: شامل تصاویر دمو:

en: Demo Import
fa_IR: درون ریزی دمو

en: Depending on the size you selected above, preview images might differ in size. Should the theme force them to display at exactly the same size?
fa_IR: با توجه به اندازه ای که شما در بالا انتخاب میکنید،تصاویر پیشنمایش ممکن است اندازه متفاوتی داشته باشند. آیا مایلید پوسته اندازه آن تصاویر را در یک اندازه ثابت نشان دهد؟

en: Depending on your settings, the same Popup can be displayed in multiple times without reloading the page. Such example would be when you use a scroll trigger and the user scrolls to that location a number of times. Enabling this option will prevent opening this Popup consequently.
fa_IR: بسته به تنظیمات شما، همان پاپ‌آپ را می‌توان چندین بار نمایش داد بدون بارگذاری مجدد صفحه. مثلا می‌تواند بصورت زمانی باشد که شما از یک تایگر اسکرول استفاده می‌کنید و کاربر چندین مرتبه به آن مکان اسکرول می‌کند. با فعال کردن این گزینه از باز شدن مجدد پاپ‌آپ جلوگیری می‌شود.

en: Depth
fa_IR: عمق

en: Desaturation effect
fa_IR: اثر خنثی سازی

en: Descending
fa_IR: Descendent

en: Descending Order
fa_IR: ترتیب نزولی

en: Description
fa_IR: توضیحات

en: Description Column
fa_IR: ستون توضیحات

en: Description Font Color
fa_IR: رنگ فونت توضیحات

en: Description above title
fa_IR: توضیحات زیر عنوان

en: Description below title
fa_IR: توضیحات زیر عنوان

en: Description custom font size?
fa_IR: اندازه فونت توضیح؟

en: Description position
fa_IR: موقعیت توضیحات

en: Deselect all
fa_IR: غیر علامت دار کردن همه

en: Destroy Events
fa_IR: از بین رفتن رویدادها

en: Detailed Shortcode Usage
fa_IR: استفاده دقیق از کد کوتاه

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fa_IR: اطلاعات در بالا نمایش داده شده است. ایمپورتر از راه دیگری در تلاش است تا کار خود را انجام دهد ...

en: Devanagari
fa_IR: فونت دیواناگری

en: Developer Documentation
fa_IR: مستندات برنامهنویس

en: Developer documentation
fa_IR: مستندات برنامه نویس

en: Diagonal Border Box Style
fa_IR: استایل کادر جعبه مورب

en: Diagonal Border: Color
fa_IR: کادر مورب: رنگ

en: Diagonal Border: Direction
fa_IR: مرز قطار: جهت

en: Diagonal Bottom Left to Top Right
fa_IR: مورب پایین سمت چپ به سمت راست بالا

en: Diagonal Top Left to Bottom Right
fa_IR: بالاتر پایین چپ به پایین راست

en: Diagonal section border
fa_IR: کادر بخش مورب

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed an example.mp4 video the video player will automatically check if an example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
fa_IR: مرورگرهای مختلفی از انواع فایل‌های مختلف (mp4 , ogv , webm ) پشتیبانی می‌کنند. اگر یک ویدیو به صورت مثال .mp4 را جاسازی کنید، پخش کننده ویدیو به طور خودکار بررسی می‌کند که آیا یک نمونه .webm و .ogv در دسترس است و این نسخه‌ها در صورت امکان و ضروری نمایش می‌دهد

en: Different results - Document position %d:
fa_IR: نتایج مختلف - موقعیت مستندات %d:

en: Dimensions
fa_IR: ابعاد

en: Direct Support
fa_IR: پشتیبانی مستقیم

en: Direct help from our Support Team.
fa_IR: کمک مستقیم از تیم پشتیبانی.

en: Direct link to FB-page text:
fa_IR: لینک مستقیم به متن FB صفحه:

en: Direct link to Google Maps page
fa_IR: لینک مستقیم به صفحه نقشه‌های گوگل

en: Direct link to Google Maps page:
fa_IR: لینک مستقیم به صفحه نقشه‌های گوگل:

en: Direction
fa_IR: جهت

en: Directional Icons
fa_IR: آیکون‌های جهت‌دار

en: Disable - no CSS file merging and compression
fa_IR: غیرفعال - فایل های استایل را ادغام و فشرده سازی نکن

en: Disable - no Javascript file merging and compression
fa_IR: غیرفعال - فایل های جاوا اسکریپت را ادغام و فشرده سازی نکن

en: Disable Autoplay
fa_IR: اجرای خودکار

en: Disable Emoji/Smiley Support
fa_IR: غیرفعال کردن ایموجی

en: Disable Features
fa_IR: غیر فعال کردن ویژگی ها

en: Disable Item?
fa_IR: غیرفعال کردن ایتم؟

en: Disable Overlay
fa_IR: غیر فعال کردن پوشش

en: Disable Shortcode Processing
fa_IR: غیرفعال کردن پردازش شورت کد

en: Disable Template Builder Elements
fa_IR: آیتم های صفحه ساز را غیرفعال کنید

en: Disable advance layout builder preview in backend
fa_IR: غیر فعال کردن نمایش زنده در صفحه ساز پیشرفته

en: Disable all animations
fa_IR: غیر فعال کردن همه انیمیشن ها

en: Disable external video features
fa_IR: غیرفعال کردن ویدئو های خارج از هاست

en: Disable jQuery Migrate
fa_IR: غیر فعال کردن جی کوئری مهاجرت

en: Disable overlay
fa_IR: غیر فعال کردن پوشش

en: Disable related entries
fa_IR: غیرفعال کردن نوشته های مشابه

en: Disable self hosted video and audio features
fa_IR: غیر فعال کردن ویدئو و ویژگی های صوتی در هاست خود

en: Disable the blog
fa_IR: غیر فعال کردن وبلاگ

en: Disable the post navigation
fa_IR: غیره فعال کردن ناوبری نوشته

en: Disable this option to hide the Popup close button. This option is also useful when you would like to use a custom close button. To do that, select the “Close the Popup” option from the layer linking field.
fa_IR: این گزینه را غیره فعال کنید تا دکمه بستن پاپ‌آپ پنهان شود. این گزینه زمانی مفید است که شما از یک دکمه سفارشی استفاده کنید. برای انجام این کار، گزینه "بستن پاپ‌آپ" را از قسمت لایه لینک‌گذاری انتخاب کنید.

en: Disable this option to hide the overlay behind the Popup.
fa_IR: غیره فعال کردن این گزینه برای مخفی کردن پوشش در پشت پنجره پاپ‌آپ.

en: Disabled
fa_IR: غیر فعال

en: Disabled - No checks are done on update
fa_IR: غیرفعال- در به روز رسانی انجام نمی‌شود

en: Disabling Slider Revisions will also remove all revisions saved so far. Are you sure you want to continue?
fa_IR: غیر فعال کردن مجدد اسلایدر نیز تمام نسخه ها را نجات داد تا کنون حذف شده است. آیا مطمئن هستید که میخواهید ادامه دهید؟

en: Disabling of template builder elements
fa_IR: آیتم های صفحه ساز بدون استفاده را غیرفعال کنید

en: Disabling this option will hide slide navigation buttons or thumbnails.
fa_IR: غیرفعال کردن این گزینه دکمه های پیمایش کشویی یا ریز عکسها را پنهان می کند.

en: Disabling this option will hide the Prev and Next buttons.
fa_IR: غیرفعال کردن این گزینه دکمه های قبلی و بعدی را پنهان می کند.

en: Disabling this option will hide the Start & Stop buttons.
fa_IR: غیره فعال کردن این گزینه به منظور پنهان کردن دکمه های شروع و توقف.

en: Discover Add-Ons
fa_IR: افزودنی‌های لایر اسلایدر

en: Dismiss the notification
fa_IR: بستن این اطلاعیه

en: Dismiss this notice
fa_IR: دیگه این پیام را نشان نده

en: Display
fa_IR: نمایش

en: Display "Load More" Button
fa_IR: نمایش "دکمه بارگزار موارد بیشتر"

en: Display Border around images?
fa_IR: نمایش کادر در اطراف تصاویر؟

en: Display Captcha
fa_IR: نمایش کد امنیتی

en: Display Circle
fa_IR: نمایش دایره

en: Display Element Heading?
fa_IR: نمایش المان عنوان؟

en: Display Entries from:
fa_IR: نمایش نوشته ها از:

en: Display Event Title?
fa_IR: نمایش عنوان رویداد؟

en: Display Excerpt
fa_IR: نمایش خلاصه

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
fa_IR: نمایش عنوان و خلاصه زیر تصویر پیشنمایش؟

en: Display Excerpt?
fa_IR: نمایش خلاصه؟

en: Display Floating on the side, but only once product was added to the cart
fa_IR: نمایش شناور در کنار سایت، اما برای اولین مرتبه که محصول به سبد خرید اضافه شد

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
fa_IR: نمایش تصاویر  به صورت گالری، اسلاید شو و یا لیست.

en: Display Map Type Selector
fa_IR: نمایش نوع انتخاب‌گر نقشه

en: Display Neither
fa_IR: هیچ کدام

en: Display Pagination
fa_IR: نمایش صفحه بندی

en: Display Preview Images
fa_IR: نمایش تصاویر پیشنمایش

en: Display Streetview Activation Control?
fa_IR: نمایش کنترل فعال‌سازی نمای خیابان؟

en: Display Tabs above content
fa_IR: نمایش زبانه های بالای محتوا

en: Display Tabs below content
fa_IR: نمایش زبانه های زیر محتوا

en: Display Tabs for each category selected above?
fa_IR: نمایش تب ها برای هر دسته ای که در بالا انتخاب شده؟

en: Display Tabs on the left
fa_IR: نمایش تب ها در سمت چپ

en: Display Tabs on the right
fa_IR: نمایش تب ها در سمت راست

en: Display Thumbnails?
fa_IR: نمایش تصویر بند انگشتی؟

en: Display Title
fa_IR: نمایش عنوان

en: Display Title and Excerpt
fa_IR: نمایش عنوان و خلاصه

en: Display Tooltip by default
fa_IR: به صورت پیشفرض تولتیپ نمایش داده میشود.

en: Display Video in default mode, black borders may occur but the whole video will be visible
fa_IR: نمایش ویدئو در حالت پیشفرض. ممکن است با کادر مشکی نمایش داده شود ولی تمام ویدئو قابل مشاهده است

en: Display Zoom Control?
fa_IR: نمایش دکمه بزرگنمایی؟

en: Display a Grid of Product Entries
fa_IR: نمایش یک جدول از محصولات

en: Display a Layerslider Slideshow
fa_IR: نمایش یک اسلایدشو از لایر اسلایدر

en: Display a List of Product Entries
fa_IR: نمایش یک لیست از تمام محصولات

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
fa_IR: برای نمایش مسیر آدرس را اینجا وارد کنید

en: Display a Slideshow of Post Entries
fa_IR: نمایش اسلاید شود از نوشته ها

en: Display a Slideshow of Product Entries
fa_IR: نمایش یک اسلایدشو از محصولات

en: Display a Slideshow of featured images from various posts
fa_IR: نمایش یک اسلایدشو از تصاویر شاخص پست ها

en: Display a button that closes the notification when clicked.
fa_IR: نمایش یک دکمه که در هنگام کلیک روی آن اعلان بسته است.

en: Display a button to open menu (works best for menus with a lot of menu items)
fa_IR: نمایش یک دکمه برای باز شدن منو

en: Display a caption overlay?
fa_IR: نمایش یک عنوان روی آن؟

en: Display a content slider element
fa_IR: یک اسلایدر محتوا نمایش می دهد

en: Display a countdown to a specific date
fa_IR: نمایش یک شمارنده ی تاریخ برای روز خاص

en: Display a countdown to the next upcoming event
fa_IR: نمایش یک شمارنده ی تاریخ برای رویداد بعدی

en: Display a fullscreen slideshow element
fa_IR: نمایش یک اسلایدشو تمام عرض

en: Display a fullwidth Revolution Slider
fa_IR: نمایش تمام عرض روولوشن اسلایدر

en: Display a fullwidth masonry/grid gallery
fa_IR: نمایش یک گالری پازل/جدولی تمام عرض

en: Display a fullwidth masonry/grid with blog entries
fa_IR: نمایش یک پازل/جدول تمام عرض از نوشته های وبلاگ

en: Display a google map with one or multiple locations
fa_IR: نمایش نقشه گوگل با یک یا چند مکان مشخص شده

en: Display a image caption on hover
fa_IR: عنوان تصویر را هنگام پوشش موس نمایش بده

en: Display a large icon above the title
fa_IR: نمایش آیکون بزرگ در بالای عنوان

en: Display a large icon at the left side of the whole content block
fa_IR: نمایش آیکون بزرگ در سمت چپ بلوک محتوا

en: Display a large icon at the right side of the whole content block
fa_IR: نمایش آیکون بزرگ در سمت چپ بلوک محتوا

en: Display a list of related products and/or up-sells
fa_IR: نمایش یک لیست از محصولات مشابه و ویژه

en: Display a partner/logo Grid or Slider
fa_IR: نمایش یک جدول یا اسلایدر از لوگو همکاران

en: Display a scroll down arrow
fa_IR: نمایش فلش اسکرول به پایین

en: Display a short message on the same page
fa_IR: نمایش یک متن کوتاه در همان صفحه

en: Display a sidebar navigation for all nested subpages of a page automatically?
fa_IR: نمایش یک ناوبری سایدبار برای همه ی زیربرگه های یک برگه به صورت خودکار

en: Display a simple 1px top border
fa_IR: نمایش حاشیه 1 پیکسل ساده

en: Display a simple fullwidth slideshow element
fa_IR: نمایش یک اسلایدشو ساده و تمام عرض

en: Display a simple slideshow element
fa_IR: نمایش یک اسلایدشو ساده

en: Display a small arrow that points down to the next section
fa_IR: نمایش یک پیکان کوچک در پایین که به بخش بعدی اشاره میکند

en: Display a small styling shadow at the top of the section
fa_IR: یک سایه کوچک در قسمت بالای ناحیه نمایش بده

en: Display a sub menu
fa_IR: نمایش یک زیرمنو

en: Display a team members image with additional information
fa_IR: نمایش تصویر اعضای تیم به همراه اطلاعات اضافی

en: Display a video
fa_IR: نمایش یک ویدئو

en: Display an accordion slider with images or post entries
fa_IR: نمایش یک اسلایدر اکوردئون با تصاویر یا نوشته ها

en: Display an animated Number with subtitle
fa_IR: نمایش یک شمارنده انیمیشنی با زیرعنوان

en: Display an icon with optional hover effect
fa_IR: نمایش یک آیکون با افکت هوور دلخواه

en: Display an overview of the attributes defined for this product.
fa_IR: نمایش یک بررسی کلی از ویژگی‌های تعریف شده برای این محصول.

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in advanced tab.
fa_IR: نمایش و اجازه دیدگاه برای این محصول. نیاز به فعال‌سازی دیدگاه و بررسی در زبانه پیشرفته است.

en: Display as centered overlay (overlays the image)
fa_IR: نمایش به عنوان پوشش تصویر

en: Display as icon
fa_IR: نمایش به صورت آیکون

en: Display as text
fa_IR: نمایش به صورت متن

en: Display blog posts
fa_IR: نمایش نوشته های وبلاگ

en: Display border
fa_IR: نمایش کادر

en: Display codeblock as code snippet
fa_IR: نمایش بلوک کد بعنوان قطعه کد

en: Display entries from a custom taxonomy
fa_IR: نمایش نوشته های یک نوع خاص

en: Display entries in a magazine like fashion
fa_IR: نمایش نوشته ها به صورت مجله

en: Display full menu (works best if you only got a few menu items)
fa_IR: نمایش منوی تمام عرض

en: Display icon
fa_IR: نمایش آیکن

en: Display image
fa_IR: نمایش تصویر

en: Display in main header area
fa_IR: نمایش در منوی اصلی

en: Display in top bar at the left
fa_IR: نمایش در نوار بالا در سمت چپ

en: Display in top bar at the right
fa_IR: نمایش در نوار بالا در سمت راست

en: Display info tabs for this product:
fa_IR: نمایش زبانه‌های اطلاعات برای این محصول:

en: Display on Single Blog Posts only
fa_IR: نمایش نوشته های وبلاگ

en: Display on hover
fa_IR: نمایش در حالت hover

en: Display on mouse hover
fa_IR: نمایش هنگام پوشش ماوس

en: Display one of the themes widget areas
fa_IR: نمایش یکی از نواحی ابزارک پوسته

en: Display only breadcrumbs
fa_IR: نمایش فقط موقعیت کاربر

en: Display only on active slides
fa_IR: فقط در اسلایدهای فعال نمایش بده

en: Display only the footer widgets (no socket)
fa_IR: فقط نمایش ابزارک های فوتر(بدون سوکت)

en: Display only the socket (no footer widgets)
fa_IR: فقط نمایش سوکت (بدون ابزارک های فوتر)

en: Display only title
fa_IR: فقط عنوان نمایش داده شود

en: Display options
fa_IR: تنظیمات نمایش

en: Display order
fa_IR: نمایش ترتیب

en: Display product image and description as fullwidth page banner
fa_IR: نمایش تصویر محصول و توضیحات آن به صورت بنر تمام عرض صفحه

en: Display related products only
fa_IR: فقط نمایش محصولات مشابه

en: Display search results in a custom container
fa_IR: نمایش نتایج جستجو در کانتینر دلخواه

en: Display search results on the same page (AJAX)
fa_IR: نمایش نتایج جستجو بر روی صفحه ساده (ایجکس)

en: Display settings for this element when viewed on smaller screens
fa_IR: تنظیمات نمایش برای این المان زمانی که با صفحه های کوچک به نمایش در می آید

en: Display shadow
fa_IR: نمایش سایه

en: Display sidebar navigation
fa_IR: نمایش ناوبری سایدبار

en: Display small icon at the left side of the title
fa_IR: نمایش آیکون کوچک در سمت چپ عنوان

en: Display social icons below main menu? (You can set your social icons at
fa_IR: نمایش آیکون های اجتماعی زیر منوی اصلی؟ (تنظیم آیکون های اجتماعی در

en: Display subheading above
fa_IR: نمایش زیرعنوان در بالا

en: Display subheading below
fa_IR: نمایش زیرعنوان در پایین

en: Display submenu items on click
fa_IR: نمایش آیتم‌های زیر منو با کلیک

en: Display submenu items on hover
fa_IR: نمایش آیتم‌های زیر منو با هاور

en: Display tabs at the top
fa_IR: نمایش تب ها در بالا

en: Display the "Add to cart" button for the current product
fa_IR: نمایش دکمه "افزودن به سبد خرید" برای محصول فعلی

en: Display the &quot;Add to cart&quot; button including prices and variations but no product description.
fa_IR: نمایش the &quot;دکمه افزودن به سبد خرید&quot; از جمله قیمت‌ها و متغییرها انا بدون توضیحات محصول.

en: Display the Title Bar with Page Title and Breadcrumb Navigation?
fa_IR: نمایش نوار عنوان در برگه، عنوان و موقعیت کاربر؟

en: Display the big image in a lightbox
fa_IR: نمایش تصویر بزرگ در لایت باکس

en: Display the content of another page (fullwidth)
fa_IR: نمایش محتوا در صفحه دیگر (تمام عرض)

en: Display the entry title by default?
fa_IR: نمایش پیشفرض عنوان محتوا؟

en: Display the first entry at the top of the others
fa_IR: اولین محتوا را بالای بقیه نمایش بده

en: Display the first entry beside the others
fa_IR: اولین محتوا را کنار بقیه نمایش بده

en: Display the footer page?
fa_IR: نمایش در پانوشت صفحه؟

en: Display the footer widgets & socket
fa_IR: نمایش سوکت و ابزارک های فوتر

en: Display the footer widgets or page?
fa_IR: نمایش در ابزارک‌های پانوشت یا صفحه؟

en: Display the footer widgets?
fa_IR: ابزارک های فوتر نمایش داده شود؟

en: Display the info and review tab for the current product
fa_IR: نمایش تب اطلاعات و نقد و بررسی برای محصول فعلی

en: Display the price for the current product
fa_IR: نمایش قیمت  برای محصول فعلی

en: Display the price for the current product.
fa_IR: نمایش قیمت برای محصول کنونی.

en: Display the product information for the current product
fa_IR: نمایش اطلاعات برای محصول فعلی

en: Display the product meta for the current product
fa_IR: نمایش متای محصول برای محصول کنونی

en: Display the product meta info such as categories, tags and sku.
fa_IR: نمایش اطلاعات متای محصول بعنوان دسته‌ها، برچسب‌ها و کد محصول.

en: Display the results either in ascending or descending order
fa_IR: نمایش نتایج به صورت صعودی یا نزولی

en: Display the reviews and review form for the current product
fa_IR: نمایش نقد و بررسی ها و فرم نقد و بررسی برای محصول فعلی

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
fa_IR: منوی مرتب سازی نمایش داده شود؟ (شما باید برای هر آیتم چند برچسب انتخاب کنید تا این مورد امکان پذیر باشد)

en: Display title and breadcrumbs
fa_IR: نمایش عنوان و موقعیت کاربر

en: Display title only or title &amp; excerpt
fa_IR: نمایش تنها عنوان و یا عنوان &amp; خلاصه

en: Display up-sells and related products
fa_IR: نمایش محصولات مشابه و در حال فروش

en: Display up-sells only
fa_IR: نمایش فقط در حال فروش

en: Displays Posts from your Blog
fa_IR: نمایش نوشته های وبلاگ

en: Displays a search form
fa_IR: نمایش بعنوان فرم جستجو

en: Displays multiple buttons beside each other
fa_IR: دکمه‌های متعدد را در کنار یکدیگر نمایش می‌دهد

en: Displays your latest Instagram photos
fa_IR: نمایش اخرین تصاویر اینستاگرام

en: Distance
fa_IR: فاصله

en: Distance &amp; Rotation
fa_IR: فاصله از &amp; چرخش

en: Distance Bottom
fa_IR: فاصله پایین

en: Distance Left
fa_IR: فاصله چپ

en: Distance Right
fa_IR: فاصله راست

en: Distance Top
fa_IR: فاصله بالا

en: Distance bottom
fa_IR: پایین پایین

en: Distance left
fa_IR: فاصله چپ

en: Distance right
fa_IR: فاصله راست

en: Distance specified in pixels from the bottom of the browser window.
fa_IR: فاصله پیکسل‌ها از سمت بالا پایین مرورگر مشخص می‌شود.

en: Distance specified in pixels from the left side of the browser window.
fa_IR: فاصله پیکسل‌ها از سمت چپ پنجره مرورگر مشخص می‌شود.

en: Distance specified in pixels from the right side of the browser window.
fa_IR: فاصله پیکسل‌ها از سمت راست پنجره مرورگر مشخص می‌شود.

en: Distance specified in pixels from the top of the browser window.
fa_IR: فاصله پیکسل‌ها از سمت بالا پنجره مرورگر مشخص می‌شود.

en: Distance top
fa_IR: فاصله بالا

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
fa_IR: اجازه نده نوشته های تکراری در برگه نشان داده شود.

en: Do not create a clone
fa_IR: یک کپی ایجاد نکنید

en: Do not display shadow
fa_IR: عدم نمایش سایه

en: Do not enable this option unless you’re  experiencing issues with jQuery on your site. This option can easily cause unexpected issues when used incorrectly. Do you want to proceed?
fa_IR: هنوز این گزینه را فعال کنید مگر اینکه شما در حال تجربه مسائل را با جی کوئری در سایت خود. این گزینه به راحتی می تواند باعث مسائل غیر منتظره هنگامی که به اشتباه استفاده می شود. آیا شما می خواهید ادامه دهید؟

en: Do not forget to disable this option later on if it does not help, or if you experience unexpected issues. This includes your entire site, not just LayerSlider.
fa_IR: فراموش نکنید که برای غیر فعال کردن این گزینه بعد اگر آن کمک نمی کند، و یا اگر شما تجربه مسائل غیر منتظره. این شامل کل سایت خود را، نه فقط از LayerSlider.

en: Do not hide
fa_IR: قایم نشو

en: Do not stretch image. If more space is available image will be centered.
fa_IR: تصویر را کشیده نکنید. اگر فضای بیشتری در دسترس باشد، تصویر محور خواهد بود.

en: Do not use an alternate menu for mobile
fa_IR: نه نیازی نیست از فهرست متفاوتی برای موبایل استفاده نمیکنم.

en: Do nothing
fa_IR: هیچ

en: Do you ever wanted to move around multiple layers and once? LayerSlider 6 now supports multiple selection, which allows you altering groups of layers seamlessly. With rulers and keyboard shortcuts, you can now move/resize/etc your layers with precision. There’s also Guides and a snap to feature built in.
fa_IR: آیا شما همیشه می خواستم به حرکت در اطراف لایه های متعدد و یک بار؟ LayerSlider در 6 در حال حاضر پشتیبانی از انتخاب چندگانه، که اجازه می دهد تا شما گروه از لایه های تغییر یکپارچه. با حاکمان و کلید های میانبر صفحه کلید، شما هم اکنون می توانید حرکت / تغییر اندازه / و غیره لایه های خود را با دقت. همچنین راهنمای وجود دارد و یک ضربه محکم و ناگهانی به ویژگی در ساخته شده است.

en: Do you want to activate the lightbox
fa_IR: میخواهید لایت باکس فعال باشد؟

en: Do you want to add an image overlay effect that gets applied or removed on mouseover?
fa_IR: آیا میخواهید افکت تصاویر که پس از پوشش ماوس محو می شوند نمایش داده شود؟

en: Do you want to apply  a link to the element?
fa_IR: آیا میخواهید به المان لینک داده شود؟

en: Do you want to apply  a link to the milestone?
fa_IR: می‌خواهید یک لینک را به نقطه عطف  بکشید؟

en: Do you want to apply  a link to the title?
fa_IR: می خواهید عنوان لینک دار باشد؟

en: Do you want to apply the link to the icon?
fa_IR: آیا می خواهید آیکون لینک دار باشد؟

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
fa_IR: آیا میخواهید یک دکمه اکشن عملیاتی در جعبه نمایش داده شود؟

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human by solving a simply mathematical question?
fa_IR: آیا میخواهید کد امنیتی در پایین فرم نمایش داده شود؟

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
fa_IR: میخواهید اطراف تب ها کادر نمایش داده شود؟

en: Do you want to display a circle around the animated number?
fa_IR: آیا میخواهید دور تصاویر کادر نمایش داده شود؟

en: Do you want to display a heading above the images?
fa_IR: آیا میخواهید یک عنوان بالای تصاویر نمایش داده شود؟

en: Do you want to display a light border around the images?
fa_IR: آیا میخواهید دور تصاویر کادر نمایش داده شود؟

en: Do you want to display a read more link?
fa_IR: آیا می خواهید لینک ادامه مطلب نمایش داده شود؟

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
fa_IR: میخواهید نوشته های بلاگ نمایش داده شود یا نوشته هایی از یک نوع خاص؟

en: Do you want to display blog posts?
fa_IR: آیا میخواهید نوشته های وبلاگ نمایش داده شود؟

en: Do you want to display slider control buttons?
fa_IR: آیا میخواهید دکمه های کنترل کننده اسلایدر را نمایش دهید؟

en: Do you want to display the footer widgets &amp; footer socket or a page content as footer? This default setting can be changed individually for each page.
fa_IR: آیا می‌خواهید ابزارک‌های پانوشت &amp; سوکت پایین یا محتوای صفحه به صورت پانوشت باشند؟ این تنظیم پیش‌فرض را می‌توان به صورت جداگانه برای هر صفحه تغییر داد.

en: Do you want to open the link in a new window
fa_IR: میخواهید در پنجره جدید باز شود؟

en: Do you want to open the link url in a new tab/window?
fa_IR: میخواهید لینک در پنجره/تب جدید باز شود؟

en: Do you want to separate the sidebar from your main content with a border?
fa_IR: میخواهید سایدبار را با یک کادر از محتوای اصلی جدا کنید؟

en: Do you want to use a custom or predefined minimum height?
fa_IR: آیا شما می خواهید از یک ارتفاع سفارشی یا حداقل پیش تعریف شده آن استفاده کنید؟

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
fa_IR: لوگوها به شکل اسلایدر نمایش داده شود یا جدولی؟

en: Documentation
fa_IR: مستندات

en: Don't display Captcha
fa_IR: عدم نمایش کد امنیتی

en: Don't display Sidebar navigation
fa_IR: ناوبری سایدبار را نمایش نده

en: Don't display image on single post
fa_IR: تصویر را در نوشته تکی نمایش نده

en: Don't display the socket & footer widgets
fa_IR: عدم نمایش سوکت و ابزارک های فوتر

en: Don't display the socket & page
fa_IR: عدم نمایش سوکت و صفحه

en: Don't show the images at all and display the preview text only
fa_IR: تصاویر را نمایش نده و فقط متن پیشنمایش را نمایش بده

en: Dont display border
fa_IR: عدم نمایش کادر

en: Don’t filter categories
fa_IR: فیلتر دسته ها نیست

en: Don’t filter tags
fa_IR: فیلتر برچسب ها نیست

en: Don’t filter taxonomies
fa_IR: فیلتر طبقه بندی ها نیست

en: Double click to<br> add icon
fa_IR: دوبار کلیک کنید<br> برای افزودن آیکون

en: Double click to<br> add media
fa_IR: دوبار کلیک کنید<br> برای افزودن رسانه

en: Double click to<br> set image
fa_IR: دوبار کلیک کنید<br> برای تنظیم تصویر

en: Double opt-in?
fa_IR: دو انتخاب کردن در؟

en: Download Package URL:
fa_IR: دانلود پکیج:

en: Download Update From Themeforest.net
fa_IR: دانلود آپدیت از تم فارست

en: Download and import file attachments
fa_IR: دانلود و ایمپورت تصاویر

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
fa_IR: در حال دانلود پکیج نصب از  <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Drag me :)
fa_IR: مرا بکش :)

en: Drop image(s) here
fa_IR: رها کردن تصویر در اینجا

en: Dropcap Styling
fa_IR: استایل دراپ کپ

en: Dropdown
fa_IR: کشویی

en: Duplicate
fa_IR: دوبل کردن

en: Duplicate Layer
fa_IR: کپی لایه

en: Duplicate this layer
fa_IR: کپی کردن این لایه

en: Duration
fa_IR: مدت

en: Dynamic
fa_IR: پویا ( داینامیک )

en: Dynamic Layer
fa_IR: لایه داینامیک

en: E-Mail
fa_IR: ایمیل

en: E-Mail Subject
fa_IR: عنوان ایمیل

en: ENABLED
fa_IR: فعال کردن

en: ERROR
fa_IR: با عرض پوزش، خطایی وجود داشته است

en: Each rotating textblock will be shown the selected amount of seconds.
fa_IR: هر بلوک متن چرخشی با زمانی که شما نتخاب کنید نمایش داده میشود

en: Each text fragment will animate from the joint whole word to the options you specify here.
fa_IR: هر قطعه متن از تمام کلمه مشترک را به گزینه های که در اینجا مشخص تحریک و تشجیع.

en: Easiest Method: Shortcode
fa_IR: ساده ترین روش: کد کوتاه

en: Easing
fa_IR: افکت

en: Easy Slider
fa_IR: ایزی اسلایدر

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

en: Edit %s (Advanced Layout Builder)
fa_IR: ویرایش  %s ( صفحه ساز پیشرفته )

en: Edit %s (Block Editor)
fa_IR: ویرایش %s ( پیشفرض کلاسیک )

en: Edit %s (Classic Editor)
fa_IR: ویرایش %s ( پیشفرض کلاسیک )

en: Edit %s (Gutenberg)
fa_IR: ویرایش %s ( گوتنبرگ )

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
fa_IR: ویرایش &#8220;%s&#8221; در ویرایشگر گوتنبرگ

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
fa_IR: ویرایش &#8220;%s&#8221; در ویرایشگر گوتنبرگ

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Gutenberg Editor
fa_IR: ویرایش &#8220;%s&#8221; در ویرایشگر گوتنبرگ

en: Edit Address
fa_IR: ویرایش آدرس

en: Edit Button
fa_IR: ویرایش دکمه

en: Edit Cell
fa_IR: ویرایش سلول

en: Edit Column
fa_IR: ویرایش ستون

en: Edit Contact Form Elements
fa_IR: ویرایش عناصر فرم تماس

en: Edit Coupon
fa_IR: ویرایش کوپن

en: Edit Dynamic Template of this entry
fa_IR: ویرایش ظاهر پویای این نوشته

en: Edit Element
fa_IR: ویرایش عنصر

en: Edit Elements in Popup Window:
fa_IR: عناصر را در پنجره باز شده ویرایش کنید:

en: Edit Form Element
fa_IR: ویرایش عنصر فرم

en: Edit Frontpage
fa_IR: ویرایش صفحه اصلی

en: Edit Frontpage (Advanced Layout Builder)
fa_IR: ویرایش صفحه اصلی ( صفحه ساز پیشرفته )

en: Edit Frontpage (Block Editor)
fa_IR: ویرایش صفحه اصلی ( پیشفرض کلاسیک )

en: Edit Frontpage (Classic Editor)
fa_IR: ویرایش صفحه اصلی ( پیشفرض کلاسیک )

en: Edit Frontpage (Gutenberg)
fa_IR: ویرایش صفحه اصلی ( گوتنبرگ )

en: Edit Gallery
fa_IR: ویرایش گالری

en: Edit Grid Item
fa_IR: ویرایش ایتم شبکه ای

en: Edit Hotspot Tooltip
fa_IR: ویرایش تولتیپ هات اسپات

en: Edit Icon Link
fa_IR: ویرایش لینک آیکون

en: Edit Layer Slider here
fa_IR: لایر اسلایدر را از اینجا ویرایش کنید

en: Edit List Item
fa_IR: ویرایش آیتم لیست

en: Edit Location
fa_IR: ویرایش مکان

en: Edit Menu Item
fa_IR: ویرایش آیتم منو

en: Edit Milestone
fa_IR: ویرایش تونل زمان

en: Edit Order
fa_IR: ویرایش سفارش

en: Edit Order status
fa_IR: ویرایش وضعیت سفارش

en: Edit Portfolio Entry
fa_IR: ویرایش نمونه کار

en: Edit Product
fa_IR: ویرایش محصول

en: Edit Product Category
fa_IR: ویرایش دسته محصول

en: Edit Product Tag
fa_IR: ویرایش برچسب محصول

en: Edit Progress Bars
fa_IR: ویرایش نوارهای پیشرفت

en: Edit Revolution Slider here
fa_IR: اسلایدر روولوشن را از اینجا ویرایش کنید

en: Edit Row
fa_IR: ویرایش ردیف

en: Edit Section
fa_IR: ویرایش ناحیه

en: Edit Tab
fa_IR: ویرایش تب

en: Edit Tab Section
fa_IR: ویرایش این بخش زبانه

en: Edit Table
fa_IR: ویرایش جدول

en: Edit Testimonial
fa_IR: ویرایش نظر مشتری

en: Edit Text Element
fa_IR: ویرایش متن عنصر

en: Edit Variation
fa_IR: ویرایش متغیر

en: Edit profile for User:
fa_IR: ویرایش پروفایل کاربر:

en: Edit the CSS file of skins to apply modifications.
fa_IR: ویرایش فایل CSS پوسته‌ها را ویرایش کنید تا تغییرات اعمال شوند.

en: Edit the profile description here.
fa_IR: توضیحات پروفایل را از اینجا ویرایش کنید.

en: Edit this entry
fa_IR: ویرایش این نوشته

en: Editing slider:
fa_IR: ویرایش اسلایدر:

en: Editing:
fa_IR: ویرایش:

en: Editor, Admin
fa_IR: ویرایشگر، مدیر

en: Editors
fa_IR: ویرایشگرها

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X) or your full Google Analytics tracking Code here.
fa_IR: یا شماره ردیابی (UA-XXXXX-X) یا کد ردیابی گوگل آنالیز کامل خود را در اینجا وارد کنید.

en: Either upload a new or choose an existing image from your media library
fa_IR: تصویر جدیدی آپلود کنید یا از کتابخانه وردپرس استفاده کنید

en: Either upload a new video or choose an existing video from your media library
fa_IR: یک ویدیوی جدید آپلود کنید یا ویدیو موجود از کتابخانه رسانه خود انتخاب نمایید

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
fa_IR: یک ویدئو اپلود کنید، یا از کتابخانه وردپرس تان یک ویدئو انتخاب کنید  و یا آدرس یک ویدئو وارد نمایید.

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL.
                                                       If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
fa_IR: یک ویدئو جدید اپلود کنید یا از ویدئوهای موجود در کتابخانه یکی انتخاب کنید  و یا آدرس یک ویدئو را وارد نمایید.  
    برای اطمینان از اینکه تمام مرورگرها ویدئو را نمایش دهند، از ویدئویی با فرمت mp4 استفاده کنید.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
fa_IR: تصویر جدیدی آپلود کنید یا از کتابخانه وردپرس استفاده کنید

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
fa_IR: یک عکس جدید اپلود کنید یا از تصاویر موجود در کتابخانه استفاده کنید. اگر میخواهید عکسی برای بک گراند قرار ندهید خالی بگذارید

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
fa_IR: یک عکس جدید اپلود کنید یا از تصاویر موجود در کتابخانه استفاده کنید. اگر میخواهید عکسی برای بک گراند قرار ندهید خالی بگذارید

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Once an Image has been selected you can add your Hotspots
fa_IR: تصویر جدیدی آپلود کنید یا از کتابخانه وردپرس استفاده کنید. وقتی عکسی انتخاب کنید آنگاه میتوانید هات اسپات را اضافه کنید.

en: Either use an existing menu, built in Appearance -> Menus or create a simple custom menu here
fa_IR: شما میتوانید از منوی موجود خود در مسیر نمایش -> فهرست ها استفاده کنید یا یکی بسازید

en: Either use the themes default colors or apply some custom ones
fa_IR: از رنگ پیشفرض قالب استفاده کنید و یا یک رنگ دلخواه انتخاب کنید

en: Either use the themes default or define a custom background color
fa_IR: به طور پیش‌فرض از قالب‌ها استفاده کنید یا رنگ پیش زمینه دلخواه را تعریف کنید

en: Elastic
fa_IR: قابلیت ارتجاعی

en: Elegant
fa_IR: الگانت

en: Element
fa_IR: المان

en: Element Colors
fa_IR: رنگ های المان

en: Element Columns
fa_IR: ستون‌های المان

en: Element Manager Update State:
fa_IR: مدیریت وضعیت المان:

en: Element Manager Version:
fa_IR: مدیریت نسخه المان:

en: Element Preview
fa_IR: پیش نمایش عنصر

en: Element Title and Excerpt
fa_IR: خلاصه و عنوان عنصر

en: Element Title and Excerpt Styling
fa_IR: عنوان عناصر و خلاصه استایل

en: Element Title and Excerpt display settings
fa_IR: تنظیمات عنوان المان و چکیده

en: Element Visibility
fa_IR: نمایش آیکون

en: Element captions
fa_IR: عناوین عنصر

en: Element disabled
fa_IR: عنصر غیرفعال شد

en: Eliminates render-blocking JavaScript files, but might also delay a bit displaying sliders above the fold.
fa_IR: حذف فایل‌های جاوا اسکریپت رندر مسدود شده، اما ممکن است اسلایدرهای کوچکی را نیز نمایش دهد.

en: Embed Options:
fa_IR: تنظیمات جاسازی:

en: Embed Slider
fa_IR: شورت کد اسلایدر

en: Empty Cells
fa_IR: سلول خالی

en: Empty Cells are by default hidden. If you want to force equal height across all columns set them to display
fa_IR: سلول های خالی به طور پیش فرض پنهان هستند. اگر می خواهید به زور ارتفاع تمام ستون ها برابر باشد آن ها را قابل نمایش کنید

en: Empty caches
fa_IR: خالی کردن کش ها

en: Enable - merge and compress all theme CSS files
fa_IR: فعال - فایل های استایل را ادغام و فشرده سازی کن

en: Enable - merge and compress all theme javascript files
fa_IR: فعال - فایل های جاوا اسکریپت را ادغام و فشرده سازی کن

en: Enable Adobe Image Editor
fa_IR: فعال کردن ویرایشگر تصویر

en: Enable Banner for product category pages
fa_IR: فعال کردن بنر برای صفحات دسته ی محصول

en: Enable Conditional Logic
fa_IR: فعال سازی منطق شرطی

en: Enable Google Fonts
fa_IR: فعال کردن فونت‌های گوگل

en: Enable Image Editor
fa_IR: فعال کردن ویرایشگر تصویر

en: Enable Overlay?
fa_IR: فعال کردن پوشش تصویر؟

en: Enable Revisions
fa_IR: فعال سازی بازنگری ها

en: Enable Smooth Scrolling
fa_IR: فعال کردن پیمایش

en: Enable cookie consent message bar
fa_IR: فعال کردن نوار پیغام ذخیره کوکی ها

en: Enable it here
fa_IR: اینجا فعالش کنید

en: Enable optimizations on mobile devices to avoid performance issues (e.g. fewer tiles in slide transitions, reducing performance-heavy effects with very similar results, etc).
fa_IR: بهینه سازی در دستگاه های تلفن همراه برای جلوگیری از مسائل مربوط به عملکرد (به عنوان مثال کاشی های کمتر در انتقال اسلاید، کاهش اثرات سنگین عملکرد با نتایج بسیار مشابه و غیره) را فعال کنید.

en: Enable or disable external services to protect your privacy.
fa_IR: فعال یا غیر فعال کردن سرویس خارجی برای امنیت

en: Enable this option to allow reverse transition, so you can loop back and forth seamlessly.
fa_IR: فعال کردن این گزینه اجازه انتقال معکوس، بنابراین شما می توانید حلقه به جلو و عقب یکپارچه.

en: Enable this option to avoid blend mode issues with slide transitions. Due to technical limitations, this will also clip your slide transitions regardless of your settings.
fa_IR: این گزینه را فعال کنید تا مسائل مربوط به حالت ترکیبی را با تغییرات اسلاید درگیر کنید. با توجه به محدودیت های فنی، این نیز انتقال اسلاید خود را بدون در نظر گرفتن تنظیمات خود را کلیپ.

en: Enable this option to eliminate the stop between slide changes. Visitors would no longer need to scroll at the end of slides, instead the slider will only stop at the keyframes you specify.
fa_IR: با فعال‌سازی این گزینه توقف بین تغییرات اسلاید از بین می‌رود. بازدیدکنندگان دیگر نیازی به حرکت در انتهای اسلایدر ندارند (اسکرول)، در عوض اسلایدر تنها در فریم‌های کلیدی مه مشخص می‌کنید متوقف می‌شود.

en: Enable this option to ignore LayerSlider files by CloudFront’s Rocket Loader, which can help overcoming potential issues.
fa_IR: فعال‌سازی این گزینه تا فایل‌های لایر اسلایدر توسط CloudFront’s Rocket Loader نادیده بگیرید، که می‌تواند به غلبه بر مشکلات بالقوه کمک کند.

en: Enable this option to start your slider immediately, without waiting for the Popup to complete its opening transition.
fa_IR: با فعال‌سازی این گزینه اسلایدر شما بلافاصله شروع می‌شود، بدون انتظار برای پاپ‌‌‌‌آپ حهت تکمیل بارگذاری ترانزیشن.

en: Enabled
fa_IR: فعال

en: Enabled caching can drastically increase the plugin performance and spare your server from unnecessary load. LayerSlider will serve fresh, non-cached versions for admins and anyone who can manage sliders.
fa_IR: فعال‌سازی کش می‌تواند عملکرد پلاگین را به طور قابل توجهی افزایش دهد و بار اضافی به سرور را غیرفعال کند. نسخه‌های جدید لایر اسلایدر برای مدیران و هرکسی می‌تواند اسلایدر را مدیریت کند.

en: Enables or disables repeating this Popup to your target audience with the below specified frequency.
fa_IR: فعال‌سازی یا غیره‌فعال سازی تکرار این پاپ‌آپ برای مخاطبان هدف شما با فرکانس مشخص شده زیر.

en: Enabling GreenSock sandboxing can solve issues when other plugins are using multiple/outdated versions of this library.
fa_IR: فعال کردن GreenSock از sandbox می توانید مسائل، زمانی که دیگر پلاگین ها با استفاده از چند نسخه / از رده خارج از این کتابخانه را حل کند.

en: Enabling this option will likely help if you’re experiencing issues with CDN services or JavaScript minify/combine features in a 3rd party plugin. However, it can also negatively impact performance since resources will not be loaded conditionally.
fa_IR: با فعال کردن این گزینه به احتمال زیاد به شما کمک خواهد کرد اگر مشکلی با سرویس‌های CDN یا جاوا اسکریپت دارید، ویژگی‌های کوچک/ترکیب در پلاگین 3rd party را تجربه کنید. با این حال، می‌تواند تاثیر منفی نیز داشته باشد، زیرا به طور مشروط بارگذاری نمی‌شود.

en: End-User Documentation
fa_IR: مستندات کاربر

en: End-User documentation
fa_IR: مستندات کاربر

en: Ending Text Transition completes
fa_IR: پایان دادن به انتقال متن کامل

en: Ending Text Transition properties
fa_IR: متن پایان خاصیت انتقال

en: Ending Text Transition starts
fa_IR: پایان دادن به متن شروع می شود انتقال

en: Ending Text and Loop Transitions complete
fa_IR: پایان دادن به متن و حلقه ترانزیسیون کامل

en: Ending Text<br>Transition
fa_IR: متن پایان<br>انتقال

en: Ending Transition properties
fa_IR: پایان خاصیت انتقال

en: Ending<br>Transition
fa_IR: پایان دادن به<br>افکت

en: Enfold Actions
fa_IR: رفتار قالب

en: Enfold Actions Window
fa_IR: پنجره اطلاعات تجزیه کننده کد کوتاه انفولد

en: Enfold Advanced Layout Editor enabled
fa_IR: ویرایشگر طرح‌ پیشرفته انفولد فعال‌ شده است

en: Enfold Feature Requests
fa_IR: درخواست ویژگی برای انفولد

en: Enfold Google Settings
fa_IR: تنظیمات گوگل طراحی

en: Enfold Shortcode Parser
fa_IR: تجزیه کننده کد کوتاه انفولد

en: Enfold Shortcode Parser Info Panel
fa_IR: پنل اطلاعات تجزیه کننده کد کوتاه انفولد

en: Enfold Shortcode Parser Info Window
fa_IR: پنجره اطلاعات تجزیه کننده کد کوتاه انفولد

en: Enfold checks if it can detect a website caching plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
fa_IR: در استفاده از این بخش با دقت رفتار کنید. ما برخی گزینه ها را در ادامه بررسی کرده ایم و برای شما قرار داده ایم در صورتی که کار با آنها را نمیدانید و یا نیاز به راه اندازی دارید حتما با ما تماس بگیرید

en: Enfold checks if it can detect an image optimization plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
fa_IR: در استفاده از این بخش با دقت رفتار کنید. ما برخی گزینه ها را در ادامه بررسی کرده ایم و برای شما قرار داده ایم در صورتی که کار با آنها را نمیدانید و یا نیاز به راه اندازی دارید حتما با ما تماس بگیرید

en: Enfold update was successful!
fa_IR: انفولد با موفقیت به‌روز رسانی شد!

en: Enforce duplicates (if a blog element on the page should show the same entries as this slider use this setting)
fa_IR: اجرای تکراری ( اگر المان وبلاگ قرار است در صفحه دیگری استفاده شود از این تنظیمات استفاده کنید)

en: Enjoy using LayerSlider?
fa_IR: آیا لذت بردین از استفاده از لایه اسلایدر؟

en: Enlarge Image
fa_IR: بزرگنمایی تصویر

en: Ensures that the theme cannot clip parts of the slider when used in a boxed layout.
fa_IR: اطمینان حاصل می کند که موضوع نمی تواند قطعات لغزنده را هنگامی که در یک طرح جعبه استفاده می شود، برش دهد.

en: Enter Address, then fetch coordinates
fa_IR: آدرس را وارد کنید. سپس این دکمه را برای شناسایی کلیک کنید

en: Enter Name of the new Widget Area here
fa_IR: نام ناحیه ابزارک جدید را اینجا وارد کنید

en: Enter URL
fa_IR: آدرس اینترنتی را وارد کنید

en: Enter Video URL
fa_IR: آدرس ویدئو را وارد کنید

en: Enter a URL to link the YourLogo image.
fa_IR: یک URL برای پیوند تصویر لوگو وارد کنید

en: Enter a caption title for the slide here
fa_IR: یک عنوان برای این اسلاید انتخاب کنید

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
fa_IR: برای استفاده به یک پایگاه سفارشی وارد شوید. یک پایگاه باید مشخص شده باشد در غیر این صورت CMS  قالب پیش فرض را استفاده می کند

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed
fa_IR: عرض دلخواه را وارد کنید

en: Enter a few words that describe the person
fa_IR: چند کلمه درباره این شخص بنویسید

en: Enter a font name to add to your collection
fa_IR: یک نام فونت را برای اضافه کردن به مجموعه خود وارد کنید

en: Enter a form title that is displayed above the form
fa_IR: یک عنوان برای نمایش در بالای فرم وارد کنید

en: Enter a jQuery selector to open the Popup by clicking on the target element(s). Acting as a toggle, a secondary click will close the Popup. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fa_IR: انتخاب‌گر جی‌کوئری را وارد کنید تا با کلیک روی المان‌های هدف، پاپ‌‌آپ باز شود. عملگر به عنوان یک جابجایی، یک کلیک ثانویه پاپ‌آپ را می‌بندد. اگر نمی‌خواهید از این تایگر استفاده کنید، این زمینه را خالی بگذارید.

en: Enter a label text for the button
fa_IR: یک متن برچسب برای دکمه را وارد کنید

en: Enter a link title
fa_IR: لینک عنوان را وارد کنید

en: Enter a list of CSS properties, which will be applied to the built-in close button (if enabled) to customize it’s appearance.
fa_IR: لیستی از خواص CSS را وارد کنید که به دکمه ساخته شده مرتبط باشد (درصورت فعال بودن) برای شخصی‌سازی ظاهر اعمال می‌شود.

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
fa_IR: چه پیام اتوماتیکی در پاسخ به ایمیل کاربر به او ارسال شود؟

en: Enter a placeholder text for the input field
fa_IR: یک متن نگهدارنده برای زمینه ورودی را وارد کنید

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will close the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fa_IR: موقعیت پیمایش را در پیکسل یا درصد وارد کنید، که Popup را زمانی که بازدیدکنندگان به آن مکان حرکت می کنند را وارد کنید. اگر نمیخواهید از این ماشه استفاده کنید، این فیلد را خالی کنید.

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will open the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fa_IR: موقعیت اسکرول را در پیکسل یا درصد وارد کنید، که پاپ‌آپ را باز می‌کند وقتی بازدید کنندگان به آن مکان حرکت می‌کنند. اگر نمی‌خواهید از این تایگر استفاده کنید، این زمینه را خالی بگذارید.

en: Enter a short description or welcome note for your default Shop Page
fa_IR: توضیح کوتاهی جهت خوش آمد گویی برای برگه پیشفرض فروشگاه وارد کنید

en: Enter a short descriptive text that appears if the user places his mouse above the hotspot
fa_IR: متن کوتاهی برای وقتی که کاربر موس را روی هات اسپات میبرد وارد کنید.

en: Enter a valid Google Maps API Key to use all map related theme functions
fa_IR: یک کلید معتبر API نقشه‌های گوگل برای استفاده از تمام قابلیت‌های قالب مرتبط با نقشه وارد کنید

en: Enter a valid Mailchimp API Key to use all newsletter related theme functions
fa_IR: برای استفاده از تمام توابع قالب مرتبط با خبرنامه یک کلید API معتبر Mailchimp وارد کنید

en: Enter a value for the height
fa_IR: مقدار ارتفاع را وارد کنید

en: Enter a value for the width
fa_IR: مقدار عرض را ورد کنید

en: Enter an additional description
fa_IR: توضیحات اضافی را وارد کنید

en: Enter an image URL
fa_IR: آدرس تصویر را وارد کنید

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
fa_IR: برچسب ها را اینجا وارد کنید و آنها را با کاما از هم جدا نمایید. اگر مرتب سازی فعال باشد، کاربر میتواند موارد را به کمک این برچسب ها فیلتر نماید.

