Enfold v3.6 - en to de_DE translation catalogue (2091 entries)

en: %1$d of %2$d
de_DE: %1$s um %2$s

en: %1$s at %2$s
de_DE: %1$s um %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
de_DE: %1$s installiert und erfolgreich aktiviert!

en: %1$s installed successfully.
de_DE: %1$s wurde erfolgreich installiert!

en: %d slider | %d sliders
de_DE[0]: Slider
de_DE[1]: Slider

en: %d slider has been successfully imported. | %d sliders has been successfully imported.
de_DE[0]: Ihre Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.
de_DE[1]: Ihre Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.

en: %d warning(s)
de_DE: Warnung (rot)

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
de_DE: %s &#8220;%s&#8221; ist bereits vorhanden.

en: %s (Pending)
de_DE: %s (ausstehend)

en: &laquo; Older Comments
de_DE: &laquo; Ältere Kommentare

en: &larr; Options
de_DE: Slide-Optionen

en: &larr; Sliders
de_DE: Alle Slider

en: (Edit)
de_DE: (Bearbeiten)

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyway)
de_DE: (Es ist bereits ein unsichtbarer Spam-Schutz implementiert, welches die meisten Spam-Mails von Robotern filtert. Empfehlung: Aktivieren Sie das Captcha nur dann, wenn Sie von Ihrem Kontaktformular Spam erhalten.)

en: (Mega Menu)
de_DE: (Mega-Menu)

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
de_DE: (Hinweis: Die Bilder werden skaliert, um die Anzahl der oben ausgewählten Spalten auszugleichen)

en: (Show Styling Page)
de_DE: (Zeige Styling-Seite)

en: (Unnamed Slider - #%d)
de_DE: (Unbenannter Slider)

en: (remove)
de_DE: (entfernen)

en: - Select -
de_DE: - Auswählen -

en: -100% layer height
de_DE: Slider Höhe

en: -100% layer width
de_DE: Solider Breite

en: -20% layer height
de_DE: Slider Höhe

en: -20% layer width
de_DE: Solider Breite

en: -50% slider height
de_DE: Slider Höhe

en: -50% slider width
de_DE: Solider Breite

en: 1 Column
de_DE: 1 Spalte

en: 1 Column layout
de_DE: 1 Spalten-Layout

en: 1 Columns
de_DE: 1 Spalte

en: 1 Pixel Gap
de_DE: 1 Pixel Abstand

en: 100% layer height
de_DE: Slider Höhe

en: 100% layer width
de_DE: Solider Breite

en: 2 Columns
de_DE: 2 Spalten

en: 20% layer height
de_DE: Slider Höhe

en: 20% layer width
de_DE: Solider Breite

en: 2D Transitions
de_DE: 2D-Übergänge

en: 3 Columns
de_DE: 3 Spalten

en: 3D Transition
de_DE: 3D-Übergang

en: 3D Transitions
de_DE: 3D-Übergang

en: 4 Columns
de_DE: 4 Spalten

en: 404 - Page not Found
de_DE: 404 - Seite konnte nicht gefunden werden

en: 404 Not Found
de_DE: 404 Nicht gefunden!

en: 5 Columns
de_DE: 5 Spalten

en: 50% slider height
de_DE: Slider Höhe

en: 50% slider width
de_DE: Solider Breite

en: 500 (Medium)
de_DE: Medium

en: 6 Columns
de_DE: 6 Spalten

en: 7 Columns
de_DE: 7 Spalten

en: 8 Columns
de_DE: 8 Spalten

en: 900 (Black)
de_DE: Schwarz

en: A list of all supported Video Services can be found on
de_DE: Eine Liste aller unterstützten Video-Dienste finden Sie auf

en: A new update for your theme
de_DE: Ein neues Update für Ihr Theme

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
de_DE: Es ist eine neue Version des Importers erhältlich! Bitte aktualisieren Sie auf Version %s, um die Kompatibilität mit neueren Export-Dateien zu gewährleisten.

en: About
de_DE: Über

en: Accordion
de_DE: Akkordeon

en: Actions
de_DE: Richtung

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Activate Now
de_DE: Aktivieren

en: Activate Plugin
de_DE: Aktiviere installiertes Plugin

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
de_DE: Aktiviere Animation beim Ladevorgang der Seite (sinnvoll bei großen Galerien)

en: Activate bundled plugin
de_DE: Aktiviere installiertes Plugin

en: Active
de_DE: Aktivieren

en: Active Image Style
de_DE: Aktivieren

en: Active Tab Font Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add Coupon
de_DE: Gutschein hinzufügen

en: Add Icon
de_DE: Kein Icon

en: Add Image
de_DE: Bilder hinzufügen

en: Add Images
de_DE: Bilder hinzufügen

en: Add Layer
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: Add LayerSlider
de_DE: LayerSlider

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add New Coupon
de_DE: Neuen Gutschein hinzufügen

en: Add New Order
de_DE: Neue Bestellung hinzufügen

en: Add New Order status
de_DE: Neuen Bestell-Status hinzufügen

en: Add New Portfolio Entry
de_DE: Neuen Portfolio Eintrag Hinzufügen

en: Add New Product
de_DE: Neues Produkt hinzufügen

en: Add New Product Category
de_DE: Neue Produkt-Kategorie hinzufügen

en: Add New Product Tag
de_DE: Neuen Produkt-Tag hinzufügen

en: Add New Slider
de_DE: Neue Bestellung hinzufügen

en: Add New Variation
de_DE: Neue Variation hinzufügen

en: Add Order
de_DE: Bestellung hinzufügen

en: Add Preview Images
de_DE: Miniaturbild hinzufügen

en: Add Preview Text
de_DE: Vorschau-Text hinzufügen

en: Add Product
de_DE: Produkt hinzufügen

en: Add Tab
de_DE: Tabellen-Zeile hinzufügen

en: Add Table Column
de_DE: Tabellen-Spalte hinzufügen

en: Add Table Row
de_DE: Tabellen-Zeile hinzufügen

en: Add Variation
de_DE: Variationen hinzufügen

en: Add Video
de_DE: Video

en: Add Widget Area
de_DE: Widget-Fläche hinzufügen

en: Add a comment form and comments list to the template
de_DE: Fügt ein Kommentarfeld mit Eingabemaske zum Template hinzu

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
de_DE: Fügen Sie eine benutzerdefinierte CSS-Klasse für das Element ein. Achten Sie bitte darauf, nur erlaubten Zeichen (lateinische Zeichen, Unterstriche, Bindestriche und Zahlen) zu verwenden.

en: Add a google map to your blog or site
de_DE: Google map zum Blog oder Seite hinzufügen

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
de_DE: Ergänzen Sie die Tabelle um eine Beschriftung und geben Sie so Ihren Besuchern einen informativen Überblick des Inhalts.

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
de_DE: Ergänzen Sie das Bild um eine kleine Animation, die erst dann aktiv wird, wenn der Benutzer durch Scrollen die Bildposition erreicht. Dieser Effekt dient nur dazu, der Seite ein wenig "Pep" zu verleihen und funktioniert leider nur in modernen Browsern.

en: Add a tooltip for this Icon. The tooltip will appear on mouse over
de_DE: Ergänzen Sie das Icon um einen Tool-Tipp. Dieser erscheint bei Mouse-Over.

en: Add an IconBox title here
de_DE: Geben Sie einen Titel für die IconBox ein.

en: Add custom css class
de_DE: Benutzerdefinierte CSS-Klasse hinzufügen

en: Add multiple Images
de_DE: Bilder hinzufügen

en: Add new
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add self-hosted HTML 5 video
de_DE: Vorsicht bei der Nutzung von selbst gehosteten Videos in HTML 5 Format

en: Add some content for this IconBox
de_DE: Inhalt für IconBox eingeben

en: Add to Gallery
de_DE: Zur Galerie hinzufügen

en: Add your subheading here
de_DE: Geben Sie hier Text für den Untertitel ein.

en: Add/Edit Audio Files
de_DE: Toggles hinzufügen/ bearbeiten

en: Add/Edit Buttons
de_DE: Reiter hinzufügen/bearbeiten

en: Add/Edit Contact Form Elements
de_DE: Hinzufügen/bearbeiten von Kontaktformular-Elementen

en: Add/Edit Gallery
de_DE: Hinzufügen/bearbeiten

en: Add/Edit List items
de_DE: Hinzufügen/bearbeiten von Listeneinträgen

en: Add/Edit Milestones
de_DE: Hinzufügen/bearbeiten von Listeneinträgen

en: Add/Edit Progress Bars
de_DE: Prozessbalken hinzufügen/ bearbeiten

en: Add/Edit Slides
de_DE: Slides hinzufügen/bearbeiten

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
de_DE: Hinzufügen/bearbeiten von Social-Services oder Icon-Links

en: Add/Edit Tabs
de_DE: Reiter hinzufügen/bearbeiten

en: Add/Edit Testimonial
de_DE: Kunden-Empfehlung hinzufügen/bearbeiten

en: Add/Edit Toggles
de_DE: Toggles hinzufügen/ bearbeiten

en: Add/Edit submenu item text
de_DE: Hinzufügen/bearbeiten von Listeneinträgen

en: Additional Functionality
de_DE: Extra Funktionalität

en: Additional Information:
de_DE: Extra Funktionalität

en: Additional Portfolio Settings
de_DE: Zusätzliche Portfolio-Einstellungen

en: Additional Slide Settings
de_DE: Zusätzliche Portfolio-Einstellungen

en: Advanced Layerslider
de_DE: Erweiterter LayerSlider

en: Advanced Layout Editor
de_DE: Erweiterter Layout-Editor

en: Advanced Styling
de_DE: Erweiterteres Styling

en: Advanced color and styling options
de_DE: Erweiterteres Styling

en: Advanced option
de_DE: Erweiterteres Styling

en: Advertise here
de_DE: Werben Sie hier

en: After animation
de_DE: Nach Animation

en: Ajax Portfolio Preview Settings
de_DE: Vorschau-Einstellungen für Ajax Portfolio

en: Alert (Orange)
de_DE: Alarm (orange)

en: Align Buttons
de_DE: Autor zuweisen

en: Align Center
de_DE: Mittig ausrichten

en: Align Layer
de_DE: Links ausrichten

en: Align Layer ...
de_DE: Links ausrichten

en: Align Left
de_DE: Links ausrichten

en: Align Right
de_DE: Rechts ausrichten

en: Align layer(s)
de_DE: Mittig ausrichten

en: All
de_DE: Alle

en: All  Order statuses
de_DE: Alle Bestell-Status

en: All Product Categories
de_DE: Alle Produkt-Kategorien

en: All Product Tags
de_DE: Alle Produkt-Tag's

en: All done.
de_DE: Alles ausgeführt.

en: All installations and activations have been completed.
de_DE: Alle Installationen und Aktivierungen wurden erfolgreich abgeschlossen.

en: All installations have been completed.
de_DE: Alle Installationen wurden erfolgreich beendet!

en: All pages
de_DE: Verfügbare Seiten

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
de_DE: Alle Plugins wurden installiert und erfolgreich aktiviert. %1$s

en: All right!
de_DE: Alles ok!

en: Allow fullscreen mode
de_DE: Vollbild-Slider

en: Allowed Characters: Whitespace
de_DE: Erlaubte Zeichen: Leerzeichen

en: Allows you to display the content of a different entry
de_DE: Zeigen Sie die Inhalte eines anderen Eintrags

en: Always Display
de_DE: Immer zeigen

en: Always display submenu items
de_DE: Immer zeigen

en: Always double check your spelling.
de_DE: Überprüfen Sie die Rechtschreibung immer sorgfältig.

en: Always load videos
de_DE: Video darstellen

en: An error occurred
de_DE: Es ist ein Fehler aufgetreten!

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
de_DE: Beim Installieren von %1$s ist ein Fehler aufgetreten: <strong>%2$s</strong>

en: Animate
de_DE: Animation

en: Appearance
de_DE: Erscheinungsbild

en: Appearence
de_DE: Erscheinungsbild

en: Apply Link to Image
de_DE: Link zu Bild hinzufügen

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to scroll to a sections when a link is clicked
de_DE: Vergeben Sie ein individuelles ID-Attribut für diesen Abschnitt. Damit können Sie z.B. über CSS einen Stil anwenden, oder auch einen Anker-Link verwenden um so den Abschnitt direkt per Link anzusteuern.

en: Apply link
de_DE: Link zu Bild hinzufügen

en: Apply link to date and headline
de_DE: Link zu Bild hinzufügen

en: Apply link to icon and headline
de_DE: Link zu Bild hinzufügen

en: Apply link to icon only
de_DE: Link zu Bild hinzufügen

en: Apply link to the icon and date
de_DE: Link zu Bild hinzufügen

en: Archive
de_DE: Archiv

en: Archive for category:
de_DE: Archiv für die Kategorie:

en: Archive for date:
de_DE: Archiv für das Datum:

en: Archive for month:
de_DE: Archiv für den Monat:

en: Archive for year:
de_DE: Archiv für das Jahr:

en: Archive for:
de_DE: Archiv für:

en: Archives
de_DE: Archive

en: Archives by Month:
de_DE: Archive nach Monat:

en: Archives by Subject:
de_DE: Archive nach Betreff:

en: Are you sure you want to deactivate this site?
de_DE: Möchten Sie die Lightbox aktivieren?

en: Ascending
de_DE: %s (ausstehend)

en: Assign Authors
de_DE: Autor zuweisen

en: At the top of the viewport
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Attachments
de_DE: Anhänge importieren

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
de_DE: Vorsicht bei der Nutzung von selbst gehosteten Videos in HTML 5 Format

en: Attention!
de_DE: Achtung!

en: Attribute name
de_DE: Attribute

en: Attribute value
de_DE: Attribute

en: Audio Player
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: Author Archive
de_DE: Autorenarchiv

en: Authors
de_DE: Autor

en: Auto Repair
de_DE: Keine Wiederholung

en: Auto-Updates:
de_DE: Aktualisieren

en: Auto-start slideshow
de_DE: Zweiwege Slideshow

en: Automatic Updates
de_DE: Automatisches Abspielen von Videos

en: Automatically play media
de_DE: Automatisches Abspielen von Videos

en: Autorespond Text
de_DE: Autoresponder Text

en: Autorotation
de_DE: Auto-Rotation

en: Autorotation active?
de_DE: Autorotation aktiv?

en: Available Pages
de_DE: Verfügbare Seiten

en: Available Updates
de_DE: Verfügbare Seiten

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
de_DE: Erhältliche Formular-Elemente sind: einzeilige Eingabefelder, mehrzeilige Textfelder, Checkboxen und Select-Dropdown-Menüs.

en: Avia Layout Builder
de_DE: Avia Layout Architekt

en: Background
de_DE: Hintergrund

en: Background Attachment
de_DE: Hintergrund Verhalten

en: Background Gradient
de_DE: Hintergrund Verhalten

en: Background Gradient Color 1
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background Gradient Color 2
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background Gradient Direction
de_DE: Position Hintergrundbild

en: Background Image Position
de_DE: Position Hintergrundbild

en: Background Repeat
de_DE: Hintergrund Wiederholung

en: Background behavior
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background image
de_DE: Hintergrundbild

en: Background position
de_DE: Position Hintergrundbild

en: Background repeat
de_DE: Hintergrund Wiederholung

en: Background size
de_DE: Hintergrundbild

en: Banner image
de_DE: Bild ändern

en: Bar Color
de_DE: Balkenfarbe

en: Basic Settings
de_DE: Größen-Einstellungen

en: Before animation
de_DE: Vor Animation

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
de_DE[0]: Beginne mit der Plugin-Installation
de_DE[1]: Beginne mit der Plugins-Installation

en: Behavior
de_DE: Verhalten

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like facebook page, twitter account etc.
de_DE: Zu jedem Team-Mitglied können Sie Icons und Verlinkungen zu sozialen Netzwerken wie z.B. Facebook, Twitter etc. hinzufügen.

en: Big Top and Bottom Margins
de_DE: Separator ganze Breite & vertikalem Abstand

en: Big image with thumbnails below
de_DE: Großes Bild mit Thumbnails unterhalb

en: Big without border
de_DE: Ohne Rahmen

en: Black
de_DE: Schwarz

en: Blend mode
de_DE: Weiterlesen

en: Blog - Latest News
de_DE: Blog - Die aktuellsten Neuigkeiten

en: Blog Content length
de_DE: Blog Inhaltslänge

en: Blog Grid Columns
de_DE: Blog Raster Spalten

en: Blog Layout
de_DE: Blog Gestaltung

en: Blog Posts
de_DE: Blog Beiträge

en: Blog Style
de_DE: Blog-Stil

en: Blue
de_DE: Blau

en: Bookmarks
de_DE: Lesezeichen

en: Border
de_DE: Rahmen

en: Border Width
de_DE: Rahmen

en: Border on the bottom of the layer. Example: 5px solid #000
de_DE: Unterer Rahmen der Ebene (z.B. 5px solid #000).

en: Border on the left side of the layer. Example: 5px solid #000
de_DE: Linker Rahmen der Ebene (z.B. 5px solid #000).

en: Border on the right side of the layer. Example: 5px solid #000
de_DE: Rechter Rahmen der Ebene (z.B. 5px solid #000).

en: Border on the top of the layer. Example: 5px solid #000
de_DE: Oberer Rahmen der Ebene (z.B. 5px solid #000).

en: Border width and
de_DE: Solider Breite

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Bottom Bar
de_DE: Unten

en: Bottom Center
de_DE: Unten Mittig

en: Bottom Edge
de_DE: Unten links

en: Bottom Left
de_DE: Unten Links

en: Bottom Left Corner
de_DE: Unten Links

en: Bottom Padding in pixel
de_DE: Innenabstand unten in Pixel

en: Bottom Right
de_DE: Unten Rechts

en: Bottom Right Corner
de_DE: Unten Rechts

en: Bottom left
de_DE: Unten links

en: Bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Bottom to Top
de_DE: Von unten nach oben

en: Box Size
de_DE: Box-Größe

en: Boxed Grid
de_DE: Produkt-Raster

en: Boxed Tabs
de_DE: Umschlossene Reiter

en: Brand Icons
de_DE: Icon Button

en: Button Action
de_DE: Icon Button

en: Button Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Button Color
de_DE: Button Farbe

en: Button Font Color
de_DE: Button Farbe

en: Button Font Size
de_DE: Button Größe

en: Button Font/Icon Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Button Icon
de_DE: Icon Button

en: Button Label
de_DE: Button-Beschriftung

en: Button Label display
de_DE: Button-Beschriftung

en: Button Link?
de_DE: Button Link

en: Button Position
de_DE: Position Button

en: Button Row
de_DE: Button-Zeile

en: Button Size
de_DE: Button Größe

en: Buttons
de_DE: Button

en: By default images got a small link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
de_DE: Standardgemäß verlinken Bilder auf eine größere Bildansicht, die in einer Lightbox angezeigt werden. Sie können den Link deaktivieren oder auch einen benutzerdefinierten Link verwenden, wenn Sie die Galerie-Bilder bearbeiten.

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
de_DE: Standardgemäß verlinken Bilder auf eine größere Bildansicht, die in einer Lightbox angezeigt werden. Sie können den Link deaktivieren oder auch einen benutzerdefinierten Link verwenden, wenn Sie die Galerie-Bilder bearbeiten.

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
de_DE: Standardgemäß wird das Bild über die gesamte Breite des Bildschirms gestreckt. Sie können diese Option deaktivieren und das Bild wird bei größeren Browserfenstern zentriert dargestellt. Das Bild bleibt dabei in der Originalgröße bestehen.

en: CSS Classes (optional)
de_DE: CSS Klassen (Optional)

en: Caching Plugins
de_DE: Installation Plugin: %s

en: Call to Action
de_DE: Farb-Sektion

en: Cannot write to file
de_DE: Kann nicht auf Datei schreiben

en: Canvas height
de_DE: Miniaturbild Höhe

en: Caption Positioning
de_DE: Text-Positionierung

en: Caption Text
de_DE: Bildtext

en: Caption Title
de_DE: Bildüberschrift

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Category: | Categories:
de_DE[0]: Kategorien
de_DE[1]: Kategorien

en: Center
de_DE: Mittig

en: Center Center
de_DE: Mittig Mittig

en: Center Left
de_DE: Mittig Links

en: Center Right
de_DE: Mittig Rechts

en: Center Text Column
de_DE: Text-Spalte mittig

en: Change
de_DE: Ändern

en: Change Image
de_DE: Bild ändern

en: Change Link
de_DE: Bild-Link

en: Change Media
de_DE: Bild ändern

en: Change Password
de_DE: Passwort ändern

en: Change URL hash
de_DE: Passwort ändern

en: Change the styling for your cookie consent button
de_DE: Wählen Sie den Übergang für den Inhalts-Slider

en: Change the styling for your cookie consent extra buttons
de_DE: Wählen Sie den Übergang für den Inhalts-Slider

en: Change the styling for your cookie consent message bar
de_DE: Wählen Sie den Übergang für den Inhalts-Slider

en: Changes will be applied on all selected layers.
de_DE: Wählen Sie, wieviele Sekunden jedes Bild angezeigt werden soll.

en: Chart Icons
de_DE: Reiter-Icon

en: Check if the content slider should rotate by default
de_DE: Soll der Inhalts-Slider standardgemäß rotieren?

en: Check if the logo slider should rotate by default
de_DE: Soll der Logo-Slider standardgemäß rotieren?

en: Check if the slideshow should rotate by default
de_DE: Soll die Slideshow standardgemäß rotieren?

en: Check if you want to hide the post type titles in search results
de_DE: Wählen,  wenn nur der Beitrags-Titel oder Titel und Textauszug angezeigt werden sollen.

en: Check if you want to preselect the checkbox
de_DE: Möchten Sie die Lightbox aktivieren?

en: Check to append a message to all of your contact forms.
de_DE: In diesem Bereich können Sie Elemente zum Formular hinzufügen, entfernen oder bearbeiten.

en: Check to disable the Element
de_DE: Element löschen

en: Check to display the control to activate streetview at the right side of the map
de_DE: Soll innerhalb der Box rechts ein Call-to-Action Button platziert werden?

en: Check to display the controls at the right side of the map
de_DE: Soll innerhalb der Box rechts ein Call-to-Action Button platziert werden?

en: Check your spelling.
de_DE: Überprüfen Sie die Rechtschreibung.

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
de_DE: Wählen Sie ein anderes Video (nur HTML 5)

en: Choose Image
de_DE: Bild wählen

en: Choose Media
de_DE: Bild wählen

en: Choose Page or Post
de_DE: Bild wählen

en: Choose Post or Page
de_DE: Anderes Bild wählen

en: Choose Preset
de_DE: Bild wählen

en: Choose Template Name
de_DE: Wählen Sie einen Namen für die Vorlage

en: Choose Video
de_DE: Video auswählen

en: Choose a Cover Image
de_DE: Anderes Bild wählen

en: Choose a Slide
de_DE: Solider wählen:

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
de_DE: Wählen Sie eine WXR (. Xml-Datei). Klicken Sie anschließend auf Datei hochladen und Importieren.

en: Choose a border styling for the bottom of your section
de_DE: Zeigt einen kleinen Design-Schatten im oberen Abschnitt an

en: Choose a border styling for the top of your section
de_DE: Zeigt einen kleinen Design-Schatten im oberen Abschnitt an

en: Choose a color for your button here
de_DE: Wählen Sie hier die Farbe für den Button.

en: Choose a color for your progress bar here
de_DE: Wählen Sie hier die Farbe für den Prozessbalken

en: Choose a custom sidebar for this entry
de_DE: Wählen Sie eine Benutzerdefinierte Sidebar für diesen Eintrag.

en: Choose a layer type
de_DE: Solider wählen:

en: Choose a preview/fallback image
de_DE: Wählen Sie die Bildgröße für die Bildvorschau

en: Choose a skin:
de_DE: Wählen Sie einen Skin

en: Choose a slide transition to import
de_DE: Wählen Sie eine Übergangsform für die Slideshow aus.

en: Choose a slider:
de_DE: Solider wählen:

en: Choose a styling variaton
de_DE: Solider wählen:

en: Choose an overlay image:
de_DE: Anderes Bild wählen

en: Choose another Image
de_DE: Anderes Bild wählen

en: Choose here, how to align your image
de_DE: Wählen Sie hier Ihre Bildausrichtung

en: Choose how to display the submenu items of the icon menu
de_DE: Wählen,  wenn nur der Beitrags-Titel oder Titel und Textauszug angezeigt werden sollen.

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
de_DE: Nutzen Sie die Tabelle um tabellarische Daten- oder Preisoptionen anzuzeigen. (Preistabellen sind lediglich auffälliger gestaltet)

en: Choose if you want to display a border between menu items
de_DE: Sollen Bilder von einem hellen Rahmen umgeben sein?

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
de_DE: Wählen Sie, ob das Video im modernen 16:9, dem klassischen 4:3, oder in einem benutzerdefinierten Seitenverhältnis dargestellt werden soll.

en: Choose if you want to display a secondary menu and where to display it
de_DE: Wählen,  wenn nur der Beitrags-Titel oder Titel und Textauszug angezeigt werden sollen.

en: Choose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
de_DE: Wählen,  wenn nur der Beitrags-Titel oder Titel und Textauszug angezeigt werden sollen.

en: Choose if you want to enable the continuous animation of the progress bar
de_DE: Wählen,  wenn nur der Beitrags-Titel oder Titel und Textauszug angezeigt werden sollen.

en: Choose if you want to only display the post title or title and excerpt
de_DE: Wählen,  wenn nur der Beitrags-Titel oder Titel und Textauszug angezeigt werden sollen.

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
de_DE: Wählen Sie die Bildgröße für das Portfolio-Raster

en: Choose image size for Preview Image
de_DE: Wählen Sie die Bildgröße für die Bildvorschau

en: Choose image size for the Big Preview Image
de_DE: Wählen der Bildgröße für großes Galerie-Miniaturbild

en: Choose image size for the small preview thumbnails
de_DE: Wählen Sie die Bildgröße der Miniaturbilder

en: Choose image size for your slideshow.
de_DE: Wählen Sie die Bildgröße für die Slideshow.

en: Choose initial map view
de_DE: Anderes Bild wählen

en: Choose size for each image
de_DE: Wählen Sie die Bildgröße für die Bildvorschau

en: Choose the 1 column layout
de_DE: 1 Spalten-Layout wählen

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
de_DE: Wählen Sie für das Portfolio-Raster die Bildgröße manuell (Thumbnail-Größe wählen)

en: Choose the alignment of your button here
de_DE: Wählen Sie hier die Ausrichtung des Buttons.

en: Choose the alignment of your buttons here
de_DE: Wählen Sie hier die Ausrichtung des Buttons.

en: Choose the alignment of your icon here
de_DE: Legen Sie die Aussrichtung des Icons fest

en: Choose the border for your Box here
de_DE: Wählen Sie den Rahmentyp der Box aus.

en: Choose the color for your Box here
de_DE: Wählen Sie die Farbe der Box aus.

en: Choose the coloring of the progress bar here
de_DE: Wählen Sie hier die Farbe für den Prozessbalken

en: Choose the column count of your Gallery
de_DE: Wählen Sie die Spaltenanzahl der Galerie aus

en: Choose the default blog layout here.
de_DE: Wählen Sie die Standard Blog-Gestaltung aus

en: Choose the layout of your Gallery
de_DE: Wählen Sie das Layout der Galerie aus

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
de_DE: Wählen Sie die Miniaturbildgröße manuell (Thumbnail-Größe wählen)

en: Choose the size of your Box here
de_DE: Wählen Sie die Größe der Box aus.

en: Choose the size of your button here
de_DE: Wählen Sie hier die Größe des Buttons

en: Choose the style of your tooltip
de_DE: Wählen Sie die Größe der Box aus.

en: Choose the styling of the progress bar here
de_DE: Wählen Sie hier die Farbe für den Prozessbalken

en: Choose the transition for your Slideshow.
de_DE: Wählen Sie eine Übergangsform für die Slideshow aus.

en: Choose the transition for your content slider.
de_DE: Wählen Sie den Übergang für den Inhalts-Slider

en: Choose the transition for your logo slider.
de_DE: Wählen Sie einen Übergang für den Logo-Slider

en: City
de_DE: Stadt

en: City:
de_DE: Stadt:

en: Classes
de_DE: Klassen

en: Click %sAdd New%s to add your first layer.
de_DE: Klicken Sie hier um Ihren eigenen Text einzufügen

en: Click here to add your own text
de_DE: Klicken Sie hier um Ihren eigenen Text einzufügen

en: Click here to choose an other icon
de_DE: Klicken Sie hier um Ihren eigenen Text einzufügen

en: Click here to learn more
de_DE: Klicken Sie hier um Ihren eigenen Text einzufügen

en: Click me
de_DE: Klick mich

en: Click to change
de_DE: Klick mich

en: Click to enable/disable google analytics tracking.
de_DE: Hier klicken, um Google Analytics Tracking zu aktivieren/deaktivieren.

en: Click to enable/disable google maps.
de_DE: Hier klicken, um Google Maps zu aktivieren/deaktivieren.

en: Click to enable/disable google webfonts.
de_DE: Hier klicken, um Google Fonts zu aktivieren/deaktivieren.

en: Click to enable/disable video embeds.
de_DE: Hier klicken, um eingebettete Videos zu aktivieren/deaktivieren.

en: Click to import slides
de_DE: Fehler beim Import von %s %s

en: Click to order products ascending
de_DE: Klicken Sie um die Produkte in aufsteigender Reihenfolge zu sortieren

en: Click to order products descending
de_DE: Klicken Sie um die Produkte in absteigender Reihenfolge zu sortieren

en: Click to set
de_DE: Klick mich

en: Click to show details
de_DE: Zeige Details

en: Clip slide transition
de_DE: Slideshow Übergang

en: Clone Column
de_DE: Spalte duplizieren

en: Clone Element
de_DE: Element duplizieren

en: Clone Section
de_DE: Sektion duplizieren

en: Clone Tab
de_DE: Umschlossene Reiter

en: Clone Tab Section
de_DE: Sektion duplizieren

en: Close
de_DE: Schließen

en: Close Button
de_DE: Button

en: Close Popup
de_DE: Schließen

en: Close automatically after
de_DE: Automatisches Abspielen von Videos

en: Close on slider end
de_DE: Solider wählen:

en: Closing duration
de_DE: Sektion duplizieren

en: Closing transition
de_DE: 3D-Übergang

en: CodeCanyon discussion
de_DE: Wollen Sie an der Diskussion teilnehmen?

en: Col-forward
de_DE: Spalte Vorwärts

en: Col-reverse
de_DE: Spalte Zurück

en: Color
de_DE: Farbe

en: Color Section
de_DE: Farb-Sektion

en: Cols
de_DE: Spalten

en: Column
de_DE: Spalte

en: Column Link
de_DE: Benutzerdefinierter Link

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Comments Disabled
de_DE: Kommentare sind deaktiviert

en: Comments are closed.
de_DE: Kommentare sind deaktiviert.

en: Common Attributes
de_DE: Attribute

en: Conditional CSS Class
de_DE: Bedingte CSS-Klasse

en: Conditional load
de_DE: Bedingte CSS-Klasse

en: Contact Form
de_DE: Kontaktformular

en: Contact Form Captcha
de_DE: Kontakt-Formular-Captcha

en: Contain
de_DE: Inhalt

en: Container Width
de_DE: Miniaturbild Container-Breite

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Content Appearence
de_DE: Inhalts Elemente

en: Content Audio
de_DE: Inhalt

en: Content Box Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Content Elements
de_DE: Inhalts Elemente

en: Content Padding
de_DE: Kein Innenabstand

en: Content Slider
de_DE: Inhalts-Slider

en: Content height
de_DE: Mittig Rechts

en: Content transition
de_DE: Übergang entfernen

en: Contents of your custom CSS file
de_DE: Inhalte der benutzerdefinierten CSS-Datei

en: Contrast
de_DE: Inhalt

en: Contributors
de_DE: Mitarbeiter

en: Controls
de_DE: Slider Kontrollen

en: Convert Data
de_DE: Daten konvertieren

en: Cookie and Privacy Settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: Copy Layer
de_DE: Ebenen

en: Copy Layer Styles
de_DE: Galerie Stil

en: Copy layer styles
de_DE: Benutzerdefinierte Stile

en: Copy transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Copyright Info
de_DE: Copyright

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
de_DE: Die Vorlage konnte nicht geladen werden. Bitte laden Sie die Seite neu und versuchen Sie es erneut.

en: Count
de_DE: Land

en: Country
de_DE: Land

en: Country:
de_DE: Land:

en: Coupon
de_DE: Gutschein

en: Coupons
de_DE: Gutscheine

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
de_DE: Erstellen Sie eine neue Galerie, indem Sie bestehende Bilder aus der Medien-Bibliothek verwenden oder neue hochladen.

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
de_DE: Erstellen Sie eine neue Vorschau-Galerie oder Slideshow, indem Sie bestehende Bilder auswählen oder neue Bilder hochladen.

en: Create some progress bars
de_DE: Erzeugt Prozessbalken

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Creates a Testimonial Grid
de_DE: Erzeugt ein Raster aus Kunden-Empfehlungen

en: Creates a colored button
de_DE: Erzeugt einen farbigen Button

en: Creates a content block with icon to the left or above
de_DE: Erzeugt einen Inhalts-Block mit Ions linksbündig oder darüber

en: Creates a custom gallery
de_DE: Erzeugt eine Benutzerdefienierte Galerie

en: Creates a customizable contact form
de_DE: Erzeugt ein anpassbares Kontaktformular

en: Creates a data or pricing table
de_DE: Erzeugt eine Daten-oder Preistabelle

en: Creates a delimiter/whitespace to separate elements
de_DE: Erzeugt ein Trennzeichen oder Freiraum, um Elemente zu trennen

en: Creates a grid of portfolio excerpts
de_DE: Erzeugt ein Raster von Portfolio-Auszügen

en: Creates a horizontal scrollable gallery
de_DE: Erzeugt eine Benutzerdefienierte Galerie

en: Creates a list with nice icons beside
de_DE: Erzeugt eine Liste mit Icons

en: Creates a notification box to inform visitors
de_DE: Erzeugt eine Info-Box für Mitteilungen

en: Creates a notification box with call to action button
de_DE: Erzeugt eine Informations-Box mit einem Call-to-Action Button

en: Creates a section with unique background image and colors
de_DE: Erzeugt einen Abschnitt wahlweise farbig oder mit Hintergrundbild

en: Creates a simple text block
de_DE: Erzeugt einen einfachen Text-Block

en: Creates a single full width column
de_DE: Erstellt eine einzelne Spalte in voller Breite

en: Creates a single tab for the tab section element
de_DE: Erstellt eine einzelne Spalte in voller Breite

en: Creates a special Heading
de_DE: Erzeugt eine Sonder-Überschrift

en: Creates a tabbed content area
de_DE: Erzeugt einen Inhaltsbereich mit Reitern

en: Creates a timeline
de_DE: Erzeugt ein Raster aus Kunden-Empfehlungen

en: Creates toggles or accordions
de_DE: Erzeugt Toggles oder Akkordeons

en: Custom 2D transitions
de_DE: 2D-Übergänge

en: Custom 3D transitions
de_DE: 3D-Übergang

en: Custom Arrow Color
de_DE: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom Attributes
de_DE: Attribute

en: Custom Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Custom Background Image
de_DE: Benutzerdefiniertes Hintergrundbild

en: Custom Button Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Custom Button Font/Icon Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Custom Color
de_DE: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom Content Box Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Custom Css Class
de_DE: Benutzerdefinierte CSS Klasse

en: Custom Date Font Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Custom Elements
de_DE: Benutzerdefinierte Elemente

en: Custom Font Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Custom Font Manager
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Custom Footer Page
de_DE: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom Input Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Custom Input Font Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Custom Link
de_DE: Benutzerdefinierter Link

en: Custom Marker Icon
de_DE: Benutzerdefinierte Markierung für Bild-URL:

en: Custom Milestone Icon Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Custom Ratio
de_DE: Benutzerdefiniertes Seitenverhältnis

en: Custom Results Font Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Custom Search Results Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Custom Slide Properties
de_DE: Benutzerdefinierte Widget Area

en: Custom Widget Area
de_DE: Benutzerdefinierte Widget Area

en: Custom link destination
de_DE: Benutzerdefiniertes Seitenverhältnis

en: Custom minimum height
de_DE: Sektion Mindesthöhe

en: Custom styles
de_DE: Benutzerdefinierte Stile

en: Cycle between values
de_DE: Abstand zwischen Elementen

en: Dark Transparent
de_DE: Dunkel Transparent

en: Dashed
de_DE: Gestrichelt

en: Date
de_DE: Datum

en: Date Created
de_DE: Erstellt

en: Date Font Size
de_DE: Spalten-Format verkleinern

en: Day
de_DE: Tag

en: Days
de_DE: Tage

en: Deactivate offset
de_DE: Offset deaktivieren

en: Deactivate this site
de_DE: Offset deaktivieren

en: Decrease Column Size
de_DE: Spalten-Format verkleinern

en: Default
de_DE: Standard

en: Default Color
de_DE: Standard Farbe

en: Default Column
de_DE: Standard-Spalte

en: Default Editor
de_DE: Standard Editor

en: Default Grid
de_DE: Standardsortierung

en: Default Height
de_DE: Standard Editor

en: Default Layout - set in
de_DE: Standard-Layout - aktiviert

en: Default Options
de_DE: Standard-Zeile

en: Default Order
de_DE: Standardsortierung

en: Default Padding
de_DE: Standard Innenabstand

en: Default Row
de_DE: Standard-Zeile

en: Default Size
de_DE: Standardgröße

en: Default Style
de_DE: Standard

en: Default Width
de_DE: Standard Editor

en: Default inline style
de_DE: Icon als Inline-Element

en: Default quality
de_DE: Standard Qualität

en: Default:
de_DE: Standard:

en: Define Blog Grid layout
de_DE: Definieren Sie das Blog Raster-Layout

en: Define a minimum height for the section. Content within the section will be centered vertically within the section
de_DE: Definieren Sie eine Mindesthöhe für den Abschnitt. Der Inhalt wird vertikal innerhalb des Abschnitts zentriert.

en: Define the position of the tab buttons
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Define the sections top and bottom padding
de_DE: Definieren Sie für die Sektion den oberen und unteren Innenabstand.

en: Define the space between the buttons
de_DE: Wählen Sie den Abstand zwischen den Elementen.

en: Delay
de_DE: Verzögerung

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Column
de_DE: Spalte löschen

en: Delete Element
de_DE: Element löschen

en: Delete Section
de_DE: Sektion löschen

en: Delete Tab
de_DE: Löschen

en: Delete Tab Section
de_DE: Sektion löschen

en: Demo Import
de_DE: Demos Importieren

en: Depth
de_DE: Tiefe

en: Descending
de_DE: %s (ausstehend)

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Description Column
de_DE: Beschreibungsspalte

en: Destroy Events
de_DE: Benutzerdefinierte Elemente

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
de_DE: Einzelheiten sind oberhalb dargestellt. Der Importer wird es mit einem anderem Parser erneut versuchen …

en: Developer Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Developer documentation
de_DE: Dokumentation

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed an example.mp4 video the video player will automatically check if an example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
de_DE: Verschiedene Browser unterstützen unterschiedliche Dateiformate (MP4, OGV, WebM). Wenn Sie z.B. ein Video im MP4-Format einbetten, überprüft der Video-Player automatisch, ob Dateien auch im OGV- und WEBM-Format verfügbar sind und zeigt diese den Erfordernissen entsprechend an.

en: Direct Support
de_DE: Richtung

en: Direction
de_DE: Richtung

en: Directional Icons
de_DE: Richtung

en: Disable Template Builder Elements
de_DE: Erzeugt ein Inhalts-Slider-Element

en: Disable overlay
de_DE: Bildüberlagerung

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Disabling of template builder elements
de_DE: Erzeugt ein Inhalts-Slider-Element

en: Dismiss the notification
de_DE: Diesen Hinweis nicht beachten

en: Dismiss this notice
de_DE: Diesen Hinweis nicht beachten

en: Display
de_DE: Zeige

en: Display "Load More" Button
de_DE: Zeige "Mehr laden" Button

en: Display Border around images?
de_DE: Sollen Bilder mit Rahmen umgeben sein?

en: Display Captcha
de_DE: Captcha darstellen

en: Display Entries from:
de_DE: Zeige Einträge aus:

en: Display Excerpt
de_DE: Zeige Textauszug

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
de_DE: Sollen Textauszug und Titel unter dem Miniaturbild angezeigt werden?