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
fa_IR: هر تعداد موردی که میخواهید بازدیدکننده بتواند انتخاب کند اینجا وارد کنید. موارد را با کاما جدا کنید.

en: Enter custom HTML code   or   paste a WordPress shortcode, which will appear on your front-end pages ...
fa_IR: کد سفارشی HTML یا یک کدکوتاه وردپرس را وارد کنید که در صفحات ابتدایی سایت نمایش داده شود.

en: Enter custom capability
fa_IR: شخصی سازی قابلیت را وارد کنید

en: Enter layer content here
fa_IR: محتوی لایه را در اینجا وارد کنید

en: Enter one or more Email addresses (separated by comma) where mails should be delivered to.
fa_IR: یکی یا بیشتر ادرس ایمیل وارد کنید و با کاما جدا کنید که ایمیل ها به ان ها ارسال شود

en: Enter one or more attribute values which should be applied to the wrapper element. Leave the field empty if no attributes are required.
fa_IR: یک یا چند صفت برای اعمال روی المنت کد گذاری وارد کنید. اگر صفتی نیاز ندارید خالی بگذارید

en: Enter some additional caption text
fa_IR: متن توضیحات زیر عنوان

en: Enter some content for Promo Box
fa_IR: متنی برای جعبه شعار وارد کنید

en: Enter some content for this textblock
fa_IR: برای این ناحیه متنی، محتوا را وارد کنید

en: Enter some content here
fa_IR: محتوا را اینجا وارد کنید

en: Enter some info to the page
fa_IR: اطلاعاتی به صفحه وارد کنید

en: Enter some text here. If the user clicks on the marker the text will be displayed
fa_IR: متنی وارد کنید. وقتی کاربر روی مارک کننده کلیک کند این متن نمایش داده میشود.

en: Enter some text/code/shortcode. You can also add plugin shortcodes here. Adding theme shortcodes is supported now for many elements. Be carefull not to nest same named shortcodes because this is not supported by WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] will break layout !!! )
fa_IR: برخی از متن/کد/کدکوتاه را وارد کنید. شما همچنین می‌توانید کد کوتاه افزونه را در اینجا اضافه کنید. افزودن کد کوتاه قالب اکنون برای بسیاری از المان پشتیبانی می‌شود. مراقب باشید که کد کوتاه را به همان نام وارد نکنید زیرا وردپرس پشتیبانی نمی‌کند ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] طرح اشتباهی است !!! )

en: Enter static text that should be displayed after the rotating text
fa_IR: متنی ثابت که میخواهید بعد از متن چرخشی نمایش داده شود اضافه کنید

en: Enter static text that should be displayed before the rotating text
fa_IR: متنی ثابت که میخواهید قبل از متن چرخشی نمایش داده شود اضافه کنید

en: Enter text only content here ...
fa_IR: فقط متن محتوا را اینجا وارد کنید ...

en: Enter the Address, then hit the 'Fetch Coordinates' Button. If the address was found the coordinates will be displayed
fa_IR: آدرس را وارد کنید ، سپس دکمه واکشی مختصات را بزنید . اگر آدرس پیدا شود ، مختصات را نمایش می دهد

en: Enter the ID of a container that will hold the search results.<br/>It has to be on the same page as this search form.
fa_IR: شناسه یک کانتینر جستجو را نگه می‌دارد را وارد کنید.<br/>این باید در همان صفحه بعنوان این فرم جستجو باشد.

en: Enter the Milestone Title here
fa_IR: عنوان نقطه عطف را وارد کنید

en: Enter the Name of the Person to quote
fa_IR: نام فرد را برای گفتاورد وارد کنید

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
fa_IR: شماره آیتمی که میخواهید در ابتدا باز باشد وارد کنید. اگر میخواهید در ابتدا همه بسته باشند عدد 0 را وارد کنید

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
fa_IR: شماره تب ی که میخواهید از ابتدا باز باشد اینجا وارد کنید

en: Enter the Number of the image that should be open initially.
fa_IR: شماره تصویر که باید در ابتدا باز شود را وارد کنید.

en: Enter the Progress Bars title here
fa_IR: عنوان نوار پیشرفت را اینجا وارد کنید

en: Enter the URL of the Page you want to link to
fa_IR: آدرس صفحه ای که میخواهید به آن لینک شود وارد کنید

en: Enter the URL to the Video. Currently supported are Youtube, Vimeo and direct linking of web-video files (mp4, webm, ogv)
fa_IR: آدرس ویدئو را وارد کنید. یوتیوب و ویمو پشتیبانی میشوند. لینک مستقیم هم میتوانید قرار دهید (mp4, webm, ogv)

en: Enter the font size in px, em or &percnt;
fa_IR: سایز فونت به پیکسل، em یا درصد وارد کنید

en: Enter the from email address for the autoresponder.
fa_IR: لطفاً آدرس ایمیل را برای پاسخ‌گویی خودکار وارد کنید.

en: Enter the grid item sub-title here
fa_IR: عنوان آیتم لیست را وارد کنید

en: Enter the grid item title here (Better keep it short)
fa_IR: عنوان آیتم لیست را انتخاب کنید (بهتر است کوتاه باشد)

en: Enter the height in px or &percnt;
fa_IR: ارتفاع را به پیکسل با درصد وارد کنید

en: Enter the item description here
fa_IR: توضیحات آیتم را وارد کنید

en: Enter the label of your button
fa_IR: برچسب دکمه خود را وارد کنید

en: Enter the latitude and longitude of the location you want to display. Need help finding the latitude and longitude?
fa_IR: طول و عرض جغرافیایی مکانی را که می خواهید نشان دهید را وارد کنید. برای  پیدا کردن طول و عرض جغرافیایی نیاز به کمک دارید؟

en: Enter the list item title here
fa_IR: عنوان آیتم لیست را وارد کنید

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
fa_IR: عنوان آیتم لیست را انتخاب کنید (بهتر است کوتاه باشد)

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg: 1130px, 1310px, 100%
fa_IR: حداکثر عرض محتوای سایت را وارد کنید. مثال: 1130px یا  100%

en: Enter the menu text here
fa_IR: متن منو را اینجا بنویسید

en: Enter the milestone date here (This can be any format)
fa_IR: تاریخ نقطه عطف را وارد کنید (این می‌تواند هر فرمت باشد)

en: Enter the price for the item here. Eg:
fa_IR: قیمت آیتم را وارد کنید

en: Enter the rotating text here (Better keep it short)
fa_IR: متن چرخشی را وارد کنید (کوتاه باشد)

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
fa_IR: عنوان اسلاید را وارد کنید (بهتر است کوتاه باشد)

en: Enter the stage from bottom
fa_IR: مرحله را از سمت پایین وارد کنید

en: Enter the stage from left
fa_IR: مرحله را از سمت چپ وارد کنید

en: Enter the stage from right
fa_IR: مرحله را از سمت راست وارد کنید

en: Enter the stage from top
fa_IR: مرحله را از سمت بالا وارد کنید

en: Enter the submit buttons label text here
fa_IR: متن برچسب دکمه ارسال را اینجا وارد کنید

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
fa_IR: عنوان تب را وارد کنید

en: Enter the testimonial here
fa_IR: نظر مشتری را اینجا وارد کنید

en: Enter the text to display that user has to accept to load the map.
fa_IR: متن مورد نمایش به کاربر برای پذیرفته بارگذاری نقشه را وارد کنید.

en: Enter the text to display that we link to Google Maps page.
fa_IR: متن مورد نمایش برای لینک به صفحه نقشه‌های گوگل را وارد کنید.

en: Enter the toggle title here (Better keep it short)
fa_IR: عنوان محتوای بازشو را اینجا وارد کنید

en: Enter the url to the Page. Please note that it needs to be a link to a <strong>facebook fanpage</strong>. Personal profiles are not allowed!
fa_IR: یک آدرس صفحه وارد کنید. لطفاً توجه کنید که نیاز به لینک <strong>صفحه فیسبوک</strong> است. پروفایل شخصی مجاز نیست!

en: Enter the width in px or &percnt; (100&percnt; width will be used if you leave this field empty)
fa_IR: عرض را بر حسب پیکسل یا درصد وارد کنید.(اگر خالی بزارید به صورت پیشفرض 100% است)

en: Enter title here
fa_IR: عنوان را وارد کنید

en: Enter your email address
fa_IR: آدرس ایمیل خود را وارد کنید

en: Enter your feed url:
fa_IR: لینک feed را وارد کنید :

en: Enter your purchase code:
fa_IR: کد خرید خود را اینجا وارد کنید:

en: Entries by
fa_IR: مطالب توسط

en: Entry Number
fa_IR: تعداد نوشته

en: Entry based Slider
fa_IR: محتوای پایه اسلایدر

en: Entry with Sidebar
fa_IR: محتوا همراه با سایدبار

en: Entry without Sidebar
fa_IR: محتوا بدون سایدبار

en: Envato License FAQ
fa_IR: پرسش و پاسخ لایسنس انواتو

en: Equal Height Columns
fa_IR: ستون هایی با ارتفاع برابر

en: Equal height
fa_IR: ارتفاع برابر

en: Erase All Plugin Data
fa_IR: پاک کردن همه اطلاعات پلاگین

en: Erase Plugin Data
fa_IR: پاک کردن اطلاعات پلاگین

en: Error
fa_IR: خطا در آپلود

en: Error 404 - page not found
fa_IR: متاسفانه محتوایی که شما به دنبال آن هستید موجود نیست.

en: Error 404 Page
fa_IR: صفحه خطای 404

en: Error fetching content - please reload the page and try again
fa_IR: خطا در دریافت محتوا - لطفا صفحه را رفرش کنید و دوباره تلاش نمایید.

en: Error found for tag %s at index %d: add_sc = "%s".
fa_IR: خطای پیدا شده برچسب %s در %d: add_sc = "%s".

en: Error: You must agree to our privacy policy to comment on this site...
fa_IR: خطا: شما باید با سیاست حفظ حریم خصوصی در این سایت موافقت کنید...

en: Errors could be repaired.
fa_IR: خطاها را می‌توان تعمیر کرد.

en: Errors could not be repaired.
fa_IR: خطاها را نمی‌توان تعمیر کرد.

en: Escape HTML Code
fa_IR: گذاشتن کد HTML

en: Essential Website Cookies
fa_IR: کوکی‌های وب‌سایت ضرروی است

en: Event
fa_IR: رویداد

en: Event Callbacks
fa_IR: فراخوانهای رویداد

en: Event Navigation
fa_IR: ناوبری رویدادها

en: Events
fa_IR: رویداد ها

en: Events Countdown
fa_IR: شمارش معکوس رویدادها

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
fa_IR: مثال : مورد اول, مورد دوم, مورد سوم

en: Excerpt
fa_IR: خلاصه

en: Excerpt Font Size
fa_IR: اندازه فونت خلاصه

en: Excerpt With Read More Link
fa_IR: خلاصه و لینک ادامه مطلب

en: Exclude pages
fa_IR: صفحات مستثنی

en: Exclusive Features
fa_IR: ویژگی های منحصربفرد

en: Expand
fa_IR: توسعه دادن

en: Expand Sidebar On Hover
fa_IR: باز کردن نوار کناری با هاور

en: Experimental
fa_IR: تجربی

en: Export
fa_IR: Exporta

en: Export Theme Settings File
fa_IR: برون بری فایل پیکربندی پوسته

en: Export as HTML
fa_IR: برون‌ریزی بعنوان HTML

en: Export for WordPress sites
fa_IR: برون ریزی به سایت های وردپرس

en: Export selected
fa_IR: برون ریزی انتخاب شده

en: Extended License
fa_IR: تمدید لایسنس

en: Extra Elements
fa_IR: المنت های بیشتر

en: Extra Large
fa_IR: بسیار بزرگ

en: Facebook Page Title:
fa_IR: عنوان صفحه فیسبوک:

en: Fade
fa_IR: محو شدن

en: Fade Animations
fa_IR: انیمیشن محو شدن

en: Fade from bottom left
fa_IR: محو شدن از پایین سمت چپ

en: Fade from bottom right
fa_IR: محو شدن از سمت راست پایین

en: Fade from top left
fa_IR: محو شدن از بالا سمت چپ

en: Fade from top right
fa_IR: محو شدن از بالا سمت راست

en: Fade in
fa_IR: محو شدن

en: Fade the layer during the transition.
fa_IR: لایه را در طول انتقال تغییر دهید.

en: Fade the text fragments during their transition.
fa_IR: محو شدن قطعات متن در طول گذار خود را.

en: Fade to bottom left
fa_IR: محو شدن به سمت چپ و پایین

en: Fade to bottom right
fa_IR: محو شدن به پایین سمت راست

en: Fade to top left
fa_IR: محو شدن به سمت چپ بالای صفحه

en: Fade to top right
fa_IR: محو شدن به بالا سمت راست

en: Fades the layer. You can use values between 1 and 0 to set the layer fully opaque or transparent respectively. For example, the value 0.5 will make the layer semi-transparent.
fa_IR: محو لایه. شما می توانید مقادیر بین 1 و 0 به مجموعه ای از لایه به طور کامل مات یا شفاف به ترتیب استفاده کنید. به عنوان مثال، ارزش 0.5 لایه نیمه شفاف خواهد شد.

en: Failed to connect to our update server. This could cause issues with product activation, serving updates or downloading templates from the Template Store. It’s most likely a web server configuration issue. Please contact your server host and ask them to allow external connections to <mark>repository.kreaturamedia.com</mark> domain and have cURL and the necessary components installed.
fa_IR: برای اتصال به سرور به روز رسانی ما شکست خورده است. این می تواند با فعال سازی محصول می شود، خدمت به روز رسانی یا دانلود قالب از قالب فروشگاه است. این به احتمال زیاد یک مسئله وب سرور پیکربندی. لطفا میزبان وب شما تماس بگیرید و از آنها بخواهید به اجازه اتصال خارجی به حوزه های زیر است: <mark>repository.kreaturamedia.com</mark> دامین باید صحیح نصب شده باشد

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
fa_IR: شکست در ساخت کاربر جدید برای %s. نوشته های کاربر، به کاربری کنونی نسبت داده خواهند شد.

en: Failed to import %s %s
fa_IR: شکست در درون ریزی  %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
fa_IR: درون ریزی %s &#8220;%s&#8221; شکست خورد.

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
fa_IR: درون ریزی &#8220;%s&#8221;:  شکست خورد نوع نوشته  %s نادرست است

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
fa_IR: شکست در درون ریزی نویسنده %s. نوشته های نویسنده به کاربر کنونی نسبت داده می شوند.

en: Failed to import category %s
fa_IR: شکست در درون ریزی دسته %s

en: Failed to import post tag %s
fa_IR: شکست در درونریزی برچسب نوشته %s

en: Fallback Image to replace Google Maps
fa_IR: Fallback تصویر جایگزین نقشه‌های گوگل

en: Fallback image to replace Google Maps
fa_IR: تصویر Fallback به جای نقشه‌های گوگل

en: Family
fa_IR: خانواده فونت متا پست

en: Faster, Better, Prettier
fa_IR: سریع تر، بهتر و زیباتر

en: Favicon
fa_IR: فاوآیکون

en: Featured Image Slider
fa_IR: اسلاید تصویر شاخص

en: Featured Large
fa_IR: شاخص بزرگ

en: Featured Thin
fa_IR: شاخص لاغر

en: Feel free to contribute!
fa_IR: در گفتگو ها شرکت کنید.

en: Fetch coordinates!
fa_IR: دریافت مختصات

en: Fetching attachments is not enabled
fa_IR: واکشی فایل پیوست فعال نیست

en: Fetching the coordinates. Please wait...
fa_IR: در حال دریافت مختصات. لطفا صبر کنید...

en: File Compression
fa_IR: فشرده سازی فایل ها

en: File Type Icons
fa_IR: نوع آیکن فایل

en: Fill mode
fa_IR: حالت پر کنید

en: Filter
fa_IR: فیــلتر

en: Filter Transition
fa_IR: فیلتر افکت

en: Filter by name
fa_IR: فیلتر بر اساس نام

en: Filter extended to filter images or videos
fa_IR: فیلتر برای فیلتر کردن تصاویر یا ویدیوها

en: Filter:
fa_IR: فیلتر:

en: Filters
fa_IR: پالایش ایمیل ها

en: Find
fa_IR: پیدا کردن

en: Find answers for common questions.
fa_IR: یافتن پاسخ ها برای سوالات رایح.

en: Find posts with the filters below
fa_IR: پیداکردن نوشته ها با فیلترهای زیر

en: Finish
fa_IR: اتمام

en: Fireing when the slider finished a slide change (animation end).
fa_IR: آتشگرفتن هنگامی که اسلایدر یک تغییر اسلاید را پایان داد (پایان انیمیشن).

en: Fireing when the slideshow is temporary on hold (e.g.: “Pause on hover” feature).
fa_IR: جرقه زمانی که اسلایدشو به صورت خودکار موقت در انتظار نگه داشته شود (مثال: ویژگی "مکث بر روی هاور).

en: Fires after a slide change has completed and the slide indexes have been updated.
fa_IR: آتش سوزی بعد از یک تغییر اتمام یافته و شاخص های اسلاید به روز شده اند.

en: Fires after the slider has rendered resize events.
fa_IR: آتش سوزی اسلایدر در تغییر اندازه.

en: Fires before completing a slide change.
fa_IR: آتش سوزی قبل از تکمیل تغییر اسلاید.

en: Fires before parsing user data and rendering the UI.
fa_IR: آتش سوزی قبل از تجزیه داده های کاربران و ارائه UI.

en: Fires before the slider renders resize events.
fa_IR: آتش سوزی قبل از رندر کردن اندازه های اسلایدر.

en: Fires rapidly (at each frame) throughout the entire slide while playing, including reverse playback.
fa_IR: آتش سوزی به سرعت (در هر فرم) در سراسر اسلاید در حال پخش از جمله پخش معکوس.

en: Fires upon every slideshow state change, which may not influence the playing status.
fa_IR: آتش سوزی در هر اسلایدشو تغییر داده شده، ممکن است وضعیت تحت تاثیر قرار بگیرد.

en: Fires when LayerSlider has loaded.
fa_IR: سوختن هنگام بارگذاری اسلایدر.

en: Fires when all reversed animations have reached the beginning of the current slide.
fa_IR: آتش سوزی همه انیمیشن های معکوس آغاز شده در اسلایدر فعلی.

en: Fires when the Popup completed its closing transition and became hidden.
fa_IR: هنگامی که پاپ‌آپ تکمیل شد ترانزیشن بسته می‌شود و پنهان می‌شود.

en: Fires when the Popup completed its opening transition.
fa_IR: هنگامی که پاپ‌آپ تکمیل شود ترانزیشن باز می‌شود.

en: Fires when the Popup stars its closing transition.
fa_IR: هنگامی که پاپ‌آپ شروع می‌شود ترانزیشن بسته می‌شود.

en: Fires when the Popup starts its opening transition and becomes visible.
fa_IR: هنگامی که پاپ‌‌آپ باز شود ترانزیشن قابل رویت می‌شود.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. layer transitions) has completed.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام جدول زمانی انیمیشن اسلاید فعلی، (به عنوان مثال انتقال لایه) به اتمام رسانده است.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) becomes accessible for interfacing.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام انیمیشن جدول زمانی اسلاید فعلی، (به عنوان مثال لایه های خود را) برای واسط در دسترس می شود.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) has started playing.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام جدول زمانی انیمیشن اسلاید فعلی، (به عنوان مثال لایه های خود را) را آغاز کرده است که بازی.

en: Fires when the slider destructor has finished and it is safe to remove the slider from the DOM.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام تخریب اسلایدر و پایان آن، حذف اسلایدر از DOM بی خطر است.

en: Fires when the slider has been removed from the DOM when using the <i>destroy</i> API method.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام حذف DOM با استفاده از بین بردن<i>روش</i> API.

en: Fires when the slider has started a slide change.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام آغاز اسلایدر در تغییر اسلاید.

en: Fires when the slider is fully initialized and its DOM nodes become accessible.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام اسلایدر به طور کامل مقدار دهی اولیه و DOM در دسترس هستند.

en: Fires when the slideshow pauses from playing status.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام نمایش اسلایدشو متوقف شده از وضعیت پخش.

en: Fires when the slideshow resumes from paused status.
fa_IR: آتش سوزی در هنگام نمایش اسلاید، وضعیت متوقف شده است.

en: First entry position
fa_IR: موقعیت اولین محتوا

en: First steps
fa_IR: اولین قدم

en: Fit Height
fa_IR: ارتفاع مناسب

en: Fit Screen Height
fa_IR: متناسب با ارتفاع صفحه نمایش

en: Fit Screen Width
fa_IR: متناسب با عرض صفحه نمایش

en: Fit Width
fa_IR: عرض متناسب

en: Fit into container
fa_IR: در کانتینر قرار دهید

en: Fit to parent height
fa_IR: متناسب با ارتفاع والدین

en: Fit to screen width
fa_IR: متناسب با عرض صفحه

en: Fixed
fa_IR: ثابت

en: Fixed Frame
fa_IR: قاب ثابت

en: Fixed font size
fa_IR: اندازه فونت ثابت شده

en: Fixed size
fa_IR: اندازه ثابت

en: Flexible Masonry: All entries get the same width but Images of each entry are displayed with their original height and width ratio
fa_IR: پازل منعطف : تمام نوشته ها با عرض یکسان نمایش داده می شوند اما تصاویر هر کدام با نسبت طول و عرض اصلی نشان داده می شوند

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their original height and width ratio
fa_IR: پازل منعطف : تمام نوشته ها با عرض یکسان نمایش داده می شوند اما ارتفاع هر کدام بر حسب نسبت اندازه طول و عرض تصویر تظیم میشود

en: Flexible font size (adjusts to screen width)
fa_IR: اندازه فونت انعطاف پذیر (متناسب با عرض صفحه)

en: Flyout width
fa_IR: عرض شناور

en: Follow
fa_IR: دنبال کردن

en: Follow Me!
fa_IR: مرا دنبال کنید

en: Follow a manual added link
fa_IR: یک پیوند به صورت دستی اضافه کنید

en: Follow us on Envato
fa_IR: ما را در انواتو دنبال کنید

en: Follow us on Facebook
fa_IR: ما را در فیسبوک دنبال کنید

en: Follow us on Twitter
fa_IR: ما را در توئیتر دنبال کنید

en: Following errors occured:
fa_IR: خطایی رخ داده است

en: Following fonts could not be uploaded:
fa_IR: فونت‌های زیر آپلود نشدند:

en: Font Color
fa_IR: رنگ فونت

en: Font Colors
fa_IR: رنگ های فونت

en: Font Family
fa_IR: خانواده فونت

en: Font Icon
fa_IR: آیکون فونت

en: Font Size
fa_IR: اندازه قلم

en: Font Size for medium sized screens
fa_IR: اندازه فونت برای صفحه‌ نمایش‌های متوسط

en: Font Size for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fa_IR: اندازه فونت برای صفحه نمایش‌هایی با اندازه متوسط (بین 768px و 989px - بعنوان مثال: چشم‌انداز تبلت)

en: Font Size for small screens
fa_IR: اندازه فونت برای صفحه‌های کوچک

en: Font Size for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fa_IR: اندازه فونت برای صفحه نمایش‌هایی با اندازه کوچک (بین 480px و 767px - بعنوان مثال: پرتره تبلت)

en: Font Size for very small screens
fa_IR: اندازه فونت برای صفحه‌ نمایش‌های کوچک

en: Font Size for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fa_IR: اندازه فونت برای صفحه نمایش‌هایی با اندازه خیلی کوچک (کوچک‌تر از 479px - بعنوان مثال: پرتره هوشمند)

en: Font Weight
fa_IR: وزن قلم

en: Font color for links, dropcaps and other elements
fa_IR: رنگ فونت برای لینک،دراپ کپ و سایر المان ها

en: Font color?
fa_IR: رنگ فونت؟

en: Font for your body text
fa_IR: فونت برای متن بدنه شما

en: Font size
fa_IR: سایز فونت

en: Font style
fa_IR: استایل فونت

en: Font weight
fa_IR: وزن قلم

en: Font:
fa_IR: فونت:

en: Fonts
fa_IR: فونت ها

en: Footer
fa_IR: فوتر

en: Footer Columns
fa_IR: ستون های فوتر

en: Footer Menu (no dropdowns)
fa_IR: منو فوتر - بدون حالت بازشو

en: Footer Menu <br/><small>(no dropdowns)</small>
fa_IR: منوی فوتر <br/><small>بدون حالت بازشو</small>

en: Footer Settings
fa_IR: پیکربندی فوتر

en: For Developers: Custom Tab ID
fa_IR: برای گسترش دهنده ها: آیدی تب دلخواه

en: For Developers: Custom Toggle ID
fa_IR: برای گسترش دهنده ها: آیدی لیست بازشو دلخواه

en: For Developers: Section ID
fa_IR: برای توسعه دهندگان: آیدی ناحیه

en: For a faster and more reliable solution, LayerSlider WP needs to convert your data associated with the plugin. Your sliders and settings will remain still, and it only takes a click on this button.
fa_IR: برای یک راه حل سریع و قابل اطمینان، LayerSlider WP نیاز به تبدیل داده های شما به پلاگین دارد. لغزنده ها و تنظیمات شما هنوز باقی خواهند ماند، و فقط با یک کلیک روی این دکمه طول می کشد.

en: For best search results, mind the following suggestions:
fa_IR: برای کسب نتیجه بهتر در جستجو، این موارد را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

en: Force Fullwidth
fa_IR: تمام عرض اجباری

en: Force Library Update
fa_IR: اجباری کردن کتابخانه به روز رسانی

en: Force number of cycles
fa_IR: تعداد نیروی چرخه

en: Force same size for all big preview images?
fa_IR: اجبار به هم اندازه کردن تصویر بزرگ پیشنمایش عکس ها؟

en: Forced animation duration
fa_IR: مدت زمان اجباری انیمیشن

en: Forces this layer to act like the slide background by covering the whole slider and ignoring some transitions. Please make sure to provide your own poster image with the option above, so the slider can display it immediately on page load.
fa_IR: نیروی این لایه به عنوان پس زمینه اسلاید عمل می کند با پوشش کل نوار لغزنده و نادیده گرفتن برخی از انتقال. لطفا مطمئن شوید که تصویر پوستر خود را با گزینه فوق در اختیار دارید، بنابراین کشویی می تواند آن را بلافاصله در بار صفحه نمایش دهد.

en: Forever (the layer will never animate out)
fa_IR: برای همیشه لطفا برای (لایه هرگز تحریک و تشجیع خواهد شد)

en: Form
fa_IR: فرم

en: Form Appearence
fa_IR: ظاهر فرم

en: Form Color Scheme
fa_IR: رنگ بندی فرم

en: Form Control Icons
fa_IR: شکل کنترل آیکون ‌ها

en: Form Element Label
fa_IR: برچسب المان فرم

en: Form Element Options
fa_IR: پیکربندی عناصر فرم

en: Form Element Type
fa_IR: نوع المان فرم

en: Form Element Validation
fa_IR: تاییدیه المان فرم

en: Form Element Width
fa_IR: عرض المان فرم

en: Form Element hidden
fa_IR: عنصر فرم پنهان

en: Form Element: Checkbox
fa_IR: المان فرم: چک باکس

en: Form Element: Datepicker
fa_IR: المان فرم: انتخاب کننده تاریخ

en: Form Element: Select Element
fa_IR: المان فرم: انتخاب المان

en: Form Element: Text Area
fa_IR: المان فرم: ناحیه متن

en: Form Element: Text Input
fa_IR: المان فرم: ورود متن

en: Form Styling
fa_IR: استایل فرم

en: Form Title
fa_IR: عنوان فرم

en: Forums
fa_IR: انجمن ها

en: Forward
fa_IR: رو به جلو

en: Frame Width
fa_IR: عرض قاب

en: Frequently asked questions and online resources
fa_IR: پرسش و پاسخ های متداول و منابع آنلاین

en: From bottom
fa_IR: از پایین

en: From left
fa_IR: از چپ

en: From right
fa_IR: از راست

en: From top
fa_IR: از بالا

en: Front Page
fa_IR: سرصفحه

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension.
fa_IR: اسلایدرها جلویی و رابط کشویی ساز نیاز به افزودنی پی اچ پی DOMDocument.

en: Frontpage Settings
fa_IR: تنظیمات صفحه اصلی

en: Full Adress
fa_IR: آدرس کامل

en: Full Content
fa_IR: محتوای کامل

en: Full Page Overlay Menu
fa_IR: پوشش منوی تمام صفحه

en: Full Size
fa_IR: سایز کامل

en: Full Width
fa_IR: تمام عرض

en: Full color fill
fa_IR: تمام رنگ کامل

en: Full rotation
fa_IR: چرخش کامل

en: Full size
fa_IR: سایز کامل

en: Full width
fa_IR: تمام عرض

en: Fullscreen Sections/Sliders
fa_IR: نواحی/اسلایدرهای تمام عرض

en: Fullscreen Slider
fa_IR: اسلایدر تمام عرض

en: Fullwidth Break Point
fa_IR: نقطه شکست کامل

en: Fullwidth Button
fa_IR: دکمه تمام عرض

en: Fullwidth Easy Slider
fa_IR: ایزی اسلایدر تمام عرض

en: Fullwidth Revolution Slider
fa_IR: روولوشن اسلایدر تمام عرض

en: Fullwidth Separator
fa_IR: جداکننده تمام عرض

en: Fullwidth Sub Menu
fa_IR: زیرمنو تمام عرض

en: Gallery
fa_IR: گالری

en: Gallery Big Preview Image Size
fa_IR: پیش نمایش بزرگ تصویر

en: Gallery Height
fa_IR: ارتفاع گالری

en: Gallery Preview Image Size
fa_IR: اندازه تصویر پیشنمایش گالری

en: Gallery Style
fa_IR: استایل گالری

en: Gallery Thumbnail Columns
fa_IR: ستون های گالری بند انگشتی

en: Gallery control styling?
fa_IR: کنترل ظاهر گالری

en: Gap between elements
fa_IR: فاصله میان عناصر

en: Gap between images
fa_IR: فاصله بین تصاویر

en: Gender Icons
fa_IR: آیکن‌های جنسیتی

en: General
fa_IR: بخش عمومی

en: General Element Manager Info
fa_IR: اطلاعات مدیریت المان عمومی

en: General Info
fa_IR: اطلاعات عمومی

en: General Layout
fa_IR: حالت عمومی

en: General Styling
fa_IR: استایل عمومی

en: General features
fa_IR: ویژگی‌های عمومی

en: Gesture-based navigation when swiping on touch-enabled devices.
fa_IR: ناوبری مبتنی بر ژست در کشیدن دستگاه های لمسی.

en: Get Shortlink
fa_IR: لینک کوتاه

en: Get from your instagram account (instagram server connection needed)
fa_IR: دریافت از حساب اینستاگرام شما (اینستاگرام اتصال به سرور مورد نیاز)

en: Get in touch with our Support Team.
fa_IR: ارتباط با تیم پشتیبانی ما.

en: Get started with using LayerSlider.
fa_IR: دریافت شروع به کار استفاده از لایر اسلایدر.

en: Getting Help
fa_IR: درخواست راهنمایی

en: Getting Started
fa_IR: شروع شدن

en: Global Hover
fa_IR: شناور عمومی

en: Global background color of the slider. Slides with non-transparent background will cover this one. You can use all CSS methods such as HEX or RGB(A) values.
fa_IR: رنگ پیش زمینه سراسری این اسلایدر. اسلایدها با پیش زمینه غیره شفاف این یکی را پوشش می دهد. شما می توانید از همه استایل های CSS استفاده کنید مانند مقدار های HEX یا RGB.

en: Global background image of the slider. Slides with non-transparent backgrounds will cover it. This image will not scale in responsive mode.
fa_IR: تصویر پس زمینه جهانی از نوار اسلایدر. اسلایدها با زمینه های غیر شفاف آن را پوشش می دهند. این تصویر در حالت پاسخگویی مقیاس نخواهد بود.

en: Global background image position of the slider. The first value is the horizontal position and the second value is the vertical.
fa_IR: موقعیت تصویر پس زمینه جهانی نوار لغزنده. اولین مقدار موقعیت افقی است و مقدار دوم عمودی است.

en: Global background image repeat.
fa_IR: تصویر پس زمینه جهانی تکرار شود

en: Global background size of the slider. You can set the size in pixels, percentages, or constants: auto | cover | contain
fa_IR: اندازه پس زمینه جهانی لغزنده. شما می توانید اندازه را در پیکسل ها، درصد ها یا ثابت ها تنظیم کنید: auto | پوشش | حاوی

en: Go to Mailchimp
fa_IR: برو به Mailchimp

en: Go to the first page
fa_IR: برو به صفحه اول

en: Go to the last page
fa_IR: برو به برگه قبلی

en: Go to the next page
fa_IR: برو به برگه بعدی

en: Go to the previous page
fa_IR: رفتن به برگه قبل

en: Google Analytics Cookies
fa_IR: کوکی‌های آنالیز گوگل

en: Google Analytics Tracking Code
fa_IR: کد گوگل آنالیتیکس

en: Google Fonts
fa_IR: فونت‌های گوگل

en: Google Map
fa_IR: نقشه گوگل

en: Google Maps
fa_IR: نقشه گوگل

en: Google Services
fa_IR: سرویس گوگل

en: Google changed the way google maps work. You now need to enter a valid Google Maps API Key
fa_IR: گوگل مراحل اضافه کردن نقشه خود را تغییر داده است ، اکنون شما احتیاج به یک  Google Maps API Key دارید

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should  work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
fa_IR: سرویس گوگل به تازگی روش کار نقشه های خود را تغییر داده است. صفحات جدید که مایل به استفاده از نقشه های گوگل هستند باید کلید API برای وبسایت خود دریافت کنند. صفحات قدیمی بدون نیاز به کلید API به خوبی کار می کنند. اگر عنصر نقشه گوگل شما به درستی کار نمی کند، شما باید در این سیستم ثبت نام کرده و کلید API خود را دریافت کنید.

en: Grayscale
fa_IR: سیاه و سفید

en: Greek
fa_IR: یونانی

en: Greek Extended
fa_IR: یونانی تمدید شد

en: Green
fa_IR: سبز

en: Grey
fa_IR: خاکستری

en: Greyscale
fa_IR: خاکستری

en: Greyscale effect
fa_IR: افکت خاکستری

en: Grid
fa_IR: جدول

en: Grid Border
fa_IR: کادرهای مشبک

en: Grid Borders
fa_IR: کادرهای مشبک

en: Grid Content goes here
fa_IR: محتوای شبکه اینجا می رود

en: Grid Item Content
fa_IR: متن  محتوا گرید

en: Grid Item Icon
fa_IR: آیکون آیتم لیست

en: Grid Item Sub-Title
fa_IR: عنوان آیتم لیست

en: Grid Item Title
fa_IR: عنوان آیتم لیست

en: Grid Layout
fa_IR: حالت مشبک

en: Grid Row
fa_IR: ردیف مشبک

en: Grid Row content hidden. Click here to show it
fa_IR: مخفی کردن ردیف شبکه محتوا. برای نمایش اینجا کلیک کنید

en: Grid Title 1
fa_IR: عنوان اول لیست

en: Grid Title 2
fa_IR: عنوان دوم لیست

en: Grid Title 3
fa_IR: عنوان سوم لیست

en: Grid View
fa_IR: نمایش جدولی

en: Guides
fa_IR: راهنما

en: Gurmukhi
fa_IR: گورماخی

en: Gutenberg Editor
fa_IR: ویرایشگر گوتنبرگ

en: H. Center
fa_IR: افقی. مرکز

en: H3
fa_IR: نوع استفاده برای H3 را انتخاب کنید.

en: H4
fa_IR: نوع استفاده برای H4 را انتخاب کنید.

en: H5
fa_IR: نوع استفاده برای H5 را انتخاب کنید.

en: H6
fa_IR: h6

en: HTML
fa_IR: html

en: HTML Layer
fa_IR: لایه HTML

en: HTML Tags
fa_IR: تگ های HTML

en: Hand Icons
fa_IR: آیکن‌های دست

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. Revisions serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
fa_IR: آرامش خاطر داشته باشید با دانستن اینکه ویرایش‌های شما همیشه امن هستند و می‌توانید تغییرات ناخواسته را بازگردانید یا در زمان ذخیره‌سازی اگر دچار اشتباه شدید. اصلاحات فقط به عنوان یک راه‌حل پشتیبان بلکه یک سیستم کنترل کامل نسخه است که در آن شما می‌توانید با تغییراتی که در طول راه انجام دادید به صورت بصری مقایسه کنید.

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. This feature serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
fa_IR: یک صلح از ذهن دانستن که ویرایشهای اسلایدر خود را همیشه امن و شما می توانید برگرداندن تغییرات ناخواسته و یا معیوب موجب صرفه جویی در در هر زمان. این ویژگی در خدمت فقط به عنوان یک راه حل پشتیبان گیری نیست، اما یک سیستم کنترل نسخه کامل که در آن شما می توانید بصری مقایسه تغییراتی که در طول راه ساخته شده است.

en: Have fun!
fa_IR: شاد باشید!

en: Header
fa_IR: هدر

en: Header Custom Height
fa_IR: ارتفاع دلخواه هدر

en: Header Phone Number/Extra Info
fa_IR: شماره تلفن/اطلاعات اضافی هدر

en: Header Secondary Menu
fa_IR: منوی ثانوی هدر

en: Header Settings
fa_IR: تنظیمات هدر

en: Header Shopping Cart Icon
fa_IR: ایکون سبد خرید هدر

en: Header Size
fa_IR: اندازه هدر

en: Header Social Icons
fa_IR: آیکون های اجتماعی هدر

en: Header Style
fa_IR: استایل سربرگ

en: Header Text Link?
fa_IR: لینک متن سربرگ؟

en: Header Title and Breadcrumbs
fa_IR: عنوان و موقعیت کاربر در هدر

en: Header behavior
fa_IR: رفتار هدر

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
fa_IR: هدر غیرفعال است و وقتی کارب به پایین اسکرول کند ظاهر میشود

en: Header layout
fa_IR: حالت هدر

en: Header visibility and transparency
fa_IR: شفافیت و دیده شدن هدر

en: Heading
fa_IR: عنوان

en: Heading Area Color
fa_IR: رنگ ناحیه عنوان

en: Heading Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Heading Font
fa_IR: فونت هدینگ ها

en: Heading Font Size
fa_IR: سایز فونت هدینگ ها

en: Heading Link?
fa_IR: عنوان لینک دار باشد؟

en: Heading Row
fa_IR: ردیف عنوان

en: Heading Size
fa_IR: اندازه عنوان

en: Heading Style
fa_IR: نوع عنوان

en: Heading Style Classic (centered, italic)
fa_IR: استایل مدرن برای عنوان(وسط و کج)

en: Heading Style Modern (centered)
fa_IR: استایل مدرن برای عنوان(وسط)

en: Heading Style Modern (left)
fa_IR: استایل مدرن برای عنوان(راست)

en: Heading Text
fa_IR: متن عنوان

en: Heading Type
fa_IR: نوع عنوان

en: Heading color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Headings
fa_IR: هدینگ ها

en: Headline Rotator
fa_IR: چرخش  عنوان

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Hello
fa_IR: سلام

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
fa_IR: در اینجا چند لینک جالب برای شما گذاشته ایم. لذت ببرید! :)

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
fa_IR: اینجا می توانید تصاویر را اضافه نمایید.

en: Here you can add new Images to the slideshow.
fa_IR: اینجا می توانید تصاویر جدید به اسلایدشو اضافه کنید.

en: Here you can add new audio files to the playlist, remove files or reorder them.
fa_IR: اینجا میتوانید موزیک را به لیست پخش اضافه یا حذف کنید

en: Here you can add, remove and edit buttons.
fa_IR: در اینجا شما می‌توانید دکمه‌ها را اضافه، حذف و ویرایش کنید.

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
fa_IR: در اینجا میتوانید تب ها را اضافه، ویرایش و یا پاک کردن کنید.

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
fa_IR: اینجا می توانید عناصر فرم تماس را اضافه، پاک کردن و ویرایش کنید

en: Here you can add, remove and edit the items of your item grid.
fa_IR: از اینجا می توانید آیتم ها را اضافه، پاک یا ویرایش کنید.

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
fa_IR: از اینجا می توانید آیتم های لیست را اضافه، پاک کردن یا ویرایش کنید

en: Here you can add, remove and edit the locations, tooltips and appearance for your hotspots.
fa_IR: از اینجا میتوانید مکان های نقشه را برای نقشه گوگل اضافه، حذف و ویرایش کنید

en: Here you can add, remove and edit the map locations for your Google Map.
fa_IR: از اینجا میتوانید مکان های نقشه را برای نقشه گوگل اضافه، پاک کردن و ویرایش کنید

en: Here you can add, remove and edit the milestones of your timeline.
fa_IR: اینجا می توانید تونل زمان را حذف، ویرایش یا اضافه کنید

en: Here you can add, remove and edit the rotating text
fa_IR: در اینجا میتوانید متن چرخشی را اضافه، ویرایش و یا حذف کنید.

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
fa_IR: اینجا می توانید اسلایدهای نمایشی را پاک کردن، اضافه و یا ویرایش کنید.

en: Here you can add, remove and edit the submenu item text
fa_IR: در اینجا شما می توانید متن زیر منو اضافه، حذف و ویرایش کنید

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
fa_IR: اینجا می توانید موارد را ویرایش، پاک کردن یا اضافه کنید

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
fa_IR: اینجا میتوانید نوار پیشرفت ایجاد، پاک کردن یا ویرایش کنید

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
fa_IR: در اینجا میتوانید نظر مشتری را اضافه، پاک کردن و ویرایش کنید.

en: Here you can choose how to sort the products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Display -&gt Default product sorting
fa_IR: در اینجا شما می‌توانید چگونگی مرتب‌سازی محصولات را انتخاب کنید. تنظیمات پیش‌فرض را می‌توانید در ووکامرس تنظیم کنید -&gt تنظیمات -&gt محصولات -&gt نمایش -&gt مرتب‌سازی محصول پیش‌فرض

en: Here you can choose the order of the result products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Display -&gt Default product sorting
fa_IR: در اینجا شما می‌توانید چگونگی مرتب‌سازی نتایج محصولات را انتخاب کنید. تنظیمات پیش‌فرض را می‌توانید در ووکامرس تنظیم کنید -&gt تنظیمات -&gt محصولات -&gt نمایش -&gt مرتب‌سازی محصول پیش‌فرض

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number indicates the content width, second number indicates sidebar width.
fa_IR: اینجا میتوانید عرض محتوا و سایدبار را تعیین کنید. عدد اول عرض محتوا و دومی عرض سایدبار است

en: Here you can disable WordPress default scripts and styles that are not necessary for most websites
fa_IR: در اینجا می توانید اسکریپت ها و سبک های پیش فرض وردپرس را غیر فعال کنید که برای اکثر وب سایت ها لازم نیست

en: Here you can disable theme features that are not used by every website
fa_IR: اگر مایل باشید می توانید ویژگی های پیش فرض قالب را غیر فعال کنید.

en: Here you can enter the combined width of content and sidebar
fa_IR: در اینجا شما می توانید عرض محتوا و نوار کناری وارد کنید

en: Here you can select a number of different elements and change their default styling
fa_IR: در اینجا شما می توانید شماره عناصر مختلف را وارد کنید و استایل آنها را تغییر دهید.

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and the feature images of those entries
fa_IR: از اینجا می توانید رفتار پازل را انتخاب کنید  و اینکه نوشته ها چطور کنار یکدیگر قرار گیرند

en: Here you can select how the masonry should behave and handle the images
fa_IR: از اینجا میتوانید رفتار گالری پازلی را کنترل کنید

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
fa_IR: در اینجا انتخاب کنید که نظر مشتریان به چه شکلی نمایش داده شود.

en: Here you can select how to sort the playlist when rendering to the player on each pageload.
fa_IR: در اینجا شما می توانید نحوه مرتب سازی لیست پخش را انتخاب کنید.

en: Here you can select if and how to display the slideshow controls
fa_IR: اینجا می توانید انتخاب کنید که دکمه های کنترل اسلایدر چطو باشند.

en: Here you can select the general appearance of the player
fa_IR: در اینجا شما می‌توانید ظاهر کلی پلیر را انتخاب کنید

en: Here you can select to show or hide the artists name in the playlist
fa_IR: در اینجا می توانید نام هنرمند را در لیست پخش نشان دهید یا پنهان کنید

en: Here you can select to show or hide the media icon in the playlist. This icon can be set in the media gallery for each element as the featured image. WP will use a default icon on upload, if none is set.
fa_IR: در اینجا می‌توانید آیکون رسانه را در لیست پخش نمایش دهید یا پنهان کنید. این آیکون را می‌توان در گالری رسانه برای هر المان به‌ عنوان تصویر شاخص تنظیم شود. وردپرس از یک آیکون پیش‌فرض بر روی آپلود استفاده می‌کند، اگر هیچ کدام تنظیم نشده‌ باشد.

en: Here you can select to show or hide the tracklist
fa_IR: در اینجا میتوانید انتخاب کنید که لیست پخش را نشان دهید یا پنهان کنید

en: Here you can select to show or hide the tracknumbers next to entries in the playlist
fa_IR: مشخص کنید شماره آهنگ در لیست پخش شما نمایش داده شود یا نه

en: Here you can set options that affect your single blog post layout
fa_IR: اینجا میتوانید تنظیماتی که مربوط به طرح وبلاگ شماست را انجام دهید.

en: Here you can set the  color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
fa_IR: اینجا می توانید رنگ آیکون را انتخاب کنید. اگر میخواهید رنگ استاندارد فونت استفاده شود خالی بگذارید.

en: Here you can set the  style of the icon. Either display it inline as part of some text or let it stand alone with border and optional caption
fa_IR: اینجا میتوانید استایل آیکون را مشخص کنید. نمایش آیکون میان قسمتی از متن و یا نمایش آیکون به صورت معمول با کادر و عنوان دلخواه

en: Here you can set the background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
fa_IR: اینجا می توانید رنگ پیش زمینه در نوار عنوان زبانه را تنظیم کنید. اگر می خواهید از رنگ استاندارد استفاده شود مقدار را وارد نکنید.

en: Here you can set the background color of your Dropcap
fa_IR: رنگ بک گراند دراپ کپس را انتخاب کنید

en: Here you can set the styling and size of the HR element
fa_IR: از این قسمت می توانید اندازه و استایل خط افقی را تعیین کنید

en: Here you can set the text color of the tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
fa_IR: اینجا می توانید رنگ متن زبانه را تنظیم کنید. اگر می خواهید از رنگ فونت استاندارد استفاده کنید مقدار را وارد نکنید.

en: Here you can set the time interval between slide changes, this slide will stay visible for the time specified here. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Please don’t use 0 or very low values.
fa_IR: در اینجا می توانید فاصله زمانی بین تغییرات اسلاید را تنظیم کنید، این اسلاید برای زمان مشخص شده در اینجا قابل مشاهده است. این مقدار در میلی ثانیه است، بنابراین مقدار 1000 به معنای 1 ثانیه است. لطفا از 0 یا مقدار بسیار کم استفاده نکنید.

en: Here you can upload your previously exported sliders. To import them to your site, you just need to choose and select the appropriate export file (files with .zip or .json extensions), then press the Import Sliders button.
fa_IR: در اینجا شما می توانید لغزنده قبلا صادر خود را آپلود کنید. برای وارد کردن آنها را به سایت خود، شما فقط نیاز به انتخاب و فایل صادرات مناسب (فایل های با پسوند zip یا .json) را انتخاب کنید، سپس دکمه واردات لغزنده را فشار دهید.

en: Hero scene
fa_IR: صحنه قهرمان

en: Hidden
fa_IR: مخفی

en: Hide
fa_IR: مخفی

en: Hide Details
fa_IR: پنهان کردن جزئیات

en: Hide Form Labels
fa_IR: مخفی کردن لیبل فرم

en: Hide Header on this page
fa_IR: مخفی کردن هدر در این برگه

en: Hide Mobile Menu Submenu Items
fa_IR: مخفی کردن زیرمنوی ایتم های منو در موبایل

en: Hide Video Controls
fa_IR: مخفی کردن کنترل کننده های ویدئو

en: Hide artists name
fa_IR: مخفی کردن نام هنرمندان

en: Hide both
fa_IR: مخفی کردن هر دو

en: Hide empty Cells
fa_IR: پنهان کردن خانه های خالی

en: Hide featured products
fa_IR: مخفی کردن محصولات ویژه

en: Hide hidden products
fa_IR: مخفی کردن محصولات مخفی

en: Hide layer
fa_IR: مخفی کردن لایه

en: Hide meta data
fa_IR: مخفی کردن اطلاعات متا

en: Hide on both axis
fa_IR: مخفی بر روی هر دو محور

en: Hide on large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
fa_IR: پنهان کردن روی صفحه نمایش بزرگ (wider than 990px - eg: Desktop)

en: Hide on medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fa_IR: پنهان کردن روی صفحه نمایش های متوسط (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)

en: Hide on mobile
fa_IR: پنهان کردن در تلفن همراه

en: Hide on mobile devices
fa_IR: پنهان کردن در دستگاه های موبایل

en: Hide on mouse hover
fa_IR: مخفی در رفتن موس

en: Hide on small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fa_IR: پنهان کردن روی صفحات کوچک (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)

en: Hide on very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fa_IR: پنهان کردن روی صفحات بسیار کوچک (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)

en: Hide over
fa_IR: پنهان کردن

en: Hide post type titles
fa_IR: مخفی کردن عناوین نوشته

en: Hide preview image or icon
fa_IR: مخفی کردن پیش‌نمایش تصویر یا آیکون

en: Hide products out of stock
fa_IR: مخفی کردن محصولات ناموجود

en: Hide sidebar on smartphones
fa_IR: محفی کردن سایدبار در موبایل

en: Hide this banner
fa_IR: مخفی کردن این بنر

en: Hide this message
fa_IR: پنهان کردن این پیام

en: Hide tracklist
fa_IR: پنهان کردن لیست پخش

en: Hide tracknumbers
fa_IR: پنهان کردن شماره آهنگ

en: Hide under
fa_IR: پنهان کردن

en: Hide video on Mobile Devices?
fa_IR: مخفی کردن ویدئو در موبایل؟

en: Hides the slider on mobile devices, including tablets.
fa_IR: کشویی را در دستگاه های تلفن همراه، از جمله قرص، پنهان می کند.

en: Hides the slider when the viewport becomes wider than the specified value.
fa_IR: لغزنده را مخفی می کند زمانی که نمایشگر از مقدار مشخص شده گسترده تر می شود.

en: Hides the slider when the viewport width goes under the specified value.
fa_IR: لغزنده را هنگامی که عرض نمایش پورت زیر مقدار مشخص شده است پنهان می کند.

en: Hierarchy Indentation
fa_IR: خواندن مستندات

en: High Portrait
fa_IR: پرتره

en: High quality
fa_IR: کیفیت بالا

en: Highlight - Column Scaling
fa_IR: ستون برجسته

en: Highlight Column
fa_IR: ستون برجسته

en: Highlight color
fa_IR: رنگ هایلایت

en: Hightlight this column by making is slightly bigger
fa_IR: برجسته کردن ستون با رنگ های لایت

en: Home
fa_IR: خانه

en: Home page
fa_IR: برگه اصلی

en: Horizontal
fa_IR: افقی

en: Horizontal Center
fa_IR: مرکز افقی

en: Horizontal Gallery
fa_IR: گالری افقی

en: Horizontal Ruler Styling
fa_IR: استایل خط افقی

en: Horizontal buttons
fa_IR: دکمه‌های افقی

en: Horizontal only
fa_IR: فقط افقی

en: Hotspot
fa_IR: هات اسپات

en: Hotspot Color
fa_IR: رنگ هات اسپات

en: Hotspot Colors
fa_IR: رنگ های هات اسپات

en: Hotspot Layout
fa_IR: طرح هات اسپات

en: Hotspot Link?
fa_IR: لینک هات اسپات؟

en: Hotspot on mobile devices
fa_IR: هات اسپات در موبایل

en: Hour
fa_IR: ساعت

en: Hours
fa_IR: ساعت

en: Hover
fa_IR: شناور

en: Hover Effect
fa_IR: افکت شناور(Hover )

en: Hover Text
fa_IR: متن هوور

en: Hover Toggle Appearence
fa_IR: ظاهر محتوا

en: Hover Transition properties
fa_IR: هاور خاصیت انتقال

en: Hover<br>Transition
fa_IR: هاور<br>افکت

en: How big should the marker image be displayed in height and width.
fa_IR: عرض و ارتفاع تصویر مارک کننده چقدر باشد؟

en: How do you want to display the active image
fa_IR: چگونه می خواهید تصویر فعال را نمایش دهید؟

en: How do you want to display the menu on mobile devices
fa_IR: منو چطور در موبایل نمایش داده شود؟

en: How many Slide columns should be displayed?
fa_IR: چه تعداد ستون اسلاید باید نمایش داده شود؟

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
fa_IR: چند تصویر بند انگشتی در کنار هم نمایش داده شود؟

en: How many columns do you want to display
fa_IR: چند ستون نمایش داده شود؟

en: How many columns do you want to display?
fa_IR: چند ستون میخواهید نمایش داده شود؟

en: How many columns should be displayed in your footer
fa_IR: چه تعداد ستون در فوتر باید نمایش داده شود؟

en: How many columns should be displayed?
fa_IR: چه تعداد ستون نمایش داده شود؟

en: How many days until the Cookie expires and the message is displayed again? The Cookie expires automatically if either the title, text or message color is changed.
fa_IR: چند روز تا زمانی که کوکی منقضی شود و پیام دوباره نمایش داده شود؟ زمان کوکی که متن عنوان، متن یا پیغام تغییر می‌کند به صورت خودکار پایان می‌یابد.

en: How many entries do you want to display:
fa_IR: چند نوشته در اینجا نمایش داده شوند:

en: How many entries should be displayed?
fa_IR: چند نوشته نمایش داده شود؟

en: How many images should be displayed per page?
fa_IR: چند تصویر در هر صفحه نمایش داده شود؟

en: How many items should be displayed per page?
fa_IR: چند مورد در هر صفحه نمایش داده شود؟

en: How many items should be displayed?
fa_IR: چه مورد باید نمایش داده شود؟

en: How many results should be loaded via AJAX
fa_IR: چند نتیجه باید از طریق ایجکس بارگذاری شود

en: How much should the highlighted column be increased in size?
fa_IR: چقدر ستون در صورت های لایت برجسته شود؟

en: How much whitespace do you need? Enter a pixel value. Positive value will increase the whitespace, negative value will reduce it. eg: '50', '-25', '200'
fa_IR: چقدر فضای سفید نیاز دارید؟ مقدار را بر حسب پیکسل وارد کنید. مقدار مثبت فضا را زیاد میکند و مقدار منفی فضا را کم میکند. مثال: "25" ، "-25"

en: How to display the search results?
fa_IR: تعداد نتایج جستجو برای نمایش؟

en: How to display the social sharing bar?
fa_IR: نوار اشتراک اجتماعی چطور نمایش داده شود؟

en: How we use cookies
fa_IR: چطور از کوکی‌ها استفاده می‌کنیم

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
fa_IR: فایل RSS (WXR) وردپرس خود را آپلود کنید و ما &#8217; پست ها،صفحه ها،نظرات ،قسمت های اضافی ، دسته بندی ها و برچسب ها را به سایت وارد می کنیم.

en: Howdy, [author]
fa_IR: چطوری, [author]

en: However, this approach require programming skills, thus we cannot recommend to user without having the necessary experience in web development.
fa_IR: با این حال، این رویکرد نیاز به مهارت های برنامه نویسی، در نتیجه ما نمی توانیم به کاربران بدون داشتن تجربه لازم در توسعه وب را توصیه کند.

en: Hue-rotate
fa_IR: رنگ چرخش

en: Huge Padding
fa_IR: فاصله زیاد

en: Hybrid
fa_IR: ترکیبی

en: I agree to the terms and conditions laid out in the [av_privacy_link]Privacy Policy[/av_privacy_link]
fa_IR: من با شرایط و ضوابط مندرج در [av_privacy_link]حریم خصوصی[/av_privacy_link] موافقم

en: ID
fa_IR: شناسه

en: Icon
fa_IR: آیکون

en: Icon Box
fa_IR: جعبه آیکون دار

en: Icon Caption
fa_IR: عنوان آیکون

en: Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون

en: Icon Colors
fa_IR: رنگ های ایکون

en: Icon Display
fa_IR: آیکون نمایش

en: Icon Font Size
fa_IR: اندازه فونت آیکون

en: Icon Grid
fa_IR: آیکن شبکه ای

en: Icon Grid Styling
fa_IR: استایل لیست آیکون

en: Icon Link
fa_IR: لینک آیکون

en: Icon List
fa_IR: لیست آیکون دار

en: Icon List Styling
fa_IR: استایل لیست آیکون

en: Icon Position
fa_IR: جایگاه آیکون

en: Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون

en: Icon Style
fa_IR: استایل آیکون

en: Icon Visibility
fa_IR: دیده شدن ایکون

en: Icon background
fa_IR: بک گراند آیکون

en: Icon display
fa_IR: نمایش آیکون

en: Icon only
fa_IR: تنها شمایل

en: IconBox Icon
fa_IR: آیکون جعبه

en: IconBox Styling
fa_IR: استایل جعبه آیکون

en: IconBox Title
fa_IR: عنوان جعبه آیکون دار

en: Iconfont Manager
fa_IR: مدیریت فونت ایکون

en: Identify possible issues &amp; display relevant debug information.
fa_IR: شناسایی مشکلات احتمالی، نمایش اطلاعات مربوط به اشکال‌زدایی.

en: If a column is larger than its content, were do you want to align the content vertically?
fa_IR: اگر یک ستون بزرگتر از محتوای خود است، محتوای عمودی در کدام موقعیت قرار بگیرد؟

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
fa_IR: اگر یک کاربر جدیدوردپرس ساخته اید، یک گذرواژه تصادفی برای آن ساخته می شود و نقش %s به کاربر جدید&#8217;s پیکربندی می شود. برای تغییر جزییات کاربر&#8217;s باید به صورت دستی انجام دهید.

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from the value defined in your CSS files
fa_IR: اگر مقدار ورودی خالی باشد و یا مقدار پیشفرض باشد، تغییرات تعریف شده در فایل CSS ذخیره نخواهد شد.

en: If checked all entries that got a feature image will show it
fa_IR: اگ تیک بزنید همه نوشته ها تصویر شاخص را نمایش میدهند

en: If checked allows you to set a custom top and bottom margin. Otherwise the margin is calculated by the theme based on surrounding elements
fa_IR: اگر انتخاب شود میتوانید فاصله بیرونی دلخواه را برای بالا و پایین تنظیم کنید.

en: If checked and you have selected more than one taxonomy above, a tab will be displayed for each of them
fa_IR: اگر بیش از یک طبقه بندی در بالا انتخاب کرده باشید و تیک بزنید، تب برای هر کدام نمایش داده خواهد شد

en: If checked the caption will be placed on top of the slider. Please be aware that all slideshow link settings and other captions will be ignored then
fa_IR: اگر تیک بزنید ، کپشن در بالای اسلایدر قرار خواهد گرفت

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser window edge, instead of matching the content width
fa_IR: اگر انتخاب شود، المان های هدر شما همیشه در کناره های پنجره مرورگر نمایش داده میشود به جای اینکه با عرض محتوا سازگار شود.

en: If checked the first entry will stand out with big image
fa_IR: اگر تیک بزنید اولین محتوا کنار تصویر بزرگ قرار میگیرد

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls down (ignored on smartphones)
fa_IR: اگر انتخاب شود هدر در زمان اسکرول کاربر در بالای سایت به صورت چسبان باقی خواهد ماند

en: If checked the menu will stick at the top of the page once it touches it.
fa_IR: اگر انتخاب شود هدر در زمان اسکرول کاربر در بالای سایت به صورت چسبان باقی خواهد ماند

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary menu and extra information will no longer stick to the top
fa_IR: اگر انتخاب شود، نوار منوی بالا و منوی دوم چسبان نخواهد بود.