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
de_DE: Bilder-Ansicht als Galerie, Slide-Show oder Liste untereinander.

en: Display Map Type Selector
de_DE: Reiter links darstellen

en: Display Neither
de_DE: Zeige keines

en: Display Pagination
de_DE: Zeige Paginierung

en: Display Preview Images
de_DE: Zeige Miniaturbilder

en: Display Streetview Activation Control?
de_DE: Zeige eine Bildunterschrift bei Hover

en: Display Tabs above content
de_DE: Reiter links darstellen

en: Display Tabs below content
de_DE: Reiter links darstellen

en: Display Tabs on the left
de_DE: Reiter links darstellen

en: Display Tabs on the right
de_DE: Reiter rechts darstellen

en: Display Title
de_DE: Zeige Titel

en: Display Title and Excerpt
de_DE: Zeige Titel und Textauszug

en: Display a Grid of Product Entries
de_DE: Raster mit Produkt-Einträgen zeigen

en: Display a Layerslider Slideshow
de_DE: Zeigt eine Ebenenbasierte Slideshow an

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
de_DE: Darstellung einer Route bei Eingabe einer Adresse (Ist eine Adresse vorhanden wird der Zoom ignoriert).

en: Display a Slideshow of Post Entries
de_DE: Erzeugt eine Slideshow bestehend aus Einträgen

en: Display a Slideshow of Product Entries
de_DE: Slideshow mit Produkt-Einträgen zeigen

en: Display a content slider element
de_DE: Erzeugt ein Inhalts-Slider-Element

en: Display a fullscreen slideshow element
de_DE: Darstellung eines Vollbild Slideshow-Elements

en: Display a fullwidth Revolution Slider
de_DE: Erzeugt ein Revolution-Slider über volle Breite

en: Display a fullwidth masonry/grid gallery
de_DE: Erzeugt eine Masonry Galerie über die volle Bildschirmbreite

en: Display a fullwidth masonry/grid with blog entries
de_DE: Erzeugt ein Masonry aus Blog-Einträgen über die volle Bildschirmbreite

en: Display a image caption on hover
de_DE: Zeige eine Bildunterschrift bei Hover

en: Display a partner/logo Grid or Slider
de_DE: Stellt ein Partner/Logo Raster oder Slider dar

en: Display a simple 1px top border
de_DE: Zeige eine Bildunterschrift bei Hover

en: Display a simple fullwidth slideshow element
de_DE: Zeigt eine einfache Slide-Show über volle Bildschirmbreite an

en: Display a simple slideshow element
de_DE: Zeigt eine einfache Slideshow an

en: Display a small styling shadow at the top of the section
de_DE: Zeigt einen kleinen Design-Schatten im oberen Abschnitt an

en: Display a team members image with additional information
de_DE: Erzeugt ein Team-Element mit Bild und zusätzlichen Informationen

en: Display a video
de_DE: Video darstellen

en: Display an icon with optional hover effect
de_DE: Erzeugt ein Icon mit optionalem Hover-Effekt

en: Display as icon
de_DE: Video darstellen

en: Display as text
de_DE: Reiter oberhalb darstellen

en: Display blog posts
de_DE: Zeige Blog-Beiträge

en: Display border
de_DE: Zeige Rahmen

en: Display entries from a custom taxonomy
de_DE: Zeige Einträge aus einer benutzerdefinierten Taxonomie

en: Display icon
de_DE: Untertitel anzeigen

en: Display image
de_DE: Zeige Titel

en: Display info tabs for this product:
de_DE: Reiter rechts darstellen

en: Display on hover
de_DE: Bei Mouse Over zeigen

en: Display on mouse hover
de_DE: Bei Mouse Over zeigen

en: Display one of the themes widget areas
de_DE: Anzeige eines der Themes-Widget-Bereiche

en: Display only the footer widgets (no socket)
de_DE: Zeige Footer-Widgets ohne Sockel

en: Display only the socket (no footer widgets)
de_DE: Zeige Sockel ohne Footer-Widgets

en: Display search results in a custom container
de_DE: Zeige Einträge aus einer benutzerdefinierten Taxonomie

en: Display shadow
de_DE: Schatten darstellen

en: Display subheading above
de_DE: Untertitel oberhalb anzeigen

en: Display subheading below
de_DE: Untertitel unterhalb anzeigen

en: Display submenu items on hover
de_DE: Bei Mouse Over zeigen

en: Display tabs at the top
de_DE: Reiter oberhalb darstellen

en: Display the big image in a lightbox
de_DE: Öffnen des großen Bildes in einer Lightbox

en: Display the content of another page (fullwidth)
de_DE: Zeigen Sie die Inhalte eines anderen Eintrags

en: Display the footer page?
de_DE: Darstellung des Footer-Widgets?

en: Display the footer widgets & socket
de_DE: Zeige Footer-Widgets & Sockel

en: Display the footer widgets or page?
de_DE: Darstellung des Footer-Widgets?

en: Display the footer widgets?
de_DE: Darstellung des Footer-Widgets?

en: Display the product meta for the current product
de_DE: Zeigen Sie die Inhalte eines anderen Eintrags

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
de_DE: Darstellung des Toggle-Sortier-Menüs? (Dazu muss jedem Toggle eine Nummer hinzugefügt werden um die Sortierung zu ermöglichen)

en: Displays Posts from your Blog
de_DE: Zeigt Beiträge aus Ihrem Blog

en: Displays a search form
de_DE: Video darstellen

en: Distance
de_DE: Abstand

en: Distance Bottom
de_DE: Abstand

en: Distance Left
de_DE: Abstand

en: Distance Right
de_DE: Abstand

en: Distance Top
de_DE: Abstand

en: Distance bottom
de_DE: Abstand

en: Distance left
de_DE: Abstand

en: Distance right
de_DE: Abstand

en: Distance top
de_DE: Abstand

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
de_DE: Keinesfalls doppelte Beiträge über die gesamte Seite erlauben (Offset automatisch einstellen)

en: Do not display shadow
de_DE: Schatten nicht darstellen

en: Do not stretch image. If more space is available image will be centered.
de_DE: Nein, Bild zentrieren

en: Do you want to activate the lightbox
de_DE: Möchten Sie die Lightbox aktivieren?

en: Do you want to apply  a link to the milestone?
de_DE: Soll der Titel um einen Link ergänzt werden?

en: Do you want to apply  a link to the title?
de_DE: Soll der Titel um einen Link ergänzt werden?

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
de_DE: Soll innerhalb der Box rechts ein Call-to-Action Button platziert werden?

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human by solving a simply mathematical question?
de_DE: Soll das Captcha-Feld am Ende des Formulars angezeigt werden? Dies dient der Unterscheidung zwischen Mensch und automatischen Diensten.

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
de_DE: In diesem Bereich können Sie festlegen, ob die Reiter mit oder ohne Rahmen dargestellt werden sollen.

en: Do you want to display a heading above the images?
de_DE: Möchten Sie eine Überschrift über den Bildern anzeigen?

en: Do you want to display a light border around the images?
de_DE: Sollen Bilder von einem hellen Rahmen umgeben sein?

en: Do you want to display a read more link?
de_DE: Möchten Sie einen "Weiterlesen-Link:" anzeigen?

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
de_DE: Möchten Sie Blog-Beiträge oder Einträge aus einer benutzerdefinierten Taxonomie anzeigen?

en: Do you want to display blog posts?
de_DE: Möchten Sie Blog-Beiträge anzeigen?

en: Do you want to display slider control buttons?
de_DE: Sollen die Slider-Kontroll-Schalter dargestellt werden?

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on mouseover?
de_DE: Soll der Bildüberlagerungs-Effekt, der bei Mouse-Over entfernt wird, angezeigt werden?

en: Do you want to open the link in a new window
de_DE: Wählen Sie diese Option, wenn die verknüpfte Seite in einem neuen Fenster geöffnet werden soll.

en: Do you want to open the link url in a new tab/window?
de_DE: Möchten Sie einen Link in einem neuem Fenster/Tab öffnen?

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
de_DE: Möchten Sie ein Raster oder Slider zur Darstellung der Logos verwenden?

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Don't display Captcha
de_DE: Captcha nicht darstellen

en: Don't display the socket & footer widgets
de_DE: Zeige weder Sockel noch Footer-Widgets

en: Don't display the socket & page
de_DE: Zeige weder Sockel noch Footer-Widgets

en: Don't show the images at all and display the preview text only
de_DE: Nur Vorschautext zeigen und Bilder zunächst verbergen.

en: Dont display border
de_DE: Zeige keinen Rahmen

en: Download Update From Themeforest.net
de_DE: Update von Themeforest.net downloaden

en: Download and import file attachments
de_DE: Download und import von Dateianhängen

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
de_DE: Lade Installations-Packet von <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Dropcap Styling
de_DE: Initial-Gestaltung

en: Duplicate
de_DE: Diesen Slide duplizieren

en: Duplicate Layer
de_DE: Ebene duplizieren

en: Duplicate this layer
de_DE: Ebene duplizieren

en: Duration
de_DE: Dauer

en: E-Mail Subject
de_DE: E-Mail Betreff

en: Easy Slider
de_DE: Einfacher Slider

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Address
de_DE: Adresse Bearbeiten

en: Edit Button
de_DE: Gutschein bearbeiten

en: Edit Coupon
de_DE: Gutschein bearbeiten

en: Edit Dynamic Template of this entry
de_DE: Dynamisches Vorlage für diesen Beitrag bearbeiten.

en: Edit Element
de_DE: Element bearbeiten

en: Edit Elements in Popup Window:
de_DE: Elemente in Popup-Fenster bearbeiten

en: Edit Form Element
de_DE: Element bearbeiten

en: Edit Frontpage
de_DE: Frontseite bearbeiten

en: Edit Gallery
de_DE: Galerie bearbeiten

en: Edit Icon Link
de_DE: Icon Link bearbeiten

en: Edit Layer Slider here
de_DE: LayerSlider hier bearbeiten

en: Edit List Item
de_DE: Listeneinträge bearbeiten

en: Edit Menu Item
de_DE: Menüeinträge bearbeiten

en: Edit Milestone
de_DE: Sektion bearbeiten

en: Edit Order
de_DE: Bestellung bearbeiten

en: Edit Order status
de_DE: Bestell-Status bearbeiten

en: Edit Portfolio Entry
de_DE: Portfolio Eintrag Bearbeiten

en: Edit Product
de_DE: Produkt bearbeiten

en: Edit Product Category
de_DE: Produkt-Kategorie bearbeiten

en: Edit Product Tag
de_DE: Produkt-Tag bearbeiten

en: Edit Progress Bars
de_DE: Prozessbalken bearbeiten

en: Edit Revolution Slider here
de_DE: Revolution-Slider hier bearbeiten

en: Edit Section
de_DE: Sektion bearbeiten

en: Edit Tab
de_DE: Reiter hinzufügen/bearbeiten

en: Edit Tab Section
de_DE: Sektion bearbeiten

en: Edit Testimonial
de_DE: Kunden-Empfehlung bearbeiten

en: Edit Variation
de_DE: Variation bearbeiten

en: Edit profile for User:
de_DE: Bearbeite das Profil des Benutzers:

en: Edit the profile description here.
de_DE: Hier können Sie die Autorenbeschreibung bearbeiten.

en: Edit this entry
de_DE: Diesen Eintrag bearbeiten

en: Editing:
de_DE: Bearbeitung:

en: Editors
de_DE: Redakteur

en: Either upload a new or choose an existing image from your media library
de_DE: Laden Sie ein neues Bild hoch oder verwenden Sie ein bereits vorhandenes aus der Medien-Bibliothek.

en: Either upload a new video or choose an existing video from your media library
de_DE: Laden Sie ein neues Bild hoch oder verwenden Sie ein bereits vorhandenes aus der Medien-Bibliothek.

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
de_DE: Laden Sie ein neues Video hoch, verwenden Sie ein bereits vorhandenes aus der Medien-Bibliothek oder verlinken Sie zu einem Video via URL.

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL.
                                                       If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
de_DE: Laden Sie ein neues Video hoch oder verwenden Sie ein bereits vorhandenes aus der Medien-Bibliothek. 
    Um sicherzustellen, dass alle Browser das Video darstellen können, wird empfohlen zusätzlich folgende Video-Formate hochzuladen: MP4,  OGV und WebM.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
de_DE: Laden Sie ein neues Bild hoch oder verwenden Sie ein bereits vorhandenes aus der Medien-Bibliothek.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
de_DE: Laden Sie ein neues Bild hoch oder verwenden Sie ein bereits vorhandenes aus der Medien-Bibliothek. Bleibt das Feld leer, wird das vordefinierte Hintergrundbild aus Styling-Seite übernommen

en: Element Columns
de_DE: Spalte löschen

en: Element Preview
de_DE: Vorschau öffnen

en: Element Title and Excerpt
de_DE: Element für Titel und Textauszug

en: Element disabled
de_DE: Kommentare sind deaktiviert

en: Embed Options:
de_DE: Optionen

en: Embed Slider
de_DE: (Unbenannter Slider)

en: Enable Conditional Logic
de_DE: Aktiviere konditionelle Logik

en: End-User Documentation
de_DE: Dokumentation

en: End-User documentation
de_DE: Dokumentation

en: Ending Text Transition completes
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Ending Text Transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Ending Transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Ending<br>Transition
de_DE: Übergang

en: Enfold Advanced Layout Editor enabled
de_DE: Erweiterter Layout-Editor

en: Enfold Google Settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: Enfold Shortcode Parser
de_DE: Ungültiger Shortcode

en: Enlarge Image
de_DE: Bild ändern

en: Enter Address, then fetch coordinates
de_DE: Adresse eingeben, dann Koordinaten abrrufen

en: Enter Name of the new Widget Area here
de_DE: Geben Sie den Namen der Widget-Fläche hier ein

en: Enter Video URL
de_DE: Eingabe Video URL

en: Enter a caption title for the slide here
de_DE: Geben Sie einen Titel für den Slide ein.

en: Enter a few words that describe the person
de_DE: Geben Sie hier den gewünschten Text ein um die Person vorzustellen.

en: Enter a form title that is displayed above the form
de_DE: Geben Sie einen Titel an, der über dem Formular angezeigt wird.

en: Enter a label text for the button
de_DE: Geben Sie einen Wert für die Breite an.

en: Enter a link title
de_DE: Geben Sie einen Link-Titel ein

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
de_DE: Geben Sie eine Nachricht ein, welche an die Benutzer E-Mail-Adresse gesendet wird, wenn das Formular abgesendet wurde.

en: Enter a placeholder text for the input field
de_DE: Geben Sie einen Wert für die Breite an.

en: Enter a value for the height
de_DE: Geben Sie einen Wert für die Höhe ein

en: Enter a value for the width
de_DE: Geben Sie einen Wert für die Breite an.

en: Enter an image URL
de_DE: Eingabe Video URL

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
de_DE: Geben Sie hier eine beliebige Anzahl von kommaseparierten Tags ein. Ist die Sortierung aktiviert,  können Benutzer die sichtbaren Toggles mit Hilfe dieser Tags filtern.

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
de_DE: Geben Sie eine beliebige Anzahl von Optionen an, die Ihre Besucher wählen können. Trennen Sie diese Optionen mit einem Komma.

en: Enter layer content here
de_DE: Geben Sie hier Ihren Inhalt ein

en: Enter some additional caption text
de_DE: Hier können Sie zusätzlichen Text eingeben.

en: Enter some content for Promo Box
de_DE: Geben Sie den Text für die Promo-Box ein

en: Enter some content for this textblock
de_DE: Geben Sie Inhalte für den Textblock ein

en: Enter some content here
de_DE: Geben Sie hier Ihren Inhalt ein

en: Enter some info to the page
de_DE: Geben Sie hier Ihren Inhalt ein

en: Enter text only content here ...
de_DE: Geben Sie hier Ihren Inhalt ein

en: Enter the Milestone Title here
de_DE: Geben Sie hier den Text für Ihre Kunden-Empfehlung ein

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
de_DE: Geben Sie die Nummer des Akkorderon-Elements  ein, welches beim Seitenaufruf geöffnet sein soll. Setzen Sie den Wert auf 0, wenn alle Elemente geschlossen sein sollen.

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
de_DE: Geben Sie die Nummer des  Reiters an, der zu Beginn geöffnet sein soll

en: Enter the Number of the image that should be open initially.
de_DE: Geben Sie die Nummer des  Reiters an, der zu Beginn geöffnet sein soll

en: Enter the Progress Bars title here
de_DE: Geben Sie einen Titel für den Prozessbalken ein.

en: Enter the URL of the Page you want to link to
de_DE: Geben hier die URL der Seite ein, zu der Sie verlinken möchten.

en: Enter the label of your button
de_DE: Wählen Sie hier die Größe des Buttons

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
de_DE: Geben Sie hier den Titel ein (Möglichst kurz)

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
de_DE: Slide-Titel hier einfügen (Möglichst kurz)

en: Enter the stage from left
de_DE: Geben Sie hier den Text für Ihre Kunden-Empfehlung ein

en: Enter the stage from right
de_DE: Geben Sie einen Wert für die Höhe ein

en: Enter the stage from top
de_DE: Geben Sie den Text für die Promo-Box ein

en: Enter the submit buttons label text here
de_DE: Geben Sie die Button-Beschriftung hier ein

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
de_DE: Geben Sie hier Ihren Titel ein (Möglichst kurz)

en: Enter the testimonial here
de_DE: Geben Sie hier den Text für Ihre Kunden-Empfehlung ein

en: Enter the toggle title here (Better keep it short)
de_DE: Geben Sie hier Ihren Titel ein (Möglichst kurz)

en: Enter your email address
de_DE: Ihre E-Mail Adresse

en: Entries by
de_DE: Einträge von

en: Entry Number
de_DE: Eintragsnummer

en: Entry with Sidebar
de_DE: Eintrag mit Sidebar

en: Entry without Sidebar
de_DE: Eintrag ohne Sidebar

en: Error 404 - page not found
de_DE: Fehler 404 - Seite nicht gefunden

en: Error 404 Page
de_DE: Fehler 404 Seite

en: Error fetching content - please reload the page and try again
de_DE: Fehler beim Abrufen der Inhalte - bitte laden Sie die Seite neu und versuchen Sie es erneut

en: Error: You must agree to our privacy policy to comment on this site...
de_DE: Fehler: Sie müssen der Speicherung und Verarbeitung der  Daten durch diese Website zustimmen...

en: Event Callbacks
de_DE: Event-Callbacks

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
de_DE: Beispiel: Option 1, Option 2, Option 3

en: Excerpt
de_DE: Textauszug

en: Excerpt With Read More Link
de_DE: Textausschnitt mit Weiterlesen-Link

en: Expand
de_DE: Erweitern

en: Experimental
de_DE: Element

en: Export as HTML
de_DE: Export

en: Export for WordPress sites
de_DE: WordPress-Import

en: Export selected
de_DE: Sliders exportieren

en: Extended License
de_DE: Externer Link

en: Fade from bottom left
de_DE: Unten links

en: Fade from bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Fade from top right
de_DE: Von links nach rechts

en: Fade to bottom left
de_DE: Unten links

en: Fade to bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Fade to top right
de_DE: Von links nach rechts

en: Failed to import %s %s
de_DE: Fehler beim Import von %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
de_DE: Fehler beim Import von %s &#8220;%s&#8221;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
de_DE: Fehler beim Import von &#8220;%s&#8221;: Ungültiger Beitrags-Typ %s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
de_DE: Fehler beim Import des Autors %s. Die Beiträge werden dem aktuellen Benutzer zugeschrieben.

en: Failed to import category %s
de_DE: Fehler beim Import der Kategorie %s

en: Failed to import post tag %s
de_DE: Fehler beim Import von post tag %s

en: Family
de_DE: Familie

en: Feel free to contribute!
de_DE: Wir freuen uns über Ihren Beitrag!

en: Feel like browsing some posts instead?
de_DE: Wollen Sie sich lieber andere Artikel oder Seiten ansehen?

en: Fetch coordinates!
de_DE: Koordinaten abrufen!

en: Fetching the coordinates. Please wait...
de_DE: Koordinaten werden abgerufen. Geduld bitte ...

en: Filter Transition
de_DE: Übergang

en: Filter by name
de_DE: Untertitel unter Namen

en: Fires when LayerSlider has loaded.
de_DE: LayerSlider Sliders

en: Fit Height
de_DE: Höhe

en: Fit Screen Width
de_DE: Breite von Formular-Element

en: Fit Width
de_DE: Breite

en: Fixed
de_DE: Fixiert

en: Fixed size
de_DE: Fixiert

en: Flexible Masonry: All entries get the same width but Images of each entry are displayed with their original height and width ratio
de_DE: Flexibles Masonry: Alle Einträge erhalten die gleiche Größe, jedoch die Bilder eines jeden Eintrages erhalten die gleiche Breite, werden aber mit ihren Originalhöhen- und Breiten-Verhältnis angezeigt.

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their original height and width ratio
de_DE: Flexibles Masonry: Alle Bilder erhalten die gleiche Breite, werden aber mit ihren Originalhöhen- und Breiten-Verhältnis angezeigt.

en: Flyout width
de_DE: Breite des Videos

en: Follow
de_DE: Folgen

en: Follow us on Twitter
de_DE: auf Twitter

en: Font Icon
de_DE: Schrift-Icon

en: Font size
de_DE: Startseite

en: Font style
de_DE: Icon-Stil

en: Font weight
de_DE: Höhe des Videos

en: Font:
de_DE: Schriften

en: Footer Settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: For Developers: Custom Tab ID
de_DE: Für Entwickler: Benutzerdefinierte Tab ID

en: For Developers: Custom Toggle ID
de_DE: Für Entwickler: Benutzerdefinierte Toggle ID

en: For Developers: Section ID
de_DE: Für Entwickler: Section ID

en: For best search results, mind the following suggestions:
de_DE: Um die besten Suchergebnisse zu bekommen beachten Sie bitte folgende Hinweise:

en: Force number of cycles
de_DE: Legen Sie die Anzahl der Wiederholungen fest.

en: Forced animation duration
de_DE: Dauer der Slider-Auto-Rotation

en: Form Control Icons
de_DE: Schrift-Icon

en: Form Element Label
de_DE: Formular-Element Beschriftung

en: Form Element Options
de_DE: Formular-Elemente Optionen

en: Form Element Type
de_DE: Formular-Element Typ

en: Form Element Validation
de_DE: Formular-Element Validierung

en: Form Element Width
de_DE: Breite von Formular-Element

en: Form Title
de_DE: Formular Titel

en: Forums
de_DE: Foren

en: Forward
de_DE: Vorwärts

en: From left
de_DE: Oben links

en: From right
de_DE: Oben rechts

en: Front Page
de_DE: Startseite

en: Full Content
de_DE: Vollständiger Inhalt

en: Full Size
de_DE: Standardgröße

en: Full Width
de_DE: Breite

en: Full width
de_DE: Miniaturbild Breite

en: Full-transparent
de_DE: Hell Transparent

en: Fullscreen Slider
de_DE: Vollbild-Slider

en: Fullwidth Break Point
de_DE: Separator ganze Breite

en: Fullwidth Easy Slider
de_DE: Slide-Show (volle Breite)

en: Fullwidth Revolution Slider
de_DE: Revoloution-Slider in voller Breite

en: Fullwidth Separator
de_DE: Separator ganze Breite

en: Gallery
de_DE: Galerie

en: Gallery Big Preview Image Size
de_DE: Bildgröße für großes Galerie-Miniaturbild

en: Gallery Height
de_DE: Galerie Stil

en: Gallery Preview Image Size
de_DE: Galerie Miniaturbild-Größe

en: Gallery Style
de_DE: Galerie Stil

en: Gallery Thumbnail Columns
de_DE: Galerie Thumbnail-Spalten

en: Gallery control styling?
de_DE: Slider Kontrollen

en: Gap between elements
de_DE: Abstand zwischen Elementen

en: Gap between images
de_DE: Abstand zwischen Elementen

en: General
de_DE: Allgemeine Info

en: General Element Manager Info
de_DE: Allgemeine Info

en: General Info
de_DE: Allgemeine Info

en: General Layout
de_DE: Allgemeines Layout

en: General Styling
de_DE: Allgemeines Styling

en: General features
de_DE: Allgemeines Layout

en: Getting Help
de_DE: Einstellungen

en: Global background image repeat.
de_DE: Hintergrundbild

en: Go to the first page
de_DE: diese Seite

en: Go to the last page
de_DE: Zurück zur Liste

en: Green
de_DE: Grün

en: Grey
de_DE: Grau

en: Grid
de_DE: Raster

en: Grid Layout
de_DE: Raster-Layout

en: Grid View
de_DE: Raster

en: Guides
de_DE: Slides

en: Gujarati
de_DE: Dauer

en: H. Center
de_DE: Mittig

en: HTML Layer
de_DE: Ebenen

en: HTML Tags
de_DE: Schlagworte

en: Hand Icons
de_DE: Reiter-Icon

en: Have fun!
de_DE: Viel Spaß!

en: Heading
de_DE: Überschrift

en: Heading Color
de_DE: Farbe der Überschrift

en: Heading Font Size
de_DE: Größe der Überschrift

en: Heading Row
de_DE: Überschriften-Zeile

en: Heading Size
de_DE: Größe der Überschrift

en: Heading Style
de_DE: Überschriften-Stil

en: Heading Style Classic (centered, italic)
de_DE: Klassisch (zentriert, kursiv)

en: Heading Style Modern (centered)
de_DE: Modern (zentriert)

en: Heading Style Modern (left)
de_DE: Modern (links)

en: Heading Text
de_DE: Überschriften-Text

en: Heading Type
de_DE: Überschriften-Typ

en: Height
de_DE: Höhe

en: Hello
de_DE: Eine nette Überschrift

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
de_DE: Hier finden Sie ein paar interessante Links! Viel Spaß auf unserer Website :)

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
de_DE: In diesem Bereich können Sie weitere Bilder dem Partner/Logo Element hinzufügen.

en: Here you can add new Images to the slideshow.
de_DE: In diesem Bereich können Sie weitere Bilder zur Slideshow hinzufügen.

en: Here you can add new audio files to the playlist, remove files or reorder them.
de_DE: In diesem Bereich können Sie weitere Bilder dem Partner/Logo Element hinzufügen.

en: Here you can add, remove and edit buttons.
de_DE: Hier können Sie Kunden-Empfehlungen hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
de_DE: Hier können Sie Reiter hinzufügen, entfernen und bearbeiten.

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
de_DE: In diesem Bereich können Sie Elemente zum Formular hinzufügen, entfernen oder bearbeiten.

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
de_DE: Hier können Sie Elemente Ihrer Artikelliste hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can add, remove and edit the locations, tooltips and appearance for your hotspots.
de_DE: Hier können Sie Elemente Ihrer Artikelliste hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can add, remove and edit the milestones of your timeline.
de_DE: Hier können Sie Elemente Ihrer Artikelliste hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
de_DE: Hier können Sie Slides hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can add, remove and edit the submenu item text
de_DE: Hier können Sie Elemente Ihrer Artikelliste hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
de_DE: Hier können Sie Toggles hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
de_DE: In diesem Bereich können Sie unterschiedlichen Prozessbalken hinzufügen, löschen und bearbeiten.

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
de_DE: Hier können Sie Kunden-Empfehlungen hinzufügen, bearbeiten und entfernen.

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and the feature images of those entries
de_DE: Wählen Sie, wie das Masonry sich verhalten und mit den Einträgen, sowie den Feature-Bildern dieser Einträge umgehen soll.

en: Here you can select how the masonry should behave and handle the images
de_DE: Wählen Sie, wie das Masonry sich verhalten und mit den Bildern umgehen soll.

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
de_DE: Legen Sie fest wie die Kunden-Empfehlungen dargestellt werden sollen. Sie können entweder einen Slider oder ein Raster mit mehreren Spalten verwenden.

en: Here you can select the general appearance of the player
de_DE: Hier können Sie Art und Größe der horizontalen Linie festlegen.

en: Here you can select to show or hide the artists name in the playlist
de_DE: Wählen Sie, wie das Masonry sich verhalten und mit den Bildern umgehen soll.

en: Here you can select to show or hide the tracklist
de_DE: Wählen Sie wie die Produkte sortiert werden sollen.

en: Here you can set the  color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
de_DE: Hier können Sie einen Farbwert für das Icon festlegen. Lassen Sie das Feld leer um den Standardwert zu verwenden.

en: Here you can set the  style of the icon. Either display it inline as part of some text or let it stand alone with border and optional caption
de_DE: Sie können das Icon als Inline-Element (umgeben von Text) oder alleinstehend mit Rahmen und optionaler Bildunterschrift darstellen.

en: Here you can set the background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
de_DE: Hier können Sie einen Farbwert für das Icon festlegen. Lassen Sie das Feld leer um den Standardwert zu verwenden.

en: Here you can set the background color of your Dropcap
de_DE: Legen Sie die Hintergrundfarbe für das Initial (Dropcap) fest

en: Here you can set the styling and size of the HR element
de_DE: Hier können Sie Art und Größe der horizontalen Linie festlegen.

en: Here you can set the text color of the tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
de_DE: Hier können Sie einen Farbwert für das Icon festlegen. Lassen Sie das Feld leer um den Standardwert zu verwenden.

en: Hidden
de_DE: Versteckt

en: Hide
de_DE: Verbergen

en: Hide Details
de_DE: Details verbergen

en: Hide layer
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: Hide meta data
de_DE: Details verbergen

en: Hide on both axis
de_DE: Details verbergen

en: Hide post type titles
de_DE:  Titel für Listen Eintrag

en: Hide this banner
de_DE: Ebene duplizieren

en: Hide tracklist
de_DE: Details verbergen

en: High Portrait
de_DE: Hohe Qualität

en: High quality
de_DE: Hohe Qualität

en: Highlight Column
de_DE: Highlight-Spalte

en: Home
de_DE: Startseite

en: Home page
de_DE: Startseite

en: Horizontal Center
de_DE: Horizontal

en: Horizontal Gallery
de_DE: Stil für horizontale Linie

en: Horizontal Ruler Styling
de_DE: Stil für horizontale Linie

en: Horizontal buttons
de_DE: Horizontal

en: Horizontal only
de_DE: Horizontal

en: Hour
de_DE: Stunde

en: Hours
de_DE: Stunden

en: Hover Effect
de_DE: Hover-Text

en: Hover Text
de_DE: Hover-Text

en: Hover Transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Hover<br>Transition
de_DE: Übergang

en: How do you want to display the active image
de_DE: Möchten Sie eine Überschrift über den Bildern anzeigen?

en: How many Slide columns should be displayed?
de_DE: Wieviele Slide-Spalten sollen dargestellt werden?

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
de_DE: Wie viele Miniaturbilder sollten nebeneinander angezeigt werden?

en: How many columns do you want to display
de_DE: Wieviele Spalten sollen dargestellt werden?

en: How many columns do you want to display?
de_DE: Wie viele Spalten möchten Sie anzeigen?

en: How many columns should be displayed?
de_DE: Wie viele Spalten sollen dargestellt werden?

en: How many images should be displayed per page?
de_DE: Wieviele Bilder sollen pro Seite angezeigt werden?

en: How many items should be displayed per page?
de_DE: Wie viele Beiträge sollen pro Seite angezeigt werden?

en: How many items should be displayed?
de_DE: Wie viele Einträge sollen angezeigt werden?

en: How many results should be loaded via AJAX
de_DE: Wie viele Einträge sollen angezeigt werden?

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
de_DE: Servus! Laden Sie Ihre Wordpress eXtended RSS-Datei (WXR) hoch und die Beiträge, Seiten, Kommentare, benutzerdefinierte Felder, Kategorien und Tags werden in diese Website importiert.

en: I agree to the terms and conditions laid out in the [av_privacy_link]Privacy Policy[/av_privacy_link]
de_DE: Ich stimme den Bedingungen zu, die in der [av_privacy_link] Datenschutzrichtlinie [/av_privacy_link] dargelegt sind

en: Icon Caption
de_DE: Icon-Bildunterschrift

en: Icon Color
de_DE: Icon-Farbe

en: Icon Display
de_DE: Zeige

en: Icon Link
de_DE: Icon-Link

en: Icon List
de_DE: Icon Liste

en: Icon Position
de_DE: Position Icon

en: Icon Size
de_DE: Icon-Größe

en: Icon Style
de_DE: Icon-Stil

en: Icon display
de_DE: Icon Liste

en: Icon only
de_DE: Icon-Farbe

en: Icon or Image
de_DE: Bild einfügen

en: Icon/Image
de_DE: Bild

en: IconBox Icon
de_DE: IconBox-Icon

en: IconBox Title
de_DE: IconBox Titel

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
de_DE: Wird ein neuer Benutzer in Wordpress angelegt, erfolgt die Erstellung eines Passwortes per Zufallsgenerator. Dem neuem Benutzer wird dabei die Rolle %s zugewiesen. Änderungen im neuem Benutzerkonto müssen manuell erfolgen.

en: If left empty no auto-response will be sent.
de_DE: Bleibt dieser Bereich leer, wird keine automatische Antwort versendet.

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
de_DE: Wird dieser Eintrag innerhalb eines Portfolio-Raster angezeigt, werden die Link-Einstellungen des Rasters verwendet (öffnen in Lightbox oder öffnen der Link-URL). Sie können diese Einstellung hier überschreiben.

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
de_DE: Wenn Sie transparente Bilder im PNG-Format nutzen, können Sie einen statisches Hintergrundbild oder ein Kachelmuster verwenden, welches hinter den Bild dargestellt wird.

en: If you are not happy with the results below please do another search
de_DE: Sollten Sie mit den Suchergebnissen nicht zufrieden sein, starten Sie bitte eine neue Suchabfrage.

en: If you don’t want to use this layer, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
de_DE: Mit diesem Schalter können Sie den Slide ausblenden.

en: If you don’t want to use this slide in your front-page, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
de_DE: Mit diesem Schalter können Sie den Slide ausblenden.

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
de_DE: Wenn Sie Ihr Portfolio als "Ajax-Portfolio" darstellen möchten, wählen Sie hier Miniaturbilder aus und schreiben Sie dazu einige Textzeilen. Sobald ein User auf einen Portfolio-Eintrag klickt, wird ein Vorschau-Element mit den Bildern und Informationen geöffnet.

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
de_DE: Platzieren Sie die Maus über die Button-Elemente und Ihnen werden weitere Informationen in einem Info-Tooltip angezeigt.

en: Ignore This Update Notice
de_DE: Diese Aktualisierungs-Mitteilung ignorieren!

en: Ignore the update notice this time
de_DE: Die Aktualisierungs-Mitteilung dieses Mal ignorieren!

en: Image
de_DE: Bild

en: Image Alignment
de_DE: Bildausrichtung

en: Image Caption
de_DE: Bildunterschrift

en: Image Editor
de_DE: Bildliste

en: Image Fade in Animation
de_DE: Bildübergang in Animation

en: Image Link
de_DE: Bild-Link

en: Image Link?
de_DE: Bild Link

en: Image List
de_DE: Bildliste

en: Image Number
de_DE: Bildnummer

en: Image Optimization
de_DE: Bildunterschrift

en: Image Position
de_DE: Bildposition

en: Image Size
de_DE: Bildgröße für Logo

en: Image overlay
de_DE: Bildüberlagerung

en: Image overlay effect
de_DE: Bildüberlagerungs-Effekt

en: Image size
de_DE: Bildgröße für Logo

en: Image title
de_DE: Bildliste

en: Images will be shown the selected amount of seconds.
de_DE: Wählen Sie, wieviele Sekunden jedes Bild angezeigt werden soll.

en: Import
de_DE: Importieren

en: Import Attachments
de_DE: Anhänge importieren

en: Import Layer
de_DE: Autor importieren:

en: Import Slide
de_DE: Sliders importieren

en: Import Sliders
de_DE: Sliders importieren

en: Import WordPress
de_DE: WordPress-Import

en: Import author:
de_DE: Autor importieren:

en: Import demo content
de_DE: Listeneintrag Inhalt

en: Import/Export
de_DE: Daten Import/Export

en: Import: Law Demo
de_DE: Autor importieren:

en: Inactive Tab Font Color
de_DE: Icon-Farbe

en: Include custom pages
de_DE: Benutzerdefinierte Bildgröße wählen

en: Include pages
de_DE: Bilder einfügen

en: Increase Column Size
de_DE: Spalten-Format vergrößern

en: Info Bubble Content:
de_DE: Info Bubble-Inhalt

en: Inherit from Slide Options
de_DE: Slide-Optionen

en: Init Events
de_DE: Initialisierung

en: Initial Open
de_DE: Initialisierung

en: Input Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Input Font Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Input Font Size
de_DE: Button Größe

en: Insert
de_DE: Einfügen

en: Insert Audio Files
de_DE: Video einfügen

en: Insert Fallback Image
de_DE: Bild einfügen

en: Insert Icon
de_DE: Einfügen

en: Insert Image
de_DE: Bild einfügen

en: Insert Images
de_DE: Bilder einfügen

en: Insert LayerSlider
de_DE: LayerSlider

en: Insert Media
de_DE: Bild einfügen

en: Insert Video
de_DE: Video einfügen

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters
de_DE: Geben Sie eine benutzerdefienierte ID für das Element an. Achten Sie darauf, nur zugelassene Zeichen zu verwenden.