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored on smartphones + tablets)
fa_IR: اگر انتخاب شود ، هدر چسبان در زمان اسکرول کاربر جمع خواهد شد

en: If checked this will display developer options like custom CSS classes or IDs
fa_IR: اگر تیک زده شود، گزینه‌های توسعه مانند کلاس‌های سفارشی CSS یا شناسه نمایش داده می‌شود

en: If checked you can enter a title with link for this element
fa_IR: اگر تیک بزنید میتوانید یک عنوان لینک دار برای این المان وارد کنید

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an 'AJAX' Search
fa_IR: اگر فعال شود یک آیکون جستجو به منوی اصلی اضافه میشود که قابلیت جستجوی آجاکس را به کاربران میدهد

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit smaller screens, like tablets or mobile phones
fa_IR: اگر فعال کنید اندازه وبسایت شما به صورت خودکار با صفحه نمایش های کوچکتر سازگار خواهد بود.

en: If enabled, the slider will always have the same width as the viewport, even if a theme uses a boxed layout, unless you choose the “Fit to parent height” full size mode.
fa_IR: در صورت فعال بودن، نوار لغزنده همیشه عرض نمایشگر را همانند پانوراما مشاهده می کند، حتی اگر یک موضوع از یک طرح جعبه استفاده کند، مگر اینکه شما حالت "Fit to parent height" را در حالت Full Size انتخاب کنید.

en: If left empty 16:9 will be used
fa_IR: اگر خالی بگذارید نسبت 16:9 انتخاب میشود

en: If left empty no auto-response will be sent.
fa_IR: اگر خالی گذاشته شود هیچ پاسخ اتوماتیکی ارسال نمی شود.

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite social network!
fa_IR: اگه خوشتون آمد ، پس لطفا آن را به دوستان خود در شبکه اجتماعی مورد علاقه خود معرفی کنید!

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to place your content
fa_IR: اگر عرض پنجره مرورگر از بیشترین عرض محتوا تجاوز کرد، محتوا کجا نمایش داده شود

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
fa_IR: اگر به صورت جدول نمونه کار نمایش داده شود، از پیکربندی لینک جداول استفاده می کند.(باز شدن به صورت لایت باکس یا باز شدن لینک). شما میتوانید این پیکربندی را از اینجا تغییر دهید.

en: If you add a link to a video that video will open in a lightbox
fa_IR: در اینجا آدرس ویدیویی را که می خواهید در لایت باکس نمایش داده شود را پیست کنید

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
fa_IR: اگر میخواهید تصاویر شفاف مانند  PNG نمایش دهید می توانید یک تصویر بک گراند یا الگو برای پس زمینه قرار دهید تا پشت تصاویر شفاف نمایش داده شود.

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can import dummy posts and pages here that will definitely help to understand how those tasks are done.
fa_IR: برای داشتن دمو میتوانید فایل دمویی که همراه قالب توسط گروه سورین ارائه شده ایمپورت نمایید.

en: If you are not happy with the results below please do another search
fa_IR: اگر از نتایج زیر راضی نیستید، جستجوی دیگری انجام دهید.

en: If you are using a caching plugin, make sure to exclude this page from caching.
fa_IR: توصیه میشود در زمانی که از افزونه های کش استفاده میکنید این قابلیت را فعال کنید.

en: If you do not want to use this plugin, you can deactivate it or remove it permanently from the theme directory - in that case you can delete all plugin data permanently or keep it for later reuse. The plugin files will be automatically removed on every update.
fa_IR: اگر نمی‌خواهید از این افزونه استفاده کنید، می‌توانید آن را غیرفعال کنید یا آن را به طور دائم از پوشه قالب حذف کنید - در این صورت می‌توانید تمام داده‌های افزونه را به طور دائمی حذف کنید یا آن را برای استفاده مجدد نگهدارید. فایل‌های افزونه به صورت خودکار بر روی هر به‌روز رسانی حذف خواهد شد.

en: If you don’t want to use this layer, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
fa_IR: اگر شما نمی خواهید از این لایه استفاده کنید، اما می خواهید آن را نگهدارید، شما می توانید آن را مخفی کنید با این تغییر.

en: If you don’t want to use this slide in your front-page, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
fa_IR: اگر نمی خواهید از این اسلاید در صفحه اول خود استفاده کنید، اما می خواهید آن را حفظ کنید، می توانید آن را با این کلید مخفی کنید.

en: If you enable this option, layer transitions will not start playing as long the slideshow is in a paused state.
fa_IR: اگر این گزینه را فعال لایه انتقال بازی به عنوان طولانی نمایش اسلاید در حالت مکث روشن نمی شود.

en: If you ever change the fields in your list please re-validate your API key to update the list data presented here.
fa_IR: اگر تغییراتی در لیست های خود ایجاد کردید مجدد شناسه خود را ست کنید

en: If you ever change your API key or the URL restrictions of the key please verify the key here again, to test if it works properly
fa_IR: اگر تا به حال کلید API خود یا محدودیت‌های URL کلید را تغییر داده‌اید، لطفاً کلید را دوباره اینجا تایپ کنید تا تست شود که آیا درست است

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-vailidate it again to test if it works properly
fa_IR: اگر تا به حال کلید API خود یا محدودیت‌های URL کلید را تغییر داده‌اید، لطفاً کلید را دوباره اینجا تایپ کنید تا تست شود که آیا درست است

en: If you experience any issue or need further information, please read our %sactivation guide%s.
fa_IR: اگر شما تجربه هر مشکلی را دارید یا نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، لطفاً %sراهنمای فعال سازی%s را مطالعه کنید.

en: If you experience any issue, we recommend enabling the WP Debug mode while debugging.
fa_IR: اگر شما دارای مشکلاتی هستید، توصیه می کنیم حالت اشکال زادیی Debug فعال کنید.

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
fa_IR: اگر  شما حالت نمایش جدول نمونه کارها را به صورت "نمونه کار آجاکس" انتخاب کرده اید، لطفا تصاویر پیشنمایش را انتخاب کنید و چند متن پیشنمایش بنویسید. وقتی کاربر روی نمونه کار کلیک کند، یک پیشنمایش از تصاویر و اطلاعات باز میشود..

en: If you move another column into first position you will need to re-apply these settings.
fa_IR: اگر یک ستون را به اولین جایگاه منتقل کنید باید تنظیمات را ذخیره کنید

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
fa_IR: اگر موس را روی المان نگه دارید، توضیح کوتاهی در مورد آن مشاهده می کنید

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the available space
fa_IR: اگر آن را داخل ناحیه رنگی یا ستون قرار دهید آنگاه فقط در همان مکان نمایش داده میشود

en: If you want rounded corners, you can set here its radius in pixels. Example: 5px
fa_IR: اگر می خواهید گوشه های گرد، شما می توانید شعاع آن در اینجا در اینجا وارد کنید. به عنوان مثال: مقدار 5px را وارد

en: If you want rounded corners, you can set its radius here in pixels. Example: 5px
fa_IR: اگر می خواهید گوشه های گرد، شما می توانید شعاع آن در اینجا در پیکسل کنید. به عنوان مثال: مقدار 5px را وارد

en: If you want rounded corners, you can set its radius here. Example: 5px
fa_IR: اگر می خواهید گوشه های گرد دارید، می توانید شعاع خود را در اینجا تنظیم کنید. به عنوان مثال: 5px

en: If you want to disable sidebars you can do so in the
fa_IR: اگر میخواهید سایدبار را غیرفعال کنید از اینجا اقدام کنید.

en: If you want to link the whole slide, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
fa_IR: اگر می‌خواهید کل اسلاید را لینک دهید، URL را اینجا تایپ کنید. شما می‌توانید یک صفحه وردپرس/نوشته/پیوست یا از یکی از گزینه‌های تعیین شده از لیست کشویی که زمانی که روی این زمینه کلیک کنید استفاده نمایید. شما همچنین می‌توانید علامت هش # را تایپ کنید و شماره آن را برای پیوند دادن این لایه به لایه دیگر اسلاید استفاده کنید. به عنوان مثال: #3 -این به اسلاید سوم تغییر خواهد کرد.

en: If you want to link your layer, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
fa_IR: اگر می خواهید به لایه لینک دهید، آدرس اینترنتی را وارد کنید.

en: If you want to set style settings other than above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
fa_IR: اگر می خواهید تنظیمات سبک دیگری از بالا را تنظیم کنید، می توانید از هر کدام از CSS ها استفاده کنید. لطفا مطمئن شوید که نشانه گذاری معتبر را بنویسید

en: If you want to set style settings other then above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
fa_IR: اگر می خواهید تنظیمات سبک دیگر را در بالای بالا تنظیم کنید، می توانید از هر کدام از CSS ها استفاده کنید. لطفا مطمئن شوید که نشانه گذاری معتبر را بنویسید

en: If you want to use this plugin again later, select &quot;Activate&quot;, save the options and reinstall the theme
fa_IR: اگر می‌خواهید بعد از استفاده از این افزونه دوباره استفاده کنید &quot;فعال‌سازی&quot;, را انتخاب کنید، تنظیم‌ها را ذخیره کنید و قالب را دوباره نصب کنید

en: Ignore This Update Notice
fa_IR: اینبار پیام آپدیت پوسته را نادیده بگیر

en: Ignore selected slide transitions and use sliding effects only when users are changing slides with a swipe gesture on mobile devices.
fa_IR: جلوه های منتخب را نادیده بگیرد و تنها زمانی که کاربران در حال تغییر اسلاید با ژست کش رفتن در دستگاه های تلفن همراه استفاده از جلوه های کشویی.

en: Ignore the update notice this time
fa_IR: اینبار پیام آپدیت پوسته را نادیده بگیر

en: Image
fa_IR: تصویر

en: Image Alignment
fa_IR: ترازبندی تصویر

en: Image Caption
fa_IR: عنوان تصویر

en: Image Editor
fa_IR: ویرایشگر تصویر

en: Image Fade in Animation
fa_IR: تصویر با انیمیشن ظاهر شود

en: Image Hover effect
fa_IR: افکت پوشش تصویر

en: Image Link
fa_IR: لینک تصویر

en: Image Link?
fa_IR: لینک تصویر؟

en: Image List
fa_IR: لیست تصویر

en: Image Number
fa_IR: شماره تصویر

en: Image Optimization
fa_IR: بهینه سازی تصاویر

en: Image Position
fa_IR: موقعیت تصویر

en: Image Settings
fa_IR: تنظیمات تصویر

en: Image Size
fa_IR: اندازه تصویر

en: Image Slide
fa_IR: اسلاید تصویر

en: Image Styling
fa_IR: استایل تصویر

en: Image URL 2: (125px * 125px):
fa_IR: لینک تصویر 2: (125px * 125px):

en: Image URL:
fa_IR: آدرس تصویر:

en: Image based Slider
fa_IR: تصویر پایه اسلایدر

en: Image caption (or image title if empty)
fa_IR: زیرنویس تصویر (یا عنوان تصویر اگر خالی است)

en: Image description (or image title if empty)
fa_IR: توضیحات تصویر (یا عنوان تصویر اگر خالی است)

en: Image effect
fa_IR: اثر تصویر

en: Image size
fa_IR: سایز تصویر

en: Image size behaviour
fa_IR: رفتار اندازه تصویر

en: Image stretches to fill the available space
fa_IR: تصویر به طول می‌انجامد تا فضای موجود را پر کند

en: Image title
fa_IR: عنوان تصویر

en: Image with Hotspots
fa_IR: عکس با هات اسپات

en: Image with Hotspots - Click to insert image and hotspots
fa_IR: عکس با هات اسپات - برای وارد کردن هات اسپات و عکس کلیک کنید

en: Images will be shown the selected amount of seconds.
fa_IR: تصاویر چند ثانیه نمایش داده شوند؟

en: Import
fa_IR: Importa

en: Import Attachments
fa_IR: وارد کردن تصاویر

en: Import Layer
fa_IR: درون‌ریزی لایه

en: Import Settings from your Parent Theme
fa_IR: ایمپورت تنظیمات از قالب اصلی

en: Import Slide
fa_IR: درون‌ریزی اسلاید

en: Import Sliders
fa_IR: درون ریزی اسلایدر ها

en: Import Theme Settings File
fa_IR: ایمپورت فایل تنظیمات قالب

en: Import WordPress
fa_IR: وارد کردن

en: Import author:
fa_IR: وارد کردن نویسنده:

en: Import demo content
fa_IR: درون ریزی محتویات دمو

en: Import demo files
fa_IR: ایمپورت فایل های دمو

en: Import/Export
fa_IR: ایمپورت/اکسپورت

en: Import: 'Coming Soon' Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی "به زودی"

en: Import: 'Landing Page' Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی 'صفحه فرود'

en: Import: App Demo
fa_IR: نصب : دمو برنامه

en: Import: Band Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی برند

en: Import: Church Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی کلیسا

en: Import: Construction Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی ساخت و ساز

en: Import: Consulting Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی مشاور

en: Import: Creative Studio Demo
fa_IR: نصب : دمو استودیو

en: Import: DJ Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی دیجی

en: Import: Dark Photography Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی فتوگرافی تیره

en: Import: Default Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی پیشفرض

en: Import: Elegant Portfolio Demo
fa_IR: درونریزی: دموی نمونه کار الگانت

en: Import: Enfold 2017
fa_IR: نصب : انفلود 2017

en: Import: Freelancer Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی مترجم آزاد

en: Import: GYM Demo
fa_IR: نصب : دمو ژیمناستیک

en: Import: Gaming Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی بازی

en: Import: Health Demo
fa_IR: نصب : دمو سلامتی

en: Import: Hotel Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی هتل

en: Import: Knowledgebase Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی برند

en: Import: Law Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی قانون

en: Import: Lifestyle Blog Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی وبلاگ زندگی

en: Import: Medical Demo
fa_IR: نصب : دمو پزشکی

en: Import: Minimal Photography Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی فتوگرافی مینیمال

en: Import: Minimal Portfolio Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی نمونه کار مینیمال

en: Import: One Page Agency Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی تک صفحه ای عروسی

en: Import: One Page Portfolio Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی تک صفحه ای نمونه کار

en: Import: One Page Wedding Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی تک صفحه ای عروسی

en: Import: Photography Portfolio Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی فتوگرافی نمونه کار

en: Import: Restaurant Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی رستوران

en: Import: Restaurant One Page Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی تک صفحه ای رستوران

en: Import: Résumé Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی رزومه

en: Import: Shop Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی فروشگاه

en: Import: Simple Blog Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی وبلاگ ساده

en: Import: Small Business - Flat Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی تجاری کوچک و فلت

en: Import: Spa Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی ماساژ

en: Import: Startup Business Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی تجاری استارت آپ

en: Import: Travel Demo
fa_IR: ایمپورت: دموی مسافرت

en: Import: Visual Artist Demo
fa_IR: درون‌ریزی: دموی هنرمند ویژوال

en: Importing larger sliders could be problematic in some cases. This option is needed to upload large files. We recommend to set it to at least 16MB or higher. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fa_IR: درون ریزی اسلایدرها بزرگتر می تواند در برخی موارد مشکل ساز است. این گزینه مورد نیاز است برای آپلود فایل های بزرگ. ما توصیه می کنیم به آن مجموعه به حداقل 16MB یا بالاتر. لطفا از میزبان خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید برای تغییر این تنظیم PHP بر روی وب سرور خود درآمده است.

en: Importing, please wait...
fa_IR: درحال درون ریزی، منتظر بمانید ...

en: In Multiple Selection Mode you can override specific options on all selected layers. Each option field has been reset, only the options you change will be updated on the selected layers. This feature is currently in beta phase, use it cautiously.
fa_IR: در حالت انتخاب چندگانه می‌توانید تنظیم‌های خاصی را در تمام لایه‌های انتخاب شده لغو کنید. هر گزینه زمینه تنظیم مجدد شده است، فقط گزینه‌هایی که تغییر می‌دهید در لایه‌های انتخاب شده به‌روز می‌شوند. این ویژگی در حال حاضر در مرحله بتا است، با استفاده از آن احتیاط کنید.

en: In case you’ve received LayerSlider with a theme, you will need a purchase code, which is payable. Product activation is optional, it’s for additional features only. For more information, read %sour documentation%s or Envato’s %sBundled Plugins%s help article.
fa_IR: در صورتی که لایر اسلایدر را با قالب دریافت کرده‌اید, به یک کد خرید نیاز خواهید داشت, که قابل خرید است. فعال‌سازی محصول اختیاری است, فقط برای ویژگی‌های اضافی نیاز به فعال‌سازی است. برای اطلاعات بیشتر, %sمستندات ما%s یا در انواتو %sمقاله پلاگین‌های درون بسته%s را مطالعه کنید.

en: In order to calculate the correct height and width for the video slide you need to enter a aspect ratio (width:height). usually: 16:9 or 4:3.
fa_IR: بر طبق محاسبه درست عرض و ارتفاع، شما باید ویدئو را با نسبت 16:9 یا 4:3 وارد کنید

en: In order to increase the speed of your website you can activate file merging and compression for your CSS and Javascript files. This will reduce and optimize the amount of code loaded.
fa_IR: به منظور افزایش سرعت لود شدن سایت ادغام و فشرده سازی فایل های استایل و جاوا اسکریپت را فعال کنید تا سرعت لود سایت شما افزایش پیدا کند.

en: In order to offer your users a better experience you can use the shortcodes listed here in your privacy policy. These shortcodes allow your users to change certain behavior of your website.
fa_IR: به منظور ارائه تجربیات بهتر کاربران، می‌توانید از کدهای کوتاه لیست شده در سیاست حفظ حریم خصوصی خود استفاده کنید. این کد کوتاه اجازه می‌دهد کاربران شما رفتار خاص وب‌سایت را تغییر دهند.

en: In order to prevent breaking the layout it is only possible to change the visibility settings for cells once they take up the full screen width, which means only on mobile devices
fa_IR: به منظور جلوگیری از شکستن طرح، تنها می‌توان تنظیمات دید را برای سلول‌ها تغییر داد، زمانی که آن‌ها از عرض صفحه کامل استفاده می‌کنند،‌ یعنی فقط در دستگاه‌های تلفن همراه

en: In order to prevent breaking the layout it is only possible to change the visibility settings for columns once they take up the full screen width, which means only on mobile devices
fa_IR: به منظور جلوگیری از شکستن طرح، تنها می‌توان تنظیمات دید را برای سلول‌ها تغییر داد، زمانی که آن‌ها از عرض صفحه کامل استفاده می‌کنند،‌ یعنی فقط در دستگاه‌های تلفن همراه

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. By default, new attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in most cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. Uncheck this option when you need to apply this attribute on the layer element in all cases.
fa_IR: برچسب هنگام استفاده از لایه ارتباط. به طور پیش فرض، ویژگی های جدید خواهد شد در لفاف بسته بندی (در صورت وجود) است که در بیشتر موارد مطلوب، اعمال (به عنوان مثال پلاگین لایت باکس). در صورتی که هیچ عنصر لفاف بسته بندی وجود دارد، ویژگی به طور خودکار بر روی خود لایه اعمال می شود. علامت این گزینه را هنگامی که شما نیاز به درخواست این ویژگی در عنصر لایه در همه موارد.

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. Some attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in many cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. If the pre-defined option doesn’t fit your needs, use custom attributes below to override it.
fa_IR: در برخی از موارد لایه های خود را ممکن است توسط عنصر دیگری پیچیده می شود. به عنوان مثال، ＜A＞ برچسب هنگام استفاده از لایه ارتباط. برخی از ویژگی های خواهد شد و در لفاف بسته بندی (در صورت وجود) است که در بسیاری از موارد مطلوب، اعمال (به عنوان مثال سبد پلاگین). در صورتی که هیچ عنصر لفاف بسته بندی وجود دارد، ویژگی به طور خودکار بر روی خود لایه اعمال می شود. اگر این گزینه از پیش تعریف نیازهای شما متناسب نیست، استفاده از ویژگی های سفارشی در زیر به آن پا بگذارند.

en: In-Stock Usage
fa_IR: موجود در انبار مورد استفاده

en: Inactive Tab Font Color
fa_IR: رنگ فونت تب

en: Inactive thumbnail opacity
fa_IR: opacity در درصد تصویر کوچک اسلاید فعال...

en: Include custom pages
fa_IR: شامل صفحات سفارشی

en: Include pages
fa_IR: شامل صفحه‌ها

en: Include scripts in the footer
fa_IR: شامل اسکریپت ها در پایین صفحه (فوتر)

en: Including resources in the footer can improve load times and solve other type of issues. Outdated themes might not support this method.
fa_IR: محتوای موجود در فوتر  میتوان زمان لود صفحه را کم کند و دیگر انواع مسائل را حل کنید. تم های قدیم ممکن است این روش را پشتیبانی نکنند.

en: Increase Column Size
fa_IR: افزایش اندازه ستون

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
fa_IR: افزایش یا کاهش مقدار حرکت لایه در هنگام حرکت ماوس خود را و یا کج کردن بر روی یک دستگاه تلفن همراه است.

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fa_IR: هنگام حرکت دادن مکان نما ماوس یا چرخش روی یک دستگاه تلفن همراه، مقدار حرکت لایه را افزایش دهید یا کاهش دهید. این مقدار پیش فرض در این اسلاید است که لایه های اختلاف منظر به ارث برده اند، مگر اینکه شما آن را به طور مستقیم بر روی آنها تنظیم کنید.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
fa_IR: افزایش یا کاهش میزان چرخش لایه در فضای 3D که در حال حرکت ماوس خود را و یا کج کردن بر روی یک دستگاه تلفن همراه است.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fa_IR: هنگام حرکت دادن مکان نما ماوس یا چرخش بر روی یک دستگاه تلفن همراه، مقدار چرخش لایه را در فضای 3D افزایش یا کاهش دهید. این مقدار پیش فرض در این اسلاید است که لایه های اختلاف منظر به ارث برده اند، مگر اینکه شما آن را به طور مستقیم بر روی آنها تنظیم کنید.

en: Increase or decrease the sensitivity of parallax content when moving your mouse cursor or tilting your mobile device.
fa_IR: هنگام حرکت دادن نشانگر ماوس یا چرخش دستگاه تلفن همراه، حساسیت محتوای اختلاف منظر را افزایش دهید یا کاهش دهید.
    پیشنهاد ویرایش

en: Increase or decrease the size of the slide background image in the Ken Burns effect. The default value is 1, the value 2 will double the image, while 0.5 results half the size. Negative values will flip the image.
fa_IR: افزایش یا کاهش اندازه تصویر پس زمینه اسلاید در اثر کن Burns. مقدار پیش فرض 1 است، مقدار 2 تصویر را دو برابر می کند، در حالی که 0.5 نتیجه نیمی از اندازه است. مقادیر منفی تصویر را تلنگر می کند.

en: Increase your site’s performance by loading resources only when necessary. Outdated themes might not support this method.
fa_IR: عملکرد سایت خود را با بارگیری منابع تنها در صورت لزوم افزایش دهید. تم های قدیم ممکن است این روش را پشتیبانی نکنند.

en: Individual height
fa_IR: ارتفاع مستقل

en: Infinite
fa_IR: بی‌ نهایت

en: Info Bubble Content:
fa_IR: محتوای حبابی اطلاعیه:

en: Info displayed above the fake user profiles
fa_IR: اطلاعات نمایش داده شده در بالای پروفایل‌های جعلی کاربر

en: Information
fa_IR: اطلاعات

en: Inherit
fa_IR: ارث بری

en: Inherit from Slide Options
fa_IR: ارث بری از گزینه های اسلاید

en: Inherit from theme
fa_IR: ارث بری از قالب

en: Init Events
fa_IR: رویداد‌های Init

en: Initial (Language default)
fa_IR: اولیه (به طور پیش فرض زبان)

en: Initial Active Image
fa_IR: تصویر اولیه فعال

en: Initial Open
fa_IR: کدام تب در ابتدا باز باشد؟

en: Initial fade duration
fa_IR: مدت زمان محو شدن اولیه

en: Inline
fa_IR: درون خط

en: Inline Block
fa_IR: بلوک خطی

en: Inner Padding
fa_IR: حاشیه داخلی

en: Input Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه ورودی

en: Input Field
fa_IR: فیلد ورودی

en: Input Font Color
fa_IR: رنگ فونت ورودی

en: Input Font Size
fa_IR: سایز فونت ورودی

en: Insert
fa_IR: افزودن

en: Insert Audio Files
fa_IR: فایل صوتی  را وارد کنید

en: Insert Fallback Image
fa_IR: قرار دادن تصویر پشت سر

en: Insert Icon
fa_IR: قرار دادن ایکون

en: Insert Image
fa_IR: افزودن تصویر

en: Insert Images
fa_IR: افزودن تصاویر

en: Insert LayerSlider
fa_IR: قرار دادن لایر اسلایدر

en: Insert Marker Image
fa_IR: وارد کردن تصویر مارک کننده

en: Insert Media
fa_IR: گذاشتن رسانه

en: Insert Pattern
fa_IR: قرار دادن پترن

en: Insert Settings File
fa_IR: وارد کردن فایل تنظیمات

en: Insert Theme Shortcode
fa_IR: وادر کردن شورت کد پوسته

en: Insert Video
fa_IR: وارد کردن ویدئو

en: Insert Zip File
fa_IR: فایل زیپ وارد کنید

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters
fa_IR: در اینجا یک آیدی دلخواه برای عنصر وارد کنید. از کاراکترهای مجاز استفاده کنید

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters.
fa_IR: یک آیدی برای عنصر وارد کنید. از کاراکترهای مجاز استفاده کنید.

en: Insert a video poster image from your WordPress Media Library or
fa_IR: قرار دادن یک پوستر تصویر ویدئویی از خود وردپرس کتابخانه رسانه ها و یا

en: Insert from URL (YouTube, Vimeo)
fa_IR: قرار دادن از URL (یوتیوب، ویمیو)

en: Insert into post
fa_IR: قرار دادن در نوشته

en: Insert sliders with the LayerSlider Widget
fa_IR: قرار دادن اسلایدرها با ابزارک لایر اسلایدر

en: Inserts an image of your choice
fa_IR: تصویر انتخابی تان را قرار می دهد

en: Inserts an image with one or many hotspots that show tooltips
fa_IR: یک تصویر به همراه چند هات اسپات که تولتیپ را نشان دهند وارد کنید

en: Instagram
fa_IR: اینستاگرام

en: Instagram Image
fa_IR: تصویر اینستاگرام

en: Instagram did not return a 200.
fa_IR: اینستاگرام یک ۲۰۰ برنگرداند.

en: Instagram did not return any images.
fa_IR: تصویری از اینستاگرام دیده نشد!

en: Instagram has returned invalid data.
fa_IR: اینستاگرام اطلاعات اشتباه برگرداند.

en: Install
fa_IR: نصب

en: Install Location
fa_IR: محل نصب

en: Install Plugin
fa_IR: نصب پلاگین

en: Install Plugins
fa_IR: نصب افزونه ها

en: Install Required Plugins
fa_IR: نصب افزونه های ضروری

en: Install now
fa_IR: الآن نصب کن

en: Install package not available.
fa_IR: نصب پکیج در دسترس نیست

en: Installed But Not Activated
fa_IR: نصب شده ولی فعال نیست

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fa_IR: در حال نصب %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
fa_IR: در حال نصب افزونه: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fa_IR: نصب و فعال سازی %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing the plugin&#8230;
fa_IR: در حال نصب افزونه&#8230;

en: Instead of displaying the default content set custom content yourself.
fa_IR: به جای نمایش محتوای پیشفرض محتوای سفارشی خودتان را تنظیم کنید.

en: Instead of embedding sliders at a fixed location on your page, you can display them  on-the-fly at certain actions as a popup. Greet new visitors on your site with a beautifully designed animated banner with newsletter subscription or other offers. Display a message when they become idle. Show them recommended content before leaving the page or when they finished reading an article. There are a lot of possibilities and all of LayerSlider’s content creation and animation capabilities are now available in a popup form as well. This includes dynamic content from your WP posts and any other feature you would use in a slider. %sClick here for more information and live examples%s
fa_IR: به جای جاسازی اسلایدرها در یک مکان ثابت در صفحه شما که می‌توانید آن‌ها را شناور کنید در اقدامات خاص به عنوان یک پنجره پاپ‌آپ. بازدید کنندگان جدید در سایت خود با بنر متحرک زیبا طراحی شده با عضویت در خبرنامه و سایر پیشنهادات گردهمایی کنید. نمایش یک پیام هنگامی که آن‌ها بیکار هستند. نمایش قبل از خروج از صفحه و یا زمانی که آن‌ها خواندن یک مقاله به پایان رسد، محتوای توصیه شده آن‌ها را نمایش دهید. امکانات زیادی وجود دارد و تمام قابلیت‌های ایجاد و انیمیشن لایر اسلایدر در حال حاضر در قالب پنجره پاپ‌آپ نیز موجود است. این شامل محتوای پویا از نوشته‌های ودرپرس است که هر ویژگی دیگر است که شما در یک اسلایدر استفاده می کنید. %sبرای اطلاعات بیشتر و مثال‌های زنده اینجا کلیک کنید%s

en: Instead of freezing the slider until visitors start scrolling, the slider will automatically start playback and will only pause at the first keyframe.
fa_IR: به جای انجماد لغزنده تا بازدید کننده شروع به پیمایش لغزنده به صورت خودکار شروع به پخش خواهد شد و تنها در keyframe اول مکث.

en: Integrated (Bundled) LayerSlider Plugin
fa_IR: پلاگین باندل (همراه) لایر اسلایدر

en: Interactive guides coming soon!
fa_IR: راهنماهای تعاملی به زودی!

en: Interactive step-by-step tutorial guides will shortly arrive to help you get started using LayerSlider.
fa_IR: تعامل گام به گام توسط راهنماها در مدت بسیار کوتاه برای کمک به شما که از لایر اسلایدر استفاده می کنید.

en: Interesting links
fa_IR: لینک های جالب

en: Internal error occured - Shortcode state is reported to be invalid. Please report to our support staff.
fa_IR: خطای داخلی رخ داده است - حالت کد کوتاه وضعیت نامعتبر است. لطفاً به کارمندان پشتیبانی ما گزارش دهید.

en: Interpreted as:
fa_IR: تفسیر شود بعنوان:

en: Introduction
fa_IR: معرفی

en: Invalid file type
fa_IR: نوع فایل غیر مجاز است

en: Invalid format
fa_IR: فرمت نادرست

en: Invalid shortcode was detected. Fixed by adding %s at index %d.
fa_IR: کد کوتاه نامعتبر شناسایی شد. ثابت با افزودن توسط %s در ایندکس %d.

en: Invalid shortcode was detected. To fix add %s at index %d.
fa_IR: کد کوتاه نامعتبر شناسایی شد. برای رفع آن %s اضافه کنید در ایندکس %d.

en: Invert
fa_IR: معکوس کردن

en: Is not empty
fa_IR: خالی نباشد

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
fa_IR: پیشنهاد می شود اگر میخواهید از پاسخگوی اتوماتیک استفاده کنید، فیلد ایمیل را پاک کردن نکنید.

en: It looks like you haven’t selected any skin to edit.
fa_IR: به نظر میرسد شما هر پوست به ویرایش انتخاب نکردهاید.

en: It looks like your files isn’t writable, so PHP couldn’t make any changes (CHMOD).
fa_IR: به نظر می رسد فایل های خود را قابل نوشتن نیست، به طوری که پی اچ پی می تواند هر گونه تغییرات (CHMOD) را ندارد.

en: It seems that your Google API key is not configured correctly
fa_IR: به نظر می رسد که کلید API گوگل خود را به درستی پیکربندی نکرده اید

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Settings -> Options Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
fa_IR: به نظر می‌رسد یک مسئله سرور که از درون‌ریزی اسلایدر انتخاب شده LayerSlider جلوگیری کرده. لطفا از LayerSlider را بررسی کنید -> وضعیت سیستم برای خطاهای احتمالی، سعی کنید به طور موقت غیر فعال تم / پلاگین برای رد کردن مسائل مربوط به ناسازگاری و یا اطلاعات تماس ارائه دهنده خدمات میزبانی خود را به حل و فصل مشکلات پیکربندی سرور. دوباره درون‌ریزی را امتحان کنید. سرور HTTP خطای زیر را پر کرد.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Settings -> Options Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fa_IR: به نظر می رسد یک مسئله در سرور وجود دارد که LayerSlider از درون ریزی اسلایدر انتخابی شما جلوگیری می کند. لطفا LayerSlider -> تنظیمات -> وضعیت سیستم برای خطاهای احتمالی را بررسی کنید، سعی کنید تم ها / پلاگین ها را به طور موقت غیر فعال کنید تا مسائل مربوط به ناسازگاری را کنار بگذارید یا برای حل مشکلات پیکربندی سرور با ارائه دهنده میزبانی خود تماس بگیرید. درون ریزی دوباره ممکن است مفید باشد
    
     %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider -> Settings -> Options Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fa_IR: به نظر می‌رسد یک مسئله در سرور وجود دارد که از ذخیره لایر اسلایدر جلوگیری می‌کند. لطفاً به لایر اسلایدر -> تنظیمات -> وضعیت سیستم برای خطاهای احتمالی بررسی کنید, سعی کنید قالب‌ها/پلاگین‌ها را به طور موقت غیرفعال کنید تا مشکلات مربوط به ناسازگاری کنار گذاشته شود یا برای حل مشکلات پیکربندی سرور تماس بگیرید. سرور HTTP خطای زیر را داشته است: 
    
     %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fa_IR: به نظر می‌رسد یک مسئله در سرور وجود دارد که از ذخیره لایر اسلایدر جلوگیری می‌کند. لطفاً به لایر اسلایدر -> تنظیمات -> وضعیت سیستم برای خطاهای احتمالی بررسی کنید, سعی کنید قالب‌ها/پلاگین‌ها را به طور موقت غیرفعال کنید تا مشکلات مربوط به ناسازگاری کنار گذاشته شود یا برای حل مشکلات پیکربندی سرور تماس بگیرید. سرور HTTP خطای زیر را داشته است: 
    
     %s

en: It seems you are currently adding some HTML markup or other special characters. Once all HTML tags are closed the preview will be available again. If this message persists please check your input for special characters and try to remove them.
fa_IR: به نظر می رسد که در حال حاضر برخی از نشانه گذاری HTML اضافه شده یا دیگر کاراکترهای خاص. هنگامی که دستورات HTML در پیش نمایش در دسترس خواهد بود. این پیام برای کاراکترهای خاص بررسی و سعی کنید آن ها را حذف کنید.

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
fa_IR: ظاهرا شما به سیستم وارد نشده ید. لطفا صفحه را رفرش کنید و دوباره تلاش کنید.

en: Italic
fa_IR: کج

en: Item
fa_IR: آیتم

en: Item FAQs
fa_IR: آیتم راهنما

en: Item Link?
fa_IR: لینک ایتم؟

en: Item Links
fa_IR: لینکهای ایتم

en: Javascript file merging and compression
fa_IR: ادغام فایل های جاوا اسکریپت و فشرده سازی آن ها

en: Job title of the person.
fa_IR: عنوان شغل شخص

en: Join our Facebook community
fa_IR: عضویت در جامعه فیسبوک

en: Just now
fa_IR: اکنون

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be applied to the theme. If you need to change major portions of the theme please use the custom.css file
fa_IR: اینجا میتوانید کدهای css دلخواه خود را وارد کنید ولی ما پیشنهاد میکنیم که از تم فرزند استفاده کنید. تم فرزند همراه پکیجی که از گروه سورین دانلود کرده اید وجود دارد. شما میتوانید از آن برای سفارشی سازی سایت استفاده کنید.

en: Justify
fa_IR: هم تراز

en: Kannada
fa_IR: کانادایی

en: Keep the plugin up-to-date by activating the auto-update feature. We regularly release updates with new features, bug fixes and other improvements.
fa_IR: پلاگین نگه دارید تا به روز با فعال کردن قابلیت بروز رسانی خودکار. ما به طور منظم به روز رسانی با ویژگی های جدید، رفع اشکال و بهبود های دیگر را آزاد کند.

en: Keep this layer visible:
fa_IR: این لایه قابل مشاهده است:

en: Ken Burns Effect
fa_IR: افکت کن برنز

en: Key
fa_IR: کلید

en: Keyboard Shortcuts
fa_IR: میانبرهای صفحه کلید

en: Keyboard navigation
fa_IR: ناوبری صفحه کلید

en: Keyboard shortcuts &amp; Popout Editor
fa_IR: صفحه کلید و کلیدهای میانبر &amp; بازکردن ویرایشگر

en: Label Text
fa_IR: متن برچسب

en: Label/Send Button alignment
fa_IR: موقعیت برچسب/ارسال دکمه

en: Landscape
fa_IR: منظره=افقی

en: Large
fa_IR: بزرگ

en: Large Gap
fa_IR: فاصله بزرگ

en: Large Padding
fa_IR: فاصله زیاد

en: Large depth
fa_IR: عمق زیاد

en: Large separator
fa_IR: جداکننده بزرگ

en: Largest time unit
fa_IR: بزرگ ترین واحد زمان

en: Last Modified
fa_IR: آخرین تغییرات

en: Last modified
fa_IR: آخرین تغییرات یافته ها

en: Last time we checked the token we were not able to connected to Envato:
fa_IR: آخرین باری که ما یک توکن را که قادر به اتصال به انواتو نبود را بررسی کردیم:

en: Last time we checked we were able to connected to google maps with your API key
fa_IR: آخرین بار ما بررسی کردیم که کلید API شما قادر به اتصال به نقشه‌های گوگل بوده است

en: Last time we checked we were able to connected to your Mailchimp account
fa_IR: آخرین باری که ما توانستیم به حساب کاربری Mailchimp شما متصل شویم

en: Last updated:
fa_IR: آخرین به روز رسانی:

en: Latin
fa_IR: لاتین

en: Latin Extended
fa_IR: لاتین تمدید شد

en: Latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی

en: Latitude and longitude for
fa_IR: طول و عرض جغرافیایی برای

en: Latitude:
fa_IR: عرض جغرافیایی:

en: Launch Popup
fa_IR: راه‌اندازی پنجره

en: Layer
fa_IR: لایه

en: Layer #%d
fa_IR: لایه #%d

en: Layer #%d copy
fa_IR: کپی #%d لایه

en: Layer Preview is not available in Multiple Selection Mode. Select only one layer to use this feature.
fa_IR: پیش‌نمایش لایه در حالت چندگانه موجود نیست برای استفاده از این‌ ویژگی‌ تنها یک لایه را انتخاب کنید.

en: Layer editor
fa_IR: ویرایشگر لایه

en: Layer image
fa_IR: تصویر لایه

en: Layer media
fa_IR: رسانه لایه

en: Layer options
fa_IR: گزینه های لایه

en: Layer position
fa_IR: موقعیت لایه

en: Layer resize
fa_IR: تغییر اندازه لایه

en: Layer settings
fa_IR: تنظیمات لایه

en: Layer styles
fa_IR: استایل‌های لایه

en: Layer type
fa_IR: نوع لایه

en: LayerSlider
fa_IR: اسلایدر لایه ای

en: LayerSlider Action: %s
fa_IR: اقدام لایه اسلایدر: %s

en: LayerSlider Add-Ons
fa_IR: افزودنی‌های لایر اسلایدر

en: LayerSlider CSS Editor
fa_IR: ویرایشگرCSS لایه اسلایدر

en: LayerSlider News
fa_IR: لایه اسلایدر اخبار

en: LayerSlider Newsletter from Kreatura
fa_IR: LayerSlider Newsletter از Kreatura

en: LayerSlider Settings
fa_IR: تنظیمات لایر اسلایدر

en: LayerSlider Skin Editor
fa_IR: LayerSlider ویرایشگر پوست

en: LayerSlider Transition Builder
fa_IR: انتقال لایراستلایدر ساخته شده

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP 5.3.0 or newer. Please contact with your web server hosting provider to resolve this issue, as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
fa_IR: لایر اسلایدر و وابستگی‌های خارجی آن نیاز به PHP 5.3.0 یا جدیدتر نیاز دارد. لطفاً با ارائه کننده میزبانی وب خودتان تماس بگیرید تا این مسئله را حل کند، زیرا احتمالا لایر اسلایدر را از کارکرد درست جلوگیری خواهد کرد. %sاین مسئله می‌تواند یک صفحه خالی در صفحه‌ساز اسلایدر ایجاد کند.%s بررسی %sوضعیت سیستم%s برای اطلاعات بیشتر و آزمایش جامع در مورد محیط سرور شما.

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fa_IR: لایر اسلایدر نمی‌تواند اسلایدر انتخابی شما را دانلود کند. لطفاً لایر اسلاید -> وضعیت سیستم -> را تیک بزنید. توابع از راه دور WP ممکن است در دسترس و یا ارائه دهنده میزبانی وب خود را دارد که اتصالات خارجی به دامنه است.

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. The server responded with the following error message:
fa_IR: LayerSlider در می اسلایدر انتخاب شده خود را دانلود کنید. سرور با پیغام خطای زیر پاسخ داد:

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
fa_IR: LayerSlider در نمی‌تواند این اسلایدر دانلود بر روی سرور خود ذخیره کند. برای مسائل بالقوه لایر اسلایدر -> وضعیت سیستم - لطفا LayerSlider را تیک بزنید. رایج ترین دلیل برای این مسئله فقدان مجوز نوشتن در /wp-content/uploads/ directory.

en: LayerSlider database:
fa_IR: پایگاه داده لایر اسلایدر:

en: LayerSlider encountered a problem while it tried to show your slider.
fa_IR: LayerSlider با مشکلی مواجه شد، در حالی که سعی کرد نوار لغزنده خود را نشان دهد.

en: LayerSlider has attempted to update your database. Server restrictions may apply, please verify whether it was successful.
fa_IR: لایر اسلایدر تلاش کرده است پایگاه داده خود را به‌روز کند. محدودیت‌های سرور ممکن است اعمال شود، لطفاً تایید کنید آیا موفق است.

en: LayerSlider product activation was canceled on this site
fa_IR: فعال سازی محصول لایر اسلایدر در این سایت لغو شده

en: LayerSlider requires PHP 5.3.0 or newer. Please contact your host and ask them to upgrade PHP on your web server. Alternatively, they often offer a customer dashboard for their services, which might also provide an option to choose your preferred PHP version.
fa_IR: لایر اسلایدر نیاز به PHP 5.3.0 یا جدیدتر نیاز دارد. لطفاً با هاست خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که نسخه PHP خود را در وب‌ سرور ارتقاء دهند. به طور متناوب، آن‌ها در پیشخوان مشتری برای خدمات خود ارائه می‌دهند، که ممکن است گزینه‌ای برای انتخاب نسخه PHP مدنظر شما باشد.

en: LayerSlider uses the uploads directory for image uploads, exporting/importing sliders, etc. Make sure that your /wp-content/uploads/ directory exists and has write permission.
fa_IR: لایر اسلایدر در استفاده از دایرکتوری آپلودها برای پوشه های تصویر، درون ریزی و برون ریزی اسلایدرها، غیره است. اطمینان حاصل کنید مسیر  /wp-content/uploads/ قابل خواندن و دسترسی است.

en: LayerSlider version:
fa_IR: نسخه لایر اسلایدر:

en: Layers
fa_IR: لایه

en: Layers can now enter and leave on any slide. You can easily build more complex animations where layers persist across multiple slides. Or just use it as an “always on top” feature.
fa_IR: لایه هم اکنون می توانید وارد کنید و بگذارید بر روی هر اسلاید. شما به راحتی می توانید انیمیشن های پیچیده تر که در آن لایه های اسلاید های متعدد در سراسر باقی بماند ساخت. یا فقط آن را به عنوان یک "همیشه در بالا" ویژگی استفاده کنید.

en: Layers on this slide
fa_IR: لایه ها بر روی این اسلاید

en: Layers require an opening transition in order to become visible during the slideshow. Enable either <mark>Opening Transition</mark> or <mark>Opening Text Transition</mark> to make this layer visible again.
fa_IR: لایه نیاز به انتقال باز به منظور در طول نمایش به صورت اسلاید برای تبدیل شدن به قابل مشاهده.فعال کردن یا<mark>بازکردن انتقال</mark> یا <mark>Opening متن انتقال</mark> به این لایه جهت مشاهده.

en: Layout
fa_IR: پوسته

en: Layout Builder
fa_IR: صفحه ساز پیشرفته

en: Layout Elements
fa_IR: عناصر پوسته بندی صفحه

en: Layout Settings
fa_IR: تنظیمات لیوت

en: Layout structure for first element had to be modified at index %d: %s
fa_IR: ساختار طرح برای اولین المان دارا باشد در شاخص %d: %s اصلاح شود

en: Layout structure for first element must be modified at index %d: %s
fa_IR: ساختار طرح برای اولین المان دارا باشد در شاخص %d: %s اصلاح شود

en: Lazy Load videos
fa_IR: لیزی لود ویدیوها

en: Learn More & Get a Free Quote
fa_IR: بیشتر بدانید و به صورت رایگان مطلع شوید

en: Learn more
fa_IR: مطالعه بيشتر

en: Leave Duration
fa_IR: مدت زمان بیرون رفتن

en: Leave a Reply
fa_IR: دیدگاه خود را ثبت کنید

en: Leave duration
fa_IR: ترک زمان

en: Leave empty for default theme color
fa_IR: برای رنگ پیشفرض پوسته خالی بگذارید

en: Leave empty if you want to use the default marker
fa_IR: اگر میخواهید از مارک کننده پیشفرض استفاده کنید خالی بگذارید

en: Leave the stage on bottom
fa_IR: مرحله را در سمت پایین بگذارید

en: Leave the stage on left
fa_IR: مرحله را در سمت چپ بگذارید

en: Leave the stage on right
fa_IR: مرحله را در سمت راست بگذارید

en: Leave the stage on top
fa_IR: مرحله را در سمت بالا بگذارید

en: Left
fa_IR: چپ

en: Left Bar
fa_IR: نوار چپ

en: Left Bottom
fa_IR: چپ پایین

en: Left Centered
fa_IR: چپ وسط

en: Left Edge
fa_IR: لبه چپ

en: Left Framed
fa_IR: قاب چپ

en: Left Sidebar
fa_IR: سایدبار چپ

en: Left Sidebar Text Alignment
fa_IR: جهت متن برای ستون کنار چپ

en: Left Top
fa_IR: چپ بالا

en: Left to Right
fa_IR: چپ به راست

en: Left without Frame
fa_IR: چپ بدون قاب

en: Let logo and menu position adapt to browser window
fa_IR: اجازه بده لوگو و منو  با پنجره مرورگر سازگار شود

en: Let user pick by displaying a dropdown with sort options (default value is defined at Default product sorting)
fa_IR: اجازه دهید کاربر با نمایش یک کرکره‌ای با گزینه‌های مرتب‌سازی را انتخاب کند (مقدار پیش‌فرض در مرتب‌سازی محصول پیش‌فرض تعریف شده است)

en: Letter Spacing
fa_IR: فاصله حروف

en: Letter spacing
fa_IR: فاصله نوشته ها

en: Let’s Get Started
fa_IR: بیا شروع کنیم

en: License activation is required in order to receive updates for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fa_IR: فعال‌سازی مجوز برای دریافت بروزرسانی برای LayerSlider مورد نیاز است. % s مجوز % s یا % sread مستندسازی % s را برای یادگیری بیشتر تنظیم می‌کند. % sGot در تم؟ % s

en: License activation is required to receive updates. Please read our %sonline documentation%s to learn more.
fa_IR: فعال سازی مجوز مورد نیاز برای دریافت به روز رسانی. لطفا ما %s online مستندات%s را برای کسب اطلاعات بیشتر.

en: Licensing
fa_IR: لایسنس

en: Licensing Questions
fa_IR: سوالات مربوط به لایسنس

en: Light
fa_IR: روشن

en: Light Transparent
fa_IR: شفاف کم رنگ

en: Light transparent
fa_IR: شفاف کم رنگ

en: Lightbox
fa_IR: لایت باکس

en: Lightbox Modal Window
fa_IR: حالت پنجره لایت باکس

en: Lightbox image description text
fa_IR: متن توضیحات تصویر لایت باکس

en: Lightbox linking active
fa_IR: فعال کردن لینک لایت باکس

en: Lightbox linking deactivated
fa_IR: غیره فعال کردن لینک لایت باکس

en: Lightbox linking deactivated. (Custom links will still be used)
fa_IR: غیر فعال کردن لینک لایت باکس (لینک های دلخواه قابل استفاده اند)

en: Limit text length (if any)
fa_IR: محدودیت طول متن (در صورت وجود)

en: Limit the total number of revisions per slider to %s.
fa_IR: محدودیت تعداد کل بازنگری ها در هر اسلایدر به %s.

en: Line Height
fa_IR: ارتفاع خطی

en: Line Trough
fa_IR: از طریق خط

en: Line height
fa_IR: ارتفاع بین خطوط

en: Line through
fa_IR: خط را از طریق

en: Link & Attributes
fa_IR: لینک ها و ویژگی ها

en: Link Handling
fa_IR: کنترل لینک

en: Link Settings
fa_IR: تنظیمات لینک

en: Link Target
fa_IR: نشانه پیوند

en: Link Title
fa_IR: لینک عنوان

en: Link portfolio item to external URL
fa_IR: لینک کردن نمونه کار به یک آدرس خارجی

en: Link target
fa_IR: لینک هدف

en: Link text
fa_IR: متن لینک

en: Link to %s in %s
fa_IR: لینک به %s در %s

en: Link to Google Maps
fa_IR: لینک به نقشه‌های گوگل

en: Link to another page
fa_IR: لینک به صفحه دیگری

en: Link to facebook
fa_IR: لینک به فیسبوک

en: Link to the Persons website
fa_IR: لینک به مسیر سایت

en: Link to:
fa_IR: لینک به:

en: Link to:
fa_IR: لینک به:

en: Linked Image Overlay
fa_IR: روی تصویر لینک شده

en: Linked to WP Attachment: %s
fa_IR: لینک به پیوست وردپرس: %s

en: Linked to WP Page: %s
fa_IR: لینک به صفحه وردپرس: %s

en: Linked to WP Post: %s
fa_IR: لینک به نوشته وردپرس: %s

en: Linked to: Post URL from Dynamic content
fa_IR: لینک به: آدرس نوشته از محتوای پویا

en: Linkedin link
fa_IR: لینک LinkedIn

en: Linking
fa_IR: لینک دادن

en: Linking, Ken Burns, Parallax
fa_IR: لینک کردن، کن برنز، پارالاکس

en: Linktext for the above Link
fa_IR: متن بالای لینک

en: List Content goes here
fa_IR: محتوای لیست اینجا میرود

en: List Item Content
fa_IR: محتوای آیتم لیست

en: List Item Description
fa_IR: توضیحات آیتم لیست

en: List Item Icon
fa_IR: آیکون آیتم لیست

en: List Item Title
fa_IR: عنوان آیتم لیست

en: List Layout - Compact (Title and icon only)
fa_IR: طرح لیست - ترکیبی(آیکنو عنوان)

en: List Layout - Excerpt (Title, meta information and excerpt only)
fa_IR: طرح لیست - خلاصه (داری خلاصه محتوا)

en: List Layout - Simple (Title and meta information only)
fa_IR: طرح لیست-ساده (تنها عناون)

en: List Title 1
fa_IR: عنوان اول لیست

en: List Title 2
fa_IR: عنوان دوم لیست

en: List Title 3
fa_IR: عنوان سوم لیست

en: List View
fa_IR: نمایش لیست

en: List of your chosen fonts separated with a comma. Please use apostrophes if your font names contains white spaces. Example: Helvetica, Arial, sans-serif
fa_IR: لیست فونت های انتخاب شده شما با کاما جدا شده است. لطفا اگر آیتم های فونت شما شامل فضاهای سفید باشد، لطفا از apostrophes استفاده کنید. مثال: Helvetica، Arial، sans-serif

en: Lists
fa_IR: لیست ها

en: Live Preview
fa_IR: پیش نمایش زنده

en: Load Template
fa_IR: بارگزاری پوسته

en: Load google fonts in footer
fa_IR: فونت های گوگل را در فوتر بارگذاری کنید

en: Load jQuery in your footer
fa_IR: بارگذاری جی کوئری در فوتر

en: Load more
fa_IR: بارگذاری موارد بیشتر

en: Load only on admin interface
fa_IR: بارگذاری فقط برای مدیر امکان پذیر است

en: Load only used elements (recommended)
fa_IR: فقط عناصر استفاده شده نمایش داده شود (توصیه شده)

en: Loading
fa_IR: بارگذاری

en: Loading ...
fa_IR: در حال بارگزاری ...

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;)
fa_IR: بارگذاری جی کوئری در هدر و فوتر صفحه باعث سرعت بخشیدن به لود سایت می شود، اما ممکن است مشکلی با افزونه ها ایجاد کند. فقط اگر می دانید که چه کاری انجام می دهید، استفاده می شود؛)

en: Loading the fonts in your footer will speed up the site rendering, but also cause a small flicker of text on page load
fa_IR: بارگذاری فونت ها در فوتر شما باعث سرعت بخشیدن به لود سایت می شود، بلکه باعث ایجاد یک لرزش کوچکی از متن در بارگذاری صفحه می شود.

en: Location of your photos or videos
fa_IR: محل عکس‌ها یا ویدیوها

en: Lock advanced layout builder
fa_IR: قفل کردن ویرایشگر پیشرفته صفحه

en: Lock advanced layout builder for admins as well?
fa_IR: قفل پیشرفته صفحه ساز برای مدیران

en: Lock layer
fa_IR: قفل لایه

en: Log In
fa_IR: ورود

en: Log Out
fa_IR: خروج

en: Logo
fa_IR: لوگو

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to change the Header size in your
fa_IR: ابعاد مناسب لوگو 340 در 156 است

en: Logo Image Size
fa_IR: اندازه تصویر لوگو

en: Logo Slider or Logo Grid Layout
fa_IR: اسلایدر لوگو یا طرح جدول لوگو

en: Logo and Main Menu
fa_IR: لوگو و منوی اصلی

en: Logo image
fa_IR: تصویر لوگو

en: Longitude
fa_IR: طول جغرافیایی

en: Longitude:
fa_IR: طول جغرافیایی:

en: Look up problems concerning the shortcode structure of this page/post that might break your frontend layout.
fa_IR: نگاهی به مشکلات مربوط به ساختار کد کوتاه این صفحه/نوشته که ممکن است طرح جلویی شما را با شکست مواجه کند.

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
fa_IR: در حال جستجو برای قابلیت‌های اضافی از جمله رویدادهای تکراری، تیکت فروش، رویدادهای ثبت شده عمومی، دیدگاه‌های جدید و بیشتر؟

en: Looking for the importable demo content? Check out the %sTemplate Store%s.
fa_IR: نگاه کردن به جدول درون ریزی محتوی دمو؟ بررسی کنید %sفروشگاه قالب را%s.

en: Loop
fa_IR: حلقه

en: Loop / Middle Transition properties
fa_IR: خاصیت افکت حلقه / میانه

en: Loop Video Player
fa_IR: دوره گردش ویدئو پلیر

en: Loop completes
fa_IR: حلقه اتمام یافته

en: Loop or Middle Transition properties
fa_IR: خواص افکت میانه یا حلقه

en: Loop or Middle<br>Transition
fa_IR: حلقه یا وسط<br>انتقال

en: Loop playlist
fa_IR: حلقه لیست پخش

en: Loop starts
fa_IR: حقله شروع

en: Lowercase
fa_IR: حروف کوچک

en: Magazine
fa_IR: مجله

en: Mailchimp Signup
fa_IR: عضویت Mailchimp

en: Mailchimp active
fa_IR: فعال سازی Mailchimp

en: Mailchimp allows you to easily use newsletter functionality with this theme. In order to use the Newsletter features you need to create a Mailchimp account and enter your API key into the field below.
fa_IR: Mailchimp به شما اجازه می دهد تا به راحتی از قابلیت خبرنامه با این قالب استفاده کنید. به منظور استفاده از ویژگی های خبرنامه شما باید یک حساب MailChimp  ایجاد کنید و کلید API خود را در قسمت زیر وارد کنید.

en: Mailchimp list to subscribe to
fa_IR: لیست میل چیمپ برای اشتراک در

en: Main Heading
fa_IR: سرعنوان اصلی

en: Main Menu
fa_IR: منو اصلی

en: Main Menu (Icon)
fa_IR: منوی اصلی (آیکون)

en: Main Menu Indicator
fa_IR: شاخص منو اصلی

en: Main Menu Links
fa_IR: لینک های منو اصلی

en: Main Menu Sidebar
fa_IR: منوی اصلی سایدبار

en: Main Menu sublevel Links
fa_IR: لینک های زیر منوی اصلی

en: Main Shop Page Banner
fa_IR: بنر صفحه اصلی فروشگاه

en: Maintenance Mode
fa_IR: حالت تعمیر و نگهداری

en: Make entire table scrollable
fa_IR: کل جدول را قابل اسکرول شدن کن

en: Make new slide transitions easily with this drag &amp; drop editor.
fa_IR: با کشیدن و رها کردن، به راحتی ترانزیشن اسلاید را انجام دهید.