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters.
de_DE: Legen Sie eine individuelle ID für das Element fest. Achten Sie darauf, nur zugelassene Zeichen zu verwenden.

en: Insert into post
de_DE: Video einfügen

en: Inserts an image of your choice
de_DE: Fügt ein Bild Ihrer Wahl ein

en: Install
de_DE: Installieren

en: Install Location
de_DE: Plugins installieren

en: Install Plugin
de_DE: Plugins installieren

en: Install Plugins
de_DE: Plugins installieren

en: Install Required Plugins
de_DE: Erforderliche Plugins installieren

en: Install package not available.
de_DE: Installations-Packet nicht verfügbar!

en: Installed But Not Activated
de_DE: Installiert, jedoch nicht aktiviert

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
de_DE: Installiere Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
de_DE: Installation Plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
de_DE: Installierung und Aktivierung des Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing the plugin&#8230;
de_DE: Installation des Plugin&#8230;

en: Interesting links
de_DE: Interessante Links

en: Introduction
de_DE: Produkt

en: Invalid file type
de_DE: Ungültiger Dateityp

en: Invalid format
de_DE: Ungültiger Shortcode

en: Is not empty
de_DE: Muss ausgefüllt sein

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
de_DE: Wenn Sie einen Auto-Responder verwenden möchten wird empfohlen, das Feld "E-Mail" nicht zu löschen.

en: It looks like your files isn’t writable, so PHP couldn’t make any changes (CHMOD).
de_DE: Allem Anschein nach sind die Dateien schreibgeschützt. Daher konnte PHP keine Änderungen vornehmen (CHMOD).

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
de_DE: Allem Anschein sind Sie nicht mehr eingeloggt. Bitte laden Sie die Seite neu und versuchen Sie es erneut.

en: Job title of the person.
de_DE: Titel oder Funktion des Team-Mitglied

en: Keep this layer visible:
de_DE: Ebene entfernen

en: Keyboard navigation
de_DE: Tastatur-Navigation

en: Label Text
de_DE: Hover-Text

en: Large
de_DE: Groß

en: Large Gap
de_DE: Großer Abstand

en: Large Padding
de_DE: Großer Innenabstand

en: Last Modified
de_DE: Modifiziert

en: Latitude
de_DE: Breitengrad

en: Latitude and longitude for
de_DE: Höhen- und Breitengrad für:

en: Latitude:
de_DE: Breitengrad

en: Layer
de_DE: Ebenen

en: Layer #%d
de_DE: Ebenen

en: Layer editor
de_DE: LayerSlider Skin-Editor

en: Layer image
de_DE: LayerSlider

en: Layer position
de_DE: Bildposition

en: Layer resize
de_DE: Ebenen

en: Layer settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: Layer styles
de_DE: Ebenen

en: Layer type
de_DE: Ebenen

en: LayerSlider Action: %s
de_DE: LayerSlider Sliders

en: LayerSlider Add-Ons
de_DE: LayerSlider Sliders

en: LayerSlider Settings
de_DE: Sidebar Einstellungen

en: LayerSlider Skin Editor
de_DE: LayerSlider Skin-Editor

en: LayerSlider database:
de_DE: LayerSlider Sliders

en: LayerSlider version:
de_DE: LayerSlider Sliders

en: Layers
de_DE: Ebenen

en: Layers on this slide
de_DE: Diesen Slide duplizieren

en: Layout
de_DE: Gestaltung

en: Layout Builder
de_DE: Avia Layout Architekt

en: Layout Elements
de_DE: Layout Elemente

en: Layout Settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: Lazy Load videos
de_DE: Video darstellen

en: Leave Duration
de_DE: Dauer

en: Leave a Reply
de_DE: Hinterlassen Sie einen Kommentar

en: Leave duration
de_DE: Übergang entfernen

en: Left
de_DE: Links

en: Left Bar
de_DE: Sidebar links

en: Left Edge
de_DE: Sidebar links

en: Left Sidebar
de_DE: Sidebar links

en: Left to Right
de_DE: Von links nach rechts

en: Light Transparent
de_DE: Hell Transparent

en: Lightbox linking active
de_DE: Lightbox Verknüpfung aktiv

en: Lightbox linking deactivated
de_DE: Lightbox Verknüpfung aktiv

en: Lightbox linking deactivated. (Custom links will still be used)
de_DE: Lightbox Verknüpfung deaktiviert (Benutzerdefinierte Links werden weiter ausgeführt).

en: Line height
de_DE: Zeilenabstand

en: Line through
de_DE: Zeilenabstand

en: Link Handling
de_DE: Link-Handhabung

en: Link Title
de_DE: Link-Titel

en: Link portfolio item to external URL
de_DE: Link-Portfolio Eintrag an externe URL

en: Link target
de_DE: Verknüpfungsziel

en: Link to another page
de_DE: Anderes Bild wählen

en: Link to:
de_DE: Link zu:

en: Link to:
de_DE: Link zu:

en: Linking
de_DE: Verknüpfung

en: List Content goes here
de_DE: Geben Sie hier Ihren gewünschten Textinhalt ein.

en: List Item Content
de_DE: Listeneintrag Inhalt

en: List Item Icon
de_DE: Icon für Listeneintrag

en: List Item Title
de_DE:  Titel für Listen Eintrag

en: List Title 1
de_DE: Listen Titel 1

en: List Title 2
de_DE: Listen Titel 2

en: List Title 3
de_DE: Listen Titel 3

en: List View
de_DE: Listen Titel 1

en: List of your chosen fonts separated with a comma. Please use apostrophes if your font names contains white spaces. Example: Helvetica, Arial, sans-serif
de_DE: Liste der von Ihnen ausgewählten, kommaseparierten Schriftarten. Sollte Ihre Schriftart Leerzeichen enthalten, verwenden Sie bitte Apostrophe (z.B. Helvetica, Arial, sans-serif)

en: Live Preview
de_DE: Vorschau

en: Load Template
de_DE: Vorlage laden

en: Load more
de_DE: Mehr laden

en: Lock layer
de_DE: Ebenen

en: Log In
de_DE: Anmelden

en: Log Out
de_DE: Abmelden

en: Logo Image Size
de_DE: Bildgröße für Logo

en: Logo Slider or Logo Grid Layout
de_DE: Logo-Slider oder Logo-Raster Layout

en: Logo image
de_DE: Bildgröße für Logo

en: Longitude
de_DE: Längengrad

en: Longitude:
de_DE: Längengrad

en: Loop
de_DE: Schleifen/Wiederholungen

en: Loop / Middle Transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Loop starts
de_DE: Schleifen/Wiederholungen

en: Main Heading
de_DE: Überschrift

en: Map Type:
de_DE: Karten-Typ

en: Margin-Right
de_DE: Rechts ausrichten

en: Maximum quality
de_DE: Maximale Qualität

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
de_DE: Der Autor %s hat %s Einträge verfasst.

en: Media
de_DE: Medium

en: Media Elements
de_DE: Media Elemente

[ctx: Media modal divider]
en: or
de_DE: oder

en: Medical Icons
de_DE: Ja, Icon anzeigen

en: Medium quality
de_DE: Medium Qualität

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
de_DE: Mega Menu Spalten-Titel <span class="avia_supersmall">(Wenn Sie keinen Titel nutzen möchten, setzen Sie einfach einen Bindestrich: "-" )</span>

en: Menu Background
de_DE: Hintergrund

en: Menu Icon Color
de_DE: Icon-Farbe

en: Menu Icon Style
de_DE: Icon-Stil

en: Menu Overlay Style
de_DE: Allgemeines Styling

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Message Bar Position
de_DE: Bildposition

en: Message Colors
de_DE: Farbe der Nachricht

en: Message Sent label
de_DE: Beschriftung für Nachricht gesendet

en: Message below login forms
de_DE: Farbe der Nachricht

en: Message below template builder contact forms
de_DE: Erzeugt ein anpassbares Kontaktformular

en: Meta Color
de_DE: Meta Farbe

en: Milestone Colors
de_DE: Farbe der Nachricht

en: Milestone Content
de_DE: Listeneintrag Inhalt

en: Milestone Content goes here
de_DE: Geben Sie hier Ihren gewünschten Textinhalt ein.

en: Milestone Icon
de_DE: Icon für Listeneintrag

en: Milestone Placement
de_DE: Element duplizieren

en: Milestone Title
de_DE:  Titel für Listen Eintrag

en: Milstone Link?
de_DE: Link-Titel

en: Minimal Grid
de_DE: Raster

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Misc
de_DE: Verschiedenes

en: Mixed
de_DE: Gemischt

en: Modal Options
de_DE: Slide-Optionen

en: Modified
de_DE: Modifiziert

en: Month
de_DE: Monat

en: Monthly
de_DE: Monatlich

en: Months
de_DE: Monate

en: More Information
de_DE: Information

en: Most elements open a popup window if you click them
de_DE: Die meisten Elemente öffnen bei Klick ein  Popup-Fenster.

en: Move
de_DE: Bewegen

en: Move Duration
de_DE: Dauer

en: Move duration
de_DE: Dauer

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry and feature images above)
de_DE: Multi-Autor Blog (Zeigt Gravatar des Artikel-Autors neben dem Eintrag und Feature-Bild darüber)

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
de_DE: Mehrere geöffnete Toggles erlaubt (Toggle-Modus)

en: My Account
de_DE: Mein Konto

en: Name of the person
de_DE: Geben Sie hier den vollen Namen Ihres Teammitglieds ein.

en: Navigation Label
de_DE: Navigations-Label

en: Neutral (Dark Grey)
de_DE: Neutral (dunkelgrau)

en: Neutral (Light Grey)
de_DE: Neutral (hellgrau)

en: New
de_DE: Neu

en: New Coupon
de_DE: Neuer Gutschein

en: New Message
de_DE: Neue Nachricht

en: New Order
de_DE: Neue Bestellung

en: New Order status Name
de_DE: Name des neuen Bestell-Status

en: New Portfolio Entry
de_DE: Neuer Portfolio Eintrag

en: New Product
de_DE: Neues Produkt

en: New Product Category Name
de_DE: Name de neuen Produkt-Kategorie

en: New Product Tag Name
de_DE: Name des neuen Produkt-Tag's

en: New Search
de_DE: Neue Suche

en: New Variation
de_DE: Neue Variation

en: New layer
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: New layers
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: New window or tab
de_DE: Neues Fenster/Tab

en: Newer Comments &raquo;
de_DE: Neuere Kommentare &raquo;

en: Next
de_DE: Weiter

en: No
de_DE: Nein

en: No 2D transitions yet.
de_DE: 2D-Übergänge

en: No 3D transitions yet.
de_DE: 3D-Übergang

en: No Blog Posts found
de_DE: Keine Blog Beiträge gefunden

en: No Close Button
de_DE: Promo-Box Button

en: No Coupons found
de_DE: Keine Gutscheine gefunden

en: No Coupons found in trash
de_DE: Keine Gutscheine im Papierkorb gefunden

en: No Gap
de_DE: Kein Abstand

en: No Icon
de_DE: Kein Icon

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
de_DE: Kein Ebenenbasierter Slider gefunden! Klicken Sie hier um eines zu erstellen.

en: No Link
de_DE: Keinen Link

en: No Orders found
de_DE: Keine Bestellungen gefunden

en: No Orders found in trash
de_DE: Keine Bestellungen im Papierkorb gefunden

en: No Padding
de_DE: Kein Innenabstand

en: No Portfolio Entries found
de_DE: Es wurden keine Portfolio Einträge gefunden

en: No Portfolio Entries found in Trash
de_DE: Es wurden keine Portfolio Einträge im Papierkorb gefunden

en: No Preview
de_DE: Vorschau

en: No Products found
de_DE: Keine Produkte gefunden

en: No Products found in trash
de_DE: Keine Produkte im Mülleimer gefunden

en: No Repeat
de_DE: Keine Wiederholung

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
de_DE: Kein Revolution-Slider gefunden. Hier klicken um einen zu erstellen.

en: No Sidebar
de_DE: Keine Sidebar

en: No Sorting
de_DE: Keine Sortierung

en: No Subheading
de_DE: Kein Untertitel

en: No Templates saved yet
de_DE: Noch keine Vorlagen gespeichert

en: No Title and no excerpt
de_DE: Nur Titel ohne Textausschnitt

en: No Validation
de_DE: Keine Validierung

en: No Variations found
de_DE: Keine Variationen gefunden

en: No Variations found in trash
de_DE: Keine Variationen im Papierkorb gefunden

en: No errors found.
de_DE: Keine Bestellungen gefunden

en: No info available
de_DE: ist Verfügbar!

en: No layers found.
de_DE: Keine Bestellungen gefunden

en: No minimum height, use content within section to define Section height
de_DE: Keine Mindesthöhe, Inhalte innerhalb von Sektionen nutzen, um die die Höhe zu definieren.

en: No option to view additional entries
de_DE: Keine Optionen vorhanden um weitere Einträge anzuzeigen.

en: No option to view additional images
de_DE: Keine Option vorhanden um weitere Bilder zu betrachten!

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
de_DE: Keine Plugins zum installieren oder aktivieren vorhanden. <a href="%1$s" title="Zurück zum Dashboard">Zurück zum Dashboard</a>

en: No posts were found with the current filters.
de_DE: Keine Produkte gefunden, die Ihrer Auswahl entsprechen.

en: No products found which match your selection.
de_DE: Keine Produkte gefunden, die Ihrer Auswahl entsprechen.

en: No sliders found.
de_DE: Keine Bestellungen gefunden

en: No slides found.
de_DE: Keine Bestellungen gefunden

en: No special alignment
de_DE: Keine spezielle Ausrichtung

en: No special style
de_DE: Keine spezielle Ausrichtung

en: No time available
de_DE: ist Verfügbar!

en: No, do not display any control buttons
de_DE: Nein, zeige keine Kontroll-Schalter

en: No, don't add a link to the images at all
de_DE: Nein,  Bilder ohne Link versehen

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
de_DE: Nein, Bild zentrieren

en: No, open the images in a new browser window/tab
de_DE: Nein, Bilder in neuem Browser-Fenster/Tab öffnen

en: No, open the images in the browser window
de_DE: Nein, Bilder in Browser-Fenster öffnen

en: No-repeat
de_DE: Keine Wiederholung

en: None
de_DE: Keine

en: Not Activated
de_DE: Aktivieren

en: Not Installed
de_DE: Nicht installiert

en: Not found
de_DE: 404 Nicht gefunden!

en: Not set
de_DE: Nicht installiert

en: Note
de_DE: Hinweis

en: Nothing Found
de_DE: Es konnte leider nichts gefunden werden

en: Notification
de_DE:  Mitteilung

en: Notification (Blue)
de_DE: Benachrichtigung (blau)

en: Notification Box Border
de_DE: Rahmen der Benachrichtigungsbox

en: Now
de_DE: Nein

en: Number of Comments
de_DE: Kommentare

en: Number of results
de_DE: Alle Ergebnisse ansehen

en: Offset Number
de_DE: Offset-Nummer

en: On Screen Notifications
de_DE:  Mitteilung

en: On layer
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: On parent
de_DE: Übergeordnet

en: Online Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Only Title
de_DE: Nur Titel

en: Only Title + Read More Link
de_DE: Nur Titel + Weiterlesen-Link

en: Only excerpt
de_DE: Nur Textausschnitt

en: Only excerpt + Read More Link
de_DE: Nur Textausschnitt + Weiterlesen-Link

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
de_DE: Nur ein offenes Toggle erlaubt (Akkordeon-Modus)

en: Only open Google Maps in new window
de_DE: In neuem Fenster öffnen

en: Open Google Maps in a new window
de_DE: In neuem Fenster öffnen

en: Open Link in new Window?
de_DE: Link in neuem Fenster öffnen

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
de_DE: Öffnen einer Ajax-Vorschau des Eintrags

en: Open automatically after
de_DE: Automatisches Abspielen von Videos

en: Open in a new window
de_DE: In neuem Fenster öffnen

en: Open in new window
de_DE: In neuem Fenster öffnen

en: Open in new window and use rel=nofollow
de_DE: In neuem Fenster öffnen und "rel=nofollow" verwenden

en: Open in same window
de_DE: Im selben Fenster öffnen

en: Open in same window and use rel=nofollow
de_DE: Im selben Fenster öffnen und "rel=nofollow" verwenden

en: Open new tab/window
de_DE: Neues Tab/Fenster öffnen

en: Open on new page
de_DE: Öffnen des Eintrags auf einer neuen Seite

en: Open on the same page
de_DE: Öffnen des Eintrags auf einer neuen Seite

en: Open the entry on a new page
de_DE: Öffnen des Eintrags auf einer neuen Seite

en: Opening Text Transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Opening Transition completes
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Opening Transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Opening Transition starts
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Opening transition
de_DE: 3D-Übergang

en: Opening<br>Transition
de_DE: Übergang

en: Optional Tooltip
de_DE: Optionaler Tool-Tipp.

en: Optional filters:
de_DE: Optionaler Tool-Tipp.

en: Options
de_DE: Slide-Optionen

en: Order
de_DE: Bestellung

en: Order status
de_DE: Bestell-Status

en: Order statuses
de_DE: Bestell-Status

en: Orders
de_DE: Bestellungen

en: Orientation
de_DE: Variation

en: Origami Slide Transition
de_DE: Slideshow Übergang

en: Origami transition
de_DE: 3D-Übergang

en: Overlay Options
de_DE: Weitere Optionen

en: Overlay activated
de_DE: Überlagerung aktiviert

en: Overlay color
de_DE: Meta Farbe

en: Overlay deactivated
de_DE: Überlagerung deaktiviert

en: Overwrite Portfolio Link setting
de_DE: Überschreibe Portfolio-Link Einstellungen

en: PHP DOMDocument Extension:
de_DE: Dokumentation

en: Padding
de_DE: Innenabstand

en: Padding Bottom
de_DE: Innenabstand unten

en: Padding on the bottom of the layer. Example: 10px
de_DE: Unterer Innenabstand der Ebene (z.B. 10px).

en: Padding on the left side of the layer. Example: 10px
de_DE: Linker Innenabstand der Ebene (z.B. 10px).

en: Padding on the right side of the layer. Example: 10px
de_DE: Rechter Innenabstand der Ebene (z.B. 10px).

en: Padding on the top of the layer. Example: 10px
de_DE: Oberer Innenabstand der Ebene (z.B. 10px).

en: Page
de_DE: Seite

en: Page %d of %d
de_DE: Seite %d von %d

en: Page Content
de_DE: Seiteninhalt

en: Page/Post ID
de_DE: Seiten/Artikel ID

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: Pagination
de_DE: Paginierung

en: Parallax Transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Parallax<br>Transition
de_DE: Übergang

en: Parent
de_DE: Übergeordnet

en: Parent Coupon
de_DE: Ursprung Gutschein

en: Parent Orders
de_DE: Ursprung Bestellungen

en: Parent Product
de_DE: Übergeordnete Produkte

en: Parent Product Category
de_DE: Übergeordnete Produkt-Kategorie

en: Parent Product Category:
de_DE: Übergeordnete Produkt-Kategorie:

en: Parent Product Tag
de_DE: Übergeordneter Produkt-Tag

en: Parent Product Tag:
de_DE: Übergeordneter Produkt-Tag:

en: Parent Variation
de_DE: Ursprung Variationen

en: Paste layer settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: Paste transition properties
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Pause layers
de_DE: Pause bei Hover

en: Pause on hover
de_DE: Pause bei Hover

en: Pause slideshow and layer transitions
de_DE: Slideshow Übergang

en: Payment Icons
de_DE: Schrift-Icon

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same size, only elements with very wide images get twice the width and elements with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
de_DE: Perfektes automatisches Masonry: Darstellung eines Rasters, indem die meisten Bilder dieselbe Größe aufweisen. Nur sehr breite bzw. hohe Bilder erhalten die doppelte Breite/Höhe. Damit ein Bild als groß eingestuft wird, muss es über ein Seitenverhältnis von 16:9 verfügen.