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading time for your visitors low
fa_IR: از حذف فونت هایی که استفاده نمیکنید مطمئن شوید تا سرعت سایت افزایش یابد

en: Make your site comply with the <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm'>EU cookie law</a> by informing users that your site uses cookies. <br><br> You can also use the field to display a one time message not related to cookies if you are using a plugin for this purpose or do not need to inform your customers about the use of cookies.
fa_IR: سایت خود را مطابق با <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm'>EU cookie law</a> به ذخیره کوکی مجهز کنید، البته با اطلاع دادن به کاربران که سایت شما از کوکی ها استفاده می کند. <br><br> در صورتی که از افزونه ای برای جمع آوری کوکی ها استفاده نمی کنید میتوانید از این امکان برای نمایش یک پیغام استفاده کنید !

en: Malayalam
fa_IR: مالایالم

en: Manually manage loaded elements
fa_IR: انتخاب دستی عناصر استفاده شده

en: Map Type:
fa_IR: نوع نقشه:

en: Map height
fa_IR: ارتفاع نقشه

en: Maps were disabled by the visitor on this site.
fa_IR: نقشه‌ها به بازدید کننده این سایت نمایش داده می‌شود.

en: Margin
fa_IR: حاشیه

en: Margin-Bottom
fa_IR: حاشیه بیرونی از پایین

en: Margin-Left
fa_IR: حاشیه-چپ

en: Margin-Right
fa_IR: حاشیه-راست

en: Margin-Top
fa_IR: حاشیه بیرونی از بالا

en: Marker Tooltip
fa_IR: تولتیپ مارک کننده

en: Mask
fa_IR: ماسک

en: Masonry
fa_IR: پازل

en: Masonry Content
fa_IR: محتوای پازلی

en: Masonry Gallery
fa_IR: گالری پازلی

en: Max-width
fa_IR: حداکثر عرض

en: Maximum Container width
fa_IR: حداکثر عرض محتوا

en: Maximum quality
fa_IR: حداکثر کیفیت

en: Maximum responsive ratio
fa_IR: حداکثر نسبت پاسخگو

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
fa_IR: %s تا کنون %s مطلب مفید در سایت ثبت کرده است.

en: Media
fa_IR: رسانه

en: Media Elements
fa_IR: عناصر چند رسانه ای

en: Media Icon/Album Cover
fa_IR: آیکون رسانه / پوشش آلبوم

en: Medical Icons
fa_IR: آیکون پزشکی

en: Medium
fa_IR: متوسط

en: Medium quality
fa_IR: کیفیت متوسط

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
fa_IR: عنوان ستون مگامنو <span class="avia_supersmall">اگر نمیخواهید عنوان نمایش داده شود فقط یک علامت منها بزارید: "-"</span>

en: Menu
fa_IR: منو

en: Menu Background
fa_IR: پس زمینه فهرست

en: Menu Colors
fa_IR: رنگ منو

en: Menu Hover BG
fa_IR: پسزمینه منو در زمان هاور شدن

en: Menu Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون منو

en: Menu Icon Style
fa_IR: استایل آیکون منو

en: Menu Icon Submenu items
fa_IR: آیکون منو موارد زیر منو

en: Menu Item 1
fa_IR: منو ایتم 1

en: Menu Item 2
fa_IR: منو ایتم 2

en: Menu Item Button
fa_IR: دکمه ایتم منو

en: Menu Item Button with Border
fa_IR: دکمه منو با کادر

en: Menu Items for Desktop
fa_IR: موارد منو برای دسکتاپ

en: Menu Items for mobile
fa_IR: موارد منو برای موبایل

en: Menu Links in overlay/slide out
fa_IR: لینک‌های منو در پوشش/خروج از کناره

en: Menu Overlay Style
fa_IR: استایل پوشش منو

en: Menu Position
fa_IR: موقعیت منو

en: Menu Style
fa_IR: استایل منو

en: Menu Text
fa_IR: متن منو

en: Menu and Logo Position
fa_IR: موقعیت لوگو و منو

en: Menu color for transparent header (Leave empty to use the default color)
fa_IR: رنگ منو برای حالت شفاف

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
fa_IR: آیتم های منو به علت از دست رفتن نامک  %s منو نادیده گرفته شده است.

en: Menu item skipped due to missing menu slug
fa_IR: آیتم های منو به علت از دست رفتن نامک منو نادیده گرفته شده است.

en: Merge selected as new
fa_IR: انتخاب شده را به عنوان جدید ادغام کن

en: Message
fa_IR: پیام

en: Message Bar Position
fa_IR: موقعیت نوار اطلاعیه

en: Message Colors
fa_IR: رنگ های پیام

en: Message Sent label
fa_IR: برچسب پیام ارسال شد

en: Message below comment form
fa_IR: پیام زیر فرم نظر

en: Message below login forms
fa_IR: پیام زیر فرم‌های ورود

en: Message below mailchimp subscription forms
fa_IR: پیام زیر فرم‌های اشتراک mailchimp

en: Message below registration forms
fa_IR: پیام زیر فرم ثبت نام

en: Message below template builder contact forms
fa_IR: پیام زیر قالب سازننده فرم‌های تماس

en: Message if user subscribes successfully
fa_IR: پیام اگر کاربر با موفقیت  مشترک شد !

en: Meta Color
fa_IR: رنگ متا

en: Middle
fa_IR: میانه

en: Milestone 1
fa_IR: نقطه عطف 1

en: Milestone 2
fa_IR: نقطه عطف 2

en: Milestone 3
fa_IR: نقطه عطف 3

en: Milestone Colors
fa_IR: رنگ‌های نقطه عطف

en: Milestone Content
fa_IR: نقطه عطف محتوا

en: Milestone Content goes here
fa_IR: محتوای سرصفحه اینجاست

en: Milestone Date
fa_IR: تاریخ عطف

en: Milestone Placement
fa_IR: جانمایی نقطه عطف

en: Milestone Title
fa_IR: عنوان تونل زمان

en: Milstone Link?
fa_IR: لینک نقطه عطف؟

en: Min. font size
fa_IR: حداقل. اندازه فونت

en: Min. mobile font size
fa_IR: حداقل. اندازه فونت موبایل

en: Minimal
fa_IR: مینیمال

en: Minimal (borderless, no background)
fa_IR: حداقل (بدون محدودیت، بدون پیش‌ زمینه)

en: Minimal (no borders or buttons)
fa_IR: مینیمال

en: Minimal (no borders, indicators or transparency)
fa_IR: مینیمال (بدون کادر، فلش یا شفافیت)

en: Minimal Bars
fa_IR: نوارهای مینیمال

en: Minimal Black
fa_IR: حداقل سیاه

en: Minimal Grid
fa_IR: شبکه مینیمال

en: Minimal Overlay (No Icon)
fa_IR: پوشش مینیمال (بدون آیکون)

en: Minimal Overlay with centered text
fa_IR: پوشش مینیمال با متن وسط

en: Minimal White
fa_IR: حداقل سفید

en: Minimal small list
fa_IR: لیست کوچک مینیمال

en: Minimal with drop shadow (no borders, indicators or transparency)
fa_IR: مینیمال با سایه  (بدون کادر، فلش یا شفافیت)

en: Minimum height
fa_IR: کمترین ارتفاع

en: Minute
fa_IR: دقیقه

en: Minute %1$s
fa_IR: دقیقه %1$s

en: Minutes
fa_IR: دقیقه

en: Misc
fa_IR: متفرقه

en: Missing closing tag [/%s] found for an opening tag at index %d.
fa_IR: برچسب بسته شده [%s] گم شده پیدا شد برای یک تگ باز شده در ایندکس %d.

en: Missing in WP result - Document position %d:
fa_IR: نتایج وردپرس گم شده - موقعیت مستندات %d:

en: Missing in document result - Document position %d:
fa_IR: نتیجه مستندات گم شده- موقعیت سند %d:

en: Missing opening tag [%s] found for a closing tag at index %d.
fa_IR: برچسب باز شده [%s] گم شده پیدا شد برای یک تگ بسته در ایندکس %d.

en: Mixed
fa_IR: مخلوط شده

en: Mobile
fa_IR: موبایل

en: Mobile Behaviour
fa_IR: رفتار موبایل

en: Mobile Breaking Point
fa_IR: نقطه شکست موبایل

en: Mobile Fallback Image Link
fa_IR: لینک تصویر پشت سر موبایل

en: Mobile Menu Display
fa_IR: نمایش منوی موبایل

en: Mobile display
fa_IR: نمایش موبایل

en: Modal Options
fa_IR: تنظیمات مودال

en: Modal Window with Privacy and Cookie Info
fa_IR: پنجره با حفظ حریم خصوصی و اطلاعات کوکی

en: Mode
fa_IR: حالت

en: Modern Business
fa_IR: تجارت مدرن

en: Modified
fa_IR: تنظیم شده

en: Modify the frame color by changing the Body Background in
fa_IR: تغییر رنگ قاب در

en: Modifying a skin with invalid code can break your sliders’ appearance. Changes cannot be reverted after saving.
fa_IR: اصلاح پوست را با کد نامعتبر می توانید ظاهر اسلایدر شما بشکند. تغییرات می تواند پس از صرفه جویی برگردانده شود.

en: Month
fa_IR: ماه

en: Monthly
fa_IR: ماهانه

en: Months
fa_IR: ماه

en: More Information
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر کلیک  کنید

en: More effects are coming soon
fa_IR: افکت های بیشتر بزودی

en: Most elements open a popup window if you click them
fa_IR: بیشتر عناصر با کلیک روی آن یک پنجره جدید باز می کنند

en: Most mobile devices can't autoplay videos to prevent bandwidth problems for the user
fa_IR: اکثر دستگاه های موبایل نمیتوانند ویدئو را به صورت خودکار اجرا کنند

en: Move
fa_IR: انتقال

en: Move Duration
fa_IR: مدت زمان حرکت

en: Move duration
fa_IR: مدت زمان حرکت

en: Move out of stage on bottom
fa_IR: حرکت از سمت پایین

en: Move out of stage on left
fa_IR: حرکت از سمت چپ

en: Move out of stage on right
fa_IR: حرکت از سمت راست

en: Move out of stage on top
fa_IR: حرکت از سمت بالا

en: Move the slider by
fa_IR: لغزنده را با حرکت دادن

en: Move your slider to a different part of the page by providing a jQuery DOM manipulation method & selector for the target destination.
fa_IR: با استفاده از روش دستکاری جوملا و انتخابگر برای مقصد مقصد، کشویی خود را به قسمت دیگری از صفحه حرکت دهید.
    پیشنهاد ویرایش

en: Moves the layer horizontally by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
fa_IR: حرکت لایه به صورت افقی توسط تعدادی داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به عرض این لایه می باشد.

en: Moves the layer vertically by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
fa_IR: حرکت لایه به صورت عمودی شده توسط تعدادی داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به عرض این لایه می باشد.

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry and feature images above)
fa_IR: وبلاگ چند نویسنده ای (نمایش آواتار نویسنده کنار نوشته و تصویر شاخص )

en: Multi-selection, Resize, Rulers + Guides
fa_IR: چند انتخاب، تغییر اندازه، قوانین، راهنماها

en: Multiple Selection Mode
fa_IR: حالت انتخاب چندگانه

en: Multiple answers
fa_IR: چند پاسخی

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
fa_IR: چند مورد بتواند باز باشد

en: Mute Video Player
fa_IR: ویدئو پلیر بی صدا

en: Muted colors
fa_IR: رنگ های خاموش

en: My Account
fa_IR: حساب کاربری من

en: Myanmar
fa_IR: Birmània

en: N/A
fa_IR: n/a

en: NEW
fa_IR: جدید

en: Name
fa_IR: نام

en: Name (Post Slug)
fa_IR: نام (نامک پست)

en: Name Font Color
fa_IR: نام رنگ فونت

en: Name of the person
fa_IR: نام شخص

en: Name or describe your image layer, so search engines and VoiceOver softwares can properly identify it.
fa_IR: نام و نام خانوادگی و یا لایه تصویر خود را توصیف، بنابراین موتورهای جستجو و نرم افزار صدای خارج از قاب به درستی می تواند آن را تشخیص دهد.

en: Name your new slider
fa_IR: اسلایدر جدید خود را بنویسید

en: Navigation Area
fa_IR: بعد از ناحیه منو

en: Navigation Label
fa_IR: برچسب منو

en: Navigation buttons on hover
fa_IR: دکمه های کنترل در شناور

en: Necessary changes were applied to fix all found problems.
fa_IR: برای حل همه مشکلات موجود، تغییرات لازم اعمال می‌شود.

en: Need help with customization?
fa_IR: برای شخصی سازی نیاز به کمک دارید؟

en: Need help? Try these:
fa_IR: نیاز به کمک دارید؟ سعی کنید:

en: Neutral (Dark Grey)
fa_IR: خنثی (خاکستری تیره)

en: Neutral (Light Grey)
fa_IR: خنثی (خاکستری روشن)

en: Never Sticky
fa_IR: هرگز چسبان نباش

en: New
fa_IR: افزودن

en: New Coupon
fa_IR: کوپن جدید

en: New Message
fa_IR: پیام جدید

en: New Order
fa_IR: سفارش جدید

en: New Order status Name
fa_IR: نام وضعیت سفارش جدید

en: New Portfolio Entry
fa_IR: نمونه کار جدید

en: New Product
fa_IR: محصول جدید

en: New Product Category Name
fa_IR: نام دسته محصول جدید

en: New Product Tag Name
fa_IR: نام برچسب محصول جدید

en: New Search
fa_IR: جستجوی جدید

en: New Transitions, Text Animations, Loop, Hover, Filters and a lot more
fa_IR: افکت های جدید، انیمیشن های متنی، حلقه، هاور، فیلترها و خیلی بیشتر از این ها

en: New Variation
fa_IR: متغیر جدید

en: New layer
fa_IR: ایجاد لایه جدید

en: New layers
fa_IR: ایجاد لایه های جدید

en: New releases contain new features, bug fixes and various improvements across the entire plugin.
fa_IR: نسخه های جدید شامل ویژگی های جدید، رفع اشکال و پیشرفت های مختلف در کل پلاگین.

en: New window (_blank)
fa_IR: پنجره جدید

en: New window or tab
fa_IR: پنجره یا تب جدید

en: Newer Comments &raquo;
fa_IR: دیدگاه های جدیدتر &raquo;

en: Newest comments
fa_IR: دیدگاه‌های جدید

en: News about the latest features and other product info.
fa_IR: خبرهای درباره آخرین ویژگی ها و اطلاعات دیگر محصول.

en: Newsletter
fa_IR: خبرنامه

en: Newsletter via Mailchimp
fa_IR: خبرنامه MailChimp

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Next update: %s
fa_IR: به‌روز رسانی بعدی: %s

en: No
fa_IR: خیر

en: No 2D transitions yet.
fa_IR: هنوز افکت 2 بعدی نیست.

en: No 3D transitions yet.
fa_IR: هنوز افکت 3 بعدی نیست.

en: No Background Image
fa_IR: بدون عکس زمینه

en: No Blog Posts found
fa_IR: نوشته ای از وبلاگ پیدا نشد

en: No Border
fa_IR: بدون کادر

en: No Borders
fa_IR: بدون کادر

en: No Close Button
fa_IR: بدون بستن دکمه

en: No Coupons found
fa_IR: کوپنی یافت نشد

en: No Coupons found in trash
fa_IR: کوپنی در زباله دان یافت نشد

en: No Events Found
fa_IR: یافت نشد

en: No Gap
fa_IR: بدون فاصله

en: No Icon
fa_IR: بدون آیکون

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
fa_IR: اسلایدری از لایر اسلایدر پیدا نشد. برای ساخت اینجا کلیک کنید

en: No Link
fa_IR: بدون لینک

en: No Link for this header
fa_IR: بدون لینک برای این سربرگ

en: No Link for this slide
fa_IR: این اسلاید بدون لینک باشد.

en: No Mailchimp API key found
fa_IR: کد API مخصوص Mailchimp  یافت نشد

en: No Mailchimp Lists found
fa_IR: لیست Mailchimp  پیدا نشد

en: No Orders found
fa_IR: سفارشی یافت نشد

en: No Orders found in trash
fa_IR: هیچ سفارشی در زباله دان یافت نشد

en: No Padding
fa_IR: بدون فاصله

en: No Phone Number/Extra Info
fa_IR: بدون شماره موبایل/اطلاعات اضافی

en: No Portfolio Entries found
fa_IR: هیچ نمونه کاری یافت نشد

en: No Portfolio Entries found in Trash
fa_IR: هیچ نمونه کاری در زباله دان یافت نشد

en: No Preview
fa_IR: بدون تصویر

en: No Products found
fa_IR: محصولی یافت نشد

en: No Products found in trash
fa_IR: محصولی در زباله دان یافت نشد

en: No Repeat
fa_IR: بدون تکرار

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
fa_IR: اسلایدری در روولوشن اسلایدر پیدا نشد. برای ساخت اینجا کلیک کنید.

en: No Secondary Menu
fa_IR: بدون منوی ثانویه

en: No Sidebar
fa_IR: بدون سایدبار

en: No Sorting
fa_IR: بدون مرتب سازی

en: No Styling (no border, no border radius etc)
fa_IR: بدون استایل (بدون کادر،انحنا و ...)

en: No Subheading
fa_IR: بدون زیر عنوان

en: No Templates saved yet
fa_IR: هنوز پوستهی ذخیره نشده

en: No Title and no excerpt
fa_IR: نه عنوان و نه خلاصه

en: No Title, timer only
fa_IR: بدون عنوان، فقط تایمر

en: No Validation
fa_IR: بدون تاییدیه

en: No Variations found
fa_IR: متغیری یافت نشد

en: No Variations found in trash
fa_IR: متغیری در زباله دان یافت نشد

en: No action
fa_IR: بدون هیچ عملیاتی

en: No attachment image available
fa_IR: هیچ پیوست تصویری در دسترس نیست

en: No attachment image available for:
fa_IR: پیوست تصویر موجود نیست برای:

en: No border styling
fa_IR: بدون استایل کادر

en: No box arround content
fa_IR: بدون جعبه در اطراف محتوا

en: No content
fa_IR: بدون محتوا

en: No effect
fa_IR: بدون افکت

en: No errors detected
fa_IR: هیچ خطایی شناسایی نشد

en: No errors found.
fa_IR: هیچ خطایی نیست.

en: No errors were detected parsing the shortcodes.
fa_IR: هیچ تجزیه و تحلیل خطاهای کدهای کوتاه پیدا نشد.

en: No icon or image
fa_IR: بدون آیکون یا تصویر

en: No info available
fa_IR: هیج اطلاعاتی در دسترس نیست

en: No internal information available for the shortcode state. Please update the post to get the information.
fa_IR: اطلاعات داخلی موجود برای حالت کد کوتاه موجود نیست. لطفاً این پست را برای دریافت اطلاعات به‌روز کنید.

en: No layers found.
fa_IR: هیچ لایه‌ای وجود ندارد.

en: No minimum height, use content within section to define Section height
fa_IR: بدون حداقل ارتفاع - حداقل ارتفاع به صورت خودکار بر اساس محتوای وارد شده انتخاب میشود.

en: No option to view additional entries
fa_IR: بدون گزینه ای  برای نمایش موارد بیشتر

en: No option to view additional images
fa_IR: بدون گزینه برای نمایش تصاویر بیشتر

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
fa_IR: افزونهی برای نصب یا فعال سازی نیست. <a href="%1$s" title="به داشبورد برگردید">Return to the Dashboard</a>

en: No posts were found with the current filters.
fa_IR: بدون نوشته با فیلترهای موجود.

en: No products found which match your selection.
fa_IR: محصولی متناسب با انتخاب شما یافت نشد

en: No schedule
fa_IR: بدون برنامه

en: No separator
fa_IR: بدون جداکننده

en: No shortcode parser info available
fa_IR: هیچ اطلاعات تجزیه کننده کد کوتاه موجود نیست

en: No skin selected.
fa_IR: هیچ پوستی انتخاب نشده است.

en: No sliders found with the current filters set. %sClick here%s to reset filters.
fa_IR: هیچ اسلایدری پیدا نشد با فیلترهای کنونی تنظیم شده %sاینجا کلیک کنید%s برای تنظیم مجدد فیلترها.

en: No sliders found.
fa_IR: هیچ اسلایدری وجود ندارد.

en: No sliders were found to export.
fa_IR: هیچ اسلایدری برای صادرات پیدا نشد.

en: No sliders were selected to export.
fa_IR: هیچ اسلایدری برای صادرات انتخاب نشده است.

en: No sliders were selected to remove.
fa_IR: هیچ اسلایدری برای حذف انتخاب نشد.

en: No sliders were selected.
fa_IR: هیچ لغزنده انتخاب نشد

en: No slides found.
fa_IR: هیچ اسلایدهای وجود ندارد.

en: No social Icons
fa_IR: بدون آیکون های اجتماعی

en: No space between columns
fa_IR: بدون فاصله بین ستون ها

en: No special alignment
fa_IR: بدون ترازبندی

en: No special style
fa_IR: بدون استایل ویژه

en: No text
fa_IR: بدون متن

en: No time available
fa_IR: هیچ وقت در دسترس نیست

en: No transparency
fa_IR: غیر شفافیت

en: No, apply link to the title
fa_IR: خیر. عنوان لینک دار باشد

en: No, display no banner
fa_IR: عدم نمایش بنر

en: No, do not display any control buttons
fa_IR: خیر. هیچ دکمه کنترلی نمایش نده

en: No, do not display sort options
fa_IR: خیر. هیچ دکمه کنترلی نمایش نده

en: No, do not force the same size
fa_IR: خیر. اجبار به نمایش تصاویر در اندازه یکسان نکنید.

en: No, don't add a link to the images at all
fa_IR: خیر، به تصاویر لینک اضافه نکن

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
fa_IR: نه، تصویر را کشیده نکن. اگر صفحه مرورگر بزرگتر از تصویر است فقط آن را وسطچین کن

en: No, never display title
fa_IR: نه. هیچ وقت عنوان را نمایش نده

en: No, open the images in a new browser window/tab
fa_IR: خیر، تصاویر در پنجره/تب جدید مرورگر باز شود.

en: No, open the images in the browser window
fa_IR: خیر، تصاویر در پنجره مرورگر باز شوند.

en: No-repeat
fa_IR: بدون تکرار

en: Non-standard
fa_IR: غیر استاندارد

en: None
fa_IR: هیچ

en: Normal
fa_IR: عادی

en: Normal Saturation
fa_IR: اشباع معمولی

en: Not Activated
fa_IR: فعالفعال نشده

en: Not Installed
fa_IR: نصب نشد

en: Not activated
fa_IR: فعال نشده

en: Not found
fa_IR: پیدا نشد

en: Not set
fa_IR: تنظیم نشده

en: Not suitable for WP sites. Used for the jQuery version of LayerSlider.
fa_IR: برای سایت‌های وردپرس مناسب نیست که از نسخه جی کوئری لایر اسلایدر استفاده شود.

en: Note
fa_IR: یادداشت

en: Note:
fa_IR: Nota:

en: Note: If you want to use a comma in the option text you have to write 2 comma.
fa_IR: نکته: اگر می خواهید از کاما در متن گزینه استفاده کنید شما باید دو کاما بنوسید.

en: Nothing Found
fa_IR: چیزی یافت نشد.

en: Notice: If you want to completely remove a demo installation after importing it, you can use a plugin like
fa_IR: اگر میخواهید محتوای دمو کاملا پاک شود از این پلاگین استفاده کنید:

en: Notice: In order to import from outdated versions (pre-v3.0.0), you need to create a new file and paste the export code into it. The file needs to have a .json extension, then you will be able to upload it.
fa_IR: توجه: به منظور واردات از نسخه های قدیمی (قبل از V3.0.0)، شما نیاز به ایجاد یک فایل جدید و کد صادرات را در آن وارد کنید. فایل نیاز به یک افزونه .json، پس از آن شما قادر خواهید بود به آن آپلود می شود.

en: Notice: Your blog is currently disabled. You can enable it
fa_IR: توجه: وبلاگ شما در حال حاضر غیرفعال است. شما می‌توانید آن را فعال کنید

en: Notification
fa_IR: اطلاعیه

en: Notification (Blue)
fa_IR: اطلاعیه (آبی)

en: Notification Box Border
fa_IR: کادر جعبه اطلاعیه

en: Now
fa_IR: الان

en: Number
fa_IR: عدد

en: Number Font Size
fa_IR: عدد اندازه فونت

en: Number custom font size?
fa_IR: اندازه فونت عدد؟

en: Number of Comments
fa_IR: تعداد نظرات

en: Number of Milestones per Slide
fa_IR: تعداد نقطه عطف در هر اسلاید

en: Number of columns
fa_IR: تعداد ستون‌ها

en: Number of cycles if slideshow is enabled.
fa_IR: تعداد چرخه اگر تصاویر به صورت خودکار فعال می شود.

en: Number of entries
fa_IR: تعداد نوشته

en: Number of items
fa_IR: تعداد آیتم ها

en: Number of newest comments
fa_IR: تعداد نظرات جدید

en: Number of photos
fa_IR: تعداد تصاویر

en: Number of popular posts
fa_IR: تعداد مطالب محبوب

en: Number of recent posts
fa_IR: تعداد مطالب اخیر

en: Number of results
fa_IR: تعداد نتایج

en: Numbered Hotspot
fa_IR: هات اسپات شماره

en: OK
fa_IR: بسیار خوب

en: OK, I understand
fa_IR: باشه! فهمیدم

en: Oblique (Forced slant)
fa_IR: اریب (کج اجباری)

en: Oblique is an auto-generated italic version of your chosen font and can force slating even if there is no italic font variant available. However, you should use the regular italic option whenever is possible. Please double check to load italic font variants when using Google Fonts.
fa_IR: اریب نسخه کج شده خودکار از فونت خود را انتخاب است و نمی تواند به زور slating حتی اگر هیچ نوع فونت ایتالیک دسترس وجود دارد. با این حال، شما باید گزینه کج به طور منظم در هر زمان ممکن است استفاده کنید. لطفا دوباره بررسی کنید برای بارگذاری انواع فونت ایتالیک در هنگام استفاده از فونت های گوگل.

en: Offset Number
fa_IR: تعداد آفست

en: OffsetX
fa_IR: افست X

en: OffsetY
fa_IR: افست Y

en: Old API Events
fa_IR: رویدادهای قدیمی API

en: On Mouse Hover
fa_IR: هنگام پوشش موس

en: On Screen Notifications
fa_IR: در اطلاعیه‌های صفحه

en: On layer
fa_IR: بر روی لایه

en: On mobile devices (at a screen width of 767px or lower)
fa_IR: در دستگاه های تلفن همراه (at a screen width of 767px or lower)

en: On parent
fa_IR: بر روی اصلی

en: On tablets (at a screen width of 989px or lower)
fa_IR: در تبلت ها  (at a screen width of 989px or lower)

en: On this slide
fa_IR: اسلاید قبلی

en: On top of layers
fa_IR: در بالای لایه ها

en: Once you have selected a list above the available form fields will be displayed here
fa_IR: هنگامی که شما یک لیست بالا زمینه های فرم در دسترس انتخاب شده اند در اینجا نمایش داده می شود

en: One or more space-separated class names to be added to the slider container element.
fa_IR: یک یا چند نام کلاس جدا شده از فضای اضافه شده به کانتینر المان اسلایدر.

en: Online Demo
fa_IR: دموی انلاین

en: Online Documentation
fa_IR: مستندات آنلاین

en: Only Title
fa_IR: فقط عنوان

en: Only Title + Read More Link
fa_IR: فقط عنوان + لینک ادامه مطلب

en: Only available if the logo is not
fa_IR: در دسترس است فقط اگر لوگو نباشد

en: Only display on hover
fa_IR: فقط در هوور نمایش بده

en: Only excerpt
fa_IR: فقط خلاصه

en: Only excerpt + Read More Link
fa_IR: فقط خلاصه + لینک ادامه مطلب

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
fa_IR: فقط یک مورد بتواند باز باشد

en: Only open Google Maps in new window
fa_IR: فقط نقشه‌های گوگل در پنجره جدید باز شوند

en: Only open the facebook page - no data are sent
fa_IR: فقط صفحه فیسبوک را باز می‌کند - هیچ داده‌ای ارسال نمی‌شود

en: Only you and other administrators can see this to take appropriate actions if necessary.
fa_IR: فقط شما و دیگر مدیرها می توانید این اقدامات لازم را ببینید.

en: Opacity
fa_IR: وضوح

en: Opacity in percentage of inactive slide thumbnails.
fa_IR: opacity در درصد ریز عکسها در اسلاید غیر فعال

en: Opacity in percentage of the active slide’s thumbnail.
fa_IR: opacity در درصد تصویر کوچک اسلاید فعال

en: Open Google Maps in a new window
fa_IR: باز کردن نقشه‌های گوگل در پنجره جدید

en: Open Image in Lightbox
fa_IR: نمایش تصویر در لایت باکس

en: Open Link in new Window?
fa_IR: باز کردن لینک در پنجره جدید؟

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
fa_IR: یک پیشنمایش از نوشته نمایش بده (مثل نمونه کار آجاکس)

en: Open at scroll position
fa_IR: در موقعیت اسکرول باز کنید

en: Open automatically after
fa_IR: باز کردن خودکار پس از

en: Open bigger version of Thumbnail Image in lightbox (image needs to be set)
fa_IR: باز کردن نسخه بزرگتر تصویر در لایت باکس

en: Open by click
fa_IR: با کلیک باز کنید

en: Open facebook page now
fa_IR: باز کردن صفحه فیسبوک

en: Open in a new window
fa_IR: باز شدن در یک پنجره جدید

en: Open in main frame
fa_IR: قاب اصلی باز شود

en: Open in new window
fa_IR: در پنجره جدید باز شود

en: Open in new window and use rel=nofollow
fa_IR: باز شدن در پنجره جدید و به صورت nofollow

en: Open in parent frame
fa_IR: باز در قاب اصلی

en: Open in same window
fa_IR: در همان پنجره باز شود

en: Open in same window and use rel=nofollow
fa_IR: باز شدن در همان پنجره و به صورت nofollow

en: Open info modal on privacy and cookies
fa_IR: مودال باز اطلاعات بر روی حریم خصوصی و کوکی‌ها

en: Open links in
fa_IR: بازشدن لینک در

en: Open new tab/window
fa_IR: باز شدن پنجره/تب جدید

en: Open on new page
fa_IR: باز در صفحه جدید

en: Open on the same page
fa_IR: باز در همان صفحه

en: Open the entry on a new page
fa_IR: مطلب را در صفحه جدید باز کن

en: Open this help menu to quickly access to our online documentation.
fa_IR: این منوی راهنما را برای دسترسی سریع به مستندات آنلاین خود باز کنید.

en: Open when idle for
fa_IR: باز کردن هنگام آماده کار برای

en: Opening Text Transition completes
fa_IR: باز کردن انتقال متن کامل

en: Opening Text Transition properties
fa_IR: باز کردن خواص انتقال متن

en: Opening Text Transition starts
fa_IR: باز کردن متن شروع می شود انتقال

en: Opening Text and Loop Transitions complete
fa_IR: باز کردن متن و حلقه ترانزیسیون کامل

en: Opening Text<br>Transition
fa_IR: متن بازکردن<br>انتقال

en: Opening Transition completes
fa_IR: انتقال افتتاح کامل

en: Opening Transition properties
fa_IR: باز کردن خواص انتقال

en: Opening Transition starts
fa_IR: باز کردن شروع می شود انتقال

en: Opening and Loop Transitions complete
fa_IR: باز و حلقه ترانزیسیون کامل

en: Opening and Opening Text Transition complete
fa_IR: باز و باز گذار متن کامل

en: Opening delay
fa_IR: تاخیر افتتاحیه

en: Opening duration
fa_IR: مدت زمان باز کردن

en: Opening transition
fa_IR: افتتاح انتقال

en: Opening, Opening Text and Loop Transitions complete
fa_IR: افتتاح، باز کردن متن و حلقه ترانزیسیون کامل

en: Opening<br>Transition
fa_IR: باز کردن<br>انتقال

en: Opens the Popup after the specified number of seconds when the user is inactive without moving the mouse cursor or pressing any button. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fa_IR: پنجره پاپ‌آپ بعد از تعداد مشخصی از ثانیه زمانی که کاربر غیره فعال است بدون حرکت دادن ماوس یا فشار دادن هر دکمه باز می‌شود. اگر نمی‌خواهید این از تایگر استفاده شود، این زمینه را خالی بگذارید.

en: Opens the Popup before leaving the page. A leave intent is considered when visitors leave the browser window with their mouse cursor in the direction where the window controls and the tab bar is located.
fa_IR: قبل از خروج از صفحه پنجره پاپ‌آپ باز می‌شود. با ترک کردن آن زمانی که بازدید‌کننده از پنجره مرورگر با ماوس خود در جهت کنترل و نوار برگه حرکت می‌کند.

en: Optimize for mobile
fa_IR: بهینه سازی برای موبایل

en: Option to only load the preview image of a video slide. The actual videos will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload)
fa_IR: گزینه‌ای برای بارگذاری تصویر پیش‌ نمایش یک اسلاید ویدیو. ویدیوهای واقعی تنها هنگامی که کاربر بر روی تصویر کلیک می‌کند، تنها می‌شود (در انتظار تعامل کاربر سرعت بارگذاری را افزایش می‌أهد)

en: Option to only load the preview image. The actual video will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload)
fa_IR: گزینه‌ای برای فقط پیش نمایش تصویر. ویدیو واقعی تنها هنگامی که کاربر بر روی تصویر کلیک می‌کند، تنها می‌شود (در انتظار تعامل کاربر سرعت بارگذاری را افزایش می‌دهد)

en: Optional Tooltip
fa_IR: تولتیپ اختیاری

en: Optional filters:
fa_IR: فیلترهای اختیاری:

en: Options
fa_IR: تنظیمات

en: Orange
fa_IR: نارنجی

en: Order
fa_IR: سفارش

en: Order by
fa_IR: ترتیب بر اساس:

en: Order results by
fa_IR: سفارش نتایج توسط

en: Order status
fa_IR: وضعیت سفارش

en: Order statuses
fa_IR: وضعیت سفارش

en: Orders
fa_IR: سفارشات

en: Orientation
fa_IR: جهت

en: Origami
fa_IR: اوریگامی

en: Origami Slide Transition
fa_IR: ترانزیشن اسلاید اوریگامی

en: Origami is a form of 3D transition and it works in the same way as regular slide transitions do. Besides Internet Explorer, Origami works in all the modern browsers (including Edge).
fa_IR: اوریگامی یک شکل از گذار 3D است و آن را در همان راه به کار می کند به عنوان انتقال اسلاید به طور منظم انجام دهید. علاوه بر این مرورگر اینترنت اکسپلورر، اوریگامی کار می کند در تمام مرورگرهای مدرن (از جمله EDGE).

en: Origami is the perfect solution to share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects.
fa_IR: اوریگامی راه‌حل کامل برای به اشتراک‌گذاری عکس زرق و برق‌دار شما با جهان و یا عزیزانتان با ایجاد اسلاید همراه با افکت‌های خیره کننده.

en: Origami transition
fa_IR: افکت اوریگامی

en: Original
fa_IR: اصلی

en: Original LayerSlider Plugin is used
fa_IR: پلاگین لایر اسلایدر اصلی استفاده شده است

en: Original content had been kept - necessary changes were not applied.
fa_IR: محتوای اصلی حفظ شده است - تغییرات لازم اعمال نشد.

en: Original: %s
fa_IR: اصلی :  %s

en: Oriya
fa_IR: اوریا

en: Other external services
fa_IR: سایر خدمات خارجی

en: Other settings
fa_IR: تنظیمات دیگر

en: Output the code without any additional wrapper elements. (not recommended)
fa_IR: کد را بدون المان کدگذاری وارد کنید. (توصیه نمی شود)

en: Overflow layers
fa_IR: لایه های سرریز

en: Overlapping Layers
fa_IR: لایه‌های همپوشانی

en: Overlay Color
fa_IR: رنگ هوور

en: Overlay Opacity
fa_IR: شفافیت پوشش

en: Overlay Options
fa_IR: تنظیمات Overlay

en: Overlay Style
fa_IR: سبک پوشش

en: Overlay closing duration
fa_IR: مدت زمان بسته شدن پوشش

en: Overlay color
fa_IR: رنگ overlay

en: Overlay opening duration
fa_IR: مدت زمان باز شدن پوشش

en: Overline
fa_IR: روخط

en: Override starting slide:
fa_IR: بازنویسی  اسلاید شروع:

en: Oversaturated
fa_IR: فوق اشباع

en: Overwrite Portfolio Link setting
fa_IR: بازنویسی پیکربندی لینک نمونه کار

en: PHP DOMDocument Extension:
fa_IR: افزودنی PHP DOMDocument:

en: PHP Max Upload Size:
fa_IR: حداکثر اندازه آپلود PHP:

en: PHP Memory Limit:
fa_IR: محدودیت حافظه PHP:

en: PHP Multibyte Regex Functions:
fa_IR: توابع چندبایتی عبارات منظم PHP:

en: PHP Multibyte String Extension:
fa_IR: فرمت رشته چندبایتی PHP:

en: PHP Post Max Size:
fa_IR: حداکثر اندازه پست PHP:

en: PHP Time Limit:
fa_IR: حدود زمان php :

en: PHP Version:
fa_IR: نسخه PHP :

en: PHP ZipArchive Extension:
fa_IR: افزودنی PHP ZipArchive:

en: PHP max. execution time should be set to at least 60 seconds or higher when importing large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fa_IR: حداکثر PHP. زمان اجرای باید به حداقل 60 ثانیه یا بالاتر در هنگام وارد کردن اسلایدرها بزرگ تنظیم شده است. لطفا از میزبان خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید برای تغییر این تنظیم PHP بر روی وب سرور خود درآمده است.

en: PHP memory limit should be set to at least 64MB or higher when dealing with large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fa_IR: حد حافظه PHP باید به حداقل 64MB یا بالاتر در هنگام برخورد با اسلایدرها بزرگ تنظیم شده است. لطفا از میزبان خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید برای تغییر این تنظیم PHP بر روی وب سرور خود درآمده است.

en: Padding
fa_IR: فاصله

en: Padding Bottom
fa_IR: فاصله از پایین

en: Padding on the bottom of the layer. Example: 10px
fa_IR: پوشش در پایین لایه. به عنوان مثال: 10 پیکسل

en: Padding on the left side of the layer. Example: 10px
fa_IR: چسباندن در سمت چپ لایه. به عنوان مثال: 10 پیکسل

en: Padding on the right side of the layer. Example: 10px
fa_IR: چسباندن در سمت راست لایه. به عنوان مثال: 10 پیکسل

en: Padding on the top of the layer. Example: 10px
fa_IR: چسباندن در بالای لایه. به عنوان مثال: 10 پیکسل

en: Padding-Bottom
fa_IR: حاشیه درونی از پایین

en: Padding-Left
fa_IR: حاشیه درونی از چپ

en: Padding-Right
fa_IR: حاشیه درونی از راست

en: Padding-Top
fa_IR: حاشیه درونی از بالا

en: Padding: left and right
fa_IR: اریب از چپ به راست

en: Padding: left/right
fa_IR: حاشیه : راست/چپ

en: Padding: top and bottom
fa_IR: فاصله : بالا و پایین

en: Padding: top/bottom
fa_IR: فاصله:بالا/پایین

en: Page
fa_IR: برگه

en: Page %d of %d
fa_IR: صفحه %d از %d

en: Page Content
fa_IR: محتوای برگه

en: Page Layout
fa_IR: طرح بندی صفحه

en: Page Order
fa_IR: ترتیب برگه

en: Page Preloading
fa_IR: پیش بارگزاری

en: Page Sidebar navigation
fa_IR: ناوبری سایدبار برگه

en: Page Split
fa_IR: چند بخشی کردن صفحه

en: Page Transitions
fa_IR: انیمیشن برگه

en: Page based Footer options
fa_IR: تنظیم‌های پانوشت براساس صفحه

en: Page based Footer options - set in
fa_IR: تنظیم‌های پانوشت مبتنی بر صفحه - تنظیم در

en: Page/Post ID
fa_IR: آیدی نوشته/برگه

en: Pages
fa_IR: صفحات

en: Pages:
fa_IR: برگه ها:

en: Pagination
fa_IR: صفحه بندی

en: Paragraph
fa_IR: پاراگراف

en: Parallax
fa_IR: پارالاکس

en: Parallax Defaults
fa_IR: پارالاکس پیش فرض

en: Parallax Level
fa_IR: سطح اختلاف منظر

en: Parallax Transition properties
fa_IR: خواص افکت پارالاکس

en: Parallax center degree
fa_IR: درجه اختلاف منظر درجه مرکز

en: Parallax center layers
fa_IR: لایه های مرکز اختلاف منظر

en: Parallax defaults
fa_IR: پارالاکس پیش فرض

en: Parallax sensitivity
fa_IR: حساسیت اختلاف منظر

en: Parallax<br>Transition
fa_IR: پارالاکس<br>افکت

en: Parent
fa_IR: مادر

en: Parent Coupon
fa_IR: کوپن مادر

en: Parent Order status
fa_IR: وضعیت سفارش اصلی

en: Parent Order status:
fa_IR: وضعیت سفارش اصلی

en: Parent Orders
fa_IR: سفارشات

en: Parent Product
fa_IR: محصول مادر

en: Parent Product Category
fa_IR: دسته محصول مادر

en: Parent Product Category:
fa_IR: دسته محصول مادر:

en: Parent Product Tag
fa_IR: برچسب محصول مادر

en: Parent Product Tag:
fa_IR: برچسب محصول مادر:

en: Parent Variation
fa_IR: متغیر مادر

en: Participate in various programs and help us improving LayerSlider.
fa_IR: شرکت در برنامه های مختلف و کمک به بهبود لایر اسلایدر.

en: Partner/Logo Element
fa_IR: عنصر نمایش لوگو همکاران

en: Partner/Logo Link?
fa_IR: لینک لوگو؟

en: Paste Layer
fa_IR: قرار دادن لایه

en: Paste Layer Styles
fa_IR: قرار دادن استایل‌های لایه

en: Paste embed code here   or   add self-hosted media ...
fa_IR: پست یا جاسازی کد در اینجا یا رسانه را از هاست خود اضافه کنید ...

en: Paste embed or HTML code
fa_IR: قرار دادن کد جاسازی یا HTML

en: Paste layer settings
fa_IR: چسباندن تنظیمات  لایه

en: Paste layer styles
fa_IR: جای گزاری سبک های لایه

en: Paste transition properties
fa_IR: پیست خاصیت های انتقال

en: Paste...
fa_IR: پیست....

en: Pause layers
fa_IR: لایه های مکث

en: Pause on hover
fa_IR: توقف موقت

en: Pause slideshow
fa_IR: مکث نمایش اسلاید

en: Pause slideshow and layer transitions
fa_IR: توقف نمایش اسلاید و لایه انتقال

en: Pause slideshow and layer transitions, including loops
fa_IR: مکث در نمایش اسلاید و لایه انتقال، از جمله حلقه

en: Payment Icons
fa_IR: آیکن پرداخت

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same size, only elements with very wide images get twice the width and elements with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fa_IR: پازل ایده آل اتوماتیک :  اکثر عناصر سایز یکسانی دارند. فقط عناصر با تصویر عریض ، عرض 2 برابر و عناصر با تصویر مرتفع ، ارتفاع 2 برابر خواهند داشت.

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fa_IR: پازل ایده آل اتوماتیک :  اکثر عناصر سایز یکسانی دارند. فقط تصاویر خیلی عریض، عرض 2 برابر و تصاویر خیلی مرتفع، ارتفاع 2 برابر دارند.

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fa_IR: شبکه ایده آل : همه عناصر در یک اندازه نمایش داده میشود. تصاویر بزرگتر برش می خورند.

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fa_IR: شبکه ایده آل : همه عناصر سایز یکسان دارند. تصاویر بزرگتر برش می خورند.

en: Perfect Manual Masonry: Manually control the height and width of entries by adding either a "landscape" or "portrait" tag when creating the entry. Elements with no such tag use a fixed default size, elements with both tags will display extra large
fa_IR: پازل ایده آل دستی: عرض و ارتفاع وودی ها هنگام اضافه کردن به صورت دستی با برچسب "landscape" یا برچسب portrait"  کنترل میشود. عناصر بدون برچسب با اندازه پیشفرض در نظر گرفته میشود و عناصر با هر دو برچسب، خیلی بزرگ نمایش داده میشود.

en: Performance
fa_IR: بهینه سازی سایت

en: Performance Related Options
fa_IR: تنظیم‌های مرتبط با عملکرد

en: Performance Settings
fa_IR: تنظیمات بهینه سازی سایت

en: Permanent Link:
fa_IR: لینک به:

en: Permanently
fa_IR: دائمی

en: Permission settings has been updated.
fa_IR: تغییر مجوز به روز شده است.

en: Permissions
fa_IR: مجوزها

en: Perspective
fa_IR: چشم انداز

en: Phone Number or small info text
fa_IR: شماره موبایل یا متن کوتاه

en: Pick a date in the future.
fa_IR: یک تاریخ انتخاب کنید

en: Pick an image to use it in LayerSlider WP
fa_IR: یک تصویر برای استفاده از آن در LayerSlider WP انتخاب کنید

en: Pick the hour of the day
fa_IR: ساعت روز را مشخص کنید

en: Pick the minute of the hour
fa_IR: دقیقه ی روز را مشخص کنید

en: Pink
fa_IR: صورتی

en: Pinterest link
fa_IR: لینک Pinterest

en: Placeholder
fa_IR: فضای رزرو

en: Plain (default)
fa_IR: ساده (پیش‌فرض)

en: Play By Scroll
fa_IR: حرکت بازی

en: Play By Scroll Keyframe
fa_IR: پخش توسط اسکرول Keyframe

en: Play By Scroll Speed
fa_IR: با سرعت حرکت بازی

en: Play By Scroll speed multiplier.
fa_IR: بازی توسط حرکت سرعت چند برابر.

en: Play the slider by scrolling the web page. %sClick here%s to see a live example.
fa_IR: لغزنده با اسکرول کردن صفحه وب بازی.  %s کلیک کنید %s اینجا برای دیدن یک مثال زنده.

en: Player styling
fa_IR: استایل پلیر

en: Playlist
fa_IR: لیست پخش

en: Playlist Order
fa_IR: ترتیب لیست پخش

en: Plays a transition based on the options below when the user moves the mouse cursor over this layer.
fa_IR: پخش انتقال بر اساس گزینه های زیر زمانی که کاربر حرکت ماوس بیش از این لایه.

en: Please check your API key
fa_IR: لطفاً کلید API بررسی کنید

en: Please enter a valid Item Purchase Code. For more information, please click on the “Where’s my purchase code?” button.
fa_IR: لطفاً یک کد خرید معتبر را وارد کنید. برای اطلاعات بیشتر روی دکمه "کد خرید من کجاست؟" کلیک کنید.

en: Please enter a valid Mailchimp API key, otherwise we will not be able to retrieve the lists that your visitors may subscribe to.
fa_IR: لطفا کلید api معتبر Mailchimp را وارد کنید. در غیر اینصورت قادر به دریافت لیست اشتراک شما نیستیم.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
fa_IR: کلید api تم فارست خود را ورد کنید

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
fa_IR: نام کاربری تم فارست خود را وارد کنید:

en: Please fill in all required fields.
fa_IR: لطفا تمام موارد ضروری را کامل کنید.

en: Please insert a valid address in the fields above
fa_IR: لطفا یک آدرس معتبر در فیلدهای بالا وارد کنید

en: Please keep in mind that in most cases only your web hosting company can change server settings, thus you should contact them with the messages provided (if any).
fa_IR: لطفا به خاطر داشته باشید که در بسیاری از موارد تنها شرکت میزبانی وب خود را می توانید تنظیمات سرور را تغییر دهید، در نتیجه شما باید آنها را با پیام های ارائه شده (در صورت وجود) تماس بگیرید.

en: Please link to an external video by URL
fa_IR: لطفاً لینک به یک ویدیو خارجی با URL پیوند دهید

en: Please make sure that your fields are filled in correctly
fa_IR: لطفا مطمئن شوید که فیلدها به درستی پر شده باشند.

en: Please make sure that you’ve used the right shortcode or method to insert the slider, and check if the corresponding slider exists and it wasn’t deleted previously.
fa_IR: لطفا مطمئن شوید که شما از کوتاه راست یا روش استفاده می شود برای قرار دادن لغزنده، و بررسی کنید که این اسلایدر مربوطه وجود دارد و شد آن را قبلا حذف شده است.

en: Please note that Mega Menus are not supported for this element
fa_IR: مگامنو برای این المان پشتیبانی نمیشود

en: Please note that changing the default will overwrite any individual 'landscape' width settings. Each item will have the same width
fa_IR: لطفاً توجه داشته باشید که تغییر دادن پیش‌فرض هر تنظیمات عرض پانورامای فرد را بازنویسی می‌کند. هر آیتم دارای عرض یکسان است

en: Please note that logged in Administrators, Editors and Authors will still be able to access the site
fa_IR: یک برگه را برای صفحه در دست تعمیر یا بروزرساتی انتحاب کنید و توجه داشته باشید که این صفحه فقط به مهمان ها نمایش داده میشود و هر عضوی (ادمین، نویسنده، عضو معمولی و ...) میتواند سایت شما را مشاهده کند.

en: Please note that the Advanced Layout Builder for products will not work with all WooCommerce Extensions
fa_IR: توجه داشته باشید که ویرایشگر پیشرفته برای برخی پلاگین های کمکی ووکامرس کار نخواهد کرد.

en: Please note, the slide background image (if any) will cover the video.
fa_IR: لطفا توجه داشته باشید، تصویر پس زمینه اسلاید (در صورت وجود) را به ویدئو را پوشش میدهد.

en: Please note:
fa_IR: توجه کنید:

en: Please note: Images within the tooltip are currently not supported
fa_IR: لطفا توجه کنید : تصویر با تولتیپ پشتیبانی نمی شود

en: Please note: You CANNOT UNDO this action. Please CONSIDER EVERY POSSIBILITY before choosing to erase all plugin data, as you will not be able to restore data afterwards.
fa_IR: لطفاً توجه داشته باشید: شما نمی توانید این عملکرد را بازگردانی کنید. لطفاً در هر امکان قبل از انتخاب پاک کردن همه اطلاعات افزونه، شما قادر به بازگردانی اطلاعات را نخواهید داشت.

en: Please note: if you do not like the default text that is displayed by those shortcodes you can change it by using [shortcode]Your text here[/shortcode]
fa_IR: لطفاً توجه داشته باشید: اگر شما متن پیش‌فرض را که توسط این کد کوتاه نمایش داده می‌شود را دوست ندارید، می‌توانید آن را با استفاده از [shortcode]متن شما اینجا است[/shortcode] تغییر دهید

en: Please prove that you are human by solving the equation
fa_IR: برای جلوگیری از اسپم لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

en: Please provide a valid email address.
fa_IR: لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید

en: Please read our  %sOnline Documentation%s carefully, it will likely answer all of your questions.<br><br>You can also check the %sFAQs%s for additional information, including our support policies and licensing rules.
fa_IR: لطفاً  %sمستندات آنلاین%s را مشاهده کنید با دقت تمام، به احتمال زیاد پاسخ سوالات خود را خواهید یافت<br><br>شما همچنین می توانید %sراهنماها%s را بررسی کنید برای اطلاعات بیشتر، شامل سیاست های حمایتی از ما و قوانین لایسنس ها.

en: Please read our %sonline documentation%s before start using the API. LayerSlider 6 introduced an entirely new API model with different events and methods.
fa_IR: لطفاً %sمستندات آنلاین%s را مشاهده کنید قبل از شروع استفاده از یک API. LayerSlider در 6 مدل کاملا جدید API با حوادث و روش های مختلف معرفی شده است.

en: Please try another search term
fa_IR: لطفا از کلمات دیگری برای جستجو استفاده کنید

en: Plugin
fa_IR: افزونه

en: Plugin Additions
fa_IR: اضافات افزونه

en: Plugin Details
fa_IR: جزئیات پلاگین

en: Plugin activated successfully.
fa_IR: افزونه با موفقیت فعال شد.

en: Plugin activation failed.
fa_IR: افزونه فعال نشد

en: Plugin install failed.
fa_IR: افزونه نصب نــشد.

en: Plugin installed successfully.
fa_IR: افزونه نصب شد

en: Plugin update required
fa_IR: آپدیت پلاگین ضروری است

en: Plugin updates
fa_IR: آپدیت های پلاگین

en: Plugins
fa_IR: افزونه

en: Plugins and search engines may use this attribute to get more information about the role and behavior of a link.
fa_IR: پلاگین ها و موتورهای جستجو ممکن است این ویژگی برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نقش و رفتار یک لینک استفاده کنید.

en: Pop out editor
fa_IR: ویرایش پاپ

en: Pop up
fa_IR: پاپ آپ

en: Popular
fa_IR: محبوب

en: Popular posts
fa_IR: پست های محبوب

en: Popularity
fa_IR: محبوبیت

en: Popup
fa_IR: پاپ آپ

en: Popup Events
fa_IR: رویداد‌های پاپ‌‌‌آپ

en: Popup Height
fa_IR: پاپ آپ راست

en: Popup Width
fa_IR: عرض پاپآپ

en: Popup is a premium feature. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to activate your copy of LayerSlider in order to use it on your front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fa_IR: پنجره فعال پاپ‌آپ یک ویژگی برتر است. شما می‌توانید تمام گزینه‌های اینجا را با دکمه پیش‌نمایش زنده مشاهده کنید، اما شما باید کپی خود را از لایر اسلایدر فعال کنید تا آن را در صفحات فرانت‌اند استفاده کنید. %sخرید یک لایسنس%s یا %sمطالعه اسناد%s جهت مطالعه بیشتر. %sلایر اسلایدر را در قالب دریافت کردید؟%s

en: Popup requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
fa_IR: پاپ‌آپ نیاز به فعال شدن محصول دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی آیکون قفل کلیک کنید.

en: Popup uses different kinds of layout settings than normal sliders. Press the button below to configure your Popup.
fa_IR: پنجره پاپ آپ با استفاده از انواع تنظیمات طرح معمولی استفاده می شود. دکمه زیر برای پیکربندی پنجره خود استفاده کنید.

en: Popups
fa_IR: پاپ آپ‌ها

en: Portfolio
fa_IR: نمونه کار

en: Portfolio Grid
fa_IR: نمونه کار مشبک

en: Portfolio Grid Image Size
fa_IR: اندازه عکس نمونه کار مشبک

en: Portrait
fa_IR: پرتره=عمودی

en: Position
fa_IR: جایگاه

en: Position &amp; Dimensions
fa_IR: موقعیت &amp; ابعاد

en: Position at the Left
fa_IR: موقعیت در چپ

en: Position at the Right
fa_IR: موقعیت در سمت راست

en: Position of the image
fa_IR: جایگاه تصویر

en: Post ID
fa_IR: شناسه مطلب

en: Post Number
fa_IR: تعداد نوشته

en: Post Slider
fa_IR: اسلایدر نوشته ها

en: Post Title
fa_IR: عنوان پیام

en: Post Types
fa_IR: نوع پست

en: Post Usage - which elements are used in this post
fa_IR: استفاده از نوشته - کدام المان‌ها در این نوشته استفاده شود

en: Post status of elements is currently not available
fa_IR: وضعیت ارسال المان‌ها در حال حاضر در دسترس نیست

en: Postcode
fa_IR: کد پستی

en: Postcode:
fa_IR: کدپستی:

en: Posts
fa_IR: ارسال ها

en: Pre-Packaged
fa_IR: پکیج

en: Preface
fa_IR: مقدمه

en: Prefer Blend Mode
fa_IR: حالت مخلوط را ترجیح میدهید

en: Premium Slider Templates
fa_IR: قالب های پریموم اسلایدر

en: Premium features is available for preview purposes only.
fa_IR: ویژگی های پریمیوم موجود است برای فقط پیش نمایش.

en: Prepended static text
fa_IR: متن ثابت را بنویسید

en: Preselect checkbox
fa_IR: تیک پیش فرض

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
fa_IR: برای ذخیره کردن میتوانید از کلید enter روی کیبورد و یا دکمه ذخیره پیکربندی استفاده کنید

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
fa_IR: برای بستن پنجره از کلید ESC روی کیبورد و یا دکمه بستن استفاده کنید.

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
fa_IR: برای جابجایی میان فیلدهای پنجره، از دکمه tab روی کیبورد استفاده کنید.

en: Press the Add Icon button to insert an icon
fa_IR: برای افزودن آیکون دکمه برای قرار دادن آیکون کلیک کنید

en: Prev
fa_IR: قبلی

en: Prevent layer dragging in the editor.
fa_IR: جلوگیری از کشیدن لایه در ویرایشگر.

en: Prevent reopening
fa_IR: جلوگیری از بازشددن

en: Prevent slider clipping
fa_IR: جلوگیری از قطع نوار لغزنده

en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

en: Preview &amp; Details
fa_IR: پیش‌نمایش جزئیات

en: Preview Feature
fa_IR: ویژگی پیش‌نمایش

en: Preview Image Size
fa_IR: سایز تصویر پیشنمایش

en: Preview Slide
fa_IR: پیش نمایش اسلاید

en: Preview for Selected Revision
fa_IR: پیش نمایش بازبینی انتخاب شده

en: Preview from currenty matched elements
fa_IR: پیش نمایش از عناصر همسان فعلی

en: Previews are automatically generated from slide images in sliders.
fa_IR: پیش نمایش به صورت خودکار از تصاویر در اسلایدرها تولید می شود.

en: Previous
fa_IR: قبلی

en: Previously used menu
fa_IR: منوی اخیرا استفاده شده

en: Price
fa_IR: قیمت

en: Pricing
fa_IR: قیمت

en: Pricing Row
fa_IR: ردیف قیمت

en: Primary color
fa_IR: رنگ اصلی

en: Privacy
fa_IR: حریم خصوصی

en: Privacy Policy
fa_IR: حریم خصوصی

en: Privacy and Cookies
fa_IR: حریم خصوصی و کوکی‌ها

en: Privacy settings has been updated.
fa_IR: تنظیمات شما به روز شده است.

en: Private Repository
fa_IR: از داخل سورس پوسته

en: Product
fa_IR: محصول

en: Product Activation
fa_IR: فعال سازی محصول

en: Product Category
fa_IR: دسته محصول

en: Product Grid
fa_IR: محصولات به صورت مشبک

en: Product Hover
fa_IR: هوور محصول

en: Product Images
fa_IR: تصاویر محصول

en: Product Info
fa_IR: اطلاعات محصول

en: Product Info Tab
fa_IR: تب اطلاعات محصول

en: Product List
fa_IR: لیست محصول

en: Product Meta Info
fa_IR: اطلاعات متای محصول

en: Product Price
fa_IR: قیمت محصول

en: Product Purchase Button
fa_IR: دکمه خرید محصول

en: Product Reviews
fa_IR: بررسی محصول

en: Product Slider
fa_IR: اسلایدر محصول

en: Product Support
fa_IR: پشتیبانی محصول

en: Product Tag
fa_IR: برچسب محصول

en: Product activation is optional. Add-Ons and other benefits can enhance your content &amp; workflow, but they are not required to build sliders or access essential features. Product activation requires you to have a purchase code, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
fa_IR: برای استفاده از افزودنی‌ها، فعال‌سازی محصول لازم است.افزودنی‌ها می‌توانند محتوای شما را افزایش دهند &amp; گردش‌کار, اما آن‌ها اختیاری هستند و برای ایجاد اسلایدرها نیستند. فعال‌سازی محصول مستلزم به داشتن یک کد خرید است, که قابل پرداخت است اگر لایر اسلایدر را با قالب دریافت کرده‌اید. برای اطلاعات بیشتر, لطفاً صفحه فعال‌سازی را یا مقاله راهنمای %sپلاگین‌های بسته%s انواتو را بخوانید.

en: Product activation is required in order to use Add-Ons. Add-Ons can enhance your content &amp; workflow, but they are optional and not required to build sliders. Product activation requires you to have a purchase code, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s or Envato’s %sBundled Plugins%s help article.
fa_IR: برای استفاده از افزودنی‌ها، فعال‌سازی محصول لازم است.افزودنی‌ها می‌توانند محتوای شما را افزایش دهند &amp; گردش‌کار, اما آن‌ها اختیاری هستند و برای ایجاد اسلایدرها نیستند. فعال‌سازی محصول مستلزم به داشتن یک کد خرید است, که قابل پرداخت است اگر لایر اسلایدر را با قالب دریافت کرده‌اید. برای اطلاعات بیشتر, لطفاً %sصفحه فعال‌سازی%s را یا مقاله راهنمای %sپلاگین‌های بسته%s انواتو را بخوانید.

en: Product activation is required in order to use this feature.
fa_IR: برای استفاده از این ویژگی، فعال‌سازی محصول لازم است.

en: Product activation is required to access premium templates.
fa_IR: برای دسترسی به قالب‌های پریمیوم فعال‌سازی محصول لازم است.

en: Product activation is required to access this feature.
fa_IR: برای دسترسی به این ویژگی، فعال‌سازی محصول لازم است.

en: Product activation is required to receive automatic updates.
fa_IR: برای دسترسی به قالب‌های پریمیوم فعال‌سازی محصول لازم است.

en: Product activation is required to use Add-Ons. Add-Ons are optional, but they can enhance your content &amp; workflow. Activate your copy of LayerSlider in order to receive these additional benefits. <br><br> %sPurchase a license%s or %sread our documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fa_IR: فعال‌سازی محصول برای استفاده از افزودنی‌ها مورد نیاز است. افزودنی‌ها اختیاری هستند، اما می‌توانند محتوا و گردش کار برای دریافت این مزایایی اضافی کپی خود را خود از لایر اسلایدر فعال کنید. <br><br> %sخرید لایسنس%s یا %sمطالعه مستندات%s برای مطالعه بیشتر. %sلایر اسلایدر را از قالب دریافت کردید؟%s

en: Product gallery
fa_IR: گالری محصول

en: Product layout on overview pages
fa_IR: حالت محصولات در صفحه

en: Products
fa_IR: محصولات

en: Products per page
fa_IR: محصول در هر صفحه

en: Profile for User:
fa_IR: پروفایل کاربر:

en: Progress Bar Animation enabled?
fa_IR: فعال کردن انیمیشن نوار پیشرفت؟

en: Progress Bar Coloring
fa_IR: نوار پیشرفت رنگی

en: Progress Bar Height?
fa_IR: ارتفاع نوار پیشرفت؟

en: Progress Bar Style
fa_IR: استایل نوار پیشرفت

en: Progress Bars
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Progress Bars Title
fa_IR: عنوان نوار پیشرفت

en: Progress in &percnt;
fa_IR: پیشرفت به درصد

en: Promo Box
fa_IR: جعبه شعار

en: Promo Box Button
fa_IR: دکمه جعبه شعار

en: Provide Feedback
fa_IR: ارسال بازخورد

en: Provide a comfortable holding position (in degrees) for mobile devices, which should be the center point for parallax content where all layers should align perfectly.
fa_IR: ارائه یک موقعیت راحت در (در درجه) برای دستگاه های تلفن همراه، که باید نقطه مرکزی برای محتوای اختلاف منظر باشد که در آن تمام لایه ها باید کاملا هماهنگ شوند.

en: Provide a message which indicates that your site uses cookies.
fa_IR: یک پیام مناسب برای نمایش استفاده کنید، که نشان می دهد سایت شما از کوکی ها استفاده می کند.

en: Publish
fa_IR: انتشار

en: Purchase license
fa_IR: خرید لایسنس

en: Purchases:
fa_IR: خریدها:

en: Purple
fa_IR: ارغوانی

en: Put back
fa_IR: بگذار سرجاش

en: Quick CSS
fa_IR: css دلخواه

en: Quick Info & Hotkeys
fa_IR: آماده سازی قالب تو

en: Quote
fa_IR: نقل قول

en: ROW SETTING: Mobile Breaking Point
fa_IR: تنظیم مسیر: نقطه شکست موبایل

en: Radial
fa_IR: شعاعی

en: Random
fa_IR: شانسی

en: Read more
fa_IR: ادامه مطلب

en: Read online resouces to get help
fa_IR: خواندن منابع آنلاین در دریافت کمک

en: Read the documentation
fa_IR: خواندن مستندات

en: Recent
fa_IR: جدید

en: Recent posts
fa_IR: پست های اخیر

en: Recommended
fa_IR: توصیه میشه نصب کنید

en: Recommended Plugins:
fa_IR: پلاگین های توصیه شده:

en: Red
fa_IR: قرمز

en: Redirect
fa_IR: ریدایرکت

en: Redirect all users to this page
fa_IR: صفحه در دست تعمیر یا بروزرسانی

en: Redirect the user to another page
fa_IR: انتقال کاربر به صفحه دیگر

en: Redirect to the Search Results page
fa_IR: ریدایرکت در صفحه نتایج جستجو

en: Redo
fa_IR: جلو

en: Referal URL 2:
fa_IR: آدرس ارجاع 2:

en: Referal URL:
fa_IR: آدرس ارجاع:

en: Register
fa_IR: ثبت نام

en: Register an API Key
fa_IR: ثبت نام یک کلید API

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. Fixed by closing Shortcode without attributes.
fa_IR: کد کوتاه %s ثبت نشده بدون بستن ] در %d. ثابت با بستن کد کوتاه بدون ویژگی.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix add shortcode: %s
fa_IR: کد کوتاه %sثبت نشده بدون بستن ] در %d. برای رفع کد کوتاه: %s را اضافه کنید

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it close shortcode (check for attributes to include).
fa_IR: کد کوتاه %s ثبت نشده بدون بستن ] در %d. برای رفع آن کد کوتاه (بررسی ویژگی‌های شامل) را ببندید.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was added: %s
fa_IR: کد کوتاه %s ثبت نشده بدون بستن ] در %d. برای اصلاح آن کد کوتاه: %s اضافه کنید

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was be updated with %s
fa_IR: کد کوتاه %s ثبت نشده بدون بستن ] در %d. برای اصلاح آن کد کوتاه را با استفاده از %s به روز کنید

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it update Shortcode with %s
fa_IR: کد کوتاه %s ثبت نشده بدون بستن ] در %d. برای اصلاح آن کدکوتاه را با %s به روز کنید

en: Regular License
fa_IR: لایسنس عادی

en: Rel
fa_IR: ریل

en: Related Entries
fa_IR: نوشته های مشابه

en: Related Products
fa_IR: محصولات مرتبط

en: Release Notes
fa_IR: یادداشت های انتشار

en: Release channel:
fa_IR: کانال انتشار:

en: Release log
fa_IR: وارد شوید

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
fa_IR: مرا به خاطر بسپار

en: Remind Me Later
fa_IR: بعدا به من یادآوری کن

en: Remote file is incorrect size
fa_IR: فایل صفر کیلوبایتی دانلود شد

en: Remote server did not respond
fa_IR: خطایی پیش آمد. لطفا مجدد تلاش کنید.

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
fa_IR: پاسخ خطا  از سرور دریافت شد. %1$d %2$s

en: Remove
fa_IR: پاک کردن

en: Remove Image
fa_IR: پاک کردن تصویر

en: Remove Images
fa_IR: پاک کردن تصاویر

en: Remove Layer
fa_IR: حذف لایه

en: Remove Theme Support &quot;deactivate_layerslider&quot; to activate
fa_IR: حذف پشتیبانی قالب &quot;deactivate_layerslider&quot; جهت فعال‌سازی

en: Remove character set
fa_IR: حذف مجموعه شخصیت

en: Remove element if the user navigated away from page 1 to page 2,3,4 etc
fa_IR: پاک کردن المان در صورتی که کاربر از ناوبری برگه 1 تا 4 استفاده کرد

en: Remove files and folders created by LayerSlider from the <i>/wp-content/uploads</i> directory. This will not affect your own uploads in the Media Library.
fa_IR: حذف فایل ها و پوشه های ایجاد شده توسط لایر اسلایدر از دایرکتوری <i>/wp-content/uploads</i>. این بر روی پوشه آپلودها در کتابخانه رسانه تاثیر نخواهد گذاشت.

en: Remove layer image
fa_IR: حذف تصویر لایه

en: Remove layer(s)
fa_IR: حذف لایه

en: Remove selected
fa_IR: حذف انتخاب شدها

en: Remove slide image
fa_IR: پاک کردن تصویر اسلاید

en: Remove the <i>wp_layerslider</i> database table, which stores your sliders.
fa_IR: حذف جدول پایگاه داده <i>wp_layerslider</i> database table, اسلایدرهای فروشگاه شما است.

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_options</i> database table, which stores plugin settings.
fa_IR: حذف ورودهای مربوطه از جدول پایگاه داده<i>wp_usermeta</i>, فروشگاه همراه با تنظیمات پلاگین است.

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_usermeta</i> database table, which stores user associated plugin settings.
fa_IR: حذف ورودهای مربوطه از جدول پایگاه داده<i>wp_usermeta</i>, کاربران فروشگاه همراه با تنظیمات پلاگین است.

en: Remove theme plugin files and slides
fa_IR: حذف فایل‌های پلاگین و اسلایدها

en: Remove theme plugin files only and keep slides
fa_IR: حذف فقط فایل‌های پلاگین و نگهداری اسلایدها

en: Remove this font
fa_IR: حذف این فونت

en: Remove this layer
fa_IR: این لایه را حذف کنید

en: Remove transition
fa_IR: تحویل را حذف کنید

en: Remove video poster
fa_IR: تصویر ویدئو را حذف کنید

en: Removed slider
fa_IR: اسلایدر حذف شده

en: Repeat
fa_IR: با تکرار

en: Repeat Control
fa_IR: کنترل تکرار

en: Repeat Popup
fa_IR: تکرار پنجره

en: Repeat after
fa_IR: پس از تکرار

en: Repeat-x
fa_IR: تکرار x

en: Repeat-y
fa_IR: تکرار Y

en: Repeats a transition based on the options below. If you set the Loop Count to 1, it can also act as a middle transition in the chain of animation lifecycles.
fa_IR: تکرار یک انتقال بر اساس گزینه های زیر. اگر شما در راه تعداد حلقه تا 1، آن را نیز می توانید به عنوان یک گذار وسط در زنجیره ای از چرخه حیات انیمیشن عمل می کنند.

en: Replace With Icon
fa_IR: جایگزین با آیکون

en: Replay the slide from the start
fa_IR: باز پخش اسلاید از ابتدا

en: Required
fa_IR: ضروری

en: Required Plugins:
fa_IR: افزونه های مورد نیاز:

en: Reset on close
fa_IR: تنظیم مجدد روی بستن

en: Resize Events
fa_IR: تغییر اندازه رویدادها

en: Resources
fa_IR: منابع

en: Responsive
fa_IR: رسپانسیو

en: Responsive (choosen by Google API)
fa_IR: پاسخ‌گو (توسط Google API انتخاب شده است)

en: Responsive Site
fa_IR: سایت واکنشگرا

en: Responsive Styling
fa_IR: استایل واکنشگرا

en: Responsive under
fa_IR: پاسخگو تحت

en: Restore removed slider
fa_IR: بازیابی اسلایدر حذف شده

en: Restore selected
fa_IR: تنظیم مجدد انتخاب شده

en: Results Appearence
fa_IR: ظاهر شدن نتایج

en: Results Font Color
fa_IR: رنگ فونت نتایج

en: Resume the slideshow
fa_IR: نمایش اسلایدشو

en: Return to Required Plugins Installer
fa_IR: بازگشت به نصب کننده افزونه ها

en: Return to the Dashboard
fa_IR: برگشتن به داشبورد

en: Return to the dashboard
fa_IR: برگشت به داشبورد

en: Reverse
fa_IR: معکوس

en: Reverse the slide, then pause it
fa_IR: معکوس کردن اسلاید و سپس مکث شدن آن

en: Reverse the slide, then replay it
fa_IR: معکوس کردن اسلاید و باز پخش آن

en: Reverse<br>duration
fa_IR: مدت زمان<br>معکوسس

en: Reverse<br>easing
fa_IR: کاهش<br>معکوس

en: Revert to This Revision
fa_IR: بازگشت به این بازبینی

en: Reverting a slider to an earlier version adds another snapshot to Revisions, which can also be reverted if you change your mind and would rather return to the original copy.
fa_IR: برگرداندن اسلایدر را به نسخه قبلی اضافه می کند عکس فوری دیگری را به تجدید نظر، که همچنین می تواند بازگردانده شود اگر شما ذهن خود را تغییر دهید و ترجیح می دهند به نسخه اصلی بازگشت.

en: Revisions
fa_IR: اصلاحات

en: Revisions Available:
fa_IR: بازنگری موجود:

en: Revisions Preferences
fa_IR: پیکربندی بازنگری

en: Revisions for Slider:
fa_IR: بازبینی برای اسلایدر:

en: Reworked Responsive Mode, New Slider Layouts, Device Dependent Layouts
fa_IR: حالت واکنشگرا، طرح های جدید اسلایدر، طرح های توسعه یافته دستگاه

en: Right
fa_IR: راست

en: Right Bar
fa_IR: نوار سمت راست

en: Right Bottom
fa_IR: راست پایین

en: Right Centered
fa_IR: راست وسط

en: Right Edge
fa_IR: لبه راست

en: Right Framed
fa_IR: قاب راست

en: Right Sidebar
fa_IR: سایدبار راست

en: Right Top
fa_IR: راست بالا

en: Right to Left
fa_IR: راست به چپ

en: Right without Frame
fa_IR: راست بدون قاب

en: Roadmap
fa_IR: نقشه راه

en: RocketScript compatibility
fa_IR: سازگاری با RocketScript

en: Rotate
fa_IR: چرخش

en: Rotate from bottom
fa_IR: چرخش از پایین

en: Rotate from left
fa_IR: چرخش از چپ

en: Rotate from right
fa_IR: چرخش از راست

en: Rotate from top
fa_IR: چرخش از بالا

en: Rotate to bottom
fa_IR: چرخش به پایین صفه

en: Rotate to left
fa_IR: چرخش به سمت چپ

en: Rotate to right
fa_IR: چرخش به سمت راست

en: Rotate to top
fa_IR: چرخش به بالای صفحه

en: RotateX
fa_IR: چرخش X

en: RotateY
fa_IR: چرخاندن Y

en: RotateZ
fa_IR: چرخاندن Z

en: Rotates text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: چرخش قطعات متن در امتداد X (افقی) محور شده توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | شخصیت، نوار لغزنده خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Rotates text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: چرخش قطعات متن در امتداد Y (عمودی) محور شده توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | شخصیت، نوار لغزنده خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Rotates text fragments clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: چرخش قطعات متن جهت عقربه های ساعت توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای چرخش در خلاف جهت عقربه مجاز می باشد. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | شخصیت، نوار لغزنده خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Rotates the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fa_IR: لایه را در امتداد محور X (افقی) با مقدار داده شده درجه بندی می کند. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز هستند.

en: Rotates the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fa_IR: لایه در امتداد محور Y (عمودی) را با تعداد داده های درجه بندی شده چرخان می کند. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز هستند.

en: Rotates the layer by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fa_IR: لایه را با مقدار داده شده درجه بندی می کند. مقادیر منفی برای چرخش ضد ساعت به دست می آیند.

en: Rotates the layer clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fa_IR: چرخش لایه جهت عقربه های ساعت توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای چرخش در خلاف جهت عقربه مجاز می باشد.

en: Rotating Text
fa_IR: چرخش متن

en: Rotation
fa_IR: چرخش

en: Rotation &amp; Skew
fa_IR: چرخش &amp; ماسک

en: Rotation Animation
fa_IR: انیمیشن چرخش

en: Rotation, Skew &amp; Mask
fa_IR: چرخش, انحراف &amp; ماسک

en: Round
fa_IR: دور

en: Rounded Big Bars
fa_IR: نوارهای گرد بزرگ

en: Rounded Borders
fa_IR: کادر گرد

en: Rounded Corners
fa_IR: گوشه‌های گرد

en: Rounded corners
fa_IR: گوشه های گرد

en: Row Box-Shadow
fa_IR: سایه جعبه

en: Row Box-Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه ردیف

en: Row Box-Shadow Width
fa_IR: سایه جعبه با پیکان

en: Row Settings
fa_IR: تنظیمات ردیف

en: Row Settings apply to all columns in this row but can only be set in the first column
fa_IR: تنظیمات ردیف روی تمام ستون های این ردیف اعمال میشود اما میتواند فقط روی اولین ستون تنظیم شود

en: Rows
fa_IR: تعداد ردیف پست را وارد کنید

en: SLIDER PACKS
fa_IR: پکیج های اسلایدر

en: Sale!
fa_IR: حراج!

en: Same height for all tabs
fa_IR: ارتفاع یکسان برای همه زبانه ها

en: Same window or tab
fa_IR: همان پنجره یا تب

en: Satellite
fa_IR: ماهواره

en: Saturate
fa_IR: اشباع رنگ

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Save Element as Template
fa_IR: ذخیره به عنوان تمپلیت

en: Save Element as Template: Choose a Name
fa_IR: ذخیره به عنوان تمپلیت: نامی انتخاب کنید

en: Save Entry as Template
fa_IR: ذخیره به عنوان پوسته (تمپلیت)

en: Save changes
fa_IR: ذخیره تغیرات

en: Saved
fa_IR: ذخیره شد

en: Saving ...
fa_IR: درحال ذخیره سازی

en: Scale
fa_IR: مقیاس

en: Scale from bottom
fa_IR: مقیاس از پایین

en: Scale from left
fa_IR: مقیاس از چپ

en: Scale from right
fa_IR: مقیاس از راست

en: Scale from top
fa_IR: مقیاس از بالا

en: Scale to bottom
fa_IR: مقیاس به پایین

en: Scale to fit (scales image so the whole image is always visible)
fa_IR: تراز کردن تصویر

en: Scale to left
fa_IR: مقیاس به سمت چپ

en: Scale to right
fa_IR: مقیاس به سمت راست

en: Scale to top
fa_IR: مقیاس به بالا

en: Scale3D
fa_IR: مقیاس سه بعدی

en: ScaleX
fa_IR: مقیاس X

en: ScaleY
fa_IR: مقیاس Y

en: Scaled to:
fa_IR: مقیاس به بالا

en: Scales text fragments along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: تعادل قطعات متن در امتداد X (افقی) محور توسط بردار مشخص شده است. استفاده از ارزش 1 برای اندازه اصلی. ارزش 2 دو برابر خواهد شد، در حالی که 0.5 کاهش قطعات متن در مقایسه با اندازه اصلی خود. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | شخصیت، نوار لغزنده خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Scales text fragments along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: تعادل قطعات متن در امتداد Y (عمودی) محور توسط بردار مشخص شده است. استفاده از ارزش 1 برای اندازه اصلی. ارزش 2 دو برابر خواهد شد، در حالی که 0.5 کاهش قطعات متن در مقایسه با اندازه اصلی خود. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | شخصیت، نوار لغزنده خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Scales the layer along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
fa_IR: لایه را در امتداد محور X (افقی) با بردار مشخص مشخص می کند. از مقدار 1 برای اندازه اصلی استفاده کنید. مقدار 2 دو برابر می شود، در حالی که 0.5 لایه نسبت به اندازه اصلی آن را کاهش می دهد.

en: Scales the layer along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
fa_IR: لایه را در امتداد محور Y (عمودی) با بردار مشخص مشخص می کند. از مقدار 1 برای اندازه اصلی استفاده کنید. مقدار 2 دو برابر می شود، در حالی که 0.5 لایه نسبت به اندازه اصلی آن را کاهش می دهد.

en: Schedule From
fa_IR: برنامه از

en: Schedule Until
fa_IR: زمانبندی تا

en: Screen Options
fa_IR: تنظیمات صفحه نمایش

en: Scripts priority
fa_IR: اولویت اسکریپت

en: Scroll
fa_IR: اسکرول

en: Scroll to element (Enter selector)
fa_IR: به عنصر رفته (انتخابگر را وارد کنید)

en: Scroll to top
fa_IR: رفتن به بالا

en: Search
fa_IR: جستجو

en: Search Coupons
fa_IR: جستجوی کوپن ها

en: Search Icon
fa_IR: آیکون جستجو

en: Search Order statuses
fa_IR: جستجوی وضعیت سفارش ها

en: Search Orders
fa_IR: جستجوی سفارش ها

en: Search Portfolio Entries
fa_IR: جستجوی نمونه کارها

en: Search Product Categories
fa_IR: جستجوی دسته های محصول

en: Search Product Tags
fa_IR: جستجوی برچسب های محصول

en: Search Products
fa_IR: جستجوی محصولات

en: Search Results Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه نتایج جستجو

en: Search Results Container Margin
fa_IR: کانتینر نتایج جستجو

en: Search Results Container Padding
fa_IR: کانتینر نتایج جستجو

en: Search Settings
fa_IR: تنظیمات جستجو

en: Search Variations
fa_IR: جستجوی متغیرها

en: Search icons ...
fa_IR: جستجوی آیکون‌ها

en: Search results container
fa_IR: کانتینر نتایج جستجو

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
fa_IR: نتیجه جستجو برای &quot;%1$s&quot;

en: Search results for:
fa_IR: نتیجه جستجو برای:

en: Search the site ...
fa_IR: جستجو در سایت ...

en: Second
fa_IR: ثانیه

en: Secondary Menu
fa_IR: منوی دوم

en: Secondary Menu - will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
fa_IR: منوی دوم - اگر حالت هدری که زیر منو را پشتیبانی کند انتخاب کنید، نمایش داده خواهد شد.

en: Secondary Menu in top bar at the left
fa_IR: منوی ثانویه در نوار بالا در سمت چپ

en: Secondary Menu in top bar at the right
fa_IR: منوی ثانویه در نوار بالا در سمت راست

en: Secondary color for link and button hover, etc
fa_IR: رنگ ثانویه برای برای لینک و دکمه و غیره

en: Seconds
fa_IR: ثانیه

en: Section Background
fa_IR: بک گراند ناحیه

en: Section Background Overlay
fa_IR: پوشش بک گراند ناحیه

en: Section Bottom Border Styling
fa_IR: استایل کادر پایین ناحیه

en: Section Colors
fa_IR: رنگ های ناحیه

en: Section Layout
fa_IR: حالت ناحیه

en: Section Minimum Height
fa_IR: کمترین ارتفاع ناحیه

en: Section Padding
fa_IR: فاصله بندی ناحیه

en: Section Top Border Styling
fa_IR: استایل کادر بالا را انتخاب کنید

en: Section Top Shadow
fa_IR: سایه قسمت بالا

en: Section content hidden. Click here to show it
fa_IR: مخفی کردن بخش محتوا. برای نمایش اینجا کلیک کنید

en: Section custom height
fa_IR: ارتفاع دلخواه ناحیه

en: Select
fa_IR: انتخاب

en: Select %s font variants
fa_IR: انتخاب %s از انواع فونت

en: Select Post Type
fa_IR: نوع نوشته را انتخاب کنید

en: Select a background color
fa_IR: رنگ بک گراد دلخواه را انتخاب کنید

en: Select a background color for the button
fa_IR: هنگامی که دکمه شناور را انتخاب کنید رنگ پس زمینه خاصی را انتخاب کنید.

en: Select a background color for the input
fa_IR: انتخاب یک رنگ پیش زمینه برای ورودی

en: Select a background color for the search results container
fa_IR: یک رنگ پیش زمینه برای نتایج جستجو انتخاب کنید

en: Select a background color for your overlay here.
fa_IR: رنگ بک گراند را انتخاب کنید

en: Select a border color
fa_IR: رنگ کادر را انتخاب کنید

en: Select a border color for the input and button
fa_IR: یک رنگ کادر برای ورودی و دکمه انتخاب کنید

en: Select a cell layout
fa_IR: حالت سلول را انتخاب کنید

en: Select a custom  color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
fa_IR: یک رنگ دلخواه برای پوشش را انتخاب کنید. برای بدون رنگ پوشش خالی بگذارید

en: Select a custom arrow color. Leave empty if you want to use the default arrow color and style
fa_IR: رنگ دلخواه پیکان را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید از رنگ‌ پیش‌فرض و استایل استفاده کنید، خالی بگذارید

en: Select a custom background color for the icon. Leave empty to use the default
fa_IR: یک رنگ پس زمینه سفارشی را انتخاب کنید. برای استفاده از پیش فرض، خالی بگذارید

en: Select a custom background color for this cell here. Leave empty for default color
fa_IR: یک رنگ پس زمینه دلخواه برای سلول را انتخاب کنید. برای رنگ پیشفرض خالی بگذارید

en: Select a custom background color for this section here. Leave empty for default color
fa_IR: انتخاب یک رنگ پیش زمینه دلخواه برای این بخش در اینجا. خالی گذاشتن برای رنگ پیش فرض

en: Select a custom background color for your Button here
fa_IR: یک رنگ پس زمینه دلخواه برای کلید انتخاب کنید

en: Select a custom background color for your Notification here
fa_IR: رنگ دلخواه بک گراند برای اطلاعیه را انتخاب کنید

en: Select a custom background color for your Player here
fa_IR: یک رنگ پس زمینه دلخواه برای پلیر انتخاب کنید

en: Select a custom background color for your Section border here.
fa_IR: انتخاب یک رنگ پیش زمینه دلخواه برای بخش کادر اینجا.

en: Select a custom background color for your dropcap here
fa_IR: یک رنگ پس زمینه دلخواه برای دراپ کپ انتخاب کنید

en: Select a custom background color here
fa_IR: رنگ بک گراد دلخواه را انتخاب کنید

en: Select a custom background color. Leave empty for default color
fa_IR: یک رنگ پس زمینه دلخواه برای سلول را انتخاب کنید. برای رنگ پیشفرض خالی بگذارید

en: Select a custom background color. Leave empty to use the default
fa_IR: رنگ دلخواهی برای بک گراند انتخاب کنید. برای مقدار پیشفرض خالی بگذارید.

en: Select a custom border color here
fa_IR: رنگ کادر را انتخاب کنید

en: Select a custom border color. Leave empty to use the default
fa_IR: رنگ دلخواهی برای کادر انتخاب کنید. برای مقدار پیشفرض خالی بگذارید

en: Select a custom border width for the circle
fa_IR: رنگ کادر دلخواه برای بخش دایره ای

en: Select a custom border width for the search input and button
fa_IR: انتخاب یک عرض کادر برای ورودی جستجو و دکمه

en: Select a custom color for your Map here. The map will be tinted with that color. Leave empty if you want to use the default map color
fa_IR: رنگ دلخواه را برای نقشه وارد کنید. برای رنگ پیشفرض خالی بگذارید

en: Select a custom color for your text here
fa_IR: رنگ دلخواه متن را وارد کنید

en: Select a custom font color for the active tab here. Leave empty for default color
fa_IR: انتخاب یک رنگ فونت دلخواه برای زبانه فعال اینجا. خالی گذاشتن برای رنگ پیش فرض.

en: Select a custom font color for your Button here
fa_IR: رنگ دلخواهی برای فونت دکمه انتخاب کنید

en: Select a custom font color for your Heading area here
fa_IR: رنگ دلخواهتان را برای فونت ناحیه عنوان انتخاب کنید

en: Select a custom font color for your Heading here
fa_IR: رنگ دلخواهتان را برای عنوان انتخاب کنید

en: Select a custom font color for your Notification here
fa_IR: رنگ دلخواه فونت برای اطلاعیه را انتخاب کنید

en: Select a custom font color for your Player here
fa_IR: رنگ دلخواهتان را برای فونت پلیر انتخاب کنید

en: Select a custom font color here
fa_IR: رنگ فونت را انتخاب کنید

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default
fa_IR: رنگ دلخواهی برای فونت دکمه انتخاب کنید

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default or the accent color defined in individual Milestones.
fa_IR: یک رنگ فونت دلخواه را انتخاب کنید. برای استفاده از رنگ پیش‌فرض یا رنگ لهجه تعریف شده در Milestones فرد، خالی بگذارید.

en: Select a custom font size (used for all screen sizes). Leave empty to use the default
fa_IR: انتخاب یک اندازه فونت دلخواه برای ورودی. خالی بگذارید برای استفاده از پیش‌فرض

en: Select a custom font size for the button. Leave empty to use the default
fa_IR: انتخاب یک اندازه فونت دلخواه برای دکمه. خالی بگذارید برای استفاده از پیش‌فرض

en: Select a custom font size for the input. Leave empty to use the default
fa_IR: انتخاب یک اندازه فونت دلخواه برای ورودی. خالی بگذارید برای استفاده از پیش‌فرض

en: Select a custom font size. Leave empty to use the default
fa_IR: اندازه فونت را اتخاب کنید یا برای مقدار پیشفرض خالی بگذارید

en: Select a custom grid color. Leave empty to use the default
fa_IR: رنگ دلخواهی برای کادر انتخاب کنید. برای مقدار پیشفرض خالی بگذارید

en: Select a custom height for the search input and button
fa_IR: انتخاب یک ارتفاع سفارشی برای ورودی جستجو و دکمه

en: Select a custom hover background color. Leave empty to use the default
fa_IR: انتخاب یک رنگ پیش زمینه هاور. برای استفاده پیش‌فرض خالی بگذارید

en: Select a custom hover font color. Leave empty to use the default
fa_IR: رنگ دلخواهی برای فونت دکمه انتخاب کنید- برای پیشفرض خالی بگذارید

en: Select a custom pulse color here
fa_IR: رنگ پالس را انتخاب کنید

en: Select a custom results color. Leave empty to use the default
fa_IR: انتخاب یک رنگ دلخواه نتایج. خالی بگذارید برای استفاده از پیش‌فرض

en: Select a font color
fa_IR: رنگ فونت را انتخاب کنید

en: Select a font color for the input
fa_IR: انتخاب یک رنگ فونت برای ورودی

en: Select a font color for your overlay here.
fa_IR: رنگ فونت انتخاب کنید

en: Select a font or icon color for the button
fa_IR: یک رنگ فونت یا آیکون برای دکمه انتخاب کنید

en: Select a form color scheme here
fa_IR: رنگ بندی فرم را انتخاب کنید

en: Select a heading color
fa_IR: یک رنگ برای عنوان انتخاب کنید

en: Select a heading style
fa_IR: یک استایل برای عنوان انتخاب کنید

en: Select a mailchimp list...
fa_IR: لیست Mailchimp را انتخاب کنید

en: Select a number between 0 and 100
fa_IR: یک عدد بین 0 تا ۱۰۰ انتخاب کنید

en: Select a page
fa_IR: انتخاب برگه

en: Select a page to display as footer (no socket)
fa_IR: انتخاب یک صفحه برای نمایش بعنوان پانوشت (بدون سوکت)

en: Select a page to display as footer and socket
fa_IR: انتخاب یک صفحه برای نمایش بعنوان پانوشت و سوکت

en: Select a page to display the content of this page in the footer area. You may also use pages created with the advanced layout builder.
fa_IR: یک صفحه برای نمایش محتوای این صفحه در پایین پانوشت انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید از صفحات ایجاد شده توسط طرح‌ساز پیشرفته استفاده کنید.

en: Select a parallax type and event, then set the Parallax Level option to enable parallax layers.
fa_IR: یک نوع اختلاف منظر و رویداد انتخاب کنید، سپس مجموعه ای از گزینه اختلاف منظر سطح برای فعال لایه های منظر.

en: Select a parent page for this entry. If no page is selected the theme will use session data to build the breadcrumb.
fa_IR: صفحه‌ اصلی برای این مطلب را انتخاب کنید. اگر هیچ صفحه‌ای انتخاب شده، قالب از داده‌های نشست برای ساخت موقعیت کنونی استفاده می‌کند.

en: Select a predefined color scheme
fa_IR: یک رنگ از پیش تعریف شده انتخاب کنید

en: Select a slide first.
fa_IR: انتخاب اولین اسلاید.

en: Select a slider first.
fa_IR: انتخاب اولین اسلایدر.

en: Select a style
fa_IR: انتخاب استایل

en: Select all
fa_IR: انتخاب همه

en: Select an Icon below
fa_IR: یک آیکون انتخاب کنید

en: Select an IconBox Icon below
fa_IR: یک آیکون برای جعبه انتخاب کنید

en: Select an element to customize
fa_IR: یک المان برای سفارشی سازی انتخاب کنید

en: Select an existing or upload a new background image
fa_IR: انتخاب و یا آپلود یک تصویر پس زمینه جدید

en: Select an icon below
fa_IR: یک آیکون انتخاب کنید

en: Select an icon for the element here
fa_IR: یک ایکون برای المان انتخاب کنید

en: Select an icon for your Button below
fa_IR: یک آیکون برای دکمه انتخاب کنید

en: Select an icon for your grid item below
fa_IR: یک آیکون برای آیتم لیست انتخاب کنید

en: Select an icon for your list item below
fa_IR: یک آیکون برای آیتم لیست انتخاب کنید

en: Select an icon for your milestone below
fa_IR: انتخاب یک آیکون برای زیر نقطه عطف

en: Select an icon for your tab title below
fa_IR: یک آیکون برای عنوان تب انتخاب کنید

en: Select category
fa_IR: انتخاب دسته بندی

en: Select custom image size
fa_IR: انتخاب اندازه دلخواه برای عکس

en: Select custom preview image size
fa_IR: اندازه دلخواه برای تصویر پیشنمایش را انتخاب کنید

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
fa_IR: میخواهید لینک شما در پنجره جدید باز شود یا در همان پنجره؟

en: Select how to align the form labels and the send button
fa_IR: انتخاب کنید که برچسب فرم و دکمه ارسال در چه موقعیتی باشند

en: Select how to display the icon beside your content
fa_IR: انتخاب نحوه نمایش آیکون در کنار مطالب شما

en: Select how to display the label
fa_IR: انتخاب چگونگی نمایش برچسب

en: Select how your text should be split and animated.
fa_IR: انتخاب کنید که چگونه متن خود را باید تقسیم و متحرک.

en: Select if the iconbox should receive a border around the content
fa_IR: اگر میخواهید جعبه آیکون یک کادر دور محتوا داشته باشد تیک بزنید

en: Select if you want to execute codeblock or display it to the user only.
fa_IR: اگر می‌خواهید بلوک کد را اجرا کنید یا آن را فقط به کاربر نشان دهید، انتخاب کنید.

en: Select menu to display
fa_IR: منو را برای نمایش انتخاب کنید

en: Select new
fa_IR: انتخاب جدید

en: Select options
fa_IR: انتخاب متعلقات محصول

en: Select page
fa_IR: انتخاب صفحه

en: Select post
fa_IR: گزینش نوشته

en: Select slide transitions
fa_IR: انتخاب افکت اسلاید

en: Select slider
fa_IR: انتخاب اسلایدر

en: Select the Entry that should be displayed
fa_IR: نوشته ای که باید نمایش داده شود انتخاب کنید

en: Select the Post, Page or Attachment you want to use
fa_IR: انتخاب نوشته، صفحه یا پیوست که می‌خواهید استفاده کنید

en: Select the color of your shop description
fa_IR: رنگ های توضیحات فروشگاه را تنظیم کنید

en: Select the desired Page layout
fa_IR: پوسته دلخواه صفحه را انتخاب کنید

en: Select the first color for the gradient.
fa_IR: اولین رنگ برای گرادنیت را انتخاب کنید.

en: Select the gap between the elements
fa_IR: فاصله بین عناصر را انتخاب کنید

en: Select the gap between the images
fa_IR: انتخاب فاصله بین تصاویر

en: Select the hotspot layout
fa_IR: طرح هات اسپات را انتخاب کنید

en: Select the list that the user should be added to. The form will be build automatically based on the list that you have set up in mailchimp.
fa_IR: لیستی که کاربر باید آن اضافه شود را انتخاب کنید. فرم به طور خودکار در لیست شما در mailchimp تنظیم شده اند.

en: Select the opacity of your colored banner overlay
fa_IR: شفافیت روی بنر را انتخاب کنید

en: Select the rotation animation
fa_IR: انیمیشن چرخش را انتخاب کنید

en: Select the second color for the gradient.
fa_IR: دومین رنگ برای گرادنیت را انتخاب کنید.

en: Select the size of the team member image
fa_IR: اندازه تصویر اعضای تیم را انتخاب کنید

en: Select the sizing behavior of your full size sliders (e.g. hero scene).
fa_IR: رفتار اندازه اسلایدر اندازه کامل خود را انتخاب کنید (به عنوان مثال صحنه قهرمان).

en: Select the styling of the toggles
fa_IR: ظاهر طراحی شده را انتخاب کنید

en: Select the styling of your menu item
fa_IR: استایل ایتم های منو را انتخاب کنید

en: Select the type of background for the column.
fa_IR: نوع پیش زمینه برای ستون را انتخاب کنید.

en: Select the type of background for the title bar.
fa_IR: نوع پیش زمینه برای ستون را انتخاب کنید.

en: Select the type of content for your milestone bullet
fa_IR: انتخاب یک آیکون برای زیر نقطه عطف

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
fa_IR: قابلیت مشاهده بودن محصولات ووکامرس با توجه به قابلیت نمایش فهرست را انتخاب کنید. می‌تواند به طور مستقل برای هر محصول تنظیم شود: ویرایش محصول -&gt پنل انتشار -&gt قابلیت مشاهده کاتالوگ

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on checkbox &quot;This is a featured product&quot; in catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
fa_IR: قابلیت مشاهده محصولات ووکامرس را با توجه به کادر انتخاب کنید &quot;این یک محصول برجسته است&quot; رویت در کاتالوگ. می‌تواند به طور مستقل برای هر محصول تنظیم شود: ویرایش محصول -&gt پنل انتشار -&gt رویت کاتالوگ

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility
fa_IR: قابلیت مشاهده محصولات ووکامرس را انتخاب کنید. تنظیمات پیش‌فرض را می‌توانید در ووکامرس تنظیم کنید - &gt تنظیمات -&gt محصولات -&gt فهرست -&gt نمایش خارج شده از انبار

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility. Currently it is only possible to hide products out of stock.
fa_IR: قابلیت مشاهده محصولات ووکامرس را انتخاب کنید. تنظیم پیش‌فرض را می‌توانید در ووکامرس را انتخاب کنید -&gt تنظیمات -&gt محصولات -&gt فهرست -&gt قابلیت رویت ناموجود در انبار. در حال حاضر تنها امکان پنهان کردن محصولات ناموجود است.

en: Select the width of the tooltip. Height is based on the content
fa_IR: عرض تولتیپ را انتخاب کنید. ارتفاع بر اساس محتوا میباشد.

en: Select transitions
fa_IR: انتخاب افکت های انتقال

en: Select when to display the tooltips
fa_IR: کی عنوان تولتیپ داده شود؟

en: Select where an existing custom link should be opend.
fa_IR: کدام یک لینک سفارشی موجود باید باز شود.

en: Select where this column should link to
fa_IR: انتخاب کنید که کدام این ستون باید لینک شود به

en: Select where to display the tooltip in relation to the hotspot
fa_IR: جایی که میخواهید تولتیپ هات اسپات نمایش داده شود انتخاب کنید

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
fa_IR: انتخاب کنید که چه نوع نوشته هایی میخواهید نمایش داده شود؟

en: Select which kind of HTML markup you want to apply to set the importance of the headline for search engines
fa_IR: انتخاب کنید که کدام مارک آپ HTML برای موتورهای جستجو مهم شود

en: Select which kind of heading you want to display.
fa_IR: اندازه عنوان را مشخص کنید

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your CSS files
fa_IR: حالت ادغام و فشرده سازی فایل های استایل قالب  را مدیریت کنید.

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your Javascript files.
fa_IR: حالت ادغام و فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت قالب را مدیریت کنید.

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed
fa_IR: برگه ای که میخواهید برای وبلاگ استفاده شود انتخاب کنید

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed
fa_IR: کدام برگه برای صفحه اصلی نمایش داده شود.

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type.
    						                      If yo don't select post type all registered post types will be used
fa_IR: انتخاب کنید که کدام نوع نوشته استفاده شود. اگر نوع نوشته را مشخص نکنید همه استفاده میشوند.

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type.
                                          If yo don't select post type all registered post types will be used
fa_IR: انتخاب کنید که کدام نوع نوشته استفاده شود. اگر نوع نوشته را مشخص نکنید همه استفاده میشوند.

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type.
                                          If you don't select post type all registered post types will be used
fa_IR: انتخاب کنید که کدام نوع نوشته استفاده شود. اگر نوع نوشته را مشخص نکنید همه استفاده میشوند.

en: Select which table styling should be used if the screen is too small for the table.
fa_IR: اگر صفحه نمایش خیلی کوچک بود کدام استایل برای جدول نمایش داده شود؟

en: Select which text defined in the media gallery is displayed below the lightbox image.
fa_IR: متن انتخاب شده در گالری رسانه که در زیر لایت باکس تصویر نمایش داده شود.

en: Select...
fa_IR: انتخاب...

en: Selected Revision by %s
fa_IR: بازبینی انتخاب شده توسط %s

en: Self hosted videos and audio features (WP-Mediaelement scripts)
fa_IR: غیر فعال کردن ویدئو و ویژگی های صوتی در هاست خود

en: Send an E-Mail to:
fa_IR: ارسال یک آدرس ایمیل به:

en: Send feedback
fa_IR: ارسال بازخورد

en: Send us mail
fa_IR: به ما ایمیل بفرستید

en: Sending
fa_IR: در حال ارسال

en: Separate Sidebars for Blog and Archive Pages
fa_IR: ستون های جداگانه برای صفحات وبلاگ و آرشیو

en: Separator / Whitespace
fa_IR: جداکننده / فضای سفید

en: Separator between menu items
fa_IR: جداکننده بین ایتم های منو

en: Sepia
fa_IR: رنگ سوبیایی

en: Sequence
fa_IR: توالی

en: Server Settings
fa_IR: تنظيمات سرور

en: Server configuration issues detected!
fa_IR: مسائل مربوط به پیکربندی سرور شناسایی شده است!

en: Set Cell Size
fa_IR: اندازه سلول را تنظیم کنید

en: Set Manually
fa_IR: تنظیم دستی

en: Set Privacy Policy
fa_IR: تنظیم حریم خصوصی

en: Set Zoom level automatically to show all markers
fa_IR: میزان بزرگنمایی را روی اتوماتیک قرار دهید تا همه ی مارکرها نمایش داده شوند

en: Set a border color for this column
fa_IR: رنگ کادر را برای ستون تنظیم کنید

en: Set a color for the box-shadow
fa_IR: رنگ سایه را تنظیم نمایید

en: Set a color to display a overlay above the banner image.
fa_IR: یک رنگ برای روی بنر بالا انتخاب کنید

en: Set a custom color of the 'Burger' Icon. Leave empty to use the default menu color
fa_IR: یک رنگ دلخواه آیکون 'Burger'. خالی بگذارید برای استفاده از رنگ منوی پیش‌فرض

en: Set a custom slider identifier to use in shortcodes instead of the database ID. Needs to be unique, and can contain only alphanumeric characters. This setting is optional.
fa_IR: تنظیم یک شناسه اسلایدر سفارشی برای استفاده در کد کوتاه به جای شناسه پایگاه داده است. نیازهای منحصر به فرد، و می تواند فقط شامل نویسههای الفبایی. این حالت اختیاری است.

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fa_IR: فاصله بیرونی بالا و پایین را تنظیم کنید. بر حسب پیکسل یا درصد. مثال: 30px, 5&percnt;

en: Set a custom width for the Flyout. Pixel and % values are allowed. Eg: 350px or 70%
fa_IR: عرض دلخواه برای Flyout را تنظیم کنید. مقدار پیکسل % مجاز است. مثال: 350px یا 70%

en: Set a slide image
fa_IR: تصویر اسلاید را تنظیم کنید

en: Set a slide thumbnail
fa_IR: یک تصویر کوچک اسلاید را تنظیم کنید

en: Set a tab title
fa_IR: تنظیم یک عنوان زبانه

en: Set an animation for this element. The animation will be shown once the element appears first on screen. Animations only work in modern browsers and only on desktop computers to keep page rendering as fast as possible.
fa_IR: تنظیم انیمیشن برای این المان

en: Set opacity for color Overlay
fa_IR: تنظیم شفافیت برای رنگ پوشش

en: Set preview background:
fa_IR: تنظیم پس زمینه پیش نمایش :

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
fa_IR: تنظیم اندازه عکس نمونه کار مشبک به صورت خودکار بر اساس عرض ستون

en: Set the border of the column here
fa_IR: کادر ستون خود را تنظیم کنید

en: Set the border radius of the column
fa_IR: انحنای کادر ستون را تنظیم کنید

en: Set the border radius of the search form
fa_IR: تنظیم گردی کادر در فرم جستجو

en: Set the colors of your hotspot
fa_IR: رنگ های هات اسپات را تنظیم کنید

en: Set the column count for this element, based on the device screensize.
fa_IR: تعداد ستون برای این المان براساس اندازه صفحه نمایش را تنظیم کنید.

en: Set the direction of the diagonal border
fa_IR: تنظیم جهت کادر مورب

en: Set the distance from the cell content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fa_IR: فاصله ی بین محتوا و کادر سلول را از اینجا تنظیم کنید.

en: Set the distance from the column content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fa_IR: فاصله ی بین محتوا و کادر ستون را از اینجا تنظیم کنید. بر حسب پیکسل یا درصد. مثال: 30px, 5&percnt;

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fa_IR: فاصله را از محتوا به المان دیگر در اینجا تنظیم کنید. برای مقدار پیش‌فرض خالی بگذارید. هر دو مقدار پیکسل و درصد پذیرفته می‌شود. مثال: 30px, 5&percnt;

en: Set the font size for the content, based on the device screensize.
fa_IR: تنظیم اندازه فونت برای محتوا براساس اندازه صفحه نمایش دستگاه.

en: Set the font size for the date, based on the device screensize.
fa_IR: تنظیم اندازه فونت برای تاریخ براساس اندازه صفجه دستگاه.

en: Set the font size for the element content, based on the device screensize.
fa_IR: اندازه فونت برای المان محتوا، براساس صفحه نمایش دستگاه.

en: Set the font size for the element title, based on the device screensize.
fa_IR: اندازه فونت برای عنوان المان، براساس اندازه صفحه‌ نمایش تنظیم کنید.

en: Set the font size for the heading, based on the device screensize.
fa_IR: تنظیم اندازه فونت برای عنوان براساس اندازه صفحه دستگاه.

en: Set the font size for the number, based on the device screensize.
fa_IR: تنظیم اندازه فونت با شماره، براساس اندازه صفحه نمایش دستگاه.

en: Set the font size for the subheading, based on the device screensize.
fa_IR: اندازه فونت را برای زیرمجموعه براساس اندازه صفحه نمایش دستگاه تنظیم کنید.

en: Set the font size for the text, based on the device screensize.
fa_IR: تنظیم اندازه فونت برای متن، براساس اندازه صفحه نمایش‌ دستگاه.

en: Set the font size for the title, based on the device screensize.
fa_IR: تنظیم اندازه فونت براساس اندازه صفحه دستگاه.

en: Set the gallery height in relation to the gallery container width
fa_IR: تنظیم ارتفاع گالری در رابطه با عرض کانتینر

en: Set the height of the progress bar
fa_IR: تنظیم ارتفاع در نوار پیشرفت

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
fa_IR: اندازه عکس نمونه کارهای مشبک را انتخاب کنید

en: Set the image size of the preview images
fa_IR: اندازه تصاویر پیشنمایش را تنظیم کنید

en: Set the intensity of the parallax effect. Use negative values to shift layers in the opposite direction.
fa_IR: تنظیم شدت اثر اختلاف منظر. استفاده از مقادیر منفی به تغییر لایه ها در جهت مخالف است.

en: Set the margin for the search results container
fa_IR: یک رنگ پیش زمینه برای نتایج جستجو انتخاب کنید

en: Set the minimum height of all the cells in pixel. eg:400px
fa_IR: حداقل ارتفاع این سلول را بر حسب پیکسل وارد کنید. مثال: 400px

en: Set the number of the milestones visible at a time
fa_IR: تنظیم تعداد نقاط عطف قابل مشاهده در یک زمان

en: Set the opacity of your overlay: 0.1 is barely visible, 1.0 is opaque
fa_IR: شفافیت روی آیتم را تعیین کنید. بین 0.1 تا 1

en: Set the orientation of the cropped preview images
fa_IR: جهت گیری برش پیش‌نمایش تصاویر را تنظیم کنید

en: Set the orientation of the timeline
fa_IR: جهت‌گیری نوار زمانی

en: Set the padding for the search results container
fa_IR: یک رنگ پیش زمینه برای نتایج جستجو انتخاب کنید

en: Set the placement of the milestones on the timeline
fa_IR: قرار دادن milestones در نوار زمانی

en: Set the position of the icons
fa_IR: محل آیکونها را انتخاب کنید

en: Set the position of the short ruler
fa_IR: جایگاه خط کوتاه را تعیین کنید

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
fa_IR: تنظیم اندازه تصاویر پیشنمایش به صورت خودکار بر اساس عرض ستون یا صفحه

en: Set the preview image size automatically based on column width
fa_IR: تنظیم اتوماتیک سایز  تصویر پیشنمایش بر اساس  عرض ستون

en: Set the preview image size automatically based on slider height
fa_IR: تنظیم اتوماتیک سایز  تصویر پیشنمایش بر اساس  ارتفاع اسلایدر

en: Set the screen width when cells in this row should switch to full width
fa_IR: تنظیم عرض صفحه هنگامی که این ردیف به عرض کامل برسد

en: Set the screen width when columns in this row should switch to full width
fa_IR: تنظیم صفحه وقتی که ستون‌های این ردیف باید به عرض کامل برسند

en: Set the style of the 'Burger' Icon
fa_IR: تنظیم استایل آیکون 'Burger'

en: Set the style of the page overlay that appears when the burger menu is clicked
fa_IR: تنظیم استایل هنگم پوشش صفحه که بر روی منوی burger کلیک شود ظاهر می‌شود

en: Set the style shadow of the border
fa_IR: تنظیم سایه استایل در حاشیه

en: Set the styling for the testimonial grid
fa_IR: تنظیم یک ظاهر برای توصیه نامه شبکه ای

en: Set the visibility for this element, based on the device screensize.
fa_IR: نحوه نمایش ایتم را برای صفحه نمایش های مختلف تنظیم کنید.

en: Set the width of the box-shadow
fa_IR: عرض را برای باکس سایه تنظیم نمایید

en: Set up auto-updates to upgrade to this new version, or request it from the author of your theme if you’ve received LayerSlider from them. %sClick here%s to learn more.
fa_IR: تنظیم خودکار به روز رسانی برای ارتقاء به این نسخه جدید، و یا درخواست آن را از نویسنده از موضوع خود را اگر شما از LayerSlider از آنها دریافت کرده ام.%sاینجا کلیک کنید%s برای یادگیری بیشتر.

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center, slidercenter, slidermiddle, slidertop, sliderright, sliderbottom, sliderleft.
fa_IR: یک نقطه بر روی بوم را تعیین می کند که از آن تبدیلات محاسبه می شود. به عنوان مثال، یک لایه ممکن است در اطراف محور مرکزی یا یک نقطه کاملا سفارشی مانند یک گوشه از آن چرخید. سه مقیاس X، Y و Z را در فضای سه بعدی نشان می دهد. به غیر از مقادیر پیکسل و درصد، می توانید از ثابت های زیر استفاده کنید: بالا، راست، پایین، چپ، مرکز، نوار لغزنده، slidermiddle، slidertop، sliderright، sliderbottom، sliderleft.