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
de_DE: Perfektes automatisches Masonry: Darstellung eines Rasters, indem die meisten Bilder die gleiche Größe aufweisen. Nur sehr breite bzw. hohe Bilder erhalten die doppelte Breite/Höhe. Damit ein Bild als groß eingestuft wird, muss es über ein Seitenverhältnis von 16:9 verfügen.

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
de_DE: Perfektes Raster: Darstellung eines perfekten Rasters, wo jedes Element exakt die gleiche Größe aufweist. Dazu werden Bilder bei Bedarf gestreckt bzw. zugeschnitten.

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
de_DE: Perfektes Raster:  Darstellung eines Rasters, wo jedes Bild exakt die gleiche Größe aufweist. Dazu werden Bilder bei Bedarf gestreckt bzw. zugeschnitten.

en: Perfect Manual Masonry: Manually control the height and width of entries by adding either a "landscape" or "portrait" tag when creating the entry. Elements with no such tag use a fixed default size, elements with both tags will display extra large
de_DE: Perfektes manuelles Masonry: Sie können die Höhe und Breite der Einträge manuell steuern, indem Sie Tags wie "landscape " oder "Portrait " bei der Erstellung eines Eintrages hinzufügen. Elemente ohne Verwendung solcher Tag's erhalten eine feste Standardgröße, Elemente mit beiden Tag's werden extra groß dargestellt.

en: Performance Settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: Permanent Link:
de_DE: Permanenter Link zu:

en: Pink
de_DE: Rosa

en: Play By Scroll
de_DE: Scrollen

en: Player styling
de_DE: Allgemeines Styling

en: Playlist Order
de_DE: Bestellung bearbeiten

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
de_DE: Bitte geben Sie Ihren Envato Marktplatz API Schlüssel ein.

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
de_DE: Biete gebenSie Ihren Envato Marktplatz Benutzernamen ein.

en: Please insert a valid address in the fields above
de_DE: Geben Sie bitte eine gültige Adresse in das obere Feld ein!

en: Please prove that you are human by solving the equation
de_DE: Bitte lösen Sie die Gleichung. Diese Maßnahme dient der Abwehr von Spam.

en: Please try another search term
de_DE: Bitte verwenden Sie einen anderen Suchbegriff

en: Plugin Additions
de_DE: Plugin Ergänzungen

en: Plugin Details
de_DE: Details verbergen

en: Plugin activated successfully.
de_DE: Plugin erfolgreich aktiviert!

en: Plugin activation failed.
de_DE: Plugin-Aktivierung fehlgeschlagen!

en: Plugin install failed.
de_DE: Plugin-Installation fehlgeschlagen!

en: Plugin installed successfully.
de_DE: Plugin erforlgreich installiert

en: Plugin updates
de_DE: Plugin Ergänzungen

en: Plugins
de_DE: Plugin

en: Pop out editor
de_DE: Visueller Layout-Editor

en: Popular
de_DE: Beliebt

en: Popularity
de_DE: Beliebtheit

en: Popup
de_DE: Beliebt

en: Popup Height
de_DE: Höhe

en: Popup Width
de_DE: Breite

en: Popups
de_DE: Beliebt

en: Portfolio Grid
de_DE: Portfolio Raster

en: Portfolio Grid Image Size
de_DE: Portfolio Bild-Rastergröße

en: Post ID
de_DE: Seiten/Artikel ID

en: Post Number
de_DE: Beitragsnummer

en: Post Slider
de_DE: Einträge-Slider

en: Post Title
de_DE: Listen Titel 1

en: Postcode
de_DE: PLZ:

en: Postcode:
de_DE: PLZ:

en: Posts
de_DE: Beiträge

en: Pre-Packaged
de_DE: Vorverpackt

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
de_DE: Drücken Sie die Enter-Taste auf Ihrer Tastatur oder klicken Sie auf den Speichern-Button, um den aktuellen Status eines Popup-Fensters  zu speichern.

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
de_DE: Drücken Sie die Esc-Taste auf Ihrer Tastatur oder klicken Sie auf den Schließen-Button, um das Popup-Fensters  zu schließen.

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
de_DE: Drücken Sie die Tab-Taste auf Ihrer Tastatur um durch die einzelnen Formfelder eines Popup-Fensters zu navigieren.

en: Prev
de_DE: Zurück

en: Prevent reopening
de_DE: Ursprung Gutschein

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Preview &amp; Details
de_DE: Details verbergen

en: Preview Feature
de_DE: Vorschau-Text hinzufügen

en: Preview Image Size
de_DE: Voransicht Bildgröße

en: Preview Slide
de_DE: Voransicht Bildgröße

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Price
de_DE: Preis

en: Pricing Row
de_DE: Preis-Zeile

en: Private Repository
de_DE: Private Ablage

en: Product
de_DE: Produkt

en: Product Activation
de_DE: Produkt-Kategorie

en: Product Category
de_DE: Produkt-Kategorie

en: Product Grid
de_DE: Produkt-Raster

en: Product Meta Info
de_DE: Produkt-Tag

en: Product Slider
de_DE: Produkt-Slider

en: Product Support
de_DE: Product Hover

en: Product Tag
de_DE: Produkt-Tag

en: Product gallery
de_DE: Produkt-Kategorie

en: Products
de_DE: Produkte

en: Products per page
de_DE: Produkte pro Seite

en: Profile for User:
de_DE: Profil des Benutzers:

en: Progress Bar Coloring
de_DE: Prozessbalken

en: Progress Bar Height?
de_DE: Prozessbalken-Titel

en: Progress Bars
de_DE: Prozessbalken

en: Progress Bars Title
de_DE: Prozessbalken-Titel

en: Promo Box
de_DE: Promo-Box

en: Promo Box Button
de_DE: Promo-Box Button

en: Purple
de_DE: Violett

en: Quick Info & Hotkeys
de_DE: Schnelle Infos & Hotkeys

en: Quote
de_DE: Zitat

en: Random
de_DE: Zufall

en: Read more
de_DE: Weiterlesen

en: Read the documentation
de_DE: Dokumentation

en: Recent
de_DE: Kürzlich

en: Recommended
de_DE: Empfohlen

en: Red
de_DE: Rot

en: Redo
de_DE: Wiederherstellen

en: Register
de_DE: Registrieren

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
de_DE: Denken Sie daran, die Kennwörter und Rollen der importierten Benutzer zu aktualisieren.

en: Remind Me Later
de_DE: Erinnere mich später daran

en: Remote file is incorrect size
de_DE: Die Größe der Remote-Datei ist nicht korrekt!

en: Remote file is too large, limit is %s
de_DE: Die Remote-Datei ist zu groß. Das Limit beträgt %s

en: Remote server did not respond
de_DE: Der Remote-Server antwortet nicht!

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
de_DE: Der Remote-Server liefert folgende Fehler-Rückmeldung: %1$d %2$s

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove Image
de_DE: Bild Entfernen

en: Remove Images
de_DE: Bilder Entfernen

en: Remove Layer
de_DE: Ebene entfernen

en: Remove layer image
de_DE: Bild Entfernen

en: Remove layer(s)
de_DE: Ebene entfernen

en: Remove slide image
de_DE: Bild Entfernen

en: Remove this font
de_DE: Ebene entfernen

en: Remove this layer
de_DE: Ebene entfernen

en: Remove transition
de_DE: Übergang entfernen

en: Remove video poster
de_DE: Ebene entfernen

en: Removed slider
de_DE: Ebene entfernen

en: Repeat
de_DE: Wiederholen

en: Repeat Control
de_DE: Wiederholen

en: Repeat Popup
de_DE: Wiederholen

en: Repeat after
de_DE: Wiederholen

en: Repeat-x
de_DE: Wiederholen

en: Repeat-y
de_DE: Wiederholen

en: Required
de_DE: Erforderlich

en: Resources
de_DE: Quelle

en: Responsive
de_DE: Responsiv

en: Responsive under
de_DE: Responsiv unter

en: Results Font Color
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftfarbe

en: Return to Required Plugins Installer
de_DE: Zurück zum erforderlichen Plugin-Installationsprogramm

en: Return to the Dashboard
de_DE: Zurück zum Dashboard

en: Reverse
de_DE: Umkehren

en: Revisions Available:
de_DE: ist Verfügbar!

en: Right
de_DE: Rechts

en: Right Bar
de_DE: Sidebar rechts

en: Right Edge
de_DE: Sidebar rechts

en: Right Sidebar
de_DE: Sidebar rechts

en: Right to Left
de_DE: Von rechts nach links

en: Rotate from left
de_DE: Unten links

en: Rotate from right
de_DE: Unten rechts

en: Rotate from top
de_DE: Von unten nach oben

en: Rotate to bottom
de_DE: Von oben nach unten

en: Rotate to left
de_DE: Unten links

en: Rotate to right
de_DE: Unten rechts

en: Rotate to top
de_DE: Von unten nach oben

en: RotateX
de_DE: Rotation X

en: RotateY
de_DE: Rotation Y

en: RotateZ
de_DE: Rotation Z

en: Rounded Big Bars
de_DE: Abgerundete Ecken

en: Rounded Borders
de_DE: Abgerundete Ecken

en: Rounded Corners
de_DE: Abgerundete Ecken

en: Rounded corners
de_DE: Abgerundete Ecken

en: Rows
de_DE: Zeilen

en: Sale!
de_DE: Verkauf!

en: Same height for all tabs
de_DE: Selbes Fenster/Tab

en: Same window or tab
de_DE: Selbes Fenster/Tab

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save Entry as Template
de_DE: Eintrag als Vorlage speichern

en: Save changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Saved
de_DE: Speichern

en: Scale
de_DE: Skalierung

en: Scale from right
de_DE: Slider Höhe

en: Scale from top
de_DE: Nach oben scrollen

en: Scale to bottom
de_DE: Von oben nach unten

en: Scale to left
de_DE: Nach oben scrollen

en: Scale to right
de_DE: Von links nach rechts

en: Scale to top
de_DE: Nach oben scrollen

en: Scale3D
de_DE: 3D-Skalierung

en: Scroll
de_DE: Scrollen

en: Scroll to top
de_DE: Nach oben scrollen

en: Search
de_DE: Suche

en: Search Coupons
de_DE: Gutscheine suchen

en: Search Icon
de_DE: Gutscheine suchen

en: Search Order statuses
de_DE: Bestell-Status durchsuchen

en: Search Orders
de_DE: Bestellungen durchsuchen

en: Search Portfolio Entries
de_DE: Portfolio Einträge Durchsuchen

en: Search Product Categories
de_DE: Produkt-Kategorie suchen

en: Search Product Tags
de_DE: Produkt-Tag suchen

en: Search Products
de_DE: Produkte durchsuchen

en: Search Results Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Search Variations
de_DE: Variationen durchsuchen

en: Search icons ...
de_DE: Variationen durchsuchen

en: Search results container
de_DE: Suchergebnisse für:

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
de_DE: Suchergebnisse für &quot;%1$s&quot;

en: Search results for:
de_DE: Suchergebnisse für:

en: Search the site ...
de_DE: Bestell-Status durchsuchen

en: Second
de_DE: Sekunde

en: Seconds
de_DE: Sekunden

en: Section Colors
de_DE: Farb-Sektion

en: Section Minimum Height
de_DE: Sektion Mindesthöhe

en: Section Padding
de_DE:  Innenabstand Sektion

en: Section Top Shadow
de_DE: Abschnitt oberer Schatten

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select %s font variants
de_DE: Wähle Optionen

en: Select a background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Select a background color for the button
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a background color for the input
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a background color for the search results container
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a border color
de_DE: Wählen Sie eine Farbe für die Schrift

en: Select a border color for the input and button
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a custom arrow color. Leave empty if you want to use the default arrow color and style
de_DE: Optional können Sie eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für die Sektion festlegen. Bleibt das Feld leer, wird das vordefinierte Farbschema der Styling-Seite verwendet.

en: Select a custom background color for the icon. Leave empty to use the default
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a custom background color for this section here. Leave empty for default color
de_DE: Optional können Sie eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für die Sektion festlegen. Bleibt das Feld leer, wird das vordefinierte Farbschema der Styling-Seite verwendet.

en: Select a custom background color for your Button here
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a custom background color for your Notification here
de_DE: Wählen Sie eine Hintergrundfarbe für Ihre Benachrichtigung aus.

en: Select a custom background color for your Player here
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a custom background color for your Section border here.
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select a custom font color for the active tab here. Leave empty for default color
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Schriftfarbe für Ihren Button.

en: Select a custom font color for your Button here
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Schriftfarbe für Ihren Button.

en: Select a custom font color for your Heading here
de_DE: Wählen Sie eine benutzerdefienierte Farbe für die Überschrift aus.

en: Select a custom font color for your Notification here
de_DE: Wählen Sie eine eigene Farbe für Benachrichtigungen hier aus.

en: Select a custom font color for your Player here
de_DE: Wählen Sie eine benutzerdefienierte Farbe für die Überschrift aus.

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default or the accent color defined in individual Milestones.
de_DE: Optional können Sie eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für die Sektion festlegen. Bleibt das Feld leer, wird das vordefinierte Farbschema der Styling-Seite verwendet.

en: Select a custom font size for the button. Leave empty to use the default
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Schriftfarbe für Ihren Button.

en: Select a custom results color. Leave empty to use the default
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Schriftfarbe für Ihren Button.

en: Select a font color
de_DE: Wählen Sie eine Farbe für die Schrift

en: Select a font color for the input
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Schriftfarbe für Ihren Button.

en: Select a font or icon color for the button
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Schriftfarbe für Ihren Button.

en: Select a heading color
de_DE: Wählen Sie eine Farbe für die Schrift

en: Select a heading style
de_DE: Wählen Sie einen Überschriften-Stil

en: Select a number between 0 and 100
de_DE: Nummer zwischen 0 und 100 wählen

en: Select a page
de_DE: Seite auswählen

en: Select a slide first.
de_DE: Wählen Sie einen Überschriften-Stil

en: Select all
de_DE: Auswählen

en: Select an Icon below
de_DE: Wählen Sie ein Icon aus:

en: Select an IconBox Icon below
de_DE: Wählen Sie eines der unten abgebildeten Icons aus

en: Select an icon for your Button below
de_DE: Wählen Sie ein Icon für den Button aus.

en: Select an icon for your list item below
de_DE: Wählen Sie ein Icon für Ihren Listen-Eintrag aus.

en: Select an icon for your milestone below
de_DE: Wählen Sie ein Icon für den Button aus.

en: Select an icon for your tab title below
de_DE: Wählen Sie ein Icon für den Reiter-Titel aus

en: Select an icon or an image for your milestone
de_DE: Wählen Sie ein Icon für den Button aus.

en: Select category
de_DE: Wählen Sie eine Farbe für die Schrift

en: Select custom image size
de_DE: Benutzerdefinierte Bildgröße wählen

en: Select custom preview image size
de_DE: Benutzerdefinierte Bildgröße für Vorschau auswählen

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
de_DE: Wählen Sie diese Option, wenn die verknüpfte Seite in einem neuen Fenster geöffnet werden soll.

en: Select how your text should be split and animated.
de_DE: Wählen Sie den Eintrag, der angezeigt werden soll

en: Select options
de_DE: Wähle Optionen

en: Select page
de_DE: Seite auswählen

en: Select post
de_DE: Wähle Optionen

en: Select slide transitions
de_DE: Slideshow Übergang

en: Select slider
de_DE: Auswählen

en: Select the Entry that should be displayed
de_DE: Wählen Sie den Eintrag, der angezeigt werden soll

en: Select the desired Page layout
de_DE: Wählen Sie das gewünschte Seiten-Layout

en: Select the first color for the gradient.
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Schriftfarbe für Ihren Button.

en: Select the gap between the elements
de_DE: Wählen Sie den Abstand zwischen den Elementen.

en: Select the gap between the images
de_DE: Wählen Sie den Abstand zwischen den Elementen.

en: Select the second color for the gradient.
de_DE: Wählen Sie hier eine benutzerdefinierte Hintergrundfarbe für den Button.

en: Select the size of the team member image
de_DE: Legen Sie die Bildgröße der Miniaturbilder fest.

en: Select the styling of the toggles
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Select transitions
de_DE: 3D-Übergang

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
de_DE: Definieren Sie die Taxonomie, aus der Einträge dargestellt werden sollen.

en: Select which kind of heading you want to display.
de_DE: Wählen Sie das gewünschte Überschriften-Format.

en: Select...
de_DE: Auswählen

en: Semi-transparent
de_DE: Hell Transparent

en: Send us mail
de_DE: Senden Sie uns eine E-Mail

en: Sequence
de_DE: Sequenz

en: Server Settings
de_DE: Größen-Einstellungen

en: Set Manually
de_DE: Manuell festlegen

en: Set a tab title
de_DE: Geben Sie einen Link-Titel ein

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
de_DE: Automatische Anpassung des Portfolio Bildrasters, basierend auf Spalten- und Layoutbreite

en: Set the direction of the diagonal border
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Set the height of the progress bar
de_DE: Erzeugt Prozessbalken

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
de_DE: Legen Sie die Bildgröße für das Portfolio-Bildraster fest.

en: Set the image size of the preview images
de_DE: Legen Sie die Bildgröße der Miniaturbilder fest.

en: Set the orientation of the cropped preview images
de_DE: Legen Sie die Bildgröße der Miniaturbilder fest.

en: Set the orientation of the timeline
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Set the position of the icons
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Set the position of the short ruler
de_DE: Legen Sie die Position der horizontalen Linie fest.

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
de_DE: Automatische Miniaturbildgröße auf Basis von Spalten-oder Layoutbreite festlegen

en: Set the preview image size automatically based on column width
de_DE: Automatische Einstellung der Miniatur-Bildgröße auf Basis der Spaltenbreite.

en: Set the style of the 'Burger' Icon
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Set the style shadow of the border
de_DE: Legen Sie die Position der horizontalen Linie fest.

en: Set the styling for the testimonial grid
de_DE: Legen Sie die Position der Icons fest

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Share by Mail
de_DE: Teile per Mail

en: Share on
de_DE: Teile auf

en: Share on Google+
de_DE: Teile auf Google+

en: Share this entry
de_DE: Teile diesen Eintrag

en: Short Separator
de_DE: Separator kurze Breite

en: Should a pagination be displayed?
de_DE: Soll die Paginierung dargestellt werden?

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional entries?
de_DE: Soll eine Paginierung oder ein "Mehr laden" angezeigt werden, um weitere Einträge betrachten zu können?

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional images?
de_DE: Soll eine Paginierung oder ein "Mehr laden" angezeigt werden, um weitere Bilder betrachten zu können?

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
de_DE: Soll ein Icon auf dem Button angezeigt werden?

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
de_DE: Soll innerhalb des Prozessbalken linksbündig ein Icon angezeigt werden?

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
de_DE: Soll ein Icon im Reiter-Titel linksbündig angezeigt werden?

en: Should an icon or image be displayed at the top of the tab title?
de_DE: Soll ein Icon im Reiter-Titel linksbündig angezeigt werden?

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
de_DE: Soll ein Toggle zur gleichen Zeit aktiv und die anderen geschlossen sein, oder sollen mehrere Toggles geöffnet werden können?

en: Should sorting options based on the taxonomies above be displayed?
de_DE: Sollen die Sortierungs-Optionen (auf Taxonomie basierend) angezeigt werden?

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
de_DE: Soll der komplette Eintrag angezeigt soll oder nur ein kleiner Textauszug?

en: Should the image stretch to fill the available space?
de_DE: Legen Sie die Bildgröße der Miniaturbilder fest.

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
de_DE: Sollen die Sortierungs-Optionen (auf Kategorien basierend) angezeigt werden?

en: Show
de_DE: Zeigen

en: Show Advanced Details
de_DE: Zeige Details

en: Show Details
de_DE: Zeige Details

en: Show Info
de_DE: Anzeigen bis

en: Show Less Options
de_DE: Slide-Optionen

en: Show More Options
de_DE: Sortierungseinstellungen

en: Show Progress Bar percentage?
de_DE: Prozessbalken-Titel

en: Show Transitions:
de_DE: Slideshow Übergang

en: Show advanced settings
de_DE: Erweiterteres Styling

en: Show all products
de_DE: Produkte durchsuchen

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
de_DE: Zeige die Animation erst dann, wenn der User zur Galerie scrollt.

en: Show tracklist
de_DE: Zeige Details

en: Show transitions:
de_DE: 3D-Übergang

en: Show/Hide Section
de_DE: Sektion duplizieren

en: Sidebar Setting
de_DE: Sidebar Einstellungen

en: Sidebar Settings
de_DE: Sidebar Einstellungen

en: Sidebar features
de_DE: Sidebar Einstellungen

en: Silver
de_DE: Silber

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature image is big)
de_DE: Einzelner Autor, großes Miniaturbild (kein Autorenbild dargestellt, großes Feature-Bild)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature image is small)
de_DE: Einzelner Autor, kleines Miniaturbild (kein Autorenbild dargestellt, kleines Feature-Bild)

en: Single Entry
de_DE: Einzelner Eintrag

en: Single Post
de_DE: Artikel

en: Size
de_DE: Größe

en: Size Settings
de_DE: Größen-Einstellungen

en: Size of your Heading in Pixel or Viewport Width
de_DE: Textgröße der Überschrift in Pixel

en: Size of your Text in Pixel or Viewport Width
de_DE: Textgröße der Überschrift in Pixel

en: Size of your subeading in Pixel
de_DE: Geben Sie einen Wert in Pixel ein (z.B. 14px)

en: Skill or Task
de_DE: Fähigkeit oder Aufgaben

en: Skin Editor
de_DE: Skin-Editor

en: Skins
de_DE: Skin

en: Slide #%d
de_DE: Slide 1

en: Slide #%d copy
de_DE: Slide-Verzögerung

en: Slide Background Image
de_DE: Slideshow Hintergrundbild

en: Slide Change Events
de_DE: Inhalt sliden

en: Slide Content
de_DE: Inhalt sliden

en: Slide Linking
de_DE: Slide-Optionen

en: Slide Options
de_DE: Slide-Optionen

en: Slide Thumbnail
de_DE: Miniaturbilder

en: Slide Timeline Events
de_DE: Slide-Titel

en: Slide Timing
de_DE: Slide-Titel

en: Slide Title
de_DE: Slide-Titel

en: Slide Transition
de_DE: Slideshow Übergang

en: Slide background defaults
de_DE: Slideshow Hintergrundbild

en: Slide from bottom
de_DE: Slider Kontrollen

en: Slide from left
de_DE: Inhalt sliden

en: Slide from right
de_DE: Slider Höhe

en: Slide from top
de_DE: Slider Kontrollen

en: Slide image
de_DE: Slide-Titel

en: Slide settings
de_DE: Größen-Einstellungen

en: Slide to bottom
de_DE: Von oben nach unten

en: Slide to left
de_DE: Slide-Titel

en: Slide to right
de_DE: Slider Höhe

en: Slide to top
de_DE: Nach oben scrollen

en: Slider Classes
de_DE: Klassen

en: Slider appearance
de_DE: Erscheinungsbild

en: Slider autorotation duration
de_DE: Dauer der Slider-Auto-Rotation

en: Slider controls
de_DE: Slider Kontrollen

en: Slider global background
de_DE: Solider nicht gefunden

en: Slider minimum height in pixel
de_DE: Slider Höhe

en: Slider preview image
de_DE: Miniaturbild hinzufügen

en: Slider saved successfully
de_DE: Plugin erfolgreich aktiviert!

en: Slider slug
de_DE: Slider

en: Slider type
de_DE: Slide-Titel

en: Sliders
de_DE: Slider

en: Slideshow Background Image
de_DE: Slideshow Hintergrundbild

en: Slideshow Events
de_DE: Slideshow

en: Slideshow Image Size
de_DE: Slideshow-Bildgröße

en: Slideshow Image scrolling
de_DE: Slideshow-Bildgröße

en: Slideshow Transition
de_DE: Slideshow Übergang

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
de_DE: Slideshow-Autorotation Einstellungen in Sekunden

en: Slideshow autorotation duration
de_DE: Slideshow-Autorotations-Dauer

en: Slideshow will rotate every X seconds
de_DE: Rotation der Slideshow erfolgt alle X Sekunden

en: Small
de_DE: Klein

en: Small Padding
de_DE: Kleiner Innenabstand

en: Small Thumbnails
de_DE: Miniaturbilder

en: Small with border
de_DE: Mit Rahmen

en: Solid
de_DE: Durchgehend

en: Something went wrong.
de_DE: Installation fehlgeschlagen!

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
de_DE[0]: Sorry, aber Sie verfügen nicht über die erforderlichen Rechte um dieses Plugin %s zu aktivieren. Kontaktieren Sie bitte den Administrator!
de_DE[1]: Sorry, aber Sie verfügen nicht über die erforderlichen Rechte um die Plugins %s zu aktivieren. Kontaktieren Sie bitte den Administrator!

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
de_DE[0]: Sorry, aber Sie verfügen nicht über die erforderlichen Rechte um dieses Plugin %s zu installieren. Kontaktieren Sie bitte den Administrator!
de_DE[1]: Sorry, aber Sie verfügen nicht über die erforderlichen Rechte um die Plugins %s zu installieren. Kontaktieren Sie bitte den Administrator!

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
de_DE[0]: Sorry, aber Sie verfügen nicht über die erforderlichen Rechte um das  Plugin %s  zu aktualisieren. Kontaktieren Sie den Administrator!
de_DE[1]: Sorry, aber Sie verfügen nicht über die erforderlichen Rechte um die Plugins %s  zu aktualisieren. Kontaktieren Sie den Administrator!

en: Sorry, no posts matched your criteria
de_DE: Entschuldigung, aber kein Eintrag erfüllt ihre Suchkriterien

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
de_DE: Entschuldigung, aber kein Eintrag erfüllt ihre Suchkriterien. Bitte starten Sie eine neue Suche

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
de_DE: Entschuldigung, aber der gesuchte Eintrag ist nicht verfügbar. Wollen Sie eine neue Suche starten?

en: Sorry, there has been an error.
de_DE: Entschuldigung. Es ist ein Fehler aufgetreten.

en: Sort alphabetically
de_DE: Alphabetisch sortieren

en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: Sort by most recent
de_DE: Sortiere nach Neuerscheinungen

en: Sort by popularity
de_DE: Sortiere nach Beliebtheit

en: Sort by price
de_DE: Sortiere nach Preis

en: Sort layers
de_DE: Sortieren nach

en: Sort randomly
de_DE: Sortieren nach

en: Sortable?
de_DE: Sortierung?

en: Sorting
de_DE: Sortierung

en: Sorting Active
de_DE: Sortierung aktiv

en: Sorting Options
de_DE: Sortierungseinstellungen

en: Sorting Order
de_DE: Sortierung

en: Source
de_DE: Quelle

en: Special Effects
de_DE: Spezielle Überschrift

en: Special Heading
de_DE: Spezielle Überschrift

en: Spin horizontally
de_DE: Horizontale Kachelung

en: Spin vertically
de_DE: Vertikale Kachelung

en: Square
de_DE: Quadrat

en: Stable
de_DE: Stabil

en: Standalone Icon with border and optional caption
de_DE: Icon alleinstehend mit optionaler Bildunterschrift

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
de_DE: Legen Sie zunächst Spalten und Zeilen an, wählen Sie den Verwendungszweck und fügen Sie anschließend Inhalte ein.

en: Start manually
de_DE: Manuell festlegen

en: Starting Slide:
de_DE: Sortierung aktiv

en: State
de_DE: Bundesland

en: State:
de_DE: Bundesland

en: Static Layers
de_DE: Ebenen

en: Stay Updated
de_DE: Aktualisieren

en: Stop the slideshow
de_DE: Zweiwege Slideshow

en: Street Address:
de_DE: Straße, Anschrift:

en: Street address
de_DE: Straße, Anschrift

en: Stretch
de_DE: Strecken, um anzupassen

en: Stretch image to fit the slideshow size?
de_DE: Soll das Bild gestreckt werden um es an die Slideshow-Größe anzupassen?

en: Stretch to fit
de_DE: Strecken, um anzupassen

en: Style properties
de_DE: Basis-Verhalten

en: Styling
de_DE: Initial-Gestaltung

en: Subheading
de_DE: Untertitel

en: Subheading Font Size
de_DE: Textgröße des Untertitels

en: Subheading Size
de_DE: Textgröße des Untertitels

en: Subheading Text
de_DE: Text für Untertitel

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Submit
de_DE: Senden

en: Submit Button Label
de_DE: Senden-Button Beschriftung

en: Subscribe
de_DE: Abonnieren

en: Subscribers
de_DE: Abonnent

en: Subtitle below name
de_DE: Untertitel unter Namen

en: Success (Green)
de_DE: Erfolg (grün)

en: Support
de_DE: Importieren

en: Support Policies
de_DE: Sliders importieren

en: System Status
de_DE: Status

en: Tab
de_DE: Reiter

en: Tab 1
de_DE: Reiter 1

en: Tab 2
de_DE: Reiter 2

en: Tab Content
de_DE: Reiter-Inhalt

en: Tab Icon
de_DE: Reiter-Icon

en: Tab Image
de_DE: Bild

en: Tab Image Style
de_DE: Bildgröße für Logo

en: Tab Padding
de_DE: Innenabstand

en: Tab Position
de_DE: Position der Reiter

en: Tab Section
de_DE: Reiter-Icon

en: Tab Title
de_DE: Reiter Titel

en: Tab Title Background Color
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Table
de_DE: Tabelle

en: Table Builder
de_DE: Tabellen-Architekt

en: Table Caption
de_DE: Tabellen Zusatzbeschriftung

en: Table Purpose
de_DE: Tabellen-Verwendung

en: Tabs
de_DE: Reiter

en: Tag
de_DE: Schlagwort

en: Tag Archive for:
de_DE: Schlagwortarchiv für:

en: Tags
de_DE: Schlagworte

en: Tags:
de_DE: Schlagworte:

en: Tamil
de_DE: Familie

en: Target Pages
de_DE: Großer Innenabstand

en: Taxonomy Overview Page
de_DE: Taxonomie Übersichts-Seite

en: Teal
de_DE: Blaugrün

en: Team Member
de_DE: Team-Mitglied

en: Team Member Description
de_DE: Beschreibung Team-Mitglied

en: Team Member Image
de_DE: Bild des Team-Mitglieds

en: Team Member Job title
de_DE: Berufsbezeichnung des Team-Mitglieds

en: Team Member Name
de_DE: Name des Team-Mitglieds

en: Template Name must have at least 3 characters
de_DE: Der Vorlagen-Name muss aus mindestens 3 Buchstaben bestehen!

en: Template Store
de_DE: Vorlagen

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
de_DE: Vorlagen-Name wird bereits verwendet! Bitte löschen Sie zuerst die bestehende Vorlage oder wählen Sie einen anderen Namen.

en: Templates
de_DE: Vorlagen

en: Testimonial Grid
de_DE: Raster

en: Testimonial Grid Columns
de_DE: Raster-Spalten

en: Testimonial Grid Style
de_DE: Stil

en: Testimonial Style
de_DE: Stil

en: Testimonial by
de_DE: Kunden-Empfehlung von

en: Testimonials
de_DE: Kunden Empfehlungen

en: Text Block
de_DE: Text-Block

en: Text Font Size
de_DE: Button Größe

en: Text Layer
de_DE: Ebenen

en: Text Transition
de_DE: Übergang

en: Text decoration
de_DE: Rotations-Richtung

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
de_DE: Text der erscheint, wenn Sie den Mauszeiger über das Icon bewegen.

en: Thank you for your Message!
de_DE: Vielen Dank für Ihre Nachricht!

en: The 20 latest Blog Posts
de_DE: Die 20 neuesten Blog Beiträge

en: The 8 latest Portfolio Entries
de_DE: Die 8 neuesten Portfolio Einträge

en: The API "set" is a required parameter.
de_DE: Die API "set" ist ein erforderlicher Parameter.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
de_DE: Die Envato Marktplatz "item ID" ist ein erforderlicher Parameter.

en: The background color of this layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
de_DE: Die Hintergrundfarbe Ihrer Ebene. Sie können Farbnamen, Hexadezimal-, RGB-oder RGBA-Werte als auch das Schlüsselwort 'transparent' verwenden (z.B. # FFF).

en: The background color of your layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
de_DE: Die Hintergrundfarbe Ihrer Ebene. Sie können Farbnamen, Hexadezimal-, RGB-oder RGBA-Werte als auch das Schlüsselwort 'transparent' verwenden (z.B. # FFF).

en: The color of your text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
de_DE: Die Farbe Ihres Textes. Sie können Farbnamen, Hexadezimal-, RGB-oder RGBA-Werte verwenden (z.B. #333).

en: The direction of rotation.
de_DE: Rotations-Richtung

en: The documentation is here
de_DE: Die Dokumentation finden Sie hier

en: The duration of the animation. This value is in millisecs, so the value 1000 measn 1 second.
de_DE: Die Dauer der Animation. Dieser Wert wird in Millisekunden angegeben (1000 = 1 Sekunde).

en: The duration of the reverse transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
de_DE: Die Dauer der Animation. Dieser Wert wird in Millisekunden angegeben (1000 = 1 Sekunde).

en: The duration of your animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
de_DE: Die Dauer der Animation. Dieser Wert wird in Millisekunden angegeben (1000 = 1 Sekunde).

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
de_DE: Die Export-Datei konnte nicht unter <code>%s</code> gefunden werden. Sehr wahrscheinlich wurde dies durch ein Berechtigungsproblem verursacht.

en: The file does not exist, please try again.
de_DE: Die Datei existiert nicht. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
de_DE[0]: Um maximale Kompatibilität mit diesem Theme zu gewährleisten, muss folgendes Plugin aktualisiert werden: %1$s.
de_DE[1]: Um maximale Kompatibilität mit diesem Theme zu gewährleisten, müssen folgende Plugins aktualisiert werden: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
de_DE[0]: Das nachfolgende Plugin wurde erfolgreich aktiviert:
de_DE[1]: Die nachfolgenden Plugins wurden erfolgreich aktiviert:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
de_DE[0]: Das nachfolgende empfohlene Plugin ist derzeit deaktiviert: %1$s.
de_DE[1]: Die nachfolgenden empfohlenen Plugins sind derzeit deaktiviert: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
de_DE[0]: Das nachfolgende erforderliche Plugin ist derzeit deaktiviert: %1$s.
de_DE[1]: Die nachfolgenden erforderlichen Plugins sind derzeit deaktiviert: %1$s.

en: The font size in pixels. Example: 16px.
de_DE: Die Schriftgröße in Pixel. Beispiel: 16px

en: The future of LayerSlider
de_DE: LayerSlider

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
de_DE: Die Installation und der Aktivierungsprozess wird gestartet. Dies kann auf einigen Hosts ein wenig Zeit in Anspruch nehmen. Bitte gedulden Sie sich.

en: The installation of %1$s failed.
de_DE: Die Installation von %1$s schlug fehl!

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
de_DE: Die Installation wird gestartet. Dies kann auf einigen Hosts ein wenig Zeit in Anspruch nehmen. Bitte gedulden Sie sich.

en: The latest version is
de_DE: Die aktuelle Version lautet

en: The length of the transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
de_DE: Die Dauer der Animation. Dieser Wert wird in Millisekunden angegeben (1000 = 1 Sekunde).

en: The line height of your text. The default setting is “normal”. Example: 22px
de_DE: Der Zeilenabstand Ihres Textes. Der Standardwert liegt bei "Normal" ( z.B. 22px).

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
de_DE: Der Offset bestimmt, ab wo die Abfrage damit beginnt Beiträge zu ziehen. Dies ist dann besonders nützlich, wenn Sie z.B. eine bestimmte Anzahl von Einträgen entfernen möchten, die bereits von einem anderen Blog-Element abgefragt werden.

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
de_DE: Der Offset bestimmt, ab wo die Abfrage damit beginnt Beiträge zu ziehen. Dies ist dann besonders nützlich, wenn Sie z.B. eine bestimmte Anzahl von Einträgen entfernen möchten, die bereits von einem anderen Blog-Element abgefragt werden.  Achtung: Verwenden Sie diese Option nur, wenn die Produkt-Sortierung der Produkt-Raster auch zutreffen und Benutzer nicht die Möglichkeit haben, die Sortierreihenfolge auszuwählen!

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
de_DE: Der Offset bestimmt, ab wo die Abfrage damit beginnt Beiträge zu ziehen. Dies ist dann besonders nützlich, wenn Sie z.B. eine bestimmte Anzahl von Einträgen entfernen möchten, die bereits von einem anderen Blog-Element abgefragt werden. Achtung: Verwenden Sie diese Option nur, wenn die Produkt-Sortierung der Produkt-Slider zutrifft!

en: The overlay color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
de_DE: Die Farbe Ihres Textes. Sie können Farbnamen, Hexadezimal-, RGB-oder RGBA-Werte verwenden (z.B. #333).

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
de_DE: Die Sektion verwendet das Farbschema, welches Sie auf der Styling-Seite festgelegt haben.

en: The slide background color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
de_DE: Die Farbe Ihres Textes. Sie können Farbnamen, Hexadezimal-, RGB-oder RGBA-Werte verwenden (z.B. #333).

en: The slider cannot be found
de_DE: Solider nicht gefunden

en: The text color of this text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
de_DE: Die Farbe Ihres Textes. Sie können Farbnamen, Hexadezimal-, RGB-oder RGBA-Werte verwenden (z.B. #333).

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
de_DE: Der Text wird neben der Galerie/Slideshow angezeigt.

en: Theme Color
de_DE: Theme Farbe

en: Theme Color Highlight
de_DE: Theme Farbe

en: Theme Color Subtle
de_DE: Theme Subtil-Farbe

en: Theme Options
de_DE: Optionen

en: Theme Update
de_DE: Aktualisieren

en: There was an error when reading this WXR file
de_DE: Beim Lesen dieses WXR-Datei ist ein Fehler aufgetreten!