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center.
fa_IR: یک نقطه بر روی بوم را تعیین می کند که از آن تبدیلات محاسبه می شود. به عنوان مثال، یک لایه ممکن است در اطراف محور مرکزی یا یک نقطه کاملا سفارشی مانند یک گوشه از آن چرخید. سه مقیاس X، Y و Z را در فضای سه بعدی نشان می دهد. به غیر از مقادیر پیکسل و درصد، می توانید از ثابت های زیر استفاده کنید: بالا، راست، پایین، چپ، مرکز.

en: Sets the font boldness. Please note, not every font supports all the listed variants, thus some settings may have the same result.
fa_IR: تنظیم فونت جسارت. لطفاً توجه کنید، هیچ فونتی از همه لیست شده پشتیبانی نمی کند، درنتیجه تنظیمات ممکن است همان نتیجه را داشته باشد.

en: Sets the layer position origin from which top and left values are calculated. The default is the upper left corner of the slider canvas. In a full width and full size slider, your content is centered based on the screen size to achieve the best possible fit. By selecting the “sides of the screen” option in those scenarios, you can allow layers to escape the centered inner area and stick to the sides of the screen.
fa_IR: تنظیم های منشاء موقعیت لایه که از آن ارزش بالا و سمت چپ محاسبه می شود. به طور پیش فرض در گوشه سمت چپ بالای بوم کشویی است. در عرض کامل و کشویی در اندازه کامل، مطالب خود را متمرکز بر اساس اندازه صفحه نمایش برای دستیابی به بهترین جا امکان پذیر است. با انتخاب "دو طرف صفحه نمایش" گزینه در آن متنها، شما می توانید اجازه می دهد لایه ها را به فرار از منطقه درونی محور و چوب به دو طرف صفحه نمایش.

en: Sets the starting time for this transition. Select one of the pre-defined options from this list to control timing in relation with other transition types. Additionally, you can shift starting time with the modifier controls below.
fa_IR: تنظیم زمان شروع برای این انتقال. یکی از گزینه های از پیش تعریف شده برای کنترل زمان بندی در رابطه با دیگر انواع انتقال انتخاب کنید و از این لیست است. علاوه بر این، شما می توانید تغییر زمان شروع با کنترل اصلاح زیر کلیک کنید.

en: Settings
fa_IR: پیکربندی

en: Several options to change the header transparency and visibility on this page.
fa_IR: برخی تنظیمات برای تغییر شفافیت و دیده شدن هدر

en: Shadow
fa_IR: سایه

en: Share
fa_IR: اشتراک‌گذاری

en: Share by Mail
fa_IR: اشتراک با ایمیل

en: Share links at the bottom of your blog post
fa_IR: لینک های اشتراک گذاری در پایین نوشته وبلاگ

en: Share on
fa_IR: اشتراک در

en: Share on Google+
fa_IR: به اشتراک گذاری در گوگل+

en: Share this entry
fa_IR: اشتراک این مطلب

en: Share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects with Origami.
fa_IR: اشتراک گذاری عکس های زرق و برق دار شما با جهان یا عزیزان خودتان، ایجاد اسلایدرهای بسیار زیبا و اوریگامی.

en: Shift In
fa_IR: تغییر در

en: Shift Out
fa_IR: شیفت خارج

en: Shifts the above selected starting time by performing a custom operation. For example, &quot;- 1000&quot; will advance the animation by playing it 1 second (1000 milliseconds) earlier.
fa_IR: تغییرات زمان شروع فوق انتخاب با انجام یک عملیات سفارشی. به عنوان مثال، و & quot؛ - 1000 & quot؛ را خواهد انیمیشن با بازی آن 1 ثانیه (1000 میلی ثانیه) در اوایل پیشبرد.

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: تغییرات موقعیت پایان دادن به گره متن از اصلی خود در محور افقی را با عدد داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به عرض این لایه می باشد. ارزش "چپ" یا "راست" متن موقعیت گره خارج منطقه ی عملیاتی، به طوری که صحنه را ترک از دو طرف زمانی که متحرک به محل مقصد خود. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | کاراکتر، این اسلایدر خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “top” or “bottom” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either vertical side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: تغییرات موقعیت پایان دادن به گره متن از اصلی خود در محور عمودی با شماره داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به عرض این لایه می باشد. ارزش "بالا" یا "پایین" متن موقعیت گره خارج منطقه ی عملیاتی، به طوری که صحنه را ترک از هر دو طرف عمودی که متحرک به محل مقصد خود. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | کاراکتر، این اسلایدر خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Shifts the layer from its original position on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either side.
fa_IR: تغییرات لایه از جایگاه اصلی خود در محور افقی را با عدد داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به عرض این لایه می باشد. ارزش "چپ" و یا "حق" تحریک و تشجیع لایه خارج منطقه ی عملیاتی، پس از آن می توانید صحنه را در دو طرف ترک کنند.

en: Shifts the layer from its original position on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either vertical side.
fa_IR: تغییرات لایه از جایگاه اصلی خود در محور عمودی با شماره داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به ارتفاع این لایه می باشد. ارزش "بالا" یا "پایین" تحریک و تشجیع لایه خارج منطقه ی عملیاتی، پس از آن می توانید صحنه را در دو طرف عمودی را ترک کند.

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either side during the transition.
fa_IR: 364/5000
    تغییرات لایه موقعیت شروع از اصلی آن بر روی محور افقی با شماره داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به عرض این لایه می باشد. ارزش "چپ" یا "راست" و موقعیت لایه در خارج منطقه ی عملیاتی، پس از آن می توانید ترک و صحنه را از هر دو طرف دوباره وارد کنید در طی انتقال.

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either side when animating to its destination location.
fa_IR: موقعیت لایه را از ابتدای آن در محور افقی با تعداد داده های پیکسل تغییر می دهد. از مقادیر منفی برای جهت مخالف استفاده کنید. مقادیر درصد مربوط به عرض این لایه است. مقادیر "سمت چپ" یا "راست" موقعیت لایه را از ناحیه استقرار قرار می دهند، بنابراین در هنگام حرکت به محل مقصد خود، از هر دو طرف به صحنه وارد می شود.

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either vertical side during the transition.
fa_IR: تغییرات لایه موقعیت شروع از اصلی آن بر روی محور عمودی با شماره داده شده از پیکسل. استفاده از مقادیر منفی برای جهت مخالف است. مقادیر درصدی نسبت به ارتفاع این لایه می باشد. ارزش "بالا" یا "پایین" موقعیت لایه در خارج منطقه ی عملیاتی، پس از آن می توانید ترک و دوباره وارد صحنه از هر دو طرف عمودی در طی انتقال.

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either vertical side when animating to its destination location.
fa_IR: موقعیت لایه را از ابتدای آن در محور عمودی با تعداد داده های پیکسل تغییر می دهد. از مقادیر منفی برای جهت مخالف استفاده کنید. مقدار درصد مربوط به ارتفاع این لایه است. مقادیر "بالا" یا "پایین" موقعیت لایه از منطقه استقرار، بنابراین آن را وارد کنید به صحنه از هر دو طرف عمودی در هنگام انیمیشن به محل مقصد خود.

en: Shop
fa_IR: فروشگاه

en: Shop Banner Image
fa_IR: تصویر بنر فروشگاه

en: Shop Banner Image Color Overlay
fa_IR: شفافیت رنگ تصویر بنر فروشگاه

en: Shop Description
fa_IR: توضیحات فروشگاه

en: Shop Description Color
fa_IR: رنگ توضیحات فروشگاه

en: Shop Options
fa_IR: گزینه های فروشگاه

en: Shopping Cart
fa_IR: سبد خرید فروشگاه

en: Short Separator
fa_IR: جداکننده کوتاه

en: Shortcode
fa_IR: کدکوتاه

en: Shortcode Usage Overview
fa_IR: بررسی کلی استفاده از کد کوتاه

en: Shortcodes you can use in your Privacy Policy
fa_IR: کدهای کوتاه می‌تواند در سیاست حفظ حریم خصوصی خود استفاده کنید

en: Should a pagination be displayed?
fa_IR: صفحه بندی نمایش داده شود؟

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional entries?
fa_IR: برای مشاهده مطالب بیشتر صفحه بندی نمایش داده شود یا آیکون بارگزار موارد بیشتر؟

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional images?
fa_IR: برای نمایش موارد بیشتر از دکمه بارگزاری موارد بیشتر استفاده شود یا صفحه بندی؟

en: Should an icon be displayed at the center?
fa_IR: یک آیکون باید در وسط نمایش داده شود؟

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
fa_IR: آیا مخواهید یک آیکون در یک طرف دکمه نمایش داده شود

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
fa_IR: نمایش آیکون در یک طرف نوار پیشرفت

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
fa_IR: آیا در کنار عنوان تب یک آیکون نمایش داده شود؟

en: Should an icon or image be displayed at the top of the tab title?
fa_IR: باید یک آیکون یا تصویر را برای نمایش در بالای این عنوان زبانه باشد

en: Should be used in special cases only, as it can break otherwise functioning sites. This option is located on the main LayerSlider admin screen under the Advanced tab.
fa_IR: باید در موارد خاص استفاده می شود، آن را به عنوان در غیر این صورت می توانید سایت های عملکرد را بشکند. این گزینه بر روی صفحه نمایش اصلی است LayerSlider- مدیریت تحت زبانه پیشرفته واقع شده است.

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
fa_IR: در یک لحظه فقط یک مورد فعال باشد و بقیه مخفی باشند یا چند مورد بتوانند به طور همزمان فعال باشند؟

en: Should product image be displayed?
fa_IR: تصویر محصول نمایش داده شود؟

en: Should sorting options based on the taxonomies above be displayed?
fa_IR: آیا پیکربندی مرتب سازی بر اساس طبقه بندی نمایش داده شود؟

en: Should the first entry be displayed bigger?
fa_IR: آیا میخواهید اولین محتوا بزرگتر نمایش داده شود؟

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
fa_IR: تمام محتوا نمایش داده شود یا فقط یک متن خلاصه؟

en: Should the icons appear in an animated way?
fa_IR: ایکن در حالت انیمیشن منتشر شود؟

en: Should the image stretch to fill the available space?
fa_IR: آیا تصویر باید فضای موجود را پر کند؟

en: Should the items appear in an animated way?
fa_IR: آیا آیتم ها باید به صورت متحرک ظاهر شوند؟

en: Should the masonry items load in an animated way?
fa_IR: آیا آیتم های سنگ تراشی به صورت متحرک بارگذاری  شوند؟

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
fa_IR: آیا قابلیت دسته بندی باید نمایش داده شود؟

en: Show
fa_IR: نمایش

en: Show Advanced Details
fa_IR: نمایش جزئیات پیشرفته

en: Show Blog Sidebar on Archiv Pages
fa_IR: نمایش بلاگ در ستون کنار آرشیو

en: Show Details
fa_IR: نمایش جزئیات

en: Show Google Maps immediatly
fa_IR: نمایش نقشه‌های گوکل بلافاصله

en: Show Info
fa_IR: نمایش اطلاعات

en: Show Less Options
fa_IR: مشاهده گزینه های کمتر

en: Show More Options
fa_IR: مشاهده تنظیم های بیشتر

en: Show Parser Info
fa_IR: نمایش اطلاعات تجزیه کننده

en: Show Popup for users
fa_IR: نمایش پاپ‌آپ برای کاربران

en: Show Prev & Next buttons
fa_IR: دکمه های قبلی و بعدی را نشان می دهد

en: Show Prev & Next buttons on hover
fa_IR: نمایش دکمه های قبلی و بعدی در شناور

en: Show Progress Bar percentage?
fa_IR: نمایش درصد نوار پیشرفت

en: Show Start & Stop buttons
fa_IR: نمایش دکمه های شروع و توقف

en: Show Thumbnail and post title by default
fa_IR: نمایش بندانگشتی و عنوان پست به صورت پیشفرض

en: Show Thumnails and display post title by tooltip
fa_IR: نمایش بندانگشتی و عنوان پست به صورت تولتیب

en: Show Tooltips
fa_IR: نمایش تولتیپ

en: Show Transitions:
fa_IR: مشاهده افکت ها:

en: Show a list of upcoming events
fa_IR: نمایش لیست رویدادهای در حال رسیدن

en: Show a preloader when opening a page on your site.
fa_IR: نمایش یک افکت پیش بارگذار برای زمانی که سایت در حال بارگذاری است

en: Show advanced settings
fa_IR: نمایش تنظیمات پیشرفته

en: Show all products
fa_IR: نمایش همه محصولات

en: Show artists name
fa_IR: نام هنرمند

en: Show bar timer
fa_IR: نمایش تایمر نوار

en: Show circle timer
fa_IR: نمایش تایمر دایره

en: Show close button
fa_IR: نمایش دکمه بستن

en: Show element options for developers
fa_IR: نمایش تنظیمات عناصر برای ویرایشگر ها

en: Show empty Cells
fa_IR: نمایش خانه های خالی

en: Show facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
fa_IR: نمایش ابزارک صفحه فیسبوک &quot;اشتراک‌گذاری/لایک&quot; به طور مستقیم

en: Show featured products only
fa_IR: نمایش فقط محصولات ویژه

en: Show hidden products only
fa_IR: نمایش فقط محصولات مخفی

en: Show layers that are visible on desktop.
fa_IR: نمایش لایه ها بر روی دسکتاپ که قابل مشاهده است.

en: Show layers that are visible on mobile phones.
fa_IR: نمایش لایه ها بر روی تلفن های همراه قابل مشاهده است.

en: Show layers that are visible on tablets.
fa_IR: نمایش لایه ها بر روی تبلت های که قابل مشاهده است.

en: Show me
fa_IR: به من نشان بده

en: Show media icon/album cover
fa_IR: نمایش آیکون / پوشش آلبوم رسانه

en: Show navigation buttons
fa_IR: نمایش دکمه های ناوبری

en: Show on screen
fa_IR: نمایش روی صفحه

en: Show only for first time visitors
fa_IR: نمایش فقط برای بازدید کنندگان برای اولین بار

en: Show products out of stock
fa_IR: نمایش محصولات ناموجود

en: Show separate 'Archive Sidebar' on Archive Pages
fa_IR: نمایش جدا کننده برای آرشیو ساید بار در صفحه آرشیو

en: Show separate Archive Sidebar on Archive Pages
fa_IR: نمایش جدا کننده برای آرشیو ساید بار در صفحه آرشیو

en: Show sidebar on smartphones
fa_IR: نمایش سایدبار در موبایل

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual content)
fa_IR: نمایش سایدبار در موبایل

en: Show single product page
fa_IR: نمایش صفحه محصول تک

en: Show slide navigation buttons
fa_IR: دکمه های ناوبری کشویی را نمایش دهید

en: Show slidebar timer
fa_IR: نمایش تایمر لغزنده

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
fa_IR: نمایش انیمیشن هنگامی که کاربر گالری را اسکرول میکند

en: Show the bar timer to indicate slideshow progression.
fa_IR: نمایش تایمر نوار نشان می دهد که پیشرفت اسلاید.

en: Show the buttons only when someone moves the mouse cursor over the slider. This option depends on the previous setting.
fa_IR: دکمه ها را فقط زمانی نشان دهید که کسی حرکت مکان نما بر روی اسلایدر را انجام دهد. این گزینه به تنظیمات قبلی بستگی دارد.

en: Show the description above or below the title?
fa_IR: نمایش توضیحات در بالا یا پایین عنوان؟

en: Show the full Video without cropping
fa_IR: نمایش ویدئوی تمام عرض بدون برش زدن

en: Show this layer above every other layer while hovering.
fa_IR: نشان دادن این لایه در بالا هر لایه دیگر در حالی که معلق در هوا.

en: Show this layer on desktop.
fa_IR: نمایش این لایه در دسکتاپ.

en: Show this layer on mobile phones.
fa_IR: نمایش این لایه در گوشی های موبایل.

en: Show this layer on tablets.
fa_IR: نمایش این لایه در تبلت ها.

en: Show tracklist
fa_IR: نمایش لیست پخش

en: Show tracknumbers
fa_IR: نمایش شماره آهنگ

en: Show transitions:
fa_IR: مشاهده انتقال:

en: Show/Hide Section
fa_IR: نمایشی یا مخفی کردن این بخش

en: Show/Hide Tab Section
fa_IR: نمایش/مخفی کردن بخش زبانه

en: Shrinking Header
fa_IR: هدر جمع شونده

en: Shuffle mode
fa_IR: حالت هم زدن

en: Shuffle the playlist randomly
fa_IR: لیست پخش را به صورت تصادفی ترکیب کنید

en: Sidebar
fa_IR: سایدبار

en: Sidebar Flyout Menu (Classic)
fa_IR: منوی شناور نوارکناری (کلاسیک)

en: Sidebar Flyout Menu (Minimal)
fa_IR: منوی شناور نوارکناری (مینی‌مال)

en: Sidebar Separator Styling
fa_IR: استایل جد کننده سایدبار

en: Sidebar Setting
fa_IR: پیکربندی سایدبار

en: Sidebar Settings
fa_IR: تنظیمات سایدبار

en: Sidebar features
fa_IR: ویژگی‌های نوار کناری

en: Sidebar on Archive Pages
fa_IR: سایدبار در برگه بایگانی

en: Sidebar on Blog Page
fa_IR: سایدبار در برگه وبلاگ

en: Sidebar on Pages
fa_IR: سایدبار در برگه ها

en: Sidebar on Single Post Entries
fa_IR: سایدبار نوشته تکی

en: Sidebar on Smartphones
fa_IR: سایدبار در موبایل

en: Signals when the slider wants to change slides, and is your last chance to divert it or intervene in any way.
fa_IR: سیگنال زمانی که اسلایدر می خواهد اسلایدها تغییر کنند و آخرین شانس شما برای منحرف یا دخالت در آن.

en: Signup Form Styling
fa_IR: استایل فرم ثبت نام

en: Silver
fa_IR: نقره ای

en: Simple Fade in
fa_IR: محو شدن

en: Since you have an empty slider, we’re showing you this for preview purposes. Start adding content to this slider and the preview feature will display your actual work instead of this message.
fa_IR: از آنجا که اسلایدر خالی است، ما این را بعنوان پیش نمایش نشان خواهیم داد. یک محتوا به اسلایدر اضافه کنید که ویژگی پیش نمایش واقعی به جای این پیام نمایش داده شود.

en: Since you selected to display submenu items on click or on hover, the parent menu item does no longer navigate to the URL it contains, but toggles the visibility of its submenu items. If you want users to be able to open the parent menu URL the theme can create a clone of that item in the submenu
fa_IR: از آن‌جا که شما برای نمایش آیتم‌های زیر منو با کلیک یا با هاور انتخاب کرده‌اید، آیتم‌ اصلی مادر به URL حاوی آن حرکت نمی‌کند، اما نمایش آیتم‌های زیر منو را تغییر می‌دهد. اگر می‌خواهید که کاربران بتوانند منوی مادر را باز کنند، قالب می‌تواند یک کپی از این آیتم در زیر منو ایجاد کند

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature image is big)
fa_IR: یک نویسنده ای با عکس پیشنمایش بزرگ (با تصویر شاخص بزرگ و بدون تصویر نویسنده)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature image is small)
fa_IR: یک نویسنده ای با عکس پیشنمایش کوچک (با تصویر شاخص کوچک و بدون تصویر نویسنده)

en: Single Color
fa_IR: رنگ تکی

en: Single Entry
fa_IR: نوشته تکی

en: Single Post
fa_IR: نوشته تکی

en: Single Post Options
fa_IR: تنظیمات نوشته تکی

en: Single Post Style
fa_IR: استایل نوشته تکی

en: Single post with big preview image (featured image)
fa_IR: پست تکی با تصویر پیشنمایش بزرگ

en: Single post with small preview image (featured image)
fa_IR: پست تکی با تصویر پیشنمایش کوچک

en: Site Setup & Plugin Settings
fa_IR: تنظیمات پلاگین و نصب سایت

en: Size
fa_IR: سایز

en: Size Settings
fa_IR: پیکربندی اندازه

en: Size of the text in px
fa_IR: اندازه متن بر حسب پیکسل

en: Size of your Heading in Pixel or Viewport Width
fa_IR: اندازه سرعنوان شما با پیکسل یا عرض مشاهده

en: Size of your Text in Pixel or Viewport Width
fa_IR: اندازه متن شما در پیکسل یا عرض مشاهده

en: Size of your caption in pixel
fa_IR: اندازه عنوان بر حسب پیکسل

en: Size of your description in pixel
fa_IR: اندازه توضیح بر حسب پیکسل

en: Size of your number in pixel
fa_IR: اندازه عدد بر حسب پیکسل

en: Size of your numbers in Pixel
fa_IR: اندازه اعداد  بر حسب پیکسل

en: Size of your subeading in Pixel
fa_IR: اندازه زیرعنوان بر حسب پیکسل

en: SkewX
fa_IR: اسکیت X

en: SkewY
fa_IR: پیچک Y

en: Skews text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: چرخشها قطعات متن در امتداد X (افقی) محور شده توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | شخصیت، نوار لغزنده خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاده.

en: Skews text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fa_IR: چرخشها قطعات متن در امتداد Y (عمودی) محور شده توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد. با فهرست چندین مقدار را از هم جدا با | شخصیت، نوار لغزنده خواهد تغییرات مختلف انتقال بر روی هر گره متن دوچرخه سواری بین مقادیر ارائه شده استفاد

en: Skews the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fa_IR: چرخشها لایه در امتداد X (افقی) محور شده توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد.

en: Skews the layer along the X (horizontal) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fa_IR: لایه را در امتداد X (افقی) بر حسب درجه داده شده لمس می کند. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز هستند.

en: Skews the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fa_IR: چرخشها لایه در امتداد Y (عمودی) محور شده توسط تعدادی داده شده از درجه است. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد.

en: Skews the layer along the Y (vertical) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fa_IR: لایه در امتداد Y (عمودی) را با تعداد داده های درجه بندی شده لمس می کند. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز هستند.

en: Skill or Task
fa_IR: مهارت یا کار

en: Skin
fa_IR: پوست

en: Skin Editor
fa_IR: ویرایشگر پوست

en: Skins
fa_IR: پوسته ها

en: Skip Slide Breaks
fa_IR: رد کردن وقفه اسلاید

en: Slanting from left to right
fa_IR: اریب از چپ به راست

en: Slanting from right to left
fa_IR: اریب از راست به چپ

en: Slide
fa_IR: اسلاید

en: Slide #%d
fa_IR: اسلاید #%d

en: Slide 1
fa_IR: اسلاید یک

en: Slide 2
fa_IR: اسلاید دو

en: Slide Animations
fa_IR: انیمیشن اسلاید

en: Slide Background Image
fa_IR: تصویر پیش زمینه اسلاید

en: Slide Caption
fa_IR: عنوان اسلاید

en: Slide Change Events
fa_IR: رویداد‌ تغییر اسلاید

en: Slide Content
fa_IR: محتوای اسلاید

en: Slide Content goes here
fa_IR: محتوای اسلاید اینجا میرود

en: Slide Linking
fa_IR: لینک کردن اسلاید

en: Slide Options
fa_IR: گزینه های Ninzio اسلاید

en: Slide Overlay
fa_IR: پوشش اسلاید

en: Slide Thumbnail
fa_IR: بندانگشتی اسلاید

en: Slide Timeline Events
fa_IR: رویداد نوار زمانی اسلاید

en: Slide Timing
fa_IR: زمان بندی اسلاید

en: Slide Title
fa_IR: عنوان اسلاید

en: Slide Transition
fa_IR: انتقال اسلاید

en: Slide background defaults
fa_IR: پیش زمینه پیش فرض اسلایدر

en: Slide change starts (ignoring modifier)
fa_IR: غییر اسلاید شروع می شود (نادیده گرفتن اصلاح کننده)

en: Slide from bottom
fa_IR: اسلایدر از پایین

en: Slide from left
fa_IR: اسلایدر از چپ

en: Slide from right
fa_IR: اسلایدر از راست

en: Slide from top
fa_IR: اسلایدر از بالا

en: Slide image
fa_IR: تصویر اسلاید

en: Slide navigation buttons (including thumbnails) will be shown on mouse hover only.
fa_IR: دکمه های ناوبری کشویی (از جمله ریز عکسها) تنها در موشواره نشان داده می شوند.

en: Slide navigation on hover
fa_IR: ناوبری اسلاید در شنا

en: Slide settings
fa_IR: تنظیمات اسلایدر

en: Slide sidewards
fa_IR: اسلاید به طرفین

en: Slide to bottom
fa_IR: اسلاید به پایین

en: Slide to left
fa_IR: اسلاید به سمت چپ

en: Slide to right
fa_IR: اسلاید به سمت راست

en: Slide to top
fa_IR: اسلاید به بالا

en: Slide up/down
fa_IR: اسلاید به بالا/پایین

en: Slider
fa_IR: اسلایدر

en: Slider CSS
fa_IR: CSS کشویی

en: Slider Classes
fa_IR: کلاس‌های اسلایدر

en: Slider Content
fa_IR: محتوای اسلایدر

en: Slider Revisions also saves the undo/redo controls. Even if there is no perfect snapshot, you will be able to undo the changes in-between to find what you are looking for.
fa_IR: بازنگری اسلایدر نیز موجب صرفه جویی کنترل خنثی سازی / ازنو. حتی اگر هیچ عکس فوری و عالی وجود دارد، شما قادر به خنثیسازی تغییرات در بین برای پیدا کردن آنچه شما به دنبال برای خواهد بود.

en: Slider Revisions also stores the undo/redo controls. There is no reason using very frequent saves since you will be able to undo the changes in-between.
fa_IR: بازنگری اسلایدر نیز ذخیره کنترل خنثیسازی / ازنو. هیچ دلیلی وجود ندارد با استفاده از بسیار مکرر موجب صرفه جویی در آنجایی که شما قادر به خنثیسازی تغییرات در میان خواهد بود.

en: Slider Revisions is a premium feature. Activate your copy of LayerSlider in order to enjoy our premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fa_IR: بازنگری اسلایدر ویژگی های حق بیمه است. کپی خود را از LayerSlider در فعال به منظور لذت بردن از مزایای برتر ما است. %sخرید یک لایسنسe%s or %sمطالعه مستندات%s برای یادگیری بیشتر. %sلایر اسلایدر را در قالب دریافت کرده اید؟%s

en: Slider Settings
fa_IR: تنظیمات اسلایدر

en: Slider Transitions
fa_IR: افکت اسلایدشو

en: Slider Width/Height Ratio
fa_IR: نسب عرض/ارتفاع اسلایدر

en: Slider appearance
fa_IR: ظاهر اسلایدر

en: Slider autorotation duration
fa_IR: زمان چرخش اسلایدر

en: Slider controls
fa_IR: کنترل کننده های اسلایدر

en: Slider global background
fa_IR: پیش زمینه سراسری اسلایدر

en: Slider minimum height in pixel
fa_IR: حداقل ارتفاع اسلایدر با پیکسل

en: Slider preview
fa_IR: پیش نمایش اسلایدر

en: Slider preview image
fa_IR: تصویر پیش نمایش اسلایدر

en: Slider saved successfully
fa_IR: اسلایدر با موفقعیت ذخیره شد

en: Slider slug
fa_IR: نامک اسلایدر

en: Slider type
fa_IR: نوع اسلایدر

en: Slider type & dimensions
fa_IR: نوع اسلایدر و ابعاد

en: Sliders
fa_IR: اسلایدر ها

en: Slides
fa_IR: اسلایدها

en: Slides can either be generated based on images you choose or on recent post entries
fa_IR: اسلایدر میتواند تصاویر را نمایش دهد و یا نوشته های اخیر را

en: Slideshow
fa_IR: اسلایدشو

en: Slideshow Background Image
fa_IR: تصویر بک گراند اسلایدشو

en: Slideshow Events
fa_IR: اسلایدشو رویدادها

en: Slideshow Image Size
fa_IR: اندازه تصویر اسلایدشو

en: Slideshow Image and Video Size
fa_IR: اندازه تصویر و ویدئوی اسلایدشو

en: Slideshow Image scrolling
fa_IR: اسکرول تصویر اسلایدشو

en: Slideshow Transition
fa_IR: افکت اسلایدشو

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
fa_IR: زمان اسلاید اتوماتیک بر حسب ثانیه

en: Slideshow autorotation duration
fa_IR: مدت زمان نمایش اسلاید

en: Slideshow behavior
fa_IR: حرکت اسلایدر

en: Slideshow can go backwards if someone switches to a previous slide.
fa_IR: نمایش اسلاید می تواند به عقب برگردد، اگر کسی به اسلاید قبلی تغییر کند.

en: Slideshow control styling?
fa_IR: استایل کنترل اسلایدشو؟

en: Slideshow navigation
fa_IR: محدود نمایش اسلایدر

en: Slideshow timers
fa_IR: تایمرهای نمایش اسلاید

en: Slideshow will automatically start after page load.
fa_IR: نمایش به صورت اسلاید به طور خودکار پس از لود صفحه شروع خواهد شد.

en: Slideshow will proceed in random order. This feature does not work with looping.
fa_IR: نمایش اسلاید به صورت تصادفی ادامه خواهد یافت. این ویژگی با حلقه کار نمی کند.

en: Slideshow will rotate every X seconds
fa_IR: اسلیدشو هر چند ثانیه بچرخد

en: Slightly oversaturated
fa_IR: کمی اشباع شده

en: Small
fa_IR: کوچک

en: Small Padding
fa_IR: فاصله کوچک

en: Small Thumbnails
fa_IR: تصاویر بند انگشتی کوچک

en: Small bar above Main Menu
fa_IR: نوار کوچک بالای منوی اصلی

en: Small separator
fa_IR: جداکننده کوچک

en: Small title
fa_IR: عنوان کوچک

en: Small with border
fa_IR: کوچک با کادر

en: Smallest time unit
fa_IR: کوچک ترین واحد زمان

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or otherwise dynamical created content
fa_IR: از انتقال دهنده صفحه هنگام حرکت از یک صفحه به صفحه بعد استفاده خواهد شد. اگر این ویژگی باعث از کار انداختن افزونه هنگام حرکت آژاکس می شود آن را غیرفعال کنید.

en: Sneak Peek on Product Updates
fa_IR: زیرچشمی به آپدیت محصولات

en: Social Buttons
fa_IR: دکمه های شبکه اجتماعی

en: Social Icon
fa_IR: آیکون اجتماعی

en: Social Icon URL:
fa_IR: لینک آیکون اجتماعی:

en: Social Icons
fa_IR: ایکون های اجتماعی

en: Social Profiles
fa_IR: شبکه های اجتماعی

en: Social Share Buttons
fa_IR: دکمه های اجتماعی

en: Solid
fa_IR: ساده

en: Something went wrong.
fa_IR: مشکلی پیش آمد

en: Sorry, no posts matched your criteria
fa_IR: متاسفیم، مطلبی متناسب با جستجوی شما یافت نشد.

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
fa_IR: متاسفانه نتیجه ای برای جستجوی شما یافت نشد. با کلمات دیگری جستجو کنید

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
fa_IR: متاسفیم، نوشته ای که به دنبال آن هستید موجود نیست. شاید با جستجو بتوانید به نتیجه دلخواه برسید.

en: Sorry, there has been an error.
fa_IR: متاسفانه مشکلی پیش آمده است.

en: Sorry, we are currently updating our site - please try again later.
fa_IR: متسفانه، ما در حال حاضر سایت را به‌روز می‌کنیم - لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

en: Sort alphabetically
fa_IR: مرتب سازی بر اساس نام

en: Sort by
fa_IR: ترتیب محصولات:

en: Sort by most recent
fa_IR: مرتب سازی بر اساس تاریخ

en: Sort by popularity
fa_IR: مرتب سازی بر اساس محبوبیت

en: Sort by price
fa_IR: مرتب سازی بر اساس قیمت

en: Sort layers
fa_IR: مرتب سازی بر لایه ها

en: Sort randomly
fa_IR: مرتب سازی تصادفی

en: Sortable?
fa_IR: قابل دسته بندی؟

en: Sorting
fa_IR: مرتب سازی

en: Sorting Active
fa_IR: مرتب سازی فعال باشد

en: Sorting Options
fa_IR: پیکربندی مرتب سازی

en: Sorting Order
fa_IR: مرتب‌سازی براساس

en: Source
fa_IR: سورس

en: Space between buttons
fa_IR: فاصله بین دکمه‌ها

en: Space between columns
fa_IR: فاصله بین ستون ها

en: Spacing
fa_IR: فاصله

en: Special Effects
fa_IR: افکت های ویژه

en: Special Heading
fa_IR: عنوان ویژه

en: Special effects are like regular slide transitions and they work in the same way. You can set them on each slide individually. Mixing them with other transitions on other slides is perfectly fine. You can also apply them on all of your slides at once by pressing the “Apply to others” button above. In case of 3D special effects, selecting additional 2D transitions can ensure backward compatibility for older browsers.
fa_IR: جلوه های ویژه مانند انتقال اسلاید به طور منظم هستند و در راه همان کار. شما می توانید آنها را بر روی هر اسلاید به صورت جداگانه تنظیم شده است. مخلوط کردن آنها با انتقال دیگر در سایر اسلاید کاملا خوب است. شما همچنین می توانید آنها را در تمام اسلاید خود را با فشار دادن "درخواست به دیگران" را فشار دهید در بالا اعمال در یک بار. در صورت جلوه های ویژه 3D، انتخاب انتقال 2D اضافی می توانید از سازگاری رو به عقب برای مرورگرهای قدیمی تر تضمین می کند.

en: Special: Email Icon (add your own URL to link to a contact form)
fa_IR: ویژه:ایمیل (اگر میخواهید به یک صفحه تماس لینک دهید ، لینک آن را واردکنید)

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress RSS feed)
fa_IR: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default RSS feed)

en: Specify a favicon for your site.
fa_IR: یک فاوآیکون برای سایت انتخاب کنید

en: Spin
fa_IR: چرخش

en: Spin horizontally
fa_IR: چرخش به صورت افقی

en: Spin vertically
fa_IR: چرخش عمودی

en: Spinner Icons
fa_IR: آیکن‌های چرخشی

en: Square
fa_IR: مربع

en: Stable
fa_IR: ثابت

en: Stacking order
fa_IR: سفارش کشیدن

en: Standalone Icon with border and optional caption
fa_IR: آیکون معمول به همراه کادر و عنوان دلخواه

en: Start at
fa_IR: شروع کن در

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
fa_IR: شروع به اضافه کردن ستون ها و ردیف ها بکنید و سپس محتوا را اضافه کنید

en: Start from beginning again
fa_IR: از ابتدا شروع کنید

en: Start immediately
fa_IR: بلافاصله شروع

en: Start manually
fa_IR: شروع دستی

en: Start on pageload
fa_IR: شروع با بارگذاری صفحه

en: Start only in viewport
fa_IR: تنها در دید شروع

en: Start slider immediately
fa_IR: بلافاصله شروع به اسلاید

en: Start when
fa_IR: شروع هنگام

en: Start with slide
fa_IR: نقطه ی شروع اسلاید

en: StartAt
fa_IR: آغاز شده

en: Starting Slide:
fa_IR: اسلایدهای شروع:

en: State
fa_IR: استان

en: State:
fa_IR: استان:

en: Static Layers
fa_IR: لایه های ثابت

en: Static layers from other slides
fa_IR: لایه های استاتیک از دیگر اسلایدها

en: Static like count:
fa_IR: شمارش لایک استاتیک:

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Stay Updated
fa_IR: بروز بمانید

en: Sticky Header
fa_IR: هدر چسبان

en: Sticky Sidebar menu
fa_IR: منوی سایدبار چسبان

en: Sticky Submenu
fa_IR: زیرمنوی چسبان

en: Sticky if Sidebar is smaller than the screen height, scroll otherwise
fa_IR: چسبان اگر سایدبار کوچکتر از ارتفاع صفحه بود. وگرنه اسکرول کن

en: Stop
fa_IR: توقف

en: Stop Autorotation with the last slide
fa_IR: چرخش خودکار را روی آخرین اسلاید متوقف کن

en: Stop after playing last song
fa_IR: بعد از پخش اخرین آهنگ متوقف شود

en: Stop the slideshow
fa_IR: متوقف کردن اسلایدشو

en: Street Address:
fa_IR: آدرس خیابان:

en: Street address
fa_IR: آدرس خیابان

en: Stretch
fa_IR: گسترش دادن

en: Stretch Fullscreen
fa_IR: تمام صفحه

en: Stretch Video so it covers the whole slideshow (Video must be 16:9 for this option to work properly)
fa_IR: ویئو را بکش تا اسلایدر را پوشش دهد. (نسبت ویدئو باید 16:9 باشد)

en: Stretch fullwidth
fa_IR: کشش تمام عرض

en: Stretch image to fit the slideshow size?
fa_IR: کشیدن تصویر برای همسایز شدن با اسلایدشو؟

en: Stretch to fit
fa_IR: کشیدگی برای هم اندازه شدن

en: Stretch to fit (stretches image to cover the element)
fa_IR: تمام صفحه کردن

en: Stretched layout
fa_IR: طرح کشیده شده به طرفین

en: Striped
fa_IR: راه راه

en: Style
fa_IR: استایل

en: Style properties
fa_IR: استایل خاصیت ها

en: Styles
fa_IR: استایل ها

en: Styling
fa_IR: زیبا سازی ( قالب بندی )

en: Sub-Title Font Size
fa_IR: اندازه فونت زیرعنوان

en: Subheading
fa_IR: زیر عنوان

en: Subheading Font Size
fa_IR: اندازه فونت زیرعنوان

en: Subheading Size
fa_IR: اندازه زیرعنوان

en: Subheading Text
fa_IR: متن زیرعنوان

en: Subject
fa_IR: عنوان

en: Submit
fa_IR: ارسال

en: Submit Button Label
fa_IR: برچسب دکمه ارسال

en: Subscribe
fa_IR: اشتراک

en: Subscriber
fa_IR: مشترک

en: Subscribers
fa_IR: کاربران

en: Subtitle below name
fa_IR: متن در زیر نام

en: Success (Green)
fa_IR: موفقیت (سبز)

en: Successfully emptied LayerSlider caches.
fa_IR: کش های لایر اسلایدر با موفقعیت خالی شد.

en: Successfully updated the Template Store library.
fa_IR: قالب از کتابخانه فروشگاه با موفقعیت آپدیت شد.

en: Suhosin may override PHP server settings that are otherwise marked OK here. If you experience issues, please contact your web hosting company and ask them to verify the listed server settings above.
fa_IR: Suhosin ممکن است تنظیمات پی اچ پی سرور که در غیر این صورت OK اینجا مشخص شده اند زیر پا بگذارند. اگر شما تجربه مسائل، لطفا با میزبانی وب شرکت شما و از آنها بخواهید به منظور بررسی تنظیمات سرور ذکر شده در بالا.

en: Summary of missing tags:
fa_IR: خلاصه‌ای از برچسب‌های گم شده:

en: Super Admin
fa_IR: مدیر فوق العاده

en: Support
fa_IR: پشتیبانی

en: Support Policies
fa_IR: سیاست های حمایتی

en: Switch to the next slide
fa_IR: سوئیچ به اسلاید بعدی

en: Switch to the previous slide
fa_IR: سوئیچ به اسلاید قبلی

en: System Status
fa_IR: وضعیت سیستم

en: Tab
fa_IR: تب

en: Tab 1
fa_IR: تب ۱

en: Tab 2
fa_IR: تب ۲

en: Tab Content
fa_IR: محتوای تب

en: Tab Content goes here
fa_IR: محتوای تب را در اینجا وارد کنید

en: Tab Icon
fa_IR: آیکون تب

en: Tab Image
fa_IR: زبانه تصویر

en: Tab Image Style
fa_IR: استایل زبانه تصویر

en: Tab Label
fa_IR: برچسب زبانه

en: Tab Padding
fa_IR: پدینگ بالا

en: Tab Position
fa_IR: جایگاه تب ها

en: Tab Section
fa_IR: بخش زبانه

en: Tab Section content hidden. Click here to show it
fa_IR: مخفی کردن بخش محتوای زبانه. برای نمایش اینجا کلیک کنید

en: Tab Symbol
fa_IR: زبانه سمبل

en: Tab Title
fa_IR: عنوان تب

en: Tab Title Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه عنوان زبانه

en: Table
fa_IR: جدول

en: Table Builder
fa_IR: ساخت جدول

en: Table Caption
fa_IR: عنوان جدول

en: Table Design
fa_IR: طراحی جدول

en: Table Options
fa_IR: تنظیمات  جدول

en: Table Purpose
fa_IR: هدف ایجاد جدول

en: Tabs
fa_IR: تب ها (Tab)

en: Tag
fa_IR: برچسب

en: Tag Archive for:
fa_IR: بایگانی برچسب برای:

en: Tag cloud
fa_IR: برچسب ابری

en: Tags
fa_IR: برچسب ها

en: Tags:
fa_IR: برچسب ها:

en: Target Audience
fa_IR: مخاطب هدف

en: Target Pages
fa_IR: مقصد صفحه‌ها

en: Taxonomy Overview Page
fa_IR: بازنگری طبقه بندی صفحه

en: Teal
fa_IR: آبی سیر

en: Team Member
fa_IR: عضو تیم

en: Team Member Description
fa_IR: توضیحات عضو تیم

en: Team Member Image
fa_IR: تصویر عضو تیم

en: Team Member Job title
fa_IR: عنوان شغل این عضو

en: Team Member Name
fa_IR: نام عضو تیم

en: Template Name must have at least 3 characters
fa_IR: نام پوسته باید حداقل سه کاراکتر داشته باشد

en: Template Store
fa_IR: فروشگاه قالب ها

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
fa_IR: پوستهی با این نام وجود دارد. لطفا نام دیگری انتخاب کنید.

en: Templates
fa_IR: پوسته ها

en: Temporarily disable and hide the item without deleting it, if its out of stock
fa_IR: اگر محصول در انبار موجود نیست، آن را غیرفعال و مخفی کنید.

en: Terrain
fa_IR: زمین

en: Testimonial Grid
fa_IR: نظر مشتریان به صورت ستونی

en: Testimonial Grid Columns
fa_IR: ستون های جدول نظر مشتریان

en: Testimonial Grid Style
fa_IR: استایل توصیه نامه شبکه ای

en: Testimonial Slider (Compact)
fa_IR: اسلایدر نظر مشتری

en: Testimonial Slider (Large)
fa_IR: اسلایدر نظر مشتری (بزرگ)

en: Testimonial Style
fa_IR: نحوه نمایش نظر مشتریان

en: Testimonial by
fa_IR: نظر توسط

en: Testimonials
fa_IR: نظر مشتریان

en: Text
fa_IR: متن

en: Text Align
fa_IR: موقعیت متن

en: Text Alignment
fa_IR: موقعیت متن

en: Text Block
fa_IR: ناحیه متنی

en: Text Decoration
fa_IR: دکوراسیون متن

en: Text Editor Icons
fa_IR: آیکن ویرایش آیکن

en: Text Font Size
fa_IR: اندزه فونت متن عنوان

en: Text Layer
fa_IR: لایه متن

en: Text Link?
fa_IR: لینک متن؟

en: Text Size
fa_IR: اندازه متن

en: Text Transform
fa_IR: شکل متن

en: Text Transition
fa_IR: انتقال متن

en: Text align
fa_IR: موقعیت متن

en: Text decoration
fa_IR: دکوراسیون متن

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
fa_IR: متنی که هنگام نگه داشتن ماوس روی آیکون نمایش داده می شود

en: Textblock shortcode created around a plain text content to keep it editable: %s
fa_IR: متن بلوک در اطراف یک محتوای متنی ساده برای نگه داشتن آن قابل ویرایش است: %s

en: Textblock shortcode created at index %d around a text content to keep it editable: %s
fa_IR: کد کوتاه بلوک متن در %d ایجاد شده برای نگه داشتن آن قابل ویرایش است: %s

en: Thank you
fa_IR: متشکریم

en: Thank you for installing LayerSlider WP! Version 6 is our biggest update yet.
fa_IR: ممنون از اینکه لایر اسلایدر وردپرس را نصب کردید

en: Thank you for purchasing LayerSlider! Your site is activated to receive automatic updates and to access all premium content & features.
fa_IR: با تشکر از خرید لایر اسلایدر! به روز رسانی های خودکار بر روی سایت شما فعال شده است با دسترسی های پریمیوم و ویژگی ها آن.

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
fa_IR: با تشکر از عضویت شما در خبرنامه ما!

en: Thank you for your Message!
fa_IR: با تشکر از پیام شما!

en: The 'Default Font' can't be deleted.
fa_IR: فونت پیشفرض نمی تواند حذف شود

en: The 20 latest Blog Posts
fa_IR: 20 نوشه اخیر وبلاگ

en: The 8 latest Portfolio Entries
fa_IR: 8 نمونه کار اخیر

en: The API "set" is a required parameter.
fa_IR: تنظیم کلید api ضروری است

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface.
fa_IR: ویرایشگر پیشرفته این امکان را به شما میدهد که با کشیدن و رها کردن صفحات خود را به سادگی بسازید.

en: The Builder is available on Pages and Single Portfolio Entries
fa_IR: صفحه ساز در برگه ها و نمونه کارها در دسترس است

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
fa_IR: آیدی آیتم در تم فارست ضروری است

en: The Events Calendar Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fa_IR: افزونه تقویم در حال حاظر فعال نیست. لطفا آن را نصب کرده و فعال کنید، سپس به این صفحه بازگردید و این نسخه دمو را درون ریزی کنید

en: The Font heading allows you to use a wide range of fonts for your headings. Uplooad your own fonts, use websave fonts (faster rendering) or Google webkit fonts (more unique).
fa_IR: فونت  اجازه می دهد تا از طیف گسترده ای از فونت ها برای سرفصل های خود استفاده کنید. فونت های خودتان را  بارگذاری کنید، یا از فونتهای وب (فشرده سازی سریعتر) یا فونت Webkit Google استفاده کنید (موارد بیشتر).

en: The PHP ZipArchive extension is needed to use the Template Store and import/export sliders with images.
fa_IR: افزودنی PHP ZipArchive برای استفاده از این قالب فروشگاه و درون ریزی و برون ریزی اسلایدرها با تصاویر لازم است.

en: The PHP ZipArchive extension is required to export sliders.
fa_IR: افزونه PHP PHP ZipArchive مورد نیاز برای درون ریزی اسلایدر است.

en: The PHP ZipArchive extension is required to import .zip files.
fa_IR: پسوند PHP ZipArchive مورد نیاز است برای وارد کردن فایل های .zip.

en: The Popup closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: مدت زمان ترانزیشن بسته شدن پنجره پاپ‌آپ در میلی ثانیه مشخص می‌شود. یک ثانیه برابر است با 1000 میلی ثانیه.

en: The Popup opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: مدت زمان ترانزیشن بازشدن پنجره پاپ‌آپ در میلی ثانیه مشخص می‌شود. یک ثانیه برابر است با 1000 میلی ثانیه.

en: The WooCommerce Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fa_IR: پلاگین ووکامرس فعال نیست. لطفا آن را نصب و فعال کنید

en: The actions above will be performed on this blog only. If you have a multisite network and you are a network administrator, then an “Apply to all sites” checkbox will appear, which you can use to erase data from every site in your network if you choose so.
fa_IR: اعمال بالا خواهد شد در این وبلاگ تنها انجام می شود. اگر شما یک شبکه چند و شما یک مدیر شبکه، پس از آن یک "درخواست برای تمام سایت های" را بردارید ظاهر خواهد شد، که شما می توانید از هر سایت در شبکه خود را اگر شما را انتخاب کنید به طوری که استفاده برای پاک کردن اطلاعات.

en: The amount of rotation (if any) in degrees used in the Ken Burns effect. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fa_IR: مقدار چرخش (در صورت وجود) در درجه های مورد استفاده در اثر Ken Burns. مقادیر منفی برای چرخش ضد ساعت به دست می آیند.

en: The animation speed in milliseconds when the slider forces remaining layers out of scene before swapping slides.
fa_IR: سرعت انیمیشن در میلی ثانیه زمانی که نیروهای کشویی با لایه های باقی مانده از صحنه قبل از تعویض اسلاید.

en: The automatically fetched preview image quaility for YouTube videos when you do not set your own. Please note, some videos do not have HD previews, and you may need to choose a lower quaility.
fa_IR: کیفیت تصویر پیش نمایش به صورت خودکار برای فیلمهای یوتیوب هنگامی که شما خودتان را تنظیم نمی کنید. لطفا توجه داشته باشید برخی از فیلم ها پیش نمایش HD را ندارند و ممکن است لازم باشد کیفیت پایین تر را انتخاب کنید.

en: The background color of this layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
fa_IR: رنگ پس زمینه این لایه. شما می توانید نام رنگ، هگزادسیمال، RGB و یا مقادیر RGBA و همچنین "شفاف" کلمه کلیدی استفاده کنید. به عنوان مثال: به #fff

en: The background color of your layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
fa_IR: رنگ پس زمینه لایه خود را. شما می توانید نام رنگ، هگزادسیمال، RGB و یا مقادیر RGBA و همچنین "شفاف" کلمه کلیدی استفاده کنید. به عنوان مثال: به #fff

en: The background image of your
fa_IR: یک تصویر پس زمینه

en: The background image of your Body
fa_IR: تصویر بک گراند بدنه

en: The cells in this row will switch to fullwidth at this screen width
fa_IR: سلول‌های این ردیف به عرض کامل در این عرض صفحه تغییر خواهند کرد

en: The circle may overlap other elements, add spacing around the Animated Number element to prevent that.
fa_IR: دایره ممکن است با عناصر دیگر همپوشانی داشته باشد، فاصله اطراف عنصر تعداد انیمیشن را اضافه کنید تا از آن جلوگیری شود.

en: The color of your text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
fa_IR: رنگ متن شما. شما می توانید از نام رنگ، هگزادسیمال، RGB یا RGBA استفاده کنید. به عنوان مثال: # 333

en: The columns in this row will switch to fullwidth at this screen width
fa_IR: ستون های این ردیف به عرض کامل در این عرض صفحه تغییر خواهد کرد

en: The current number of cells does not allow any layout variations
fa_IR: شماره عدد فعلی سلول، اجازه هیچ متغیر طرح را نمی دهد

en: The default font size for your content (eg: blog post content)
fa_IR: فونت پیشفرض محتوا

en: The default lazy loading behavior makes a compromise to ensure maximum compatibility while offering a solution that works ideally in almost all cases. However, by leaving the image ’src’ attribute untouched, there is a slight chance that the browser might start downloading some assets for a split second before LayerSlider cancels them. Enabling this option will eliminate any chance of generating even a minuscule amount of unwanted traffic, but it can also cause issues for search engine indexing and other WP themes/plugins.
fa_IR: رفتار بارگذاری پیش‌فرض باعث سازش برای اطمینان از حداکثر سازگاری است درحالی که ارائه راه حل ایده‌آل برای تقریباً همه موارد است. با این حال، با ترک ویژگی 'src' تصویر دست نخوره، احتمال کمی وجود دارد که مرورگر شما شروع به دانلود برخی از دارایی‌ها برای یک ثانیه تقسیم قبل از لایر اسلایدر آن را لغو نمی‌کند. فعال کردن این گزینه هیچ فرصتی برای تولید حتی یک مقدار منفی از ترافیک ناخواسته را از بین نمی‌برد, اما این نیز می‌تواند مشکلات مربوط به ایندکس موتور جستجو و دیگر در themes/plugins را ایجاد کند.

en: The default value for parallax layers on this slide, which they will inherit, unless you set it otherwise on the affected layers.
fa_IR: مقدار پیش فرض برای لایه های اختلاف منظر در این اسلاید، که آنها به ارث خواهند برد، مگر اینکه شما در لایه های آسیب دیده آن را تنظیم کنید.

en: The direction of rotation.
fa_IR: جهت چرخش

en: The direction of the slide or mixed animation if you’ve chosen this type in the previous settings.
fa_IR: جهت از اسلاید و یا انیمیشن مخلوط اگر شما این نوع در تنظیمات قبلی انتخاب کرده اید.

en: The documentation is here
fa_IR: مستندات اینجا است

en: The domain that should be allowed is:
fa_IR: این دامنه باید اجازه داشته باشد:

en: The duration of the animation. This value is in millisecs, so the value 1000 measn 1 second.
fa_IR: مدت زمان انیمیشن. این مقدار در میلی ثانیه است، بنابراین مقدار 1000 به معنای 1 ثانیه است.

en: The duration of the reverse transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
fa_IR: طول مدت انتقال معکوس در میلی ثانیه. یک دوم به 1000 میلی ثانیه برابر است.

en: The duration of your animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
fa_IR: مدت زمان انیمیشن شما. این مقدار در میلی ثانیه است، بنابراین مقدار 1000 به معنای 1 ثانیه است.

en: The events below were used in version 5 and earlier. These events are no longer in use, they cannot be edited. They are shown only to offer you a way of viewing and porting them to the new API.
fa_IR: حوادث زیر در نسخه 5 مورد استفاده است. این وقایع دیگر در حال استفاده، نمی توان ویرایش کرد. آن ها فقط به شما یک راه می دهند و آن هم انتقال به API جدید.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
fa_IR: فایل خروجی نمیتواند در <code>%s</code>پیدا شود. شاید مشکل به خاطر پرمیژن باشد.

en: The file does not exist, please try again.
fa_IR: فایلی وجود ندارد. لطفا مجدد تلاش کنید.

en: The following actions will be performed when you confirm your intention to erase all plugin data:
fa_IR: اقدامات زیر انجام داده می شود هنگامی که شما قصد پاک کردن همه اطلاعات پلاگین را دارید:

en: The following are the initial options from which this layer animates toward the appropriate values set under the Styles tab when it enters into the slider canvas.
fa_IR: موارد زیر از گزینه های اولیه که از آن این لایه متحرک به سمت مقادیر مناسب مجموعه در زیر زبانه سبک که آن را به بوم اسلایدر وارد می شود.

en: The following options specify the initial state of each text fragments before they start animating toward the joint whole word.
fa_IR: از گزینه های زیر را مشخص کنید حالت اولیه هر یک از قطعات متن قبل از شروع متحرک به سمت تمام کلمه های مشترک.

en: The following options will be the end values where this layer animates toward when it leaves the slider canvas.
fa_IR: از گزینه های زیر خواهد بود ارزش نهایی که در آن این لایه متحرک به سمت هنگام ترک بوم اسلایدر.

en: The following plugin was activated successfully:
fa_IR: افزونه های زیر فعال شدند:

en: The font size in pixels. Example: 16px.
fa_IR: اندازه فونت در پیکسل. به عنوان مثال: 16 پیکسل

en: The future of LayerSlider
fa_IR: آینده لایر اسلایدر

en: The height of the slider canvas in pixels.
fa_IR: ارتفاع بوم لغزنده در پیکسل.

en: The height of thumbnails in the navigation area.
fa_IR: ارتفاع ریز عکسها در ناحیه ناوبری

en: The import file seems to be invalid or corrupted.
fa_IR: فایل واردات به نظر میرسد نامعتبر است یا خراب است

en: The initial height of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
fa_IR: از ارتفاع اولیه این لایه که از آن خواهد شد به اندازه مناسب آن در طول انتقال متحرک.

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the X axis. You can use negatuve values.
fa_IR: چرخش اولیه از کاشی های فردی خواهد شد که به طور پیش فرض (0deg) ارزش در اطراف محور X متحرک. شما می توانید مقادیر negatuve استفاده کنید.

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Y axis. You can use negatuve values.
fa_IR: چرخش اولیه از کاشی های فردی خواهد شد که به طور پیش فرض (0deg) ارزش حول محور Y متحرک. شما می توانید مقادیر negatuve استفاده کنید.