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
de_DE: Diese WXR-Datei (Version %s) wird nicht von dieser Importer-Version unterstützt. Eine Aktualisierung wäre ratsam.

en: This author has yet to write their bio.
de_DE: Dieser Autor hat noch keine Biografie hinzugefügt.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
de_DE: Dies scheint keine WXR-Datei zu sein! Fehler: fehlende/ungültige WXR-Versionsnummer

en: This is a notification of some sort.
de_DE: Dies ist eine Beispiel-Mitteilung!

en: This is the small title at the top of your Notification.
de_DE: Optional können Sie einen Titel angeben. Dieser erscheint hervorgehoben im oberen Bereich der  Mitteilung.

en: This is the text that appears in your Notification.
de_DE: Dies ist der Text, der in Ihrer  Mitteilung angezeigt wird.

en: This is the text that appears on your button.
de_DE: Geben Sie den Text ein,  der auf dem Button erscheinen soll.

en: This is where store orders are stored.
de_DE: In diesem Bereich werden Bestellungen aus Ihrem Shop gespeichert.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
de_DE: In diesem Bereich können Sie neue Gutscheine hinzufügen, die Kunden in Ihrem Shop nutzen.

en: This is where you can add new products to your store.
de_DE: Hier können Sie zu Ihrem Shop neue Produkte hinzufügen.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
de_DE: Dieser Beitrag ist passwortgeschützt. Bitte geben Sie das Passwort ein, um Zugang zu diesen Beitrag zu erhalten.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
de_DE[0]: Dieses Theme empfiehlt nachfolgendes Plugin: %1$s.
de_DE[1]: Dieses Theme empfiehlt nachfolgende Plugins: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
de_DE[0]: Dieses Theme erfordert nachfolgendes Plugin: %1$s.
de_DE[1]: Dieses Theme erfordert nachfolgende Plugins: %1$s.

en: Thumbnail Columns
de_DE: Galerie Thumbnail-Spalten

en: Thumbnail container width
de_DE: Miniaturbild Container-Breite

en: Thumbnail fade in effect
de_DE: Miniaturbild Fade-In-Effekt

en: Thumbnail height
de_DE: Miniaturbild Höhe

en: Thumbnail navigation
de_DE: Miniaturbild-Navigation

en: Thumbnail size
de_DE: Miniaturbild Breite

en: Thumbnail width
de_DE: Miniaturbild Breite

en: Tile Horizontally
de_DE: Horizontale Kachelung

en: Tile Vertically
de_DE: Vertikale Kachelung

en: Tiles
de_DE: Kacheln

en: Title
de_DE: Titel

en: Title Attribute
de_DE: Titel Attribute

en: Title Link?
de_DE: Link-Titel

en: Title and Excerpt
de_DE: Titel und Textausschnitt

en: Title and Excerpt + Read More Link
de_DE: Titel und Textausschnitt + Weiterlesen-Link

en: Title:
de_DE: Titel:

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
de_DE: Um ein Element einzufügen klicken Sie es einfach an, oder Sie  ziehen es mit gedrückter Maustaste auf die Arbeitsfläche.

en: To search the site please enter a valid term
de_DE: Bitte geben Sie einen gültigen Suchbegriff ein um eine Suche zu starten

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
de_DE: Zum Sortieren und Ordnen ziehen Sie Ihre Elemente mit gedrückter Maustaste einfach auf eine Stelle ihrer Wahl und lassen Sie  anschließend die Maustaste los.

en: Today
de_DE: Heute

en: Toggle Content
de_DE: Toggle-Inhalt

en: Toggle Sorting Tags
de_DE: Sortier-Tags für Toggle

en: Toggle Title
de_DE: Toggle-Titel

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
de_DE: Zu viele Anfragen auf einmal. Bitte aktualisieren Sie die Seite um die Geokodierung zu vervollständigen.

en: Top
de_DE: Oben

en: Top &amp; Bottom margin
de_DE: Separator ganze Breite & vertikalem Abstand

en: Top Bar
de_DE: Oben rechts

en: Top Center
de_DE: Oben Mittig

en: Top Edge
de_DE: Oben links

en: Top Left
de_DE: Oben Links

en: Top Left Corner
de_DE: Oben Links

en: Top Right
de_DE: Oben Rechts

en: Top Right Corner
de_DE: Oben Rechts

en: Top left
de_DE: Oben links

en: Top right
de_DE: Oben rechts

en: Top to Bottom
de_DE: Von oben nach unten

en: Touch navigation
de_DE: Touch-Navigation

en: Transform Origin
de_DE: Übergang

en: Transforms
de_DE: Übergang

en: Transition
de_DE: Übergang

en: Transition Builder
de_DE: Übergangs-Architekt

en: Transitions
de_DE: Übergang

en: Transportation Icons
de_DE: Übergangs-Optionen

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
de_DE: Suchen Sie nach ähnlichen Suchbegriffen, z.B. Notebook statt Laptop, etc.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
de_DE: Probieren Sie auch ähnliche Suchbegriffe, z.B. Notebook anstatt Laptop

en: Try using more than one keyword.
de_DE: Versuchen Sie mehr als einen Suchbegriff zu verwenden.

en: Two way slideshow
de_DE: Zweiwege Slideshow

en: Type
de_DE: Typ

en: Type slide name here
de_DE: Tragen Sie den Namen des Sliders hier ein

en: Type transition name
de_DE: Name des Übergangs

en: Type your slider name here
de_DE: Tragen Sie den Namen des Sliders hier ein

en: Unavailable
de_DE: ist Verfügbar!

en: Underneath layers
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: Undo
de_DE: Rückgängig machen

en: Unpacking the package&#8230;
de_DE: Entpacke das Paket&#8230;

en: Untitled
de_DE: Titel

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update Order status
de_DE: Bestellstatus aktualisieren

en: Update Product Category
de_DE: Produkt-Kategorie aktualisieren

en: Update Product Tag
de_DE: Produkt-Tag  aktualisieren

en: Update info
de_DE: Aktualisieren

en: Use Lighbox
de_DE: Lightbox verwenden

en: Use default portfolio layout
de_DE: Standard Portfolio-Layout verwenden

en: Use defaut (defined at Woocommerce -&gt Settings -&gt Default product sorting)
de_DE: Standard verwenden (definiert in Woocommerce -> Einstellungen -> Katalog)

en: Use defaut (defined at Woocommerce -&gt; Settings -&gt Default product sorting)
de_DE: Standard verwenden (definiert in Woocommerce -> Einstellungen -> Katalog)

en: Use image as logo
de_DE: User ist ausgeloggt

en: Use it on this slide
de_DE: Diesen Slide duplizieren

en: Use relative URLs
de_DE: Relative URL'S verwenden

en: Use selected page to display as footer and socket
de_DE: Als Daten-Tabelle nutzen

en: Use shortcode:
de_DE: Shortcode

en: Use special 1 column layout (side by side)
de_DE: Spezielles 1-Spalten-Layout verwenden (nebeneinander)

en: Use srcset attribute
de_DE: Benutzer ist Mitwirkender

en: Use the table as a Pricing Table
de_DE: Als Preis-Tabelle nutzen

en: Use the table to display tabular data
de_DE: Als Daten-Tabelle nutzen

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special characters can be used.
de_DE: <strong>Achtung:<br />Verwenden Sie nur zulässige Zeichen. Sonderzeichen oder Umlaute dürfen nicht genutzt werden!</strong>

en: User is Admin
de_DE: Benutzer ist  Admin

en: User is Author
de_DE: Benutzer ist Autor

en: User is Contributor
de_DE: Benutzer ist Mitwirkender

en: User is Editor
de_DE: Benutzer ist Editor

en: User is Subscriber
de_DE: Benutzer ist Teilnehmer

en: User is logged in
de_DE: User ist eingeloggt

en: User is logged out
de_DE: User ist ausgeloggt

en: V. Center
de_DE: Mittig

en: Valid E-Mail address
de_DE: Gültige E-Mail Adresse

en: Valid E-Mail address with special characters
de_DE: Gültige E-Mail Adresse

en: Valid Number
de_DE: Gültige Nummer

en: Valid Phone Number
de_DE: Gültige Telefonnummer

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
de_DE: Gültige Drop-Targets werden hervorgehoben. Einige Elemente, wie z.B. Sliders über volle Breite oder Farb-Sektionen können nicht auf andere Elemente platziert werden.

en: Variations
de_DE: Variationen

en: Vertical
de_DE: Vertikal

en: Vertical Alignment Title and Content
de_DE: Elemente Titel und Unterzeile

en: Vertical Center
de_DE: Vertikal

en: Vertical only
de_DE: Vertikal

en: Video File
de_DE: Breite des Videos

en: Video Format
de_DE: Video-Format

en: Video height
de_DE: Höhe des Videos

en: Video poster
de_DE: Video-Format

en: Video width
de_DE: Breite des Videos

en: View Changelog
de_DE: Zeige Changelog

en: View Changelog on http://kriesi.at
de_DE: Zeige Changelog auf http://kriesi.at

en: View Coupon
de_DE: Zeige Gutschein

en: View Coupons
de_DE: zeige Gutscheine

en: View Order
de_DE: Bestellung Ansehen

en: View Portfolio Entry
de_DE: Portfolio Eintrag Ansehen

en: View Product
de_DE: Produkt ansehen

en: View Selection
de_DE: Sektion bearbeiten

en: View Variation
de_DE: Variation ansehen

en: View all results
de_DE: Alle Ergebnisse ansehen

en: Visit Template Store
de_DE: Wählen Sie einen Namen für die Vorlage

en: Visual layout editor
de_DE: Visueller Layout-Editor

en: Volume
de_DE: Spalte

en: Want to join the discussion?
de_DE: Wollen Sie an der Diskussion teilnehmen?

en: Warning (Red)
de_DE: Warnung (rot)

en: Week
de_DE: Woche

en: Weeks
de_DE: Wochen

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
de_DE: Hallo Fremder! Dies ist ein Beispieltext für Ihre fantastische Promo-Box. Es steht Ihnen frei, diesen Text zu löschen oder durch Ihrem eigenen Text zu ersetzen.

en: Welcome to LayerSlider WP 6
de_DE: LayerSlider WP Widget

en: What should be displayed once the message is sent?
de_DE: Was soll dargestellt werden, nachdem die Nachricht gesendet wurde?

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
de_DE: Ihnen stehen mehrere Optionen zur Auswahl: Ein Link zum einzelnen Eintrag, das Öffnen einer Vorschau (auch bekannt als AJAX Portfolio) oder die Darstellung einer größeren Bildversion innerhalb einer Lightbox.

en: Where do you want to apply the link?
de_DE: Soll der Titel um einen Link ergänzt werden?

en: Where should the icon be displayed?
de_DE: Wo sollen die Reiter dargestellt werden?

en: Where should the image/logo link to?
de_DE: Wohin soll das Bild/Logo verlinken?

en: Where should the tabs be displayed
de_DE: Wo sollen die Reiter dargestellt werden?

en: Where should your button link to?
de_DE: Wohin soll der Button verlinken?

en: Where should your image link to?
de_DE: Wohin soll das Bild verlinken?

en: Where should your title link to?
de_DE: Wohin soll der Titel verlinken?

en: Which Entries?
de_DE: Welche Einträge?

en: Which Entry?
de_DE: Welcher Eintrag?

en: Which categories should be used for the blog?
de_DE: Welche Kategorien sollten für den Blog verwendet werden?

en: Which categories should be used for the portfolio?
de_DE: Welche Kategorien soll für das Portfolio verwendet werden?

en: Which post types should be included in the search
de_DE: Welche Kategorien sollten für den Blog verwendet werden?

en: Whitespace
de_DE: Separator Whitespace

en: Widget Area
de_DE: Benutzerdefinierte Widget Area

en: Width
de_DE: Breite

en: With border
de_DE: Mit Rahmen

en: Without border
de_DE: Ohne Rahmen

en: Word-wrap
de_DE: Zeilenumbruch

en: WordPress Repository
de_DE: WordPress Ablage

en: WordPress version:
de_DE: WordPress Ablage

en: Wordpress Default Editor enabled
de_DE: Standard Editor

en: Wordpress Editor
de_DE: WordPress Ablage

en: Working examples, in case you want to use an external service:
de_DE: Einige Beispiele, falls Sie einen externen Service nutzen möchten:

en: Year
de_DE: Jahr

en: Years
de_DE: Jahre

en: Yes
de_DE: Ja

en: Yes, always display copyright info
de_DE: Ja, Icon anzeigen

en: Yes, display Icon
de_DE: Ja, Icon anzeigen

en: Yes, display arrow control buttons
de_DE: Ja, zeige die Kontroll-Schalter als Pfeile

en: Yes, display dot control buttons
de_DE: Ja, zeige die Kontroll-Schalter als Kreise

en: Yes, display icon and reaveal copyright info on hover
de_DE: Zeige eine Bildunterschrift bei Hover

en: Yes, stretch the image
de_DE: Ja, Bild strecken

en: You are here:
de_DE: Sie befinden sich hier:

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this slide to work with it in your custom CSS or Javascript code.
de_DE: Sie können ein ID-Attribut auf dem HTML-Element dieser Folie anwenden, um damit in der benutzerdefinierten CSS-oder Javascript-Datei zu arbeiten.

en: You can choose if you want to display title and/or excerpt
de_DE: Wählen Sie, ob Titel und/oder Textauszug angezeigt werden sollen.

en: You can choose to hide some of the default Blog elements here:
de_DE: Hier können Sie die Animationrs-Reihenfolge der Kacheln steuern.

en: You can choose whether to always display Title and Excerpt or only on hover
de_DE: Wählen Sie, ob Titel und/oder Textauszug immer, oder nur bei Hover angezeigt werden sollen.

en: You can control the animation order of the tiles here.
de_DE: Hier können Sie die Animationrs-Reihenfolge der Kacheln steuern.

en: You can define a custom Email Subject for your form here. If left empty the subject will be
de_DE: Hier können Sie einen eigenen E-Mail Betreff für das Formular definieren. Bleibt das Feld leer wird folgendes verwendet

en: You can select multiple categories here. The Page will then show posts from only those categories.
de_DE: Sie können mehrere Kategorien auswählen. Die Seite zeigt dann lediglich die Beiträge der gewählten Kategorien.

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
de_DE: Klicken Sie auf diesen Button um den gewünschten Slide-Übergang auswählen.

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
de_DE: Legen Sie fest, wann die Animation der Galerie-Miniaturbilder starten soll.

en: You can specify a slide alias name which you can use in your URLs with a hash mark, so LayerSlider will start with the correspondig slide.
de_DE: Sie können einen Alias-Namen für den Slide angeben, den Sie in Ihren URLs mit einem Hash-Zeichen verwenden können. Auf diese Weise können Sie können Sie festlegen, mit welchen Slide gestartet werden soll.

en: You have not created any slider yet.
de_DE: Sie haben bisher keine Slider erstellt!

en: You have version %1$s. Update to version %2$s.
de_DE: Sie verwenden Version %1$s. Aktualisieren Sie auf Version %2$s.

en: You have version %s installed
de_DE: Sie verwenden Version %1$s. Aktualisieren Sie auf Version %2$s.

en: You might also like
de_DE: Möglicherweise interessiert Sie:

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
de_DE: Um bessere Suchergebnisse zu erzielen, beachten Sie bitte folgende Hinweise:

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy
de_DE: Ich stimme der Speicherung und Verarbeitung der Daten gemäß Datenschutzerklärung zu.

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
de_DE: Sie müssen mindestens ein Element auf der Arbeitsfläche platzieren, um diesen Eintrag als Vorlage speichern zu können.

en: You're using version
de_DE: Sie nutzen folgende Version:

en: Your Message:
de_DE: Ihre Nachricht:

en: Your Sliders
de_DE: Sliders importieren

en: Your changes has been saved!
de_DE: Ihre Änderungen wurden erfolgreich gespeichert!

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Ihr Kommentar muss noch vom Moderator freigeschaltet werden.

en: Your email address
de_DE: Ihre E-Mail Adresse

en: Your message has been sent!
de_DE: Ihre Nachricht wurde versendet!

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
de_DE: Ihre Session ist abgelaufen! Laden Sie die Seite neu und versuchen Sie es erneut.

en: Your settings have been updated.
de_DE: Ihre Änderungen wurden erfolgreich gespeichert!

en: Your settings were successfully saved.
de_DE: Ihre Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.

en: YourLogo
de_DE: Ihr Logo

en: YourLogo link
de_DE: Link Ihres Logos

en: YourLogo style
de_DE: Stil Ihres Logos

en: Youtube preview
de_DE: Youtube-Vorschau

en: Zoom Level:
de_DE: Zoom-Stufe

en: Zoom Out
de_DE: Abmelden

en: all
de_DE: Klein

en: as a new user:
de_DE: als neuen Benutzer:

en: assign posts to an existing user:
de_DE: Beiträge einem bestehenden Benutzer zuweisen:

en: between transitions
de_DE: 3D-Übergang

en: border
de_DE: Rahmen

en: bottom center
de_DE: Unten Mittig

en: bottom left
de_DE: Unten links

en: bottom right
de_DE: Unten rechts

en: by
de_DE: von

en: by words descending
de_DE: Klicken Sie um die Produkte in absteigender Reihenfolge zu sortieren

en: capture slide
de_DE: Diesen Slide duplizieren

en: center center
de_DE: Mittig Mittig

en: center left
de_DE: Mittig Links

en: center right
de_DE: Mittig Rechts

en: center top
de_DE: Mittig Links

en: change
de_DE: Ändern

en: couldn't be found by Google, please add them manually
de_DE: konnte von Google nicht gefunden werden. Bitte geben Sie es manuell ein.

en: custom duration
de_DE: Benutzerdefiniertes Seitenverhältnis

en: date created
de_DE: Erstellt

en: date modified
de_DE: Modifiziert

en: e.g:
de_DE: z.B:

en: for:
de_DE: für:

en: if
de_DE: wenn

en: import
de_DE: Importieren

en: insert ...
de_DE: Einfügen

en: is available!
de_DE: ist Verfügbar!

en: left center
de_DE: Mittig Mittig

en: link Relationship (XFN)
de_DE: Link Relationship (XFN)

en: link Target
de_DE: Verknüpfungsziel

en: middle right
de_DE: Höhe des Videos

en: next in line
de_DE: Interessante Links

en: no
de_DE: Nein

en: on Twitter
de_DE: auf Twitter

en: options
de_DE: Weitere Optionen

en: or
de_DE: oder

en: or assign posts to an existing user:
de_DE: oder weisen Sie Beiträge einem bestehenden Benutzer zu:

en: or create new user with login name:
de_DE: oder neuen Benutzer mit Login-Name:

en: other settings
de_DE: Footer Einstellungen

en: padding
de_DE: Innenabstand

[ctx: portfolio]
en: Add New
de_DE: Hinzufügen

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
de_DE: Portfolio Einträge

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
de_DE: Portfolio Eintrag

en: preview
de_DE: Vorschau

en: replies
de_DE: Antworten

en: reply
de_DE: Antwort

en: right bottom
de_DE: Innenabstand unten

en: right center
de_DE: Mittig ausrichten

en: right top
de_DE: Von rechts nach links

en: says:
de_DE: sagt:

en: search result for:
de_DE: Suchergebnis für:

en: search results for:
de_DE: Suchergebnisse für:

en: seconds
de_DE: Sekunden

en: sent by contact form at
de_DE: gesendet mittels des Kontaktformulars von

en: sides of the screen
de_DE: wurde zum Warenkorb hinzugefügt

en: sizing & position
de_DE: Position Icon

en: sliders
de_DE: Slider

[ctx: slug]
en: product-category
de_DE: produkt-kategorie

[ctx: slug]
en: product-tag
de_DE: produkt-tag

en: to RSS Feed
de_DE: den RSS Feed

en: top center
de_DE: Oben Mittig

en: top left
de_DE: Oben links

en: top right
de_DE: Oben rechts

en: was added to the cart
de_DE: wurde zum Warenkorb hinzugefügt

en: with modifier
de_DE: Mit Rahmen

en: yes
de_DE: Ja