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Z axis. You can use negatuve values.
fa_IR: چرخش اولیه از کاشی های فردی خواهد شد که به طور پیش فرض (0deg) ارزش حول محور Z متحرک. شما می توانید مقادیر negatuve استفاده کنید.

en: The initial scale of the individual tiles which will be animated to the default (1.0) value.
fa_IR: مقیاس اولیه از کاشی های فردی خواهد شد که به طور پیش فرض (1.0) ارزش های متحرک.

en: The initial width of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
fa_IR: عرض اولیه این لایه که از آن خواهد شد به اندازه مناسب آن در طول انتقال متحرک.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fa_IR: نصب افزونه اغاز شده است. لطفا شکیبا باشید

en: The installation of %1$s failed.
fa_IR: نصب %1$s انجام نشد

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fa_IR: نصب افزونه اغاز شده است. لطفا شکیبا باشید

en: The key is probably either restricted to the wrong domain or the domain syntax you entered is wrong.
fa_IR: احتمالاً دامنه به اشتباه محدود شده یا شما نحوه دامنه را وارد کرده اید.

en: The lack of PHP “mbregex” module can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this module.
fa_IR: عدم PHP "mbregex" ماژول می تواند به مسائل غیر منتظره منجر شود. تماس با سرور ارائه دهنده خدمات میزبانی خود را و از آنها بخواهید به نصب / فعال کردن این ماژول.

en: The lack of PHP “mbstring” extension can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this extension.
fa_IR: عدم PHP "mbstring را" فرمت می تواند به مسائل غیر منتظره منجر شود. تماس با سرور ارائه دهنده خدمات میزبانی خود را و از آنها بخواهید به نصب / فعال کردن این افزونه.

en: The largest unit that will be displayed
fa_IR: بزرگ ترین واحدی که نمایش داده میشود

en: The latest version is
fa_IR: آخرین ورژن

en: The layer horizontal scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fa_IR: لایه مقیاس افقی که در آن این لایه متحرک به سمت در هنگام ورود به بوم کشویی.

en: The layer horizontal skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fa_IR: لایه زاویه تقارنی افقی که در آن این لایه متحرک به سمت در هنگام ورود به بوم کشویی.

en: The layer position from the left side of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
fa_IR: موقعیت لایه، از سمت چپ از اسلاید. شما می توانید پیکسل و درصد استفاده کنید. مثال: 100px را و یا 50٪ است. شما می توانید لایه خود را در پیش نمایش بالا با یک کشیدن و رهاکردن حرکت می کند، و یا مجموعه ای از مقادیر دقیق در اینجا.

en: The layer position from the top of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
fa_IR: موقعیت لایه از بالای اسلاید. شما می توانید پیکسل و درصد استفاده کنید. مثال: 100px را و یا 50٪ است. شما می توانید لایه خود را در پیش نمایش بالا با یک کشیدن و رها کردن حرکت می کند، و یا مجموعه ای از مقادیر دقیق در اینجا.

en: The layer vertical scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fa_IR: لایه مقیاس عمودی که در آن این لایه متحرک به سمت در هنگام ورود به بوم کشویی.

en: The layer vertical skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fa_IR: لایه عمودی زاویه تقارنی که در آن این لایه متحرک به سمت در هنگام ورود به بوم کشویی.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: طول انتقال در میلی ثانیه زمانی که لایه وارد صحنه می شود. دوم برابر 1000 میلی ثانیه است.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer leaves the slide. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: طول انتقال در میلی ثانیه وقتی لایه برگ اسلاید. دوم برابر است با 1000 میلی ثانیه است.

en: The length of the transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
fa_IR: طول انتقال در میلی ثانیه. یک دوم به 1000 میلی ثانیه برابر است.

en: The line height of your text. The default setting is “normal”. Example: 22px
fa_IR: ارتفاع خط از متن شما. تنظیم پیش فرض "عادی". به عنوان مثال: 22px

en: The listed plugin(s) may prevent edits and other changes to show up on your site in real-time. Empty your caches if you experience any issue.
fa_IR: این پلاگین های ذکر شده ممکن است ویرایش و تغییرات دیگری از جلوگیری از نشان داده شده در سایت زمان واقعی است. کش را خالی کنید اگر شما مشکل دارید.

en: The maximum width your slider can take in pixels when responsive mode is enabled.
fa_IR: زمانی که فعال کنید حالت واکنشگرا(ریسپانسیو) را اسلایدرها به صورت عرضی در میایند

en: The menu will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
fa_IR: برای رنگ بندی منو میتواند از تنظیمات رنگ بندی در تنظیمات استفاده کنید

en: The minimum font size in a responsive slider on mobile devices. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
fa_IR: حداقل اندازه فونت در یک اسلایدر واکنشگرا به دستگاه های تلفن همراه است. این گزینه اجازه می دهد تا به شما برای جلوگیری لایه متون خود را تبدیل شدن در صفحه نمایش کوچکتر خیلی کوچک است.

en: The minimum font size in a responsive slider. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
fa_IR: حداقل اندازه فونت در یک اسلایدر واکنشگرا. این گزینه اجازه می دهد تا به شما برای جلوگیری لایه متون خود را تبدیل شدن در صفحه نمایش کوچکتر خیلی کوچک است.

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
fa_IR: منوی موبایل معمولا در اسمارت فون ها و تبلت ها نمایش داده میشود.

en: The new responsive mode performs significantly better and in most cases it does not require any special configuration. LayerSlider now also have multiple new layout modes like full size, hero screne and full screen sliders. These will allow new use cases such as running slideshows on billboards. It’s also possible to make different layouts for different devices (phones, tables, desktop).
fa_IR: حالت پاسخگو جدید انجام طور قابل توجهی بهتر و در اغلب موارد آن را از هیچ پیکربندی خاصی نیاز ندارد. LayerSlider در حال حاضر نیز حالت طرح جدید متعدد مانند اندازه کامل، قهرمان screne و لغزنده روی صفحه نمایش کامل دارند. این موارد استفاده جدید مانند در حال اجرا نمایش اسلاید بر روی بیلبرد های اجازه می دهد. همچنین ممکن است به پوسته های مختلف برای دستگاه های مختلف (تلفن، جداول، دسکتاپ).

en: The new version of LayerSlider WP is almost ready!
fa_IR: نسخه جدید LayerSlider WP تقریبا آماده است!

en: The newest key features introduced in major updates
fa_IR: جدیدترین ویژگی های کلیدی معرفی شده در به روز رسانی ها

en: The number of times repeating the Loop transition. The count includes the reverse part of the transitions when you use the Yoyo feature. Use the value -1 to repeat infinitely or zero to disable looping.
fa_IR: تعداد بار تکرار گذار حلقه. تعداد شامل بخش معکوس از انتقال هنگام استفاده از ویژگی نوعی اسباب بازی بچگانه. استفاده از ارزش -1 به تکرار بی نهایت یا صفر برای غیر فعال کردن حلقه است.

en: The offset determines where the query begins pulling entries. Useful if you want to remove a certain number of entries because you already query them with another element.
fa_IR: با استفاده از این قابلیت میتوانید تعدادی از آخرین نوشته هایی که ارسال شده است را نمایش ندهید.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another blog or magazine element.
fa_IR: با استفاده از آفست میتوانید از نمایش تعدادی از آخرین پست ها جلوگیری کنید.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another element.
fa_IR: آفست تعدادی از آخرین نوشته ها را نمایش نمیدهد. میتوانید از اینجا مشخص کنید که چند مورد از آخرین نوشته ها را در صفحه نمایش ندهد.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
fa_IR: آفست تعدادی از آخرین نوشته ها را نمایش نمیدهد. میتوانید از اینجا مشخص کنید که چند مورد از آخرین نوشته ها را در صفحه نمایش ندهد.

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
fa_IR: با استفاده از آفست میتوانید تعدادی از آخرین محصولاتی که اضافه کرده اید را نمایش ندهید.

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
fa_IR: با استفاده از آفست میتوانید تعدادی از آخرین محصولات را نمایش ندهید.

en: The options here allow you to  fine tune and speed up your theme depending on your needs.
fa_IR: در ادامه میتوانید با استفاده از گزینه های این بخش سرعت سایت خود را بی نهایت بالا ببرید و همه بخش ها بهینه سازی کنید.

en: The overlay closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: مدت زمان ترانزیشن بسته شدن پوشش در میلی ثانیه مشخص می‌شود. یک ثانیه برابر است با 1000 میلی ثانیه.

en: The overlay color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
fa_IR: رنگ پوشش. شما می‌توانید از نام‌های رنگ نیز استفاده کنید، مقدارهای هگز ادسیمال، RGB یا RGBA.

en: The overlay opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: مدت زمان ترانزیشن بازشدن پوشش در میلی ثانیه مشخص می‌شود. یک ثانیه برابر است با 1000 میلی ثانیه.

en: The playback of video and audio layers will automatically be started on the active slide.
fa_IR: پخش لایه‌های ویدیوی و صوتی به طور خودکار در اسلاید فعال آغاز می‌شود.

en: The position of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
fa_IR: موقعیت تصویر پس زمینه اسلاید. اگر میخواهید از تنظیمات لغزان تنظیم کنید، این گزینه را به ارث برده اید.

en: The preview image you can see in your list of sliders.
fa_IR: پیش نمایش تصویر شما می تواند در لیست اسلایدرها نمایش داده شود.

en: The rotation angle on the horizontal axis where this animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
fa_IR: زاویه چرخش در محور افقی را که در آن این متحرک به سمت در هنگام ورود به بوم کشویی. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد.

en: The rotation angle on the vertical axis where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
fa_IR: زاویه چرخش در محور افقی را که در آن این متحرک به سمت در هنگام ورود به بوم کشویی. مقادیر منفی برای جهت معکوس مجاز می باشد.

en: The rotation angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fa_IR: زاویه چرخش که در آن این لایه متحرک به سمت در هنگام ورود به بوم کشویی. مقادیر منفی برای چرخش در خلاف جهت عقربه مجاز می باشد.

en: The script tries to identify the optimal depth for your rotated objects (tiles). With this option you can force your objects to have a large depth when performing 180 degree (and its multiplies) rotation.
fa_IR: این اسکریپت تلاش می کند که عمق مطلوب را برای اشیاء چرخشی (کاشی) شناسایی کند. با استفاده از این گزینه شما می توانید اشیاء خود را در هنگام انجام 180 درجه (و ضرب آن) چرخش عمق زیادی داشته باشید.

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
fa_IR: شما میتوانید یک ناحیه رنگی به عنوان بک گراند انتخاب کنید و محتوای خود را داخل آن قرار دهید

en: The selected items were merged together as a new slider.
fa_IR: موارد انتخاب شده با هم به عنوان یک اسلایدر جدید ادغام شدند.

en: The selected sliders were duplicated.
fa_IR: این اسلایدرهای انتخاب شده کپی شدند.

en: The selected sliders were permanently deleted.
fa_IR: اسلایدر های انتخاب شده به طور دائمی حذف شدند.

en: The selected sliders were removed.
fa_IR: اسلایدرهای انتخاب شده حذف شدند.

en: The selected sliders were restored.
fa_IR: اسلایدر های انتخاب شده ترمیم شدند.

en: The size of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
fa_IR: اندازه تصویر پس زمینه اسلاید. اگر میخواهید از تنظیمات لغزان تنظیم کنید، این گزینه را به ارث برده اید.

en: The skin used for this slider. The “noskin” skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders.
fa_IR: پوست مورد استفاده برای این نوار لغزنده. پوست "پوست" یک پوست مرطوب و بی دست است. پوسته های سفارشی شما هنگام ایجاد پوشه های خود در لیست ظاهر می شوند.

en: The slide background color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
fa_IR: رنگ پس زمینه اسلاید شما می توانید از نام رنگ، هگزادسیمال، RGB یا RGBA استفاده کنید.

en: The slide image/background. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
fa_IR: تصویر اسلاید / پس زمینه. بر روی تصویر کلیک کنید تا کتابخانه رسانه وردپرس را برای باز کردن یا آپلود یک تصویر باز کنید.

en: The slider cannot be found
fa_IR: این اسلایدر نمی تواند پیدا شود

en: The slider will always stop at the given number of cycles, even if the slideshow restarts.
fa_IR: حتی اگر راه اندازی مجدد نمایش پرده ای لغزنده همیشه در عدد داده شده از چرخه، متوقف خواهد شد.

en: The slider will always stretch the full available width. Here you can enter the corresponding height (eg: 4:3, 16:9) or a fixed height in px (eg: 300px)
fa_IR: اسلایدر همیشه عرض کامل در دسترس کشیده می شود. در اینجا شما می توانید ارتفاع مربوطه وارد کنید (به عنوان مثال: 4: 3، 16: 9) و یا یک ارتفاع ثابت در پیکسل (به عنوان مثال: 300px باشد)

en: The slider will not enlarge your layers above the target ratio. The value 1 will keep your layers in their initial size, without any upscaling.
fa_IR: لغزنده لایه های خود را بالاتر از نسبت هدف قرار نمی دهد. مقدار 1 لایه های خود را در اندازه اولیه خود نگه می دارد، بدون ارتقاء.

en: The slider will not start until it becomes visible.
fa_IR: لغزنده شروع خواهد شد تا زمانی که آن را قابل مشاهده می شود.

en: The slider will start with the specified slide. You can also use the value “random”.
fa_IR: لغزنده با اسلاید مشخص شده شروع خواهد شد. شما همچنین می توانید مقدار "تصادفی" استفاده کنید.

en: The slideshow can temporally be paused while video or audio layers are playing. You can choose to permanently stop the pause until manual restarting.
fa_IR: نمایش اسلاید می‌تواند موقتی مکث شود درحالی که ویدیو و لایه‌های صوتی پخش شدند. شما می‌توانید مکث را به صورت دائمی متوقف کنید تا دوباره راه‌اندازی مجدد شود.

en: The smallest unit that will be displayed
fa_IR: کوچکترین واحدی که نمایش داده میشود

en: The srcset attribute allows loading dynamically scaled images based on screen resolution. It can save bandwidth and allow using retina-ready images on high resolution devices. In some rare edge cases, this option might cause blurry images.
fa_IR: تصاویر کوچک شده بر اساس رزولوشن صفحه نمایش این می تواند پهنای باند را ذخیره و اجازه استفاده از تصاویر آماده شبکیه در دستگاه های با وضوح بالا. در برخی موارد لبه های نادر، این گزینه ممکن است باعث ایجاد تصاویر تار شود.

en: The stretched layout expands from the left side of the viewport to the right.
fa_IR: طرح کشیده ، از سمت چپ به سمت دیده شده در راست

en: The text color of this text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
fa_IR: رنگ متن از این متن. شما می توانید نام رنگ، هگزادسیمال، RGB و یا مقادیر RGBA استفاده کنید. به عنوان مثال: # 333

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
fa_IR: این متن در کنار گالری/اسلایدشو نمایش داده می شود

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements to provide additional context for search engines. If you want to add your own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this setting
fa_IR: این گزینه نشانه گذار عمومی schema را به عناصر سازنده قالب شما، برای ارائه به موتور های جستجو  اضافه می کند. اگر شما می خواهید مارک آپ های خود را به وسیله افزونه و یا HTML سفارشی اضافه کنید، این گزینه را غیر فعال کنید.

en: The theme allows you to disable template builder elements that you do not need. This reduces the amount of Javascript and CSS loaded in your frontend
fa_IR: با استفاده از این بخش شما میتوانید کد ها استایل و جاوا اسکریپت آیتم ها و المان هایی را که در صفحه ساز بوده و شما از آن ها استفاده نکرده اید را هنگام لود شدن سایت مدیریت کنید و فقط مواردی که به آنها نیاز هست را لود کنید.

en: The theme allows you to display share links to various social networks at the bottom of your blog posts. Check which links you want to display:
fa_IR: انتخاب کنید لینک کدام یک از شبکه های اجتماعی را میخواهید در پایین نوشته نمایش دهید:

en: The theme bundles the LayerSlider Plugin which is activated by default if you do not have the original plugin installed.
fa_IR: قالب پلاگین لایر اسلایدر را دارد که به طور پیش‌فرض فعال است اگر افزونه اصلی را نصب نکرده باشید.

en: The theme supports the creation of custom widget areas. Simply open your
fa_IR: قالب انفولد امکان ایجاد ناحیه ابزارک سفارشی را دارد. باز کنید

en: The thumbnail image of this slide. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image. If you leave this field empty, the slide image will be used.
fa_IR: تصویر بند انگشتی این اسلاید. بر روی تصویر کلیک کنید تا کتابخانه رسانه وردپرس را برای باز کردن یا آپلود یک تصویر باز کنید. اگر این فیلد را خالی بگذارید، تصویر اسلاید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

en: The timing function of the animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
fa_IR: از عملکرد زمان بندی از انیمیشن به manipualte جنبش لایه. بر روی لینک کلیک کنید در کنار این زمینه برای باز کردن easings.net برای نمونه ها و اطلاعات بیشتر

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of animated text fragments. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
fa_IR: عملکرد زمان بندی شده ی انیمیشن. با این تابع شما می توانید حرکت جسم متحرک را اداره کنید.

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of the animated object. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
fa_IR: عملکرد زمان بندی انیمیشن. با استفاده از این تابع می توانید حرکت حرکت شی متحرک را کنترل کنید. لطفا بر روی پیوند کنار این فیلد انتخاب کلیک کنید تا easings.net برای اطلاعات بیشتر و نمونه های زمان واقعی باز شود.

en: The timing function of the reverse animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
fa_IR: از عملکرد زمان بندی از انیمیشن معکوس برای manipualte جنبش لایه. بر روی لینک کلیک کنید در کنار این زمینه برای باز کردن easings.net برای نمونه ها و اطلاعات بیشتر

en: The transition length in milliseconds of the individual text fragments. A second equals to 1000 milliseconds.
fa_IR: طول انتقال در میلی ثانیه از قطعات متن های فردی است. دوم برابر است با 1000 میلی ثانیه است.

en: The type of the animation, either slide, fade or both (mixed).
fa_IR: نوع انیمیشن، اسلاید، محو شدن یا هر دو (مخلوط).

en: The widget preloads and caches Instagram data for better performance.
fa_IR: ابزارک اطلاعات پیش نمایش شده و کش اینستاگرام برای عملکرد بهتر را ذخیره می‌کند.

en: The width of the slider canvas in pixels.
fa_IR: عرض کناری اسلاید در پیکسل.

en: The width of the thumbnail area relative to the slider size.
fa_IR: عرض ناحیه ریز عکس نسبت به اندازه لغزنده.

en: The width of thumbnails in the navigation area.
fa_IR: عرض ریز عکسها در ناحیه ناوبری

en: Theme Color
fa_IR: رنگ پوسته

en: Theme Color Highlight
fa_IR: رنگ هایلایت قالب

en: Theme Color Subtle
fa_IR: رنگ پوسته و ملایم

en: Theme Default (13px)
fa_IR: پیشفرض قالب (13px)

en: Theme Options
fa_IR: تنظیمات قالب

en: Theme Update
fa_IR: بروزرسانی قالب

en: Theme Updates
fa_IR: بروزرسانی های قالب

en: Theme colors
fa_IR: رنگ های پوسته

en: Theme layerslider plugin files could not be deleted.
fa_IR: فایل‌های افزونه لایر اسلایدر قالب را نمی‌توان حذف کرد.

en: There are no revisions available for the selected slider yet. Revisions will be added over time when you make new changes to your sliders. Check %sRevisions Preferences%s and make sure that Revisions is enabled.
fa_IR: هیچ تجدید نظر در دسترس برای اسلایدر انتخاب نکرده است. بازنگری خواهد شد در طول زمان اضافه شده است که شما را از تغییرات جدید به اسلایدر شما. بررسی%sپیکربندی بازنگری ها%s و مطمئن شوید که بازنگری فعال است.

en: There is nothing to paste!
fa_IR: هیچ چیزی برای پیست وجود ندارد!

en: There was an error when reading this WXR file
fa_IR: مشکلی پیش آمد

en: There’s nothing to paste. Copy a layer first!
fa_IR: هیچ چیز پیست شده وجود ندارد. یک لایه را کپی کنید!

en: These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features. <br><br>Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, you cannot refuse them without impacting how our site functions. You can block or delete them by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website.
fa_IR: این کوکی‌ها به طور خاص برای ارائه خدمات در دسترس از طریق وب سایت و استفاده از برخی از ویژگی‌ها ضروری است. <br><br>از آنجا که این کوکی‌ها برای ارائه وب‌سایت ضروری است، شما نمی‌توانید از آ‌ن‌ها بدون تاثیر بر عملکرد وب‌سایت خودتان، خودداری کنید. شما می‌توانید با تغییر تنظیمات مرورگر خود و با جلوگیری از مسدودن کردن تمام کوکی‌ها در این وب‌سایت، آن‌ها را مسدود یا حذف کنید.

en: These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience. <br><br>If you do not want that we track your visist to our site you can disable tracking in your browser here: [av_privacy_google_tracking]
fa_IR: این کوکی‌ها اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کنند که در شکل کلی استفاده می‌شود تا به ما در درک نحوه استفاده از وب‌سایت ما و یا کمپین‌های بازاریابی ما کمک کند یا به ما برای سفارشی کردن وب‌سایت و برنامه‌های شما برای افزایش تجربه شما کمک کنیم. <br><br>اگر شما نمی‌خواهید که سایت ما پیگیری کند، می‌توانید در مرورگر خود پیگیری را غیرفعال کنید: [av_privacy_google_tracking]

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
fa_IR: این گزینه ها فقط در صورت انتخاب صفحه ای انتخاب می شوند که دارای یک منوی اصلی در بالای صفحه است. شما در حال حاضر منوی اصلی خود را در نوار کناری گذاشته اید

en: These options are only available if you select the 'boxed' or 'framed' layout. Your currently have a different layout selected
fa_IR: این گزینه ها فقط در صورت انتخاب "جعبه" یا "طرح قاب" انتخاب می شوند. شما در حال حاضر طرح دیگری انتخاب کرده اید

en: These options can help to increase performance and avoid 3rd party issues.
fa_IR: این گزینه‌ها می‌تواند به افزایش عملکرد و جلوگیری از مشکلات مربوط به 3rd party کمک کند.

en: These setting apply to all columns in this row and can only be set in the first column.
fa_IR: این تنظیمات روی تمام ستون های این ردیف اعمال میشود و میتواند فقط روی اولین ستون تنظیم شود

en: These settings are only available for layouts with a main menu placed at the top
fa_IR: این تنظیمات فقط برای صفحه با منوی اصلی در بالا موجود هستند

en: These settings change the permalinks used for the
fa_IR: این پیکربندی پیوند یکتای مورد استفاده را برای این ایتم تغییر میدهند.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
fa_IR: این فایل WXR (نگارش %s) ممکن است با این نسخه از درون ریزی پشتیبانی نشود. لطفا بروز رسانی کنید.

en: This action cannot be undone. All LayerSlider data will be permanently deleted and you will not be able to restore them afterwards. Please consider every possibility before deciding.\r\n\r\n Are you sure you want to continue?
fa_IR: این عملیات غیر قابل بازگشت نیست. همه داده است LayerSlider- همیشه حذف خواهد شد و شما قادر نخواهد بود برای بازگرداندن آنها پس از آن. لطفا هر امکان قبل از تصمیم گیری در نظر بگیرید. \r\n\r\n و مطمئنید که میخواهید ادامه دهید؟

en: This author has yet to write their bio.
fa_IR: این نویسنده هنوز اطلاعاتی درباره خود ثبت نکرده است.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fa_IR: مشکلی پیش آمد

en: This element can only be used on single product pages
fa_IR: این المان فقط در صفحه محصول تکی قابل استفاده است

en: This element currently only supports basic list subscription with basic form fields (text and dropdowns). Please let us know if you would like to see more advanced features.
fa_IR: این المان در حال حاضر تنها از لیست اشتراک با زمینه های عمومی فرم پشتیبانی می کند (متن و منوی های کرکره  ای). لطفاً اگر شما برای دیدن ویژگی های جدید به ما اجازه دهید.

en: This element is disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fa_IR: این عنصر در تنظیمات قالب غیرفعال شده است. می توانید در بخش عملکرد Enfold فعالش کنید

en: This element only works with activated advanced layout builder
fa_IR: این المان فقط با صفحه ساز کار میکند

en: This element was disabled in your theme settings. You can activate it here:
fa_IR: این المان در تنظیمات قالب شما غیرفعال شده است. شما می‌توانید آن را فعال کنید:

en: This element will stretch across the whole screen by default.
fa_IR: این عنصر به صورت پیشفرض تمام عرض صفحه را پوشش میدهد.

en: This email address is already subscribed, thank you!
fa_IR: این ایمیل به خبرنامه اضافه شد . با تشکر از شما!

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to customize and need your help: If you got any suggestions on what to add please post them here:
fa_IR: این ویژگی در نسخه بتا فعال است! ما به طور مداوم عناصر جدید را برای سفارشی سازی و کمک به شما در این قسمت اضافه می کنیم : اگر شما پیشنهادی در مورد اضافه کردن موارد جدید دارید، آن را در اینجا مطرح کنید:

en: This feature requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
fa_IR: این ویژگی نیاز به فعال شدن محصول دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی آیکون قفل کلیک کنید.

en: This installation is connected to the Mailchimp account:
fa_IR: این نصب به این اکانت Mailchimp متصل است:

en: This is a notification of some sort.
fa_IR: این یک اطلاعیه از برخی وقایع است.

en: This is helpful on smaller screens if you got a lot of text in your slider
fa_IR: این صفحه نمایش کوچکتر مفید است اگر می خوهید مقدار زیادی از متن در اسلایدر استفاده شود

en: This is the color that is displayed behind your boxed content area
fa_IR: رنگ نمایش داده شده در زیر ناحیه محتوا

en: This is the most commonly used method. Just copy the shortcode above and paste it into the WordPress post/page editor, then it will automatically be replaced on your front-end sites with the actual slider. Most page builder solutions like Visual Composer or theme integrated ones usual also have support to insert custom shortcodes.
fa_IR: این روش بیشتر مورد استفاده است. فقط کوتاه بالا کپی کنید و آن را به ویرایشگر وردپرس پست / صفحه را کپی کنید، سپس آن را به طور خودکار در سایت های جلویی خود را با نوار لغزنده واقعی جایگزین شود. بسیاری از راه حل سازنده صفحه مانند ویژوال آهنگساز یا موضوع یکپارچه آنهایی که معمول نیز پشتیبانی به وارد کردن کد کوتاه سفارشی داشته باشد.

en: This is the small title at the top of your Notification.
fa_IR: این عنوان کوچک بالای اطلاعیه شماست

en: This is the text that appears in your Notification.
fa_IR: این متنی است که در اطلاعیه نمایش داده میشود

en: This is the text that appears on your button.
fa_IR: این متنی است که روی دکمه ظاهر می شود

en: This is the text that appears on your second button.
fa_IR: این متنی است که روی دکمه دوم ظاهر می شود

en: This is where store orders are stored.
fa_IR: اینجا جایی است که سفارشات فروشگاه ذخیره شدند.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
fa_IR: اینجا می توانید کوپن تخفیف را اضافه کنید.

en: This is where you can add new products to your store.
fa_IR: اینجا می توانید محصولات جدید به فروشگاه تان اضافه کنید.

en: This option will likely solve “Old jQuery” issues, but can easily have other side effects. Use it only when it is necessary.
fa_IR: این گزینه به احتمال زیاد حل خواهد کرد "قدیمی جی کوئری" مسائل است، اما به راحتی می توانید عوارض جانبی دیگر. استفاده از آن را تنها زمانی که لازم است.

en: This page is currently selected to be displayed as footer. (Set in Enfold &raquo; Footer). Therefore it can not be accessed directly by the general public in your front end. (Logged in users who are able to edit the page can still see it in the frontend)
fa_IR: این صفحه در حال حاضر بعنوان پانوشت انتخاب شده است. (در انفولد &raquo; پانوشت تنظیم کنید). بنابراین نمی‌توان به طور مستقیم توسط عموم مردم در قسمت فرانت‌اند دسترسی به آن باشد. (کاربران وارد شده می‌توانند صفحه را ویرایش کنند هنوز می‌توانند آن را در فرانت‌اند ببینند)

en: This page is intended to help you identifying possible issues and to display relevant debug information about your site.
fa_IR: این صفحه در نظر گرفته شده برای کمک به شما شناسایی مشکلات احتمالی و برای نمایش اطلاعات اشکال زدایی مربوط به وب سایت خود را.

en: This page is set as the default WooCommerce Shop Overview and therefore does not support the Enfold advanced layout editor
fa_IR: این برگه به صورت پیشفرض برای ووکامرس تنظیم شده است و امکان استفاده از ویرایشگر پیشرفته در آن وجود ندارد.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fa_IR: این نوشته خصوصی است.  رمز عبور را وارد کنید.

en: This removes the ability to move or delete existing template builder elements, or add new ones, for everyone who is not an administrator. The content of an existing element can still be changed by everyone who can edit that entry.
fa_IR: این گزینه توانایی حرکت دادن و پاک کردن و اضافه کردن عناصر قالب ساز را برای همه کسانی که مدیر نیستند، محدود می کند. اما محتوای یک قالب موجود توسط هرکسی می تواند ویرایش شده و تغییر کند.

en: This setting is enforced by <b><i>%s</i></b> in order to maximize compatibility on your site.
fa_IR: این تنظیم توسط <b><i>%s</i></b> اعمال می‌شود تا به حداکثر سازگاری در سایت شما برسد.

en: This slide has no layers
fa_IR: این اسلاید هیچ لایه‌ای ندارد

en: This slider is scheduled to display on %s
fa_IR: این اسلایدر قرار است در %s نمایش داده شود

en: This slider template requires a newer version of LayerSlider in order to work properly. This is due to additional features introduced in a later version than you have. For updating instructions, please refer to our %sonline documentation%s.
fa_IR: این قالب اسلایدر نیاز به نسخه جدید لایر اسلایدر دارد تا به درستی کار کند. این به خاطر ویژگی‌های اضافی معرفی شده در نسخه بعد از شماست. برای به‌روز رسانی دستور العمل، لطفاً به  %sمستندات آنلاین%s ما مراجعه کنید.

en: This slider was scheduled to hide on %s
fa_IR: این اسلایدر قرار است در %s مخفی شود

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose the explicitly override it on a per slide basis.
fa_IR: این به عنوان پیش فرض در تمام اسلایدها مورد استفاده قرار می گیرد، مگر آنکه شما به طور صریح آن را بر اساس یک اسلاید انتخاب کنید.

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose to explicitly override it on a per slide basis.
fa_IR: این به عنوان پیش فرض در همه اسلایدها مورد استفاده قرار خواهد گرفت، مگر اینکه شما تصمیم به صراحت آن را بر اساس اسلاید هر لغتی لغو کنید.

en: This will lock the elements for all administrators including you, to prevent accidental changing of a page layout. In order to change a page layout later, you will need to uncheck this option first
fa_IR: این گزینه همچنین تمام عناصر را برای همه مدیران قفل می کند که شامل خود شما نیز می شود، و برای جلوگیری از تغییر تصادفی از چیدمان یک صفحه می باشد. در صورتی که بعدا نیاز داشتید تغییراتی در چیدمان صفحات ایجاد کنید، اول باید این گزینه را غیرفعال کنید.

en: Those icons can then be used in your Layout Builder.
fa_IR: آن آیکون ها میتوانند برای صفحه ساز استفاده شوند.

en: Thumbnail
fa_IR: تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail Columns
fa_IR: ستون های بندانگشتی

en: Thumbnail Image
fa_IR: عکس بند انگشتی

en: Thumbnail Navigation
fa_IR: حرکت تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail appearance
fa_IR: ظاهر کوچک

en: Thumbnail container width
fa_IR: عرض کانتینر کوچک

en: Thumbnail dimensions
fa_IR: ابعاد تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail fade in effect
fa_IR: افکت ورود تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail height
fa_IR: ارتفاع تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail navigation
fa_IR: ناوبری تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail size
fa_IR: سایز بندانگشتی

en: Thumbnail width
fa_IR: عرض تصویر بند انگشتی

en: Tile Horizontally
fa_IR: کاشی به صورت افقی

en: Tile Vertically
fa_IR: کاشی به صورت عمودی

en: Time Shift
fa_IR: تغییر زمان

en: Timeline Orientation
fa_IR: جهت‌گیری نوار زمانی

en: Timing &amp; Transform
fa_IR: زمان بندی &amp; تبدیل

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Title + Excerpt + Read More Button
fa_IR: عنوان + دکمه توضیحات بیشتر

en: Title + Read More Button
fa_IR: عنوان + دکمه ادامه مطلب

en: Title Attribute
fa_IR: صفت عنوان

en: Title Bar Custom Background Color
fa_IR: رنگ نوار عنوان برای زمینه دلخواه

en: Title Bar Settings
fa_IR: پیکربندی نوار عنوان

en: Title Font Size
fa_IR: اندازه فونت عنوان

en: Title Link?
fa_IR: لینک عنوان؟

en: Title and Excerpt
fa_IR: عنوان و خلاصه

en: Title and Excerpt + Read More Link
fa_IR: عنوان و خلاصه + لینک ادامه مطلب

en: Title and Read More Button
fa_IR: دکمه عنوان و ادامه مطلب

en: Title below
fa_IR: عنوان پایین

en: Title on top
fa_IR: عنوان در بالا

en: Title:
fa_IR: عنوان:

en: To find more details about how you can embed sliders on your site please refer to our %sonline documetation%s.
fa_IR: برای پیداکردن اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی جاسازی اسلایدها در سایت به %sمستندات آنلاین%s مراجعه کنید.

en: To get started with the LayerSlider WP Transition Builder, please read our online documentation by clicking on this help menu.
fa_IR: برای شروع با LayerSlider WP Transition Builder، لطفا با کلیک بر روی این منوی راهنما، مستندات آنلاین ما را مطالعه کنید.

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
fa_IR: برای افزودن یک عنصر روی آن کلیک کنید یا با موس آن را به محل دلخواه بکشید و رها کنید

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
fa_IR: برای آسان شدن ویرایش و ذخیره محتوای برون ریزی شده ، شما ممکن است بخواهید نویسنده موارد برون ریزی شده را از بین کاربران موجود سایت انتخاب کنید. به عنوان مثال شما ممکن است بخواهید تمام موارد را به عنوان <code>admin</code> را به مطالب اضافه کنید.

en: To review all the possible reasons and find out what to do next, please refer to the %sWhy was my activation canceled?%s section in our documentation.
fa_IR: به بررسی تمام دلایل ممکن و پیدا کردن چه باید بکنید بعد، لطفا به مراجعه %sچرا فعال سازی من لغو شد؟%s در بخش مستندات

en: To search the site please enter a valid term
fa_IR: برای جستجو در سایت لطفا کلمات معتبر وارد کنید.

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
fa_IR: برای مرتب سازی عناصر، آنها را بکشید و در قسمت دلخواه رها کنید

en: To which page do you want the user send to?
fa_IR: کاربر به کدام صفحه منتقل شود؟

en: Today
fa_IR: امروز

en: Toggle 1
fa_IR: آیتم اول

en: Toggle 2
fa_IR: آیتم دوم

en: Toggle Content
fa_IR: محتوای Toggle  (محتوای بازشو)

en: Toggle Content goes here
fa_IR: محتوای ضامنی اینجا وارد شود

en: Toggle Layer Locking
fa_IR: تغییر قفل لایه

en: Toggle Layer Visibility
fa_IR: تغییر لمس لایه

en: Toggle Sorting Tags
fa_IR: برچسب های مرتب سازی محتوای بازشو

en: Toggle Title
fa_IR: عنوان محتوای بازشو

en: Toggle device visibility:
fa_IR: نمایشگر دستگاه را تغییر دهید:

en: Toggle layer visibility.
fa_IR: تغییر لمس لایه.

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
fa_IR: تعداد درخواست ها بسیار زیاد است. لطفا صفحه را رفرش کنید

en: Too many requests at once, please wait a few seconds before requesting coordinates again
fa_IR: تعداد درخواست ها بسیار زیاد است. لطفا قبل از درخواست مجدد کمی صبر کنید

en: Tooltip
fa_IR: تولتیپ

en: Tooltip Position
fa_IR: موقعیت تولتیپ

en: Tooltip Style
fa_IR: استایل تولتیپ

en: Tooltip Width
fa_IR: عرض تولتیپ

en: Tooltips
fa_IR: راهنمای ابزار

en: Top
fa_IR: بالا

en: Top &amp; Bottom margin
fa_IR: مارجین بالا &amp; پایین

en: Top Bar
fa_IR: نوار بالا

en: Top Center
fa_IR: بالا وسط

en: Top Centered
fa_IR: بالا وسط

en: Top Edge
fa_IR: لبه بالا

en: Top Header
fa_IR: هدر بالا

en: Top Left
fa_IR: بالا چپ

en: Top Left Corner
fa_IR: گوشه بالا سمت چپ

en: Top Margin in px
fa_IR: حاشیه بیرونی بالا (px)

en: Top Right
fa_IR: بالا راست

en: Top Right Corner
fa_IR: گوشه بالا سمت راست

en: Top left
fa_IR: بالا چپ

en: Top right
fa_IR: بالا راست

en: Top to Bottom
fa_IR: بالا به پایین

en: Top-Left-Radius
fa_IR: انحنای بالا سمت چپ

en: Top-Right-Radius
fa_IR: انحنای بالا سمت راست

en: Touch navigation
fa_IR: ناوبری لمسی

en: Trackbacks &amp; Pingbacks
fa_IR: تعقیب

en: Tracklist
fa_IR: لیست پخش

en: Tracknumbers
fa_IR: شماره آهنگ

en: Transform Origin
fa_IR: تبدیل ارجینال

en: Transforms
fa_IR: تبدیل

en: Transition
fa_IR: نوع حرکت

en: Transition Builder
fa_IR: انتقال ساخته شده

en: Transition Builder documentation
fa_IR: انتقال مستندات ساخته شده

en: Transitions
fa_IR: انتقال

en: Translucent Buttons
fa_IR: دکمه Translucent

en: Transparency Logo
fa_IR: لوگوی شفاف

en: Transparency Options
fa_IR: تنظیمات شفافیت

en: Transparency menu color
fa_IR: رنگ منو شفاف

en: Transparent & Glassy Header
fa_IR: هدر شفاف و شیشه ای

en: Transparent Dark
fa_IR: شفاف تیره

en: Transparent Header
fa_IR: هدر شفاف

en: Transparent Header with border
fa_IR: سربرگ شفاف با مرز

en: Transparent Light
fa_IR: شفاف کم رنگ

en: Transportation Icons
fa_IR: آیکن‌های شفاف

en: Troubleshooting
fa_IR: عیب یابی

en: Troubleshooting &amp; Advanced Settings
fa_IR: عیب یابی و تمعیر ؛ تنظیمات پیشرفته

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
fa_IR: از کلمات دیگری برای جستجو استفاده کنید.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
fa_IR: از کلمات دیگری برای جستجو استفاده کنید.

en: Try to match the default slideshow size (Video will not be cropped, but black borders will be visible at each side)
fa_IR: تلاش برای تنظیم کردن اندازه اسلایدر پیشفرض (ویدئو بریده نمیشود ولی یک کادر سیاه در هر اسلاید نمایش داده میشود)

en: Try to match the default slideshow size but stretch the video to fill the whole slider (video will be cropped at top and bottom)
fa_IR: از اندازه اسلایدشو پیشفرض استفاده کنید اما ویدئو را بکشید تا تمام اسلایدر را پوشش دهد (ویدئو ممکن است از بالا و پایین برش داده شود)

en: Try using more than one keyword.
fa_IR: بیش از یک کلمه استفاده کنید.

en: Turns on responsive mode in a full-width slider under the specified value in pixels. Can only be used with full-width mode.
fa_IR: حالت پاسخگو را در یک نوار لغزنده عرض کامل تحت ارزش مشخص شده در پیکسل ها روشن می کند. فقط می تواند با حالت عرض کامل مورد استفاده قرار گیرد.

en: Tutorial: How to create an API key
fa_IR: آموزش: روش ایجاد یک کلید API

en: Tweet
fa_IR: توئیت

en: Twitter Username:
fa_IR: نام کاربری توئیتر

en: Two way slideshow
fa_IR: نمایش اسلاید دو طرفه

en: Type
fa_IR: نوع

en: Type here to search ...
fa_IR: برای جستجو تایپ کنید ...

en: Type slide name here
fa_IR: نام اسلاید را اینجا تایپ کنید

en: Type transition name
fa_IR: نام نوع افکت

en: Type your slider name here
fa_IR: نام اسلاید خود را در اینجا وارد کنید

en: Type, Position &amp; Dimensions
fa_IR: نوع, موقعیت &amp; ابعاد

en: URL
fa_IR: لینک

en: URL target
fa_IR: هدف URL

en: Unable to communicate with Instagram.
fa_IR: اتصال به اینستاگرام برقرار نشد.

en: Unable to copy the file content.
fa_IR: محتوای فایل را نمی‌توان کپی کرد.

en: Unable to create cache folder "%s". Files will be loaded directly from instagram
fa_IR: قادر به ایجاد پوشه کش "%s" نیست. فایل‌ها به طور مستقیم از اینستاگرام بارگذاری می‌شوند

en: Unable to create folder %s.
fa_IR: قادر به ایجاد پوشه %s نیستیم.

en: Unable to create the file.
fa_IR: قادر به ایجاد فایل نیست.

en: Unable to delete file %s.
fa_IR: قادر به حذف فایل %s نیستیم.

en: Unable to extract the file.
fa_IR: امکان استخراج فایل وجود ندارد.

en: Unable to rename/move file %s to %s
fa_IR: قادر به تغییرنام/حرکت %s به %s نیستیم

en: Unavailable
fa_IR: ناموجود

en: Under the search form - overlay other content
fa_IR: تحت فرم جستجو - محتوای دیگر را پوشش دهد

en: Under the search form - push down other content
fa_IR: تحت فرم جستجو - فشار دادن محتوای دیگر

en: Underline
fa_IR: زیر خط دار خط

en: Underneath layers
fa_IR: لایه های زیر

en: Undo
fa_IR: عقب

en: Undo and Redo
fa_IR: مرحله قبل | مرحله بعد

en: Unhide
fa_IR: نمایش

en: Unique ID for ALB element
fa_IR: شناسه منحصربفرد برای ALB

en: Unit
fa_IR: واحد

en: Unit for the spacing
fa_IR: واحد برای فضا

en: Unlock Now
fa_IR: باز کن

en: Unlock all these features by activating your site.
fa_IR: بازکردن همه این ویژگی ها با فعال سازی سایت شما.

en: Unlock exclusive and early-access features.
fa_IR: باز کردن ویژگی های منحصربه فرد.

en: Unlock the full contents of the Template Store. The ever growing selection of fully crafted, customizable and importable slider templates are an ideal starting point for new projects and they cover every common use case from personal to corporate business.
fa_IR: باز کردن کامل همه محتوای قالب فروشگاه. انتخاب از قالب‌های اسلایدر کاملاً ساخته شده، قابل تنظیم و قابل تحویل، یک نقطه شروع ایده آل برای پروژه‌های جدید است و هر مورد معمول استفاده از کسب‌وکار شخصی و تجاری را پوشش می‌دهد.

en: Unlock the full potential of LayerSlider
fa_IR: باز کردن پتانسل های کامل لایر اسلایدر

en: Unpacking the package&#8230;
fa_IR: در حال باز کردن پکیج &#8230;

en: Unpublished slider
fa_IR: اسلایدر منتشر نشده

en: Unpublished sliders will not be visible for your visitors until you re-enable this option. This also applies to scheduled sliders, thus leaving this option enabled is recommended in most cases.
fa_IR: اسلایدهای منتشر نشده برای بازدیدکنندگان شما قابل مشاهده نیستند تا زمانی که این گزینه را مجددا فعال کنید. این نیز در مورد لغزنده های برنامه ریزی شده، به این ترتیب این گزینه را فعال می کند در بیشتر موارد توصیه می شود.

en: Unstick topbar
fa_IR: نوار بالایی غیرچسبنده

en: Until the end of Slide #%d
fa_IR: تا پایان اسلاید #%d

en: Until the end of this slide (default)
fa_IR: تا پایان این اسلاید (پیش فرض)

en: Untitled
fa_IR: بدون عنوان

en: Upcoming
fa_IR: در حال رسیدن

en: Upcoming Events
fa_IR: رویداد در حال رسیدن

en: Update
fa_IR: آپدیت

en: Update Available!
fa_IR: به‌روز رسانی موجود!

en: Update Database
fa_IR: دیتابیش به روز شد

en: Update Frequency
fa_IR: آپدیت فرکانس

en: Update Now!
fa_IR: به روز رسانی هم اکنون!

en: Update Order status
fa_IR: آپدیت وضعیت سفارش

en: Update Product Category
fa_IR: بروزرسانی دسته محصول

en: Update Product Tag
fa_IR: بروزرسانی برچسب محصول

en: Update Revisions Preferences
fa_IR: به روز رسانی پیکربندی بازنگری ها

en: Update info
fa_IR: اطلاعات به روز رسانی

en: Update info after cancellation
fa_IR: اطلاعات به روز رسانی بعد از لغو

en: Update to latest version (%1$s), as we are constantly working on new features, improvements and bug fixes.
fa_IR: به روز رسانی به آخرین نسخه (%1$s), همانطور که ما به طور مداوم ویژگی های جدید ارائه می کنیم, با بهبود و رفع مشکلات.

en: Update your Theme from the WordPress Dashboard
fa_IR: دریافت بروزرسانی قالب انفولد در مدرن کد

en: Updates the hash in the page URL when changing slides based on the deeplinks you’ve set to your slides. This makes it possible to share URLs that will start the slider with the currently visible slide.
fa_IR: هنگام تغییر اسلایدها براساس لینک‌های که به اسلایدهای خود تنظیم کرده‌اید. هش در URL صفحه به‌روز رسانی می‌شود. این باعث می‌شود که URL هایی را به اشتراک بگذارید که اسلایدر را با اسلایدر حال حاضر قابل رویت را شروع می‌کند.

en: Upload Theme Settings File
fa_IR: اپلود فایل تنظیمات قالب

en: Upload Video
fa_IR: آپلود ویدئو

en: Upload a BG image for your
fa_IR: آپلود تصویر بک گراند

en: Upload a BG image for your Body
fa_IR: آپلود تصویر بک گراند برای بدنه

en: Upload a banner image or enter the URL
fa_IR: آپلود یک تصویر بنر یا آدرس URL را وارد کنید

en: Upload a custom marker icon or enter the URL
fa_IR: آپلود یک آیکون نشانگر سفارشی را بارگذاری کنید یا URL را وارد کنید

en: Upload a fallback image or enter the URL to an image to replace Google Maps or until Google Maps is loaded
fa_IR: آپلود یک تصویر پشت سر یا آدرس URL تصویر را به جای نقشه‌های گوگل یا تا زمانی که نقشه‌های گوگل بارگذاری شوند قرار دهید

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the shop description
fa_IR: یک تصویر بنر بزرگ آپلود کنید که به عنوان بک گراند برای توضیحات فروشگاه نمایش داده شود

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. (Leave empty to use the default logo)
fa_IR: لوگو را اپلود کنید یا ادرس تصویر را وارد کنید

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left blank
fa_IR: لوگو را اپلود کنید یا ادرس تصویر را وارد کنید

en: Upload a logo or enter the URL
fa_IR: آپلود یک لوگو یا آدرس URL را وارد کنید

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file settings will overwrite your current configuration and you can't restore the current configuration afterwards.
fa_IR: فایل تنظیمات قالب را اینجا اپلود کنید.

en: Upload an optional logo image for your preloader page
fa_IR: یک تصویر اختیاری برای لودر صفحات خود آپلود کنید

en: Upload custom image
fa_IR: بارگذاری تصویر دلخواه

en: Upload error
fa_IR: خطا در آپلود

en: Upload error: %s
fa_IR: خطای آپلود: %s

en: Upload or select a fallback image that is displayed instead of Google Maps or until the map is loaded
fa_IR: آپلود یا انتخاب تصویر fallback نمایش داده می‌شود به جای نقشه‌های گوگل یا تا زمانی که نقشه بارگذاری شود

en: Upload your own seamless pattern
fa_IR: پترن دلخواه خودتان را بارگذاری کنید

en: Upload/Select Font Zip File
fa_IR: آپلود/انتخاب فایل Zip فونت

en: Uploading, please wait ...
fa_IR: درحال آپلود، منتظر بمانید ...

en: Uploads directory:
fa_IR: دایرکتوری آپلودها:

en: Uppercase
fa_IR: حروف بزرگ

en: Use AJAX or redirect to the search Results page
fa_IR: استفاده از ایجکس یا ریدایرکت به صفحه نتایج جستجو

en: Use Defaults that are also used for your blog
fa_IR: استفاده از پیشفرض که در وبلاگ شما هم استفاده شده است

en: Use Dynamic post URL
fa_IR: از URL پویا پست استفاده کنید

en: Use Google CDN version of jQuery
fa_IR: از Google CDN نسخه jQuery استفاده کنید

en: Use GreenSock (GSAP) sandboxing
fa_IR: استفاده از sandboxing

en: Use Image
fa_IR: استفاده از تصویر

en: Use Image as Favicon
fa_IR: استفاده تصویر به عنوان فاوآیکون

en: Use Image as banner
fa_IR: استفاده تصویر به عنوان بنر

en: Use Image as logo
fa_IR: استفاده از تصویر برای لوگو

en: Use Lighbox
fa_IR: استفاده از لایت باکس

en: Use PHP function:
fa_IR: استفاده از تابع PHP:

en: Use Video
fa_IR: استفاده از ویدئو

en: Use a custom Image as marker. (make sure that you use a square image, otherwise it will be cropped)
fa_IR: از تصویر دلخواه برای مارک کننده استفاده کنید. از تصویر با ابعاد مربعی استفاده کنید وگرنه برش میخورد

en: Use a custom set
fa_IR: استفاده از تنظیم سفارشی

en: Use character sets:
fa_IR: استفاده از مجموعه شخصیت ها:

en: Use circle timer to indicate slideshow progression.
fa_IR: از تایمر دایره برای نشان دادن پیشرفت اسلاید استفاده کنید.

en: Use default WooCommerce Setting (Settings -&gt; Products -&gt; Out of stock visibility)
fa_IR: از تنظیمات ووکامرس به طور پیش‌فرض استفاده کنید (تنظیمات -&gt; محصولات -&gt; از انبار موجود نیست)

en: Use default portfolio layout
fa_IR: استفاده از طرح پیشفرض نمونه کار

en: Use defaut (defined at Woocommerce -&gt Settings -&gt Default product sorting)
fa_IR: استفاده به طور پیش‌فرض (در ووکامرس تعریف شده است -&gt; محصولات -&gt مرتب‌سازی محصول پیش‌فرض)

en: Use defaut (defined at Woocommerce -&gt; Settings -&gt Default product sorting)
fa_IR: استفاده به طور پیش‌فرض (در ووکامرس تعریف شده است -&gt; محصولات -&gt مرتب‌سازی محصول پیش‌فرض)

en: Use either the default or minimal design
fa_IR: استفاده از حالت پیشفرض و یا طراحی مینیمال

en: Use existing menu
fa_IR: استفاده از منوی موجود

en: Use first slides caption as permanent caption
fa_IR: استفاده از عنوان اسلاید اول به صورت عنوان دائمی

en: Use image as Google Maps fallback image
fa_IR: از تصویر به عنوان تصویر پشت سر استفاده می‌شود

en: Use image as banner
fa_IR: استفاده از تصویر بعنوان بنر

en: Use image as custom marker icon
fa_IR: استفاده از تصویر بعنوان نشانگر آیکون

en: Use image as logo
fa_IR: استفاده تصویر بعنوان لوگو

en: Use it on this slide
fa_IR: استفاده از آن در این اسلاید

en: Use order of playlist as selected
fa_IR: ترتیب لیست پخش

en: Use original size (or fit into container if too large)
fa_IR: استفاده از اندازه اصلی (یا اگر خالی بزرگ باشد)

en: Use post from matches:
fa_IR: استفاده نوشته از مطابقت ها:

en: Use relative URLs
fa_IR: از URL های مرتبط استفاده کنید

en: Use relative URLs for local images. This setting could be important when moving your WP installation.
fa_IR: از URL های مرتبط برای تصاویر محلی استفاده کنید. این تنظیم هنگام انتقال نصب WP شما مهم است.

en: Use selected page to display as footer (no socket)
fa_IR: از صفحه انتخاب شده برای نمایش پانوشت (بدون سوکت) استفاده کنید

en: Use selected page to display as footer and socket
fa_IR: از صفحه انتخاب شده برای نمایش پانوشت و سوکت استفاده کنید

en: Use selected page to display inside footer (no socket)
fa_IR: از صفحه انتخاب شده برای نمایش در داخل پانوشت (بدون سوکت) استفاده کنید

en: Use selected page to display inside footer and socket
fa_IR: از صفحه انتخاب شده برای نمایش درون پانوشت و سوکت استفاده کنید

en: Use shortcode:
fa_IR: استفاده از کد کوتاه:

en: Use slide effect when swiping
fa_IR: استفاده اثر اسلاید کنید

en: Use slider markup caching
fa_IR: استفاده از اسلایدذ نشانه به طرف بالا

en: Use sliders as a floating modal window with extensive layout options and advanced features like triggers & target audience.
fa_IR: از اسلایدرها بعنوان یک پنجره مودال شناور با گزینه‌های گسترده‌ای از طرح‌ و ویژگی‌ها پیشرفته مانند محرک‌ها و مخاطبان هدف استفاده کنید.

en: Use special 1 column layout (side by side)
fa_IR: استفاده از حالت ویژه یک ستونه (پهلو به پهلو)

en: Use srcset attribute
fa_IR: استفاده از ویژگی srcset

en: Use stretched or boxed layout?
fa_IR: نمای جعبه ای یا تمام عرض؟

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
fa_IR: از ویرایشگر پیشرفته برای ساختن وبلاگ استفاده کنید(به آسانی برگه ای که از انفولد> تنظیمات قالب  برای صفحه وبلاگ انتخاب کرده اید ویرایش کنید)

en: Use the media manager to add/edit the copyright info.
fa_IR: استفاده از این مدیریت رسانه برای افزودن/ویرایش اطلاعات کپی‌رایت.

en: Use the table as a Pricing Table
fa_IR: استفاده از جدول برای نمایش جدول قیمت

en: Use the table to display tabular data
fa_IR: استفاده از جدول برای نمایش اطلاعات به شکل جدول

en: Use this video as slide background
fa_IR: از این ویدیو به عنوان پس زمینه اسلاید استفاده کنید

en: Use thumbnail navigation instead of slide bullet buttons.
fa_IR: به جای دکمه های گلوله اسلاید، از ریز عکس استفاده کنید.

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special characters can be used.
fa_IR: در صورت استفاده، فقط از کاراکترهای مجاز استفاده کنید.

en: Used to specify the order in which scripts are loaded. Lower numbers correspond with earlier execution.
fa_IR: مورد استفاده برای تعیین نظم که در آن اسکریپت لود می شود. شماره های پایین تر از اجرایی زود مطابقت دارد.

en: User is Admin
fa_IR: کاربر، مدیر است

en: User is Author
fa_IR: کاربر، نویسنده است

en: User is Contributor
fa_IR: کاربر، شرکت کننده است

en: User is Editor
fa_IR: کاربر، ویراستار است

en: User is Subscriber
fa_IR: کاربر مشترک است

en: User is logged in
fa_IR: کاربر وارد شده است

en: User is logged out
fa_IR: کاربر خارج شده است

en: User must accept to show Google Maps
fa_IR: کابر باید برای نشان دادن نقشه‌های گوگل پذیرفته شود

en: User must accept to show facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
fa_IR: شما باید پذیرید برای نمایش ابزارک صفحه فیسبوک &quot;اشتراک‌گذاری/لایک&quot;

en: Username
fa_IR: نام‌کاربری

en: Using LayerSlider from a non-standard install location or having a different directory name could lead issues in receiving and installing updates. Commonly, you see this issue when you’re using a theme-included version of LayerSlider. To fix this, please first search for an option to disable/unload the bundled version in your theme, then re-install a fresh copy downloaded from CodeCanyon. Your sliders and settings are stored in the database, re-installing the plugin will not harm them.
fa_IR: با استفاده از LayerSlider در از استاندارد غیر محل نصب و یا داشتن یک نام پوشه های مختلف می تواند مسائل در دریافت و نصب به روز رسانی می شود. معمولا، شما این موضوع را ببینید هنگامی که شما با استفاده از یک نسخه موضوع شامل از LayerSlider در. برای حل این مشکل، لطفا ابتدا به دنبال گزینه ای برای غیر فعال کردن / خالی کردن از نسخه همراه در موضوع خود را جستجو کنید، سپس دوباره نصب یک نسخه تازه دانلود شده از WorldWideScripts.net. لغزنده و تنظیمات شما در پایگاه داده ذخیره می شود، دوباره نصب این افزونه آنها را آسیب نمی رساند.

en: Using beta version (%s)
fa_IR: استفاده از نسخه بتا  (%s)

en: Using external services like Youtube or Vimeo is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fa_IR: استفاده از سرویس‌های خارجی مانند یوتیوب و یا ویمیو در حال حاضر غیرفعال است. شما می‌توانید آن را در انفولد &raquo عملکرد (کارایایی) فعال کنید

en: Using invalid CSS code could break the appearance of your site or your sliders. Changes cannot be reverted after saving.
fa_IR: استفاده از کد های نامعتبر CSS می تواند ظاهر سایت یا اسلایدرهای شما را مختل کند. بعد از ذخیره تغییرات را نمی توان تغییر داد.

en: Using self hosted videos is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fa_IR: استفاده از ویدیوهای فعلی خودتان در حال حاضر غیرفعال است. شما می‌توانید آن را در نفولد &raquo; کارایی فعال کنید

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
fa_IR: با استفاده از این ویژگی برای مدیران سوپر. شما متسفانه مجوزهای لازم را ندارید.

en: Usual method. Used for backups or to move sliders across WP sites.
fa_IR: روش معمول مورد استفاده برای پشتیبان گیری و یا حرکت اسلایدرها در سراسر سایت‌های وردپرس.

en: V. Center
fa_IR: عمودی. مرکز

en: Valid E-Mail address
fa_IR: آدرس ایمیل معتبر

en: Valid E-Mail address with special characters
fa_IR: آدرس ایمیل معتبر با کاراکترهای ویژه

en: Valid Number
fa_IR: شماره معتبر

en: Valid Phone Number
fa_IR: شماره تلفن معتبر

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
fa_IR: مکان های معتبر برای گذاشتن عناصر مشخص خواهد شد. بعضی عناصر مثل اسلایدر تمام عرض و ناحیه رنگی نمیتوانند در داخل عناصر دیگر قرار داده شوند.

en: Value
fa_IR: مقدار

en: Variation
fa_IR: متغیر

en: Variations
fa_IR: متغیرها

en: Vertical
fa_IR: عمودی

en: Vertical Alignment
fa_IR: موقعیت عمودی

en: Vertical Alignment Title and Content
fa_IR: ترازبندی عمودی عنوان و محتوا

en: Vertical Center
fa_IR: مرکز عمودی

en: Vertical align
fa_IR: موقعیت عمودی

en: Vertical only
fa_IR: فقط عمودی

en: Video
fa_IR: ویدئو

en: Video / Audio
fa_IR: ویدیو / صدا

en: Video Aspect Ratio
fa_IR: نسبت تصویر ویدئو

en: Video Display
fa_IR: نمایش ویدئو

en: Video File
fa_IR: فایل ویدئو

en: Video Format
fa_IR: فرمت ویدئو

en: Video Player Icons
fa_IR: آیکون پخش ویدئو

en: Video Size
fa_IR: سایز ویدئو

en: Video Slide
fa_IR: اسلاید ویدئو

en: Video URL
fa_IR: لینک ویدئو

en: Video height
fa_IR: ارتفاع ویدئو

en: Video on most mobile devices can't be controlled properly with JavaScript, so you can upload a fallback image which will be displayed instead. This image is also used if lazy loading is active.
fa_IR: ویدیوها در اکثر دستگاه‌های تلفن همراه به درستی یا با جاوا اسکریپت قابل کنترل نیست، بنابراین شما می‌توانید یک عکس پشت سرهم آپلود کنید به جای آن نمایش داده می‌شود. این تصویر همچنین اگر بارگذاری تنبل فعال باشد استفاده خواهد شد.

en: Video poster
fa_IR: پوستر ویدئو

en: Video width
fa_IR: عرض ویدئو

en: Vietnamese
fa_IR: ویتنامی

en: View Changelog
fa_IR: نمایش تغییرات

en: View Changelog on http://kriesi.at
fa_IR: نمایش تغییرات در http://kriesi.at

en: View Coupon
fa_IR: نمایش کوپن

en: View Coupons
fa_IR: نمایش کوپن ها

en: View Order
fa_IR: مشاهده سفارش

en: View Portfolio Entry
fa_IR: نمایش نمونه کار

en: View Product
fa_IR: نمایش محصول

en: View Selection
fa_IR: مشاهده ناحیه

en: View Variation
fa_IR: مشاهده متغیر

en: View all results
fa_IR: مشاهده تمام نتایج

en: Visit Template Store
fa_IR: بازدید از قالب فروشگاه

en: Visit our Support Center
fa_IR: بازدید از مرکز پشتیبانی

en: Visitors
fa_IR: بازدیدکنندگان

en: Visitors can enter OS native full-screen mode when double clicking on the slider.
fa_IR: بازدیدکنندگان میتوانند دوبار کلیک بر روی نوار لغزنده را وارد حالت OS full-screen بومی خود کنند.

en: Visual layout editor
fa_IR: ویرایشگر بصری صفحه

en: Volume
fa_IR: جلد

en: WARNING: This option controls who can access to this plugin, you can easily lock out yourself by accident. Please, make sure that you have entered a valid capability without whitespaces or other invalid characters. Do you want to proceed?
fa_IR: هشدار: این کنترل گزینه که می تواند به این افزونه دسترسی داشته باشید، شما می توانید به راحتی خودتان قفل شده توسط حادثه. لطفا، مطمئن شوید که شما یک قابلیت معتبر بدون فضاهای خالی و یا دیگر شخصیت های نامعتبر وارد کرده اید. آیا شما می خواهید ادامه دهید؟

en: WP Cron jobs are disabled. To assure a regular update of cached data and an optimal pageload in frontend and backend we recommend to activate this.
fa_IR: کرون‌ جابزهای وردپرس غیرفعال هستند. برای اطمینان به‌روز رسانی منظم داده‌های ذخیره شده و بهینه‌سازی پیش‌بارگذاری در قسمت جلو و عقب را توصیه می‌کنیم این را فعال کنید.

en: WP Debug Mode:
fa_IR: حالت اشکال زادیی وردپرس:

en: WP Remote functions:
fa_IR: توابع کنترل از راه دور وردپرس:

en: WP result:
fa_IR: نتیحه وردپرس:

en: Wait
fa_IR: لطفا صبر کنید

en: Wait at least %s minutes between edits before adding a new revision.
fa_IR: حداقل %s دقیقه بین هر ویرایش قبل از اضافه کردن یک نسخه جدید.

en: Wait for user interaction or for a slide with active autoplay to load the video
fa_IR: انتظار برای تعامل کاربر یا برای یک اسلاید با پخش خودکار فعال برای بارگیری ویدیو

en: Wait for user interaction to load the video
fa_IR: انتظار تعامل کاربر برای بارگذاری ویدیو

en: Waiting time between repeats in milliseconds. A second is 1000 milliseconds.
fa_IR: زمان انتظار بین تکرارهای در میلی ثانیه. دوم 1000 میلی ثانیه است.

en: Want to join the discussion?
fa_IR: تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟

en: Warning (Red)
fa_IR: اخطار (قرمز)

en: Wasn't able to create temp folder
fa_IR: قادر به ایجاد پوشه temp نیست

en: Wasn't able to work with Zip Archive
fa_IR: قادر به کار با بایگانی Zip نیست

en: Watch our YouTube channel
fa_IR: مشاهده کانال یوتیوب ما

en: We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.<br><br>
    
    Google Webfont Settings:					
    [av_privacy_google_webfonts]
    
    Google Map Settings:
    [av_privacy_google_maps]
    
    Vimeo and Youtube video embeds:
    [av_privacy_video_embeds]
fa_IR: ما همچنین از سرویس‌های مختلف خارجی مانند نقشه‌های گوگل، فونت‌های گوگل و ارائه دهندگان ویدیوی خارجی استفاده می‌کنیم. از آنجا که این ارائه دهندگان ممکن است اطلاعات شخصی مانند آدرس IP شما را جمع‌آوری کنند، ما اجازه می‌دهیم آن‌ها را در اینجا مسدود کنید. لطفاً توجه داشته باشید که این امر می‌تواند عملکرد و ظاهر سایت ما را به شددت کاهش دهد. تغییرات پس از بارگذاری صفحه دوباره اعمال خواهند شد.<br><br>
    
    تنظیمات فونت‌های گوگل:					
    [av_privacy_google_webfonts]
    
    تنظیمات نقشه‌های گوگل:
    [av_privacy_google_maps]
    
    جاسازی‌های ویدیو ویمیو و یوتیوب:
    [av_privacy_video_embeds]

en: We are
fa_IR: ما هستیم

en: We are very sorry but something went wrong. Please try again later.
fa_IR: خطایی رخ داد

en: We could not find any lists that your customers can subscribe to. Please check if the API key you have entered in your Enfold Theme Panel is valid and also check if you have at least one list created on mailchimp
fa_IR: We could not find any lists that your customers can subscribe to. Please check if the API key you have entered in your Theme Panel is valid and also check if you have at least one list created on mailchimp

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme settings.
fa_IR: ما تشخیص دادیم که شما از تم فرزند استفاده میکنید. خیلی خوبه! اگر بخواهید ما میتوانیم تنظیمات تم اصلی را در تم فرزند ایمپورت کنیم.

en: We have online resouces where you can find help whether if you get stuck, experience an issue or just have a question about the item.
fa_IR: ما منابع آنلاین داریم که شما می توانید از آن ها استفاده و کمک بگیرید و حتی می توانید سوال خود را درباره هر موردی پیدا کنید.

en: We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website. <br><br>Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
fa_IR: ممکن است ما کوکی‌ها در دستگاه شما تنظیم کنیم. ما از کوکی‌ها استفاده می‌کنیم تا به ما اطلاع دهید هنگامی که از وب‌سایت ما باز می‌کنید، چگونه با ما ارتباط برقرار می‌کنید، برای غلبه بر تجربه کاربری خود و ارتباط با سایت ما سفارشی کنید. <br><br>با کلیک روی عنوان‌های مختلف بهتر می‌توانید پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید برخی از تنظیمات خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید که مسدود کردن برخی از انواع کوکی‌ها ممکن است تجربه شما را در وب‌سایت‌های ما و خدماتی که ما بتوانیم ارائه دهیم، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

en: We were able to connect to your Mailchimp account
fa_IR: ما موفق شدیم تا به حساب کاربری MailChimp شما متصل شویم

en: We were able to detect a caching plugin. Great! Nothing left to do here ;)
fa_IR: ما توانستیم پلاگین کش را شناسایی کنیم. عالی! هیچ چیز برای انجام این کار وجود ندارد؛)

en: We were able to detect an image optimization plugin. Great! Nothing left to do here ;)
fa_IR: ما توانستیم پلاگین بهینه سازی تصویر را شناسایی کنیم. عالی! هیچ چیز برای انجام این کار وجود ندارد؛)

en: We were able to detect multiple active caching plugins. It is recommended to use only one!
fa_IR: ما قادر به شناسایی افزونه های مختلف کش شدیم. توصیه می شود فقط از یکی استفاده کنید!

en: We were able to detect multiple active image optimization plugins. It is recommended to use only one!
fa_IR: ما توانستیم پلاگین بهینه سازی تصویر را شناسایی کنیم. عالی! هیچ چیز برای انجام این کار وجود ندارد؛)

en: We were able to properly connect to google maps with your API key
fa_IR: ما توانستیم با کلید API شما به نقشه گوگل به درستی متصل شویم

en: We were not able to detect an active caching plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
fa_IR: ما توانستیم پلاگین کش فعال را تشخیص دهیم. توصیه می شود از یکی برای سرعت بخشیدن به سایت خود استفاده کنید. در اینجا چند پیشنهاد هستند:

en: We were not able to detect an active image optimization plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
fa_IR: ما توانستیم پلاگین بهینه سازی تصویر فعال را تشخیص دهیم. توصیه می شود از یکی برای سرعت بخشیدن به سایت خود استفاده کنید. در اینجا چند پیشنهاد هستند:

en: We were not able to find any Newsletter List on your Mailchimp that your visitors can subscribe to. Please create at least one in your Mailchimp back-end and refresh the list data here to use Mailchimp with this theme.
fa_IR: ما نتوانستیم هیچ فهرست خبرنامه ای در Mailchimp شما پیدا کنیم، تا بازدید کنندگان بتوانند در آن عضو شوند. لطفا حداقل یک لیست در Mailchimp ایجاد کرده و اطلاعات فهرست را برای استفاده در این قالب تازه کنید.

en: Web Application Icons
fa_IR: آیکن‌های وب

en: Web apps usually don’t have controls to undo unwanted/accidental changes. LayerSlider now has. And it’s even preserved for later use, whenever you need it.
fa_IR: برنامه های تحت وب معمولا کنترل نیست به خنثیسازی ناخواسته / تغییرات تصادفی. LayerSlider در حال حاضر است. و آن را حتی برای استفاده های بعدی حفظ شود، هر زمان که شما به آن نیاز دارید.

en: Websafe Fonts
fa_IR: فونت‌های امن وب

en: Website Link
fa_IR: لینک وبسایت

en: Website Name
fa_IR: نام وبسایت

en: Website performance and optimization
fa_IR: بهینه سازی عملکرد وبسایت

en: Week
fa_IR: هفته

en: Week %1$s
fa_IR: هفته %1$s

en: Weeks
fa_IR: هفته

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
fa_IR: خوش آمدی غریبه! این یک متن نمونه برای جعبه شعار خارق العاده شماست! این متن رو به سلیقه خودت تغییر بده!

en: Welcome to LayerSlider WP 6
fa_IR: خوش آمدید به لایر اسلایدر وردپرس

en: We’ve bundled several sample sliders into the plugin, so you can see how they built. You can find really simple sliders as well as compled and content rich ones.
fa_IR: ما چند لغزنده نمونه به پلاگین همراه است، بنابراین شما می توانید ببینید که چگونه آنها ساخته شده است. شما می توانید لغزنده واقعا ساده و همچنین آنهایی که غنی compled و محتوا پیدا کنید.

en: We’ve made our pre-defined slide transitions with special care to fit in most use cases. However, if you would like to increase or decrease the speed of these transitions, you can override their timing here by providing your own transition length in milliseconds. (1 second = 1000 milliseconds)
fa_IR: ما گذرهای اسلايدی از پيش تعریف شده ما را با توجه خاصی در متن مورد استفاده قرار داده ایم. با این حال، اگر می خواهید سرعت این تغییرات را افزایش دهید یا کاهش دهید، می توانید با تنظیم طول انتقال خود در میلی ثانیه، می توانید زمان بندی خود را از اینجا حذف کنید. (1 ثانیه = 1000 میلی ثانیه)

en: What is a
fa_IR: چی هست

en: What is header transparency
fa_IR: شفافیت هدر چقدر باشد

en: What should be displayed once the message is sent?
fa_IR: بعد از اینکه پیام ارسال شد چه پیامی نمایش داده شود؟

en: What should happen if a user clicks the product link?
fa_IR: بعد از اینکه کاربر روی لینک محصول کلیک کرد باید چه اتفاقی بیفتد؟

en: What should happen once the form gets sent?
fa_IR: بعد از اینکه پیام ارسال شد باید چه اتفاقی بیفتد؟

en: What you get:
fa_IR: چیزی که دریافت میکنید :

en: What’s New
fa_IR: چه چیزایی جدیده

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
fa_IR: وقتی روی یک نمونه کار کلیک میکنید که لینک در صفحه جدید باز شود، یا در حالت پیشنمایش باز شود(نمونه کار آجاکس)، و یا در یک عکس بزرگتر به صورت لایت باکس باز شود.

en: When creating/editing a page you can select to have the header be transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different Logo and Main Menu color which can be set here.
fa_IR: وقتی که شما شفافیت هدر یک برگه را تغییر میدهید، نیاز دارید که لوگوی دیگری را نمایش دهید و رنگ منو را با آن متناسب کنید.

en: When should the element be displayed?
fa_IR: کی ماژول ها نمایش داده شوند؟

en: When to display the caption?
fa_IR: کی عنوان نمایش داده شود؟

en: When you remove LayerSlider, it does not automatically delete your settings and sliders by default to prevent accidental data loss. You can use this utility if you really want to erase all data used by LayerSlider.
fa_IR: زمانی که شما حذف شده LayerSlider، آن را نه به طور خودکار تنظیمات و لغزنده خود را حذف کنید به طور پیش فرض برای جلوگیری از دست دادن داده تصادفی. شما می توانید از این ابزار اگر شما واقعا می خواهید به پاک کردن تمام داده استفاده شده توسط LayerSlider در استفاده کنید.

en: Whenever a potential issues is detected, it will be marked with red or orange text describing the nature of that issue.
fa_IR: هر زمان که یک مسائل بالقوه شناسایی شده است، از آن خواهد شد با متن قرمز یا نارنجی توصیف ماهیت این موضوع مشخص شده اند.

en: Where do you want to apply the link?
fa_IR: کجا می‌خواهید لینک را اعمال کنید؟

en: Where do you want to display the first entry?
fa_IR: اولین محتوا را میخواهید کجا نمایش داده شود؟

en: Where on the page should the message bar appear?
fa_IR: نوار پیام باید در چه موقعیتی نمایش داده شود؟

en: Where should the Button link to?
fa_IR: دکمه شما به کجا لینک داده شود؟

en: Where should the Image link to?
fa_IR: تصویر به کجا لینک داده شود؟

en: Where should the header text link to?
fa_IR: سربرگ به کجا لینک داده شود؟

en: Where should the heading link to?
fa_IR: به کجا لینک داده شود؟

en: Where should the icon be displayed?
fa_IR: کجا باید آیکون نمایش داده شود؟

en: Where should the image/logo link to?
fa_IR: تصویر/لوگو به کجا لینک داده شود؟

en: Where should the tabs be displayed
fa_IR: جایی که میخواهید تب ها نمایش داده شود

en: Where should your button link to?
fa_IR: دکمه شما به کجا لینک داده شود؟

en: Where should your hotspot link to?
fa_IR: دکمه هات اسپات به کجا لینک داده شود؟

en: Where should your image link to?
fa_IR: تصویر به کجا لینک داده شود؟

en: Where should your item link to?
fa_IR: ایتم شما به کجا لینک داده شود؟

en: Where should your title link to?
fa_IR: به کجا لینک داده شود؟

en: Where to display the search results?
fa_IR: کجا نتایج جستجو نمایش داده شوند؟

en: Where’s my purchase code?
fa_IR: کد خرید من کجاست؟

en: Which Entries?
fa_IR: کدام نوشته ها؟

en: Which Entry?
fa_IR: کدام نوشته؟

en: Which Social Buttons do you want to display? Defaults are set in
fa_IR: کدام دکمه های اجتماعی نمایش داده شود؟ تعریف در

en: Which categories should be used for the blog?
fa_IR: کدام دسته ها برای وبلاگ استفاده  شوند؟

en: Which categories should be used for the portfolio?
fa_IR: کدام دسته ها باید برای نمونه کار انتخاب شوند؟

en: Which kind of menu do you want to display
fa_IR: کدام نوع منو نمایش داده شود؟

en: Which post types should be included in the search
fa_IR: کدام نوع نوشته‌ها باید در جستجو باشد

en: Which type of media is this?
fa_IR: چه نوع رسانه ای را انتخاب کرده اید ؟

en: Which type of slide is this?
fa_IR: نوع اسلاید چه باشد؟

en: Which type of slider is this?
fa_IR: نوع اسلایدر چه باشد؟

en: While playing
fa_IR: هنگام بازی

en: White overlay
fa_IR: پوشش سفید

en: Whitespace
fa_IR: فضای سفید

en: Wide Landscape
fa_IR: چشم‌انداز گسترده

en: Widget Area
fa_IR: ناحیه ابزارک

en: Widget based footer options
fa_IR: تنظیم‌های پانوشت مبتنی بر ابزارک

en: Widgets Page
fa_IR: برگه ابزارک ها

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your sliders when it comes to embed content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar of the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to Appearance -> Widgets to see the options your theme offers.
fa_IR: بزارک می تواند یک کشیدن و رها کردن فوق العاده آسان راه به اشتراک گذاری لغزنده خود را ارائه وقتی که می آید به جاسازی محتوا را به یک بخش معمول مورد استفاده در سایت خود را مانند منطقه هدر، ستون کناری از بالا و پایین صفحه. با این حال، مناطق ویجت در دسترس توسط تم خود را کنترل و آن را ممکن است نقطه کامل است که شما به دنبال آن هستید را ارائه نمی دهد. فقط به ظاهر سر -> ابزارک برای دیدن گزینه ارائه می دهد موضوع خود را.

en: Width
fa_IR: عرض

en: Will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
fa_IR: نمایش داده می شود اگر یک طرح هدر را انتخاب کنید که از زیر منو پشتیبانی می کند

en: With Border
fa_IR: با حاشیه

en: With border
fa_IR: با کادر

en: Without border
fa_IR: بدون کادر

en: WooCommerce 3.0 product gallery
fa_IR: گالری محصول ووکامرس 3.0

en: WooCommerce Featured Products visibility
fa_IR: قابلیت مشاهده بودن محصولات ویژه

en: WooCommerce Hidden Products visibility
fa_IR: قابل رویت بودن محصولات مخفی

en: WooCommerce Out of Stock Products visibility
fa_IR: قابل مشاهده بودن محصولات ناموجود

en: WooCommerce Out of Stock Products visibility?
fa_IR: محصولات ناموجود ووکامرس قابل مشاهده باشد؟

en: WooCommerce Product visibility?
fa_IR: محصول ووکامرس قابل رویت باشد؟

en: Word-wrap
fa_IR: بسته شدن کلمه

en: WordPress Repository
fa_IR: مخزن وردپرس

en: WordPress version:
fa_IR: نسخه وردپرس:

en: WordPress will convert the html tags to readable text.
fa_IR: وردپرس تگ های html را به متن قابل خوندن تبدیل میکند

en: Wordpress Default Editor enabled
fa_IR: ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس فعال‌ شده‌است

en: Wordpress Editor
fa_IR: ویرایشگر وردپرس

en: Working ...
fa_IR: در حال کار...

en: Working examples Youtube & Vimeo:
fa_IR: هماهنگ با سرویس هایی مثل یوتیوب و ویمو

en: Working examples, in case you want to use an external service:
fa_IR: مثال برای وقتی که میخواهید از سرویس های خارجی استفاده کنید:

en: Working examples:
fa_IR: مثال‌های کار:

en: Wrap your code into a html tag (i.e. pre or code tag). Insert the tag without <>
fa_IR: برای مثال تگ pre یا code . تگ را بدون <> وارد کنید

en: Wrong link - page does not exist
fa_IR: لینک اشتباه - صفحه وجود ندارد

en: X Axis
fa_IR: محور X

en: X Large
fa_IR: خبلی بزرگ

en: Y Axis
fa_IR: محور Y

en: Year
fa_IR: سال

en: Years
fa_IR: سال

en: Yes
fa_IR: بله

en: Yes - display everywhere
fa_IR: بله. همه جا نمایش بده

en: Yes - display, but remove title on mobile devices
fa_IR: بله. نمایش بده ولی عنوان را در دستگاه موبایل پاک کردن کن

en: Yes, always display copyright info
fa_IR: بله، همیشه اطلاعات کپی‌رایت را نمایش بده

en: Yes, apply link to icon and title
fa_IR: بله. آیکون و عنوان لینک دار باشد

en: Yes, apply link to icon only
fa_IR: بله. فقط آیکون لینک دار باشد

en: Yes, display Icon
fa_IR: بله آیکون نمایش بده

en: Yes, display Icon to the left
fa_IR: بله آیکون را در چپ نمایش بده

en: Yes, display Icon to the left of the title
fa_IR: بله آیکون را در سمت چپ عنوان نمایش بده

en: Yes, display Icon to the right
fa_IR: بله آیکون را در راست نمایش بده

en: Yes, display Icon to the right of the title
fa_IR: بله آیکون را در سمت راست عنوان نمایش بده

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie for the current Session
fa_IR: بله، دکمه بستن را نمایش بده - کوکی برای جسله فعلی تنظیم شود

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie with a custom Lifetime
fa_IR: بله، دکمه بستن را نمایش بده - کوکی با جسله فعلی تنظیم شود

en: Yes, display a banner image
fa_IR: بنر را نمایش بده

en: Yes, display an icon after the number
fa_IR: بله یک آیکون بعد از عدد نمایش بده

en: Yes, display an icon in front of number
fa_IR: بله یک آیکون در مقابل عدد نمایش بده

en: Yes, display arrow control buttons
fa_IR: بله. نمایش دکمه های کنترل فلش

en: Yes, display dot control buttons
fa_IR: بله. نمایش دکمه های کنترل نقطه ای

en: Yes, display icon and reaveal copyright info on hover
fa_IR: بله، آیکون و اطلاعات کپی رایت را در هاور نمایش بده

en: Yes, display sort options
fa_IR: بله. تنظیمات ترتیب را نشان بده

en: Yes, display sort options and currently active categories
fa_IR: بله. گزینه های مرتب سازی را نمایش بده و دسته ها را فعال کن

en: Yes, display sort options and currently active taxonomy
fa_IR: بله. گزینه های مرتب سازی و طبقه بندی فعال فعلی را نمایش بده

en: Yes, force same size on all Big Preview images, even if they use a different aspect ratio
fa_IR: بله. تمام تصاویر بزرگ پیشنمایش را در اندازه ثابتی نشان بده. حتی اگر نسبت ابعاد تصاویر یکسان نبود.

en: Yes, slightly increase the image size
fa_IR: بله. مستقیما اندازه تصویر را زیاد کن

en: Yes, slightly zoom the image
fa_IR: بله. مستقیما اندازه تصویر را زیاد کن

en: Yes, stretch the image
fa_IR: بله، تصویر را به طرفین بکش

en: You Can Now Rewind Time
fa_IR: شما هم اکنون می توانید به عقب برگردید

en: You are here:
fa_IR: مکان شما:

en: You can add a link to any (external) page here.
fa_IR: شما میتوانید به هر صفحه ای لینک بدهید

en: You can add a title to this layer which will display as a tooltip if someone holds his mouse cursor over the layer.
fa_IR: شما می توانید یک عنوان را به این لایه اضافه کنید که اگر یک نفر نشانگر موس خود را روی لایه نگه می دارد به عنوان یک راهنمای ابزار نمایش داده شود.

en: You can also place a video as background for your section. Enter the URL to the Video. Currently supported are Youtube, Vimeo and direct linking of web-video files (mp4, webm, ogv)
fa_IR: شما میتوانید از یک ویدئو به عنوان بک گراند استفاده کنید. آدرس ویدئو را وارد کنید. از یوتیوب، ویمو و همچنین فایلی که به طور مستقیم در هاست اپلود کرده باشید پشتیبانی مشود. (فرمت قابل استفاده: mp4, webm, ogv)

en: You can apply a delay between the tiles and postpone their animation relative to each other.
fa_IR: شما می توانید یک فاصله زمانی بین کاشی ها را اعمال کنید و انیمیشن خود را نسبت به یکدیگر متوقف کنید.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
fa_IR: شما می توانید ویژگی شناسایی را در عنصر HTML این لایه برای کار با آن در CSS سفارشی یا کد جاوا اسکریپت خود اعمال کنید.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this slide to work with it in your custom CSS or Javascript code.
fa_IR: شما می توانید یک علامت شناسه در عنصر HTML این اسلاید برای کار با آن در CSS سفارشی یا جاوا اسکریپت خود اعمال کنید.

en: You can apply classes on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
fa_IR: شما می توانید کلاس ها را در عنصر HTML این لایه اعمال کنید تا با آن در CSS سفارشی یا کد جاوا اسکریپت خود کار کنید.

en: You can change that setting
fa_IR: شما میتوانید آن تنظیمات را تغییر دهید

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the content
fa_IR: می توانید انتخاب کنید که سایدبار به صورت ثابت باشد و اسکرول نشود

en: You can choose if you want to display title and/or excerpt
fa_IR: می توانید انتخاب کنید که میخواهید عنوان و یا خلاصه را نمایش دهید یا نه

en: You can choose the appearance of the cart icon here
fa_IR: شما میتوانید ظاهر آیکون خرید را از اینجا انتخاب کنید

en: You can choose the appearance of your product gallery here
fa_IR: شما می توانید ظاهر گالری محصول خود را در اینجا انتخاب کنید

en: You can choose the appearance of your products here
fa_IR: شما میتوانید ظاهر محصول را از اینجا انتخاب کنید

en: You can choose the styling for the title and excerpt here
fa_IR: انتخاب استایل برای عنوان و خلاصه

en: You can choose to apply the link to the whole image
fa_IR: شما می توانید یک لینک به تصویر اعمال کنید

en: You can choose to apply the link to the whole image or to add 'Call to Action Buttons' that get appended to the caption
fa_IR: شما میتوانید به عکس لینک بدهید یا "دکمه اکشن عملیاتی" اضافه نمایید.

en: You can choose to display a parallax banner with description on the shop page
fa_IR: شما میتوانید انتخاب کنید که بنر پارالاکس با توضیحات در صفحه فروشگاه نمایش داده شود

en: You can choose to hide some of the default Blog elements here:
fa_IR: شما می‌توانید برخی المان‌های پیش‌فرض وبلاگ را در اینجا پنهان کنید:

en: You can choose to hide the video entirely on Mobile devices and instead display the Section Background image
fa_IR: شما می‌توانید محتوای ویدیو بر روی دستگاه‌های موبایل مخفی کنید بجای آن بخش تصویر پیش زمینه را نمایش دهید

en: You can choose to use the main menu area to also display widget areas
fa_IR: شما میتوانید انتخاب کنید که از ناحیه منوی اصلی برای نمایش ابزارک ها استفاده کنید

en: You can choose to wrap the header in a link
fa_IR: شما می توانید یک لینک به تصویر اعمال کنید

en: You can choose various different logo and main menu positions here
fa_IR: شما میتوانید موقعیت های مختلفی برای منو و لوگو انتخاب کنید

en: You can choose whether to always display Title and Excerpt or only on hover
fa_IR: می توانید انتخاب کنید که عنوان و خلاصه همواره نمایش داده شود یا فقط هنگام پوشش ماوس

en: You can control the animation order of the tiles here.
fa_IR: شما می توانید مرتب سازی انیمیشن کاشی ها را در اینجا کنترل کنید.

en: You can create any number of buttons/links for your message bar here:
fa_IR: شما می‌توانید هر تعداد دکمه/لینک برای نوار پیام خود را اینجا ایجاد کنید:

en: You can create new menus in
fa_IR: شما میتوانید منوی جدید بسازید در

en: You can define a custom Email Subject for your form here. If left empty the subject will be
fa_IR: شما می توانید یک عنوان دلخواه برای ایمیل انتخاب کنید. اگر خالی بگذارید عنوان ایمیل به این شکل خواهد بود:

en: You can edit more and advanced color and styling options for the overlay/slideout menu items in
fa_IR: شما می‌توانید تنظیم‌های پیشرفته رنگ و ظاهر را برای موارد منوی پوشش/خارج از کناره ویرایش کنید

en: You can either choose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
fa_IR: شما می‌توانید طرح‌ پیش‌فرض را انتخاب کنید و یا طرح وبلاگ خود را با ویرایشگر طرح‌بندی پیشرفته ایجاد کنید

en: You can either define a fixed height in pixel like '300px' or enter a width/height ratio like 16:9
fa_IR: شما میتوانید یک ارتفاع ثابت تعریف کنید مث 300px و یا نسبت ابعاد را وارد کنید مثل 16:9

en: You can either make sure that the whole video is visible and no cropping occurs or that the video is stretched to display full screen
fa_IR: ویدئو میتواند بدون هیچ تغییر اندازه و برشی نمایش داده شود و یا اینکه کشیده شود تا صفحه را پوشش دهد

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set individual banners by editing the category
fa_IR: شما می توانید بنر فروشگاه را برای همه دسته ها فعال کنید. شما همچنین می توانید بنرها را به طور اختصاصی برای هر دسته تنظیم نمایید

en: You can enter a link to a video on youtube or vimeo that will open in a lightbox when the fallback image is clicked by the user. Links to self hosted videos will be opened in a new browser window on your mobile device or tablet
fa_IR: شما می‌توانید یک لینک را به یک ویدیو در یوتیوب یا ویمیو وارد کنید که در یک لایت‌باکس باز شود زمانی که تصویر پشت سرهم توسط کاربر کلیک شد. لینک‌ به ویدیوهای میزبانی شده در هاست خودتان در یک پنجره جدید مرورگر بر روی دستگاه‌های تلفن همراه یا تبلت باز می‌شود

en: You can enter both post placeholders and custom content here (including HTML and WP shortcodes) ...
fa_IR: شما می توانید هر دو متغیر نوشته و محتوای سفارشی در اینجا وارد کنید (شامل HTML و کدهای کوتاه وردپرس) ...

en: You can enter custom CSS to change some style properties on the slider wrapper element. More complex CSS should be applied with the Custom Styles Editor.
fa_IR: شما می توانید CSS سفارشی را وارد کنید تا برخی از خواص سبک را در عنصر wrapper کشویی تغییر دهید. CSS پیچیده تر باید با ویرایشگر سفارشی اعمال شود.

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose where to display them by activating them in the respective area
fa_IR: شما می‌توانید لینک‌های خود را به پروفایل‌های اجتماعی در اینجا وارد کنید. پس از آن شما می‌توانید با فعال کردن آن‌ها در ناحیه مربوطه، آن‌ها را انتخاب کنید

en: You can enter your API key here
fa_IR: کلید api خود را وارد کنید

en: You can find your API key here
fa_IR: شما میتوانید در اینجا کلید API خود را بدست آورید

en: You can grab me here and drag where you need.
fa_IR: شما می توانید مرا بکشید و رها کنید اگر نیاز دارید.

en: You can grab the slidebar timer playhead and seek the whole slide real-time like a movie.
fa_IR: شما می توانید پخش کننده تایمر لغزنده را پیدا کنید و به طور کل زمان واقعی اسلاید مانند یک فیلم را جستجو کنید.

en: You can keep this layer on top of the slider across multiple slides. Just select the slide on which this layer should animate out. Alternatively, you can make this layer global on all slides after it transitioned in.
fa_IR: شما می توانید این لایه در بالای نوار لغزنده در سراسر اسلاید های متعدد است. فقط اسلاید که این لایه باید تحریک و تشجیع را انتخاب کنید. متناوبا، شما می توانید این لایه جهانی در همه اسلاید پس از آن در انتقال است.

en: You can navigate through slides with the left and right arrow keys.
fa_IR: شما می توانید از طریق اسلایدها با کلیدهای جهت دار چپ و راست حرکت کنید.

en: You can only hide form fields that are not required
fa_IR: شما می توانید فقط پنهان کنید زمینه های که لازم نیستند

en: You can order the result by various attributes like creation date, title, author etc
fa_IR: شما میتوانید نتایج را بر اساس تاریخ، نویسنده و ... مرتب کنید.

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a sidebar
fa_IR: شما می توانید آرم و منوی اصلی خود را در بالای سایت یا در نوار کناری قرار دهید

en: You can read a description on how to create and enter that key here:
fa_IR: شما می توانید شرح چگونگی ساخت و وارد کردن کلید را اینجا مطالعه کنید :

en: You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page. <br><br> [av_privacy_link]
fa_IR: تغییرات پس از بارگذاری صفحه دوباره اعمال خواهند شد

en: You can remove the default space between columns here.
fa_IR: شما میتوانید فاصله پیشفرض بین ستون ها را از اینجا حذف کنید

en: You can select multiple categories here
fa_IR: شما میتوانید چندین دسته بندی انتخاب کنید

en: You can select multiple categories here. The Page will then show posts from only those categories.
fa_IR: شما میتوانید چند دسته را انتخاب کنید. فقط نوشه هایی که در این دسته ها باشند نمایش داده میشود.

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
fa_IR: شما می توانید با کلیک بر روی این دکمه، انتقال اسلاید مورد نظر خود را انتخاب کنید.

en: You can set the height of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto
fa_IR: شما می توانید ارتفاع لایه خود را تنظیم کنید. شما می توانید پیکسل، درصد، و یا مقدار پیش فرض "خودکار" استفاده کنید. مثال: 100px را، 50% o و یا خودکار

en: You can set the starting time of this transition. Use one of the pre-defined options to use relative timing, which can be shifted with custom operations.
fa_IR: شما می توانید زمان شروع این انتقال تنظیم شده است. استفاده از یکی از گزینه های از پیش تعریف شده به استفاده از زمان بندی نسبی، که می تواند با عملیات سفارشی منتقل شده است.

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
fa_IR: زمانی که انیمیشن تصاویر بند انگشتی شروع می شود

en: You can shift the starting point of the slide animation timeline, so layers can animate in an earlier time after a slide change. This value is in milliseconds. A second is 1000 milliseconds. You can only use a negative value.
fa_IR: شما می توانید نقطه شروع از جدول زمانی انیمیشن متحرک را تغییر دهید، بنابراین لایه ها می توانند در یک زمان اولیه پس از تغییر اسلاید متحرک شوند. این مقدار در میلی ثانیه است. یک ثانیه 1000 میلی ثانیه است. شما فقط می توانید از مقدار منفی استفاده کنید.

en: You can specify a custom capability if none of the pre-defined roles match your needs. You can find all the available capabilities on %sthis%s page.
fa_IR: شما می توانید قابلیت شخصی سازی را مشخص کنید اگر هیچ از نقش ها از پیش تعریف نشده و نیازهای شما مطابقت ندارد. شما می توانید تمام قابلیت های موجود را در این %s صفحه %s پیدا کنید.

en: You can specify a slide alias name which you can use in your URLs with a hash mark, so LayerSlider will start with the correspondig slide.
fa_IR: شما می توانید یک نام مستعار اسلییدی را که می توانید در URL های خود با علامت های هش استفاده کنید، مشخص کنید، بنابراین LayerSlider با اسلاید متناظر شروع خواهد شد.

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device.
fa_IR: شما می توانید اثر اختلاف منظر توسط هر پیمایش صفحه، یا با حرکت ماوس خود را / کج دستگاه تلفن همراه خود را آغاز کند.

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fa_IR: شما می توانید اثر اختلاف منظر را با استفاده از پیمایش صفحه، یا حرکت دادن مکان نما خود موس / کج دستگاه تلفن همراه خود. این مقدار پیش فرض در این اسلاید است که لایه های اختلاف منظر به ارث برده اند، مگر اینکه شما آن را به طور مستقیم بر روی آنها تنظیم کنید.

en: You can type here custom CSS code, which will be loaded both on your admin and front-end pages. Please make sure to not override layout properties (positions and sizes), as they can interfere with the sliders built-in responsive functionality. Here are few example targets to help you get started:
fa_IR: شما می توانید کد سفارشی CSS را تایپ کنید که هر دو در صفحات مدیریتی و جلویی شما بارگذاری می شوند. لطفا مطمئن شوید که ویژگی های طرح (موقعیت ها و اندازه ها) را نادیده نگیرید، زیرا آنها می توانند با لغزنده های ساخته شده در قابلیت پاسخگویی تداخل داشته باشند. در اینجا چند نمونه از اهداف به شما کمک می کند تا شروع کنید:

en: You can upload additional Iconfont Packages generated with
fa_IR: شما میتوانید پکیج فونت آیکون های اضافی را آپلود کنید که در اینجا ساخته شده است:

en: You can upload your custom Font zip files. Intended for <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank'>Google Webkit Fonts</a>.
fa_IR: شما میتوانید فونت های دلخواه خود را در یک فایل زیپ با پسوند های مجاز قرار بدهید و استفاده کنید، توجه داشته باشید هر خانواده فونت را در یک فایل زیپ مجزاء قرار بدهید و اسم فایل زیپ را دقیقا اسم فونت قرار بدهید تا به درستی بتوانید آنها را درک و انتخاب کنید. <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank'>استفاده از فونت های رسمی گوگل</a>.

en: You can use the default font colors and styles or use a custom font color for the element (in case you use a background image for example)
fa_IR: شما میتوانید از رنگ و استایل فونت پیشفرض استفاده کنید و یا رنگ دلخواه را استفاده نمایید(مثلا میتوانید از تصویر بک گراند استفاده نمایید)

en: You can use the layerslider() PHP function to insert sliders by editing your theme’s template files. Since you can implement custom logic in code, this option gives you unlimited control on how your sliders are embedded.
fa_IR: شما می توانید از LayerSlider () تابع پی اچ پی برای وارد کردن لغزنده با ویرایش فایل های قالب تم استفاده کنید. از آنجا که شما می توانید منطق سفارشی در کد پیاده سازی، این گزینه به شما می دهد کنترل نامحدود بر روی چگونه لغزنده خود را جاسازی شده است.

en: You have not created any slider yet.
fa_IR: شما هنوز اسلایدری ایجاد نکردید.

en: You have successfully activated your site to receive all these features:
fa_IR: با موفقعیت فعال شد، سایت شما همه ویژگی ها را دریافت می کند:

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave and discard the changes made since your last save?
fa_IR: شما تغییرات این صفحه را ذخیره نکرده اید. آیا می خواهید این صفحه را ترک کنید قبل از ذخیره تغییرات؟

en: You have version %1$s. The latest version is %2$s.
fa_IR: شما نسخه %1$s دارید آخرین نسخه %2$s. است.

en: You have version %1$s. Update to version %2$s.
fa_IR: شما نسخه %1$s دارید بروزرسانی به نسخه %2$s.

en: You have version %s installed
fa_IR: شما نسخه %s نصب کرده اید

en: You haven’t added any Google Font to your collection yet.
fa_IR: شما هنوز اضافه نکردید فونت گوگل را به مجموعه خودتان.

en: You haven’t created any custom 2D transitions yet.
fa_IR: شما هیچ انتقال سفارشی 2D ایجاد نکرده اید.

en: You haven’t created any custom 3D transitions yet.
fa_IR: شما هیچ انتقال سفارشی 3D ایجاد نکرده اید.

en: You might also like
fa_IR: شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

en: You might also want to check your internet connection and make sure that mailchimp.com is available
fa_IR: شما  باید اتصال خود به اینترنت و همچنین در دسترس بودن mailchimp.com را نیز کنترل کنید

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
fa_IR: ممکن است پیشنهادات ما برای یافتن نتیجه ای بهتر کمکتان کند:

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy
fa_IR: شما باید سیاست حفظ حریم خصوصی را تایید و با آن موافقت کنید

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy to register
fa_IR: شما در هنگام ثبت نام باید قوانین را بپذیرید

en: You must be an administrator to use this feature.
fa_IR: شما باید یک مدیر باشید برای استفاده از این ویژگی.

en: You need to add at least one cell
fa_IR: لازم است که حداقل یک سلول اضافه کنید

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
fa_IR: شما باید حداقل یک عنصر به این ناحیه اضافه کنید تا بتوانید آن را به عنوان پوسته ذخیره کنید

en: You need to have at least one character set added. Please select another item before removing this one.
fa_IR: شما نیاز به حداقل تنظیم یک کاراکتر جهت اضافه کردن دارید. لطفاً مورد دیگری را انتخاب کنید قبل از حذف این مورد.

en: You need to make this file writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
fa_IR: شما نیاز به ایجاد این فایل قابل نوشتن به منظور تغییرات را ذخیره کنید. مشاهده %sCodex%s برای اطلاعات بیشتر.

en: You need to make your uploads folder writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
fa_IR: شما نیاز به ایجاد یک  فایل قابل نوشتن به منظور تغییرات دارد و باید آن را ذخیره کنید. مشاهده %sCodex%s برای اطلاعات بیشتر.

en: You need to remove at least one cell
fa_IR: لازم است که حداقل یک سلول پاک کردن کنید

en: You need to select at least 2 sliders to merge them.
fa_IR: شما باید حداقل 2 اسلایدر را برای ادغام آنها انتخاب کنید.

en: You need to specify an instgram username.
fa_IR: شما باید نام کاربری اینستاگرام را مشخص کنید.

en: You're using version
fa_IR: شما از این نسخه استفاده میکنید:

en: Your E-Mail:
fa_IR: آدرس ایمیل شما:

en: Your Google Fonts library has been updated.
fa_IR: کتابخانه فونتهای Google شما به روز شده است.

en: Your Message:
fa_IR: پیام شما:

en: Your Popup will not show up until you set a trigger. Check out the Launch Popup section and choose how and when your Popup should be displayed.
fa_IR: پاپ‌آپ تا زمانی که شما یک تایگر را انتخاب نکرده‌اید نمایش داده نخواهد شد. بخش Popup Launch را بررسی کنید و چگونگی نمایش پاپ‌آپ را انتخاب کنید.

en: Your Sliders
fa_IR: اسلایدر های شما

en: Your Themeforest API Key
fa_IR: کد api

en: Your Themeforest User Name:
fa_IR: نام کاربری تم فارست

en: Your account does not have the necessary permission you have chosen, and your settings have not been saved in order to prevent locking yourself out of the plugin.
fa_IR: حساب شمامجوز لازم را ندارد، پس تنظیمات شما ذخیره نشده است به منظور جلوگیری از قفل شدنحساب شما از تلاش مجدد خود داری کنید

en: Your changes has been saved!
fa_IR: تغییرات شما ذخیره شده است

en: Your comment is awaiting moderation.
fa_IR: دیدگاه شما در انتظار تایید است.

en: Your database needs an update in order for LayerSlider to work properly. Please press the ’Update Database’ button on the right. If this does not help, you need to contact your web server hosting company to fix any issue preventing plugins creating and updating database tables.
fa_IR: پایگاه داده شما به منظور به‌روز رسانی لایر اسلایدر به درستی کار می‌کند. لطفاً دکمه به‌روز رسانی پایگاه داده را در سمت راست فشار دهید. اگر این کار به شما کمک نمی‌کند، باید با شرکت میزبانی وب خود تماس بگیرید تا هر گونه مشکل را برای جلوگیری از پلاگین‌ها با به روز رسانی جداول داده حل کند.

en: Your email address
fa_IR: آدرس ایمیل شما

en: Your list of custom attributes. Use this feature if your needs are not covered by the common attributes above or you want to override them. You can use data-* as well as regular attribute names. Empty attributes (without value) are also allowed. For example, to make a FancyBox gallery, you may enter “data-fancybox-group” and “gallery1” for the attribute name and value, respectively.
fa_IR: لیست خود را از ویژگی های سفارشی. استفاده از این ویژگی اگر نیازهای شما را توسط ویژگی های مشترک در بالا ذکر نشده و یا می خواهید به آنها زیر پا بگذارند. شما می توانید دادهها * و همچنین نام ویژگی به طور منظم استفاده کنید. ویژگی های خالی (بدون ارزش) نیز مجاز می باشد. برای مثال، برای ایجاد یک گالری FancyBox را، شما ممکن است "داده از fancybox گروه" و "ها gallery1" برای نام ویژگی و ارزش را وارد کنید، به ترتیب.

en: Your message has been sent!
fa_IR: پیام شما ارسال شد!

en: Your parallax layers will move to the opposite direction when scrolling the page.
fa_IR: لایه های اختلاف منظر شما هنگام حرکت دادن صفحه به جهت مخالف حرکت می کنند.

en: Your popup slider will appear here!
fa_IR: اسلایدر پاپ آپ شما در اینجا ظاهر می شود!

en: Your purchases
fa_IR: کد خرید خود را اینجا وارد کنید:

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
fa_IR: زمان شما تمام شد. صفحه را رفرش کنید و دوباره تلاش نمایید.

en: Your settings has been updated.
fa_IR: تنظیمات شما به روز شده است

en: Your settings have been updated.
fa_IR: تنظیمات شما به روز شده است.

en: Your settings were successfully saved.
fa_IR: تنظیمات شما با موفقیت ذخیره شدند.

en: Your social profiles
fa_IR: پروفایل های اجتماعی شما

en: Your username:
fa_IR: نام کاربری شما:

en: YourLogo
fa_IR: آرم شما

en: YourLogo link
fa_IR: لینک شما

en: YourLogo style
fa_IR: سبک لوگو شما

en: Youtube preview
fa_IR: پیش نمایش یوتیوب

en: You’re about to export this slider as HTML. This option is for the jQuery version of LayerSlider and you will *NOT* be able to use the downloaded package on WordPress sites. For that, you need to choose the regular export option. Are you sure you want to continue?
    
    This message will be suppressed after a couple of attempts. Please mind the difference in the future between the various export methods to avoid potential harm and data loss.
fa_IR: شما قصد برون ریزی این نوار اسلایدر به عنوان HTML را دارید. این گزینه برای نسخه جی کوئری LayerSlider است و شما  قادر به استفاده از بسته دانلود شده در سایتهای WordPress نیستید. برای این، شما باید گزینه برون ریزی منظم را انتخاب کنید. آیا مطمئن هستید که میخواهید ادامه دهید؟

en: You’ve successfully activated this copy of LayerSlider to use Add-Ons and receive the following benefits.
fa_IR: شما با موفقیت این نسخه از لایر اسلایدر را برای استفاده از افزودنی‌ها فعال کردید و مزایایی زیر را دریافت می‌کنید.

en: Yoyo
fa_IR: یویو

en: Zero size file downloaded
fa_IR: فایل صفر کیلوبایتی دانلود شد

en: Zoom
fa_IR: بزرگنمایی

en: Zoom In
fa_IR: بدون بزرگنمایی

en: Zoom Level
fa_IR: میزان زوم

en: Zoom Level:
fa_IR: میزان بزرگنمایی:

en: Zoom Out
fa_IR: کوچک نمایی

en: a new version %s is available.
fa_IR: یک نسخه جدید %s در دسترس است.

en: ago
fa_IR: پیش رفتن

en: all
fa_IR: تمام جهات

en: allows a user to disable google tracking in his or her browser
fa_IR: اجازه می‌دهد تا کاربران ردیابی گوگل را در مرورگر خود غیرفعال کنند

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget Area in the Edit Page Screen.
fa_IR: را بازکنید و یک منطقه سایدبار جدید اضافه کنید. پس از آن شما میتوانید این منطقه ابزارک را در صفحه نمایش مشاهده کنید.

en: as a new user:
fa_IR: به عنوان کاربر جدید

en: assign posts to an existing user:
fa_IR: اختصاص پست به کاربر کنونی:

en: at General Layout
fa_IR: به صورت حالت عمومی

en: auto
fa_IR: خودکار

en: available add-ons
fa_IR: افزودنی های در دسترس

en: background color
fa_IR: رنگ زمینه

en: below the menu
fa_IR: زیر منو

en: between transitions
fa_IR: بین انتقال

en: border
fa_IR: حاشیه

en: bottom center
fa_IR: پایین وسط

en: bottom left
fa_IR: پایین چپ

en: bottom right
fa_IR: پایین راست

en: by
fa_IR: توسط

en: by chars ascending
fa_IR: توسط کاراکتر صعودی

en: by chars center to edge
fa_IR: توسط مرکز کاراکتر به لبه

en: by chars descending
fa_IR: توسط کاراکتر نزولی

en: by chars edge to center
fa_IR: توسط کاراکتر لبه مرکز

en: by chars random
fa_IR: توسط کاراکتر تصادفی

en: by lines ascending
fa_IR: توسط خطوط صعودی

en: by lines center to edge
fa_IR: توسط خطوط مرکز به لبه

en: by lines descending
fa_IR: توسط خطوط نزولی

en: by lines edge to center
fa_IR: توسط خطوط لبه به مرکز

en: by lines random
fa_IR: توسط خطوط تصادفی

en: by words ascending
fa_IR: توسط کلمات صعودی

en: by words center to edge
fa_IR: توسط مرکز کلمات به لبه

en: by words descending
fa_IR: توسط کلمات نزولی

en: by words edge to center
fa_IR: توسط کلمات لبه به مرکز

en: by words random
fa_IR: توسط کلمات تصادفی

en: capture slide
fa_IR: گرفتن اسلاید

en: center bottom
fa_IR: وسط پایین

en: center center
fa_IR: مرکز مرکز

en: center left
fa_IR: وسط چپ

en: center right
fa_IR: وسط راست

en: center top
fa_IR: وسط بالا

en: change
fa_IR: تغییر

en: contain
fa_IR: شامل

en: couldn't be found by Google, please add them manually
fa_IR: توسط گوگل یافت نشد، لطفا به صورت دستی وارد نمایید

en: cover
fa_IR: کاور جعبه ایتم

en: currently updating database
fa_IR: در حال به‌روز رسانی پایگاه داده

en: custom duration
fa_IR: مدت زمان سفارشی

en: custom pixel value
fa_IR: مقدار پیکسل

en: date created
fa_IR: تاریخ انتشار

en: date modified
fa_IR: آخرین تغییر

en: date scheduled
fa_IR: تاریخ زمان بندی

en: days
fa_IR: روز ها

en: display title and excerpt
fa_IR: نمایش عنوان و گزیده ای

en: e.g. Homepage slider
fa_IR: به عنوان مثال، اسلایدر صفحه اصلی

en: e.g. homepage
fa_IR: مثلا: اسلایدر صفحه اصلی

en: e.g. homepageslider
fa_IR: به عنوان مثال، اسلایدر صفحه اصلی

en: e.g:
fa_IR: مثال:

en: edit
fa_IR: ویرایش

en: enter URL
fa_IR: وارد کردن نشانی وب:

en: enter a custom capability
fa_IR: یک قابلیت سفارشی وارد کنید

en: fast
fa_IR: سریع

en: fat
fa_IR: چاق

en: favicon
fa_IR: فیوآیکن

en: font &amp; style
fa_IR: فونت های & amp؛ سبک

en: font color
fa_IR: رنگ فونت

en: for:
fa_IR: برای:

en: great
fa_IR: عالی

en: here
fa_IR: اینجا

en: if
fa_IR: اگر

en: import
fa_IR: وارد کردن

en: in
fa_IR: در

en: in your socket
fa_IR: در سوکت شما

en: insert ...
fa_IR: قرار دادن ...

en: is available!
fa_IR: در دسترس است!

en: is up to date
fa_IR: به روز است

en: jQuery Google CDN:
fa_IR: CDN جی کوئری گوگل:

en: large
fa_IR: بزرگ

en: leave it empty to use default
fa_IR: برای استفاده از پیش فرض خالی بگذارید

en: left bottom
fa_IR: چپ پایین

en: left center
fa_IR: چپ مرکز

en: left sidebar
fa_IR: سایدبار سمت چپ

en: left top
fa_IR: چپ بالا

en: link Relationship (XFN)
fa_IR: یوندهای هم‌سو (XFN)

en: link Target
fa_IR: نحوه باز شدن لینک

en: middle center
fa_IR: مرکز وسط

en: middle left
fa_IR: وسط چپ

en: middle right
fa_IR: راست میانه

en: move down
fa_IR: حرکت به پایین

en: move left
fa_IR: حرکت به چپ

en: move right
fa_IR: حرکت به راست

en: move up
fa_IR: حرکت به بالا

en: name
fa_IR: نام

en: next in line
fa_IR: در خط بعدی

en: no
fa_IR: خیر

en: no override
fa_IR: بدون بازنویسی

en: no repeat
fa_IR: بدون تکرار

en: no sidebar
fa_IR: بدون سایدبار

en: none
fa_IR: هیچی

en: on Twitter
fa_IR: در توییتر

en: options
fa_IR: گزینه ها

en: or
fa_IR: یا

en: or create new user with login name:
fa_IR: یا ساخت یک اکانت دیگر با نام:

en: or the Enfold Child theme.
fa_IR: تم فرزند انفولد

en: or use monocolored icon sets from
fa_IR: را آپلود کنید. و یا از مجموعه آیکن های monocolored استفاده کنید :

en: other settings
fa_IR: سایر تنطیمات

en: padding
fa_IR: پدینگ

en: popup
fa_IR: پاپ آپ

en: portfolio-item
fa_IR: آیتم نمونه کار

en: portfolio_entries
fa_IR: محتوای نمونه کار

en: preview
fa_IR: پیش نمایش

en: published
fa_IR: منتشر شده

en: px
fa_IR: پیکسل

en: replies
fa_IR: پاسخ

en: reply
fa_IR: پاسخ

en: required
fa_IR: ضروری

en: right bottom
fa_IR: راست پایین

en: right center
fa_IR: راست مرکز

en: right sidebar
fa_IR: ستون راست

en: right top
fa_IR: راست بالا

en: says:
fa_IR: گفته:

en: search result for:
fa_IR: نتیجه جستجو برای:

en: search results for:
fa_IR: نتیجه جستجو برای:

en: secondary font color
fa_IR: رنگ فونت دوم

en: seconds
fa_IR: ثانیه

en: sent by contact form at
fa_IR: ارسال شده توسط فرم تماس در

en: show title only
fa_IR: فقط نمایش عنوان

en: sides of the screen
fa_IR: اسلایدها در صفحه نمایش

en: sides of the slider
fa_IR: اسلایدها در اسلایدر

en: sizing & position
fa_IR: اندازه و موقعیت

en: sliders
fa_IR: اسلایدر ها

en: sliders per page
fa_IR: اسلایدر در هر صفحه

en: slim
fa_IR: نازک

en: smart
fa_IR: هوشمند

en: stores the unique ID for the element
fa_IR: شناسه منحصربفرد برای المان

en: stretch
fa_IR: کشیده

en: thin
fa_IR: لاغر

en: to RSS Feed
fa_IR: به خوراک RSS

en: top center
fa_IR: بالا وسط

en: top left
fa_IR: بالا چپ

en: top right
fa_IR: بالا راست

en: use post image
fa_IR: استفاده از تصویر پست

en: was added to the cart
fa_IR: به سبد خرید افزوده شد

en: were detected parsing the shortcodes.
fa_IR: تجزیه کدهای کوتاه انجام شد.

en: with modifier
fa_IR: با اصلاح

en: write your own code
fa_IR: کد خود را بنویسید

en: yes
fa_IR: بله
